Προς το περιεχόμενο

ΦΩΤ/ΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ή ΟΧΙ + ΠΟΙΑ?


kp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια!Θελω να κανω δωστο στην κοπελα μου μια φωτογραφικη μηχανη καλη που να τραβαει και ενα αξιολογο καλο βιντεο!Σκεφτομουνα για καμια DSLR ΄ή mirorless δεν ξερω τι αξιζει  ..Ποια εχετε να προτεινετε μεχρι 300-350€?Αξιζει να παω σε καινουρια ή σε μεταχ/νη?Την θελει ποιο πολυ για τα ταξιδια που κανουμε...Και αν ειναι ευκολο να μην ειναι πολυ μεγαλη!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Επεξ/σία από kp1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kp1 είπε

Καλησπερα παιδια!Θελω να κανω δωστο στην κοπελα μου μια φωτογραφικη μηχανη καλη που να τραβαει και ενα αξιολογο καλο βιντεο!Σκεφτομουνα για καμια DSLR ΄ή mirorless δεν ξερω τι αξιζει  ..Ποια εχετε να προτεινετε μεχρι 300-350€?Αξιζει να παω σε καινουρια ή σε μεταχ/νη?Την θελει ποιο πολυ για τα ταξιδια που κανουμε...Και αν ειναι ευκολο να μην ειναι πολυ μεγαλη!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

   Καλημέρα , έγινε καμία προεργασία ...... να της δείξεις τυχαία κάποιο στυλ μηχανής , ώστε να δεις κάποια αντίδραση . Να έχεις μια αφετηρία , ώστε να πιάσει τόπο το δώρο . Μη δώσεις τα λεφτά και ακούσεις κανένα αμιμητο του είδους " εμένα η άλλη μου άρεσε " . Εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια !

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2020 στις 2:30 ΠΜ, kp1 είπε

Καλησπερα παιδια!Θελω να κανω δωστο στην κοπελα μου μια φωτογραφικη μηχανη καλη που να τραβαει και ενα αξιολογο καλο βιντεο!Σκεφτομουνα για καμια DSLR ΄ή mirorless δεν ξερω τι αξιζει  ..Ποια εχετε να προτεινετε μεχρι 300-350€?Αξιζει να παω σε καινουρια ή σε μεταχ/νη?Την θελει ποιο πολυ για τα ταξιδια που κανουμε...Και αν ειναι ευκολο να μην ειναι πολυ μεγαλη!Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

οσον αφορα την τιμη, το λογο που τη θες και το μεγεθος, θα σου προτεινα canon eos m100 , ή sony 5100 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/9/2020 στις 12:14 ΜΜ, babisskg είπε

   Καλημέρα , έγινε καμία προεργασία ...... να της δείξεις τυχαία κάποιο στυλ μηχανής , ώστε να δεις κάποια αντίδραση . Να έχεις μια αφετηρία , ώστε να πιάσει τόπο το δώρο . Μη δώσεις τα λεφτά και ακούσεις κανένα αμιμητο του είδους " εμένα η άλλη μου άρεσε " . Εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια !

Εσείς δίκαιο αλλά όχι γενικά δεν κράζει ευτυχώς εκτιμάει πολύ.. Απλά δεν ξέρω να πάρω μια eos m100 ή να πάω σε κάποια dslr όπως nikon D3500 ή canon EOS 2000D kit και ποιες είναι οι διαφορές τους; 

Παιδιά δεν θέλει σίγουρα κινητό με καλή κάμερα θέλει φωτογραφική

Επεξ/σία από kp1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kp1 είπε

Εσείς δίκαιο αλλά όχι γενικά δεν κράζει ευτυχώς εκτιμάει πολύ.. Απλά δεν ξέρω να πάρω μια eos m100 ή να πάω σε κάποια dslr και ποιες είναι οι διαφορές τους; 

    Θεωρητικά πάντα , οι προτιμήσεις της θα είναι σε κάτι μικρό , κομψό και δώσε προσοχή να μην είναι ντιπ μαύρο , κάτι σε διχρωμία ίσως . Ασημί μαύρο ίσως είναι η κοντινότερη λύση .

   Τώρα , για την χρήση που προορίζεται , είναι πάλι λογικό να μην θέλει να μπερδεύεται με πολλά πολλά σε ότι αφορά ζητήματα ρυθμίσεων , εκτός βέβαια και πέσαμε στην εξαίρεση .

  Η υπόθεση φωνάζει για κάτι σε μορφή εξελιγμένης compact , όπου υπάρχει η δυνατότητα λόγω μεγέθους να χωράει στην τσάντα της γενικά , ακόμη αν προτιμάς να συνοδεύεται από κάποια τυπική θήκη , για την περίπτωση που δεν συνηθίζει την τσάντα .

