Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμένος με την αναβάθμιση


0Fouskas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

το πρόβλημα είναι η τιμή του 4770-4790. Όταν σου ζητάει ο άλλος 120-140 ευρώ για επεξεργαστή 7ετίας, πραγματικά δεν αξίζει. (ο 4440 ένα 35-40άρι βγαίνει πούλημα. Είχα τον 4590 για 1,5 μήνα στα 50 και δεν έφευγε.)

Στα μεταχειρισμένα πέρα από τις εξωπραγματικές τιμές υπάρχουν και οι "αναποδιές". Θέλει μεγάλη προσοχή στο τι αγοράζεις καθώς δεν γνωρίζεις τι μεταχείριση έχει υποστεί το εξάρτημα όυτε και σε τι κατάσταση ακριβώς βρίσκεται. Όταν στα ίδια λεφτά έχεις επιλογή για καινούριο, ανώτερης τεχνολογίας, καλύτερο σε επιδόσεις και με προόπτικη για το μελλον δεν χρειάζεται καν σκέψη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, TR-909 είπε

Στα μεταχειρισμένα πέρα από τις εξωπραγματικές τιμές υπάρχουν και οι "αναποδιές". Θέλει μεγάλη προσοχή στο τι αγοράζεις καθώς δεν γνωρίζεις τι μεταχείριση έχει υποστεί το εξάρτημα όυτε και σε τι κατάσταση ακριβώς βρίσκεται. Όταν στα ίδια λεφτά έχεις επιλογή για καινούριο, ανώτερης τεχνολογίας, καλύτερο σε επιδόσεις και με προόπτικη για το μελλον δεν χρειάζεται καν σκέψη. 

Δίνεται με την στοκ ψύκτρα αχρησιμοποίητη! Τον είχα σε νεράκι από την πρώτη στιγμή, του άρεσε να πλατσανάει δεν έχει φάει ποτέ o.c.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα μου βρειτε τροπο: να clockαρει καποιος non k xeon & i7 εδω ειμαστε! 😈
Απο κει και περα: πρεπει να αλλαξει την 1060, αλλιως σιγα την αναβαθμιση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Aμα μου βρειτε τροπο: να clockαρει καποιος non k xeon & i7 εδω ειμαστε! 😈
Απο κει και περα: πρεπει να αλλαξει την 1060, αλλιως σιγα την αναβαθμιση....

πειράζεις το base clock και τα καις όλα. ίζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Aμα μου βρειτε τροπο: να clockαρει καποιος non k xeon & i7 εδω ειμαστε! 😈
Απο κει και περα: πρεπει να αλλαξει την 1060, αλλιως σιγα την αναβαθμιση....

Βγαίνουμε off-topic αλλά δεν μπορείς να κλοκάρεις non K (και Xeon) επεξεργαστή ανεβάζοντας το BCLK?

On-topic: ποια παιχνίδια από αυτά που αναφέρει ο OP δεν μπορεί να παίξει η 1060 6GB ικανοποιητικά αυτή τη στιγμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

πειράζεις το base clock και τα καις όλα. ίζι

To εχεις κανει η "φανταζεσαι" οτι γινεται?
[γιατι ετσι: επεξεργαστη ειδικα, δεν καις!]

4 ώρες πριν, TR-909 είπε

Βγαίνουμε off-topic αλλά δεν μπορείς να κλοκάρεις non K (και Xeon) επεξεργαστή ανεβάζοντας το BCLK?

On-topic: ποια παιχνίδια από αυτά που αναφέρει ο OP δεν μπορεί να παίξει η 1060 6GB ικανοποιητικά αυτή τη στιγμή?

Ειναι πραγματικα ηλιθιο -ναι!- να προσπαθησει κανεις το πρωτο, γιατι το κερδος ετσι θα ειναι
'αστειο' -και αποκλειεται να μην εχει διαβασει η να μη μπορει να υπολογισει ποσο μικρο ειναι...

Ως προς το δευτερο, μια 1060 6GB ειναι οκ με 4770. Mαλιστα θα δει διαφορα απο τον i5, αλλα
καπου απο εκει και παραπανω θα αρχισουν να ειναι μικρα σχετικα τα οφελη μεγαλυτερης cpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

To εχεις κανει η "φανταζεσαι" οτι γινεται?
[γιατι ετσι: επεξεργαστη ειδικα, δεν καις!]

