Προς το περιεχόμενο

[Mini PC] Bmax B2 Plus (J4115/8GB/128GB/W10) @ Banggood 149.57€


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, TheDay2012 είπε

Το αντιστοιχο beelink οχι;

Ναι, και αυτό...

https://www.banggood.com/Beelink-Gemini-M-J4125-Intel-Lake-Refresh-Processor-DDR4-8GB-128GB-SSD-1000M-LAN-5_8G-WIFI-bluetooth-4_0-Mini-PC-Support-Windows-10-p-1718331.html?akmClientCountry=GR&cart_warehouse=CN&ID=47184&cur_warehouse=CN

16 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια, επιβεβαιώνω όλα όσα έγραψε ο @hasiotis_john.

Το μηχανάκι είναι άριστο για τα χρήματά του, το σετάρισμα έγινε εύκολα και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σου δίνει την εντύπωση ότι έχεις δυνατότερο μηχάνημα μιας και είναι ομαλό στην χρήση (έχοντας δοκιμάσει μηχανάκια με N3350, N3450, N4000 κλπ αυτό φαίνεται εκ πρώτης πιο ομαλό για γενική χρήση του στυλ "ότι κάνεις συνήθως στο pc καθημερινά εκτός του gaming" καθώς επίσης και τα ενσωματωμένα ηχεία του που κάνουν την δουλειά τους αξιοπρεπώς μέχρι να του βάλεις, αν θες, κάτι καλύτερο. Πράγματι τα ηχεία της AOC 24G2U είναι πολύ χειρότερα από του Bmax. 

Αξίζει. 

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Celeron-N3350-vs-Intel-Celeron-N4000-vs-Intel-Celeron-N3450-vs-Intel-Celeron-J4115-vs-Intel-Celeron-J4125/2895vs3239vs2907vs3679vs3667

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και ξεκίνησα τό στήσιμο.

Το μηχανάκι είναι απολύτως αθόρυβο.

Ήρθε με προεγκατεστημένο λειτουργικό στα αγγλικά και του εγκατέστησα ελληνικά στην συνέχεια. Όμως παρέμεινε κάπως ημιτελής η αλλαγή γλώσσας. Σκέφτομαι να του κάνω clean install με ελληνικά εξαρχής. Λογικά τα windows θα παραμείνουν activated.

Είχα κάποια θέματα με τον ήχο. Στο ιστορικό αξιοπιστίας υπήρχαν σφάλματα υλικού σχετικά με τόν ήχο. Οπότε κατέβασα τά προγράμματα οδήγησης από Intel και realtek και δείχνει να πηγαίνει καλά.

Από θέμα κάρτας γραφικών μάλλον είναι απλώς επαρκής , του έβαλα μια 24" τής Dell και είναι ok . Απλά οκ όμως , όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Σέ γενικές γραμμές είναι καλό , καλή κατασκευή και αθόρυβο !

Αν έχετε συμβουλές σχετικά με το στήσιμο ας τις παραθεσετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το BMAX B2 PLUS το έχω περίπου 3 μήνες και είναι 24/7 powered on. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι που δεν έχει επιλογή στο BIOS να ανοίγει όταν κοπεί και επανέλθει το ρεύμα. Γι αυτό έφτιαξα ένα μικρό κυκλωματάκι με ένα mosfet και ένα attiny13 που το προγραμμάτισα όταν πάρει ρεύμα μετά από 5 sec να "κλείνει" το mosfet για 0.5 sec (σαν να πατάς το power button).

Επίσης παρατήρησα ότι αν συνδέσεις στην δεξιά usb3 κάποιο εξωτερικό δίσκο, κλείνει.  (Ισως δεν μπορεί να δώσει τόσο ρεύμα).

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bamp είπε

Το BMAX B2 PLUS το έχω περίπου 3 μήνες και είναι 24/7 powered on. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι που δεν έχει επιλογή στο BIOS να ανοίγει όταν κοπεί και επανέλθει το ρεύμα. Γι αυτό έφτιαξα ένα μικρό κυκλωματάκι με ένα mosfet και ένα attiny13 που το προγραμμάτισα όταν πάρει ρεύμα μετά από 5 sec να "κλείνει" το mosfet για 0.5 sec (σαν να πατάς το power button).

Επίσης παρατήρησα ότι αν συνδέσεις στην δεξιά usb3 κάποιο εξωτερικό δίσκο, κλείνει.  (Ισως δεν μπορεί να δώσει τόσο ρεύμα).

το μηχανημα ειναι εξαιρετικο παράτησα τον υπολογιστή που είχα και χρησιμοποιώ αυτο

στο δικο μου και στις 2 θυρες δουλεύουν οι σκληροί δίσκοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι το μηχανημα..

για τα  λεφτα του ειναι super...

μια ερωτηση εχω μονο...οταν το κλεινω δειχνει ο εξωτερικος δισκος που εχω συνδεση ,οτι λειτουργει (αναβοσβηνει το λαμπακι του δισκου ,αρα παιρνει ρευμα ακομα)

ποια ρυθμιση πρεπει να κανω στο Bios για να μην δινει ρευμα?   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...