   Θαλεγα να ρίξεις μια ματιά στις Canon σειράς G , σε κάποιες Lumix gx80 , όπου υπάρχουν λύσεις ίσως και πιο οικονομικές από ότι προτιθεσαι να ξοδέψεις . 

   Στην περίπτωση σου , νομίζω πως είναι η λύση , σε τιμή , εμφάνιση , μάρκα κλπ . χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν πρέπει να δεις κι' άλλες προτάσεις . Όπως είπα , εσύ ξέρεις καλύτερα .

  Καλή επιτυχία .

   

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η gx80 ειναι πιο οικονομικη απ την m100 ? επισης η m100 ή η sony 5100 πχ , κατ εμε , ισως την ικανοποιησουν και σε πιο νυχτερινες ληψεις λογω αισθητηρα. επισης οσον αφορα το βιντεο ειναι καλυτερες κι εκει εχουν καλυτερο autofocus. 

4 ώρες πριν, kp1 είπε

Εσείς δίκαιο αλλά όχι γενικά δεν κράζει ευτυχώς εκτιμάει πολύ.. Απλά δεν ξέρω να πάρω μια eos m100 ή να πάω σε κάποια dslr όπως nikon D3500 ή canon EOS 2000D kit και ποιες είναι οι διαφορές τους; 

Παιδιά δεν θέλει σίγουρα κινητό με καλή κάμερα θέλει φωτογραφική

οι dslr ειναι γενικα πιο βαριες και μεγαλες  και πιανουν περισσοτερο χωρο σε τσαντες κλπ. καθως και οι φακοι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kp1 είπε

Απλά δεν ξέρω να πάρω μια eos m100

αυτή είναι παρα πολύ καλή αλλά διάβασα ότι αν τραβάς βίντεο για πάνω από 10-15 λεπτά συνεχόμενα, υπερθερμαίνεται και σβήνει.. πηγή... ιντερνετ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kp1 είπε

Εσείς δίκαιο αλλά όχι γενικά δεν κράζει ευτυχώς εκτιμάει πολύ.. Απλά δεν ξέρω να πάρω μια eos m100 ή να πάω σε κάποια dslr όπως nikon D3500 ή canon EOS 2000D kit και ποιες είναι οι διαφορές τους; 

Παιδιά δεν θέλει σίγουρα κινητό με καλή κάμερα θέλει φωτογραφική

Για απλή χρήση, η διαφορά στο αποτέλεσμα δεν θα είναι μεγάλη αλλά η Μ100 έχει οθόνη touch οπότε θα είναι πολύ πιο εύκολη η μετάβαση απο κινητό.

Θα πρότεινα και εγώ μια καλή compact, τη διαφορά με τις dslr θα τις δεις όταν χρειαστείς να αλλάξεις φακό όπου εκεί τα κόστη αλλάζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Για απλή χρήση, η διαφορά στο αποτέλεσμα δεν θα είναι μεγάλη αλλά η Μ100 έχει οθόνη touch οπότε θα είναι πολύ πιο εύκολη η μετάβαση απο κινητό.

Θα πρότεινα και εγώ μια καλή compact, τη διαφορά με τις dslr θα τις δεις όταν χρειαστείς να αλλάξεις φακό όπου εκεί τα κόστη αλλάζουν

Άρα και εσύ λες η Μ100 είναι ότι πρέπει; Έχεις κάποια άλλη compact να προτεινεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kp1 είπε

Άρα και εσύ λες η Μ100 είναι ότι πρέπει; Έχεις κάποια άλλη compact να προτεινεις; 

H m100 είναι mirrorless, για compact είναι πολύ καλή η RX100 III αλλά είναι πιο ακριβή.

Σε όποια compact και να πας, να βεβαιωθείς ότι έχει manual ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k_dinos είπε

H m100 είναι mirrorless, για compact είναι πολύ καλή η RX100 III αλλά είναι πιο ακριβή.

Σε όποια compact και να πας, να βεβαιωθείς ότι έχει manual ρυθμίσεις.

Απλά δεν θέλω να ανέβω πολύ στα λεφτά ταβάνι 350€.Αλλα να της μείνει καιρό γτ γενικά θα ψαχτεί μαζί γης με λήψεις κλπ Ευχαριστώ κιόλας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε μια χαρά είναι η mirorless και στο μέλλον θα θελήσει μόνη της επιπλέον φακό!

Απλώς δείτε την και από κοντά σε κάποιο κατάστημα, ο φακός που έχει είναι ο απλός και κάνει για λίγο απόλα. Μετά θα χρειαστεί ένας τηλεφακός για μακρινές λήψεις, ένας φωτεινός για σκοτεινό χώρο κτλ κτλ

Θέλω να πω πως σε καμία περίπτωση δεν θα βρεις φακό που θα σου δίνει την ευκολία της SX530 , αλλά με τη Μ100 η ποιότητα θα είναι καλύτερη και θα κατανοήσεις πολύ περισσότερα πράγματα για τη φωτογραφία γενικότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...