Οχι αλλά η μητρική μπορεί να ψοφήσει άνετα :P 

 

Συγκεκριμένα, στην h97 pro gamer με τον 4590 που πούλησα πριν κανένα μήνα, είχε ξεκλέιδωτο και το voltage στους κλειδωμένους επεξεργαστές. Δεν ξέρω γιατί, το είχαν νομίζω όλες οι asus h97

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να καταλάβω οτι 

Και να κανω αυτή την αναβαθμίσει που λετε δεν θα έχω τρομερες αλλαγες και σιγουρα αν θελω κατι πιο απαιτητικό στο μελλον θα πρεπει να αλλαξω και την καρτα γραφικών μου 

Ελπίζω να το έπιασα ως εδω 

Απλα μετα με την συζήτηση που είδα εγω μπερδευτεί λιγο και επειδή μιλάμε για χρήματα θελω να καταλήξω στην πιο σωστή κίνηση 

Οπότε τι κανω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας σε ολική αναβάθμιση. Δηλαδή  mobo, επεξεργαστή και ραμ. Δεν χρειάζεται να τα πάρεις καινούργια. Μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση. 
Για επιμέρους αναβάθμιση επεξεργαστή όπως γράφει o thedevilmaycare θα κοίταζα μόνο αν μου τον χαρίζανε ή η τιμή ήταν ξεφτίλα.(το πολύ 10 ευρώ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αυτο που μου προτίνεις είναι να παω σε μεταχειρισμενα κομματια ραμ μητρική επεξεργαστή και οχι σε καινούρια 

Αν παω σε μεταχειρισμένα τι ακριβως να ψαξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 0Fouskas είπε

Προσπαθώ να καταλάβω οτι 

Και να κανω αυτή την αναβαθμίσει που λετε δεν θα έχω τρομερες αλλαγες και σιγουρα αν θελω κατι πιο απαιτητικό στο μελλον θα πρεπει να αλλαξω και την καρτα γραφικών μου 

Ελπίζω να το έπιασα ως εδω 

Απλα μετα με την συζήτηση που είδα εγω μπερδευτεί λιγο και επειδή μιλάμε για χρήματα θελω να καταλήξω στην πιο σωστή κίνηση 

Οπότε τι κανω... 

Για εμενα εχω πει πως πρεπει να αλλαξεις και τη γραφικων, για να γινει σωστα και ολοκληρωμενα!

Φαντασου το ως εξης, με την 1060 παραμενοντας επανω ας υποθεσουμε χαρην παραδειγματος οτι:
* τωρα με i5 εχεις μια αποδοση της 1060 που την δινουμε για να γινει αντιληπτο ετουτο σαν "100"
* αναβαθμιζοντας ολα τα υπολοιπα θα εχεις αποδοση της 1060 σαν "150" που θα δωσει την εντυπωση
  πως κατι εγινε οντως, αλλα
* αναβαθμιζοντας επεξεργαστη θα εχεις αποδοση της 1060 σαν "140", αρα το παραπανω σεναριο φωναζει
  οτι θελει καρτα γραφικων  

Επισης ακριβως τωρα ισως δεν ειναι η απολυτως καταληλοτερη στιγμη, σε σχεση με αργοτερα
(βεβαιως αυτο δεν σταματαει ποτε, παντα υπαρχουν νεα & ανταπαντησεις, στο hardware - cpus)

8 ώρες πριν, atheatos είπε


Για επιμέρους αναβάθμιση επεξεργαστή όπως γράφει o thedevilmaycare θα κοίταζα μόνο αν μου τον χαρίζανε ή η τιμή ήταν ξεφτίλα.(το πολύ 10 ευρώ).

Eγω θα το εκανα & το εχω ηδη κανει 😈 -αλλα παλι αυτο ειναι προσωπικο 😄

9 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

Οχι αλλά η μητρική μπορεί να ψοφήσει άνετα :P 

Συγκεκριμένα, στην h97 pro gamer με τον 4590 που πούλησα πριν κανένα μήνα, είχε ξεκλέιδωτο και το voltage στους κλειδωμένους επεξεργαστές. Δεν ξέρω γιατί, το είχαν νομίζω όλες οι asus h97

Και για τη μητρικη ακομη, δεν το πολυπιστευω. Ειχα turbo-x συστηματακι (του κιλου & κλειδωμενο!) οπου αλλαζοντας
σε 4570 και.."παιζοντας" λιγο με το Throttlestop -οχι για να το ανεβασω, μα για να ενεργοποιησω ολα τα διαθεσιμα του
power savings- μου το ανεβασε-εδωσε...~105 αντι για 100, κι ομως δεν εκανε 'κιχ' οτιδηποτε κανονικοτατα εκει! (ητοι
μητρικη, ssd, κλπ). Δεν εξεταζω καν φασεις φορητων cpus: που μπορει να χτυπησουν τρελα bclk [παλι με throttlestop]
😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Για εμενα εχω πει πως πρεπει να αλλαξεις και τη γραφικων, για να γινει σωστα και ολοκληρωμενα!

Φαντασου το ως εξης, με την 1060 παραμενοντας επανω ας υποθεσουμε χαρην παραδειγματος οτι:
* τωρα με i5 εχεις μια αποδοση της 1060 που την δινουμε για να γινει αντιληπτο ετουτο σαν "100"
* αναβαθμιζοντας ολα τα υπολοιπα θα εχεις αποδοση της 1060 σαν "150" που θα δωσει την εντυπωση
  πως κατι εγινε οντως, αλλα
* αναβαθμιζοντας επεξεργαστη θα εχεις αποδοση της 1060 σαν "140", αρα το παραπανω σεναριο φωναζει
  οτι θελει καρτα γραφικων  

Επισης ακριβως τωρα ισως δεν ειναι η απολυτως καταληλοτερη στιγμη, σε σχεση με αργοτερα
(βεβαιως αυτο δεν σταματαει ποτε, παντα υπαρχουν νεα & ανταπαντησεις, στο hardware - cpus)

Eγω θα το εκανα & το εχω ηδη κανει 😈 -αλλα παλι αυτο ειναι προσωπικο 😄

Και για τη μητρικη ακομη, δεν το πολυπιστευω. Ειχα turbo-x συστηματακι (του κιλου & κλειδωμενο!) οπου αλλαζοντας
σε 4570 και.."παιζοντας" λιγο με το Throttlestop -οχι για να το ανεβασω, μα για να ενεργοποιησω ολα τα διαθεσιμα του
power savings- μου το ανεβασε-εδωσε...~105 αντι για 100, κι ομως δεν εκανε 'κιχ' οτιδηποτε κανονικοτατα εκει! (ητοι
μητρικη, ssd, κλπ). Δεν εξεταζω καν φασεις φορητων cpus: που μπορει να χτυπησουν τρελα bclk [παλι με throttlestop]
😛

Κοίταξε πως το βλέπω εγω και θα μου πεις την γνώμη σου σιγουρα θελω να αλλαξω αυτα τα 3 κομματια ραμ επεξ και μητρική 

Στο μέλλον μιλαμε για 1 χρόνο  θα αλλάξω σιγουρα και καρτα γραφικών απλα τώρα δεν εχω τα χρήματα 

Οποτε τι κανω σε αυτήν την περίπτωση?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Ειναι πραγματικα ηλιθιο -ναι!- να προσπαθησει κανεις το πρωτο, γιατι το κερδος ετσι θα ειναι
'αστειο' -και αποκλειεται να μην εχει διαβασει η να μη μπορει να υπολογισει ποσο μικρο ειναι...

Δεν ξέρω αν είναι ηλίθιο ή όχι, αλλά είναι γεγονός πως γίνεται και σε non K και σε Xeon. 

 

10 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Ως προς το δευτερο, μια 1060 6GB ειναι οκ με 4770. Mαλιστα θα δει διαφορα απο τον i5, αλλα
καπου απο εκει και παραπανω θα αρχισουν να ειναι μικρα σχετικα τα οφελη μεγαλυτερης cpu.

και

22 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Για εμενα εχω πει πως πρεπει να αλλαξεις και τη γραφικων, για να γινει σωστα και ολοκληρωμενα!

Τελικά η 1060 6GB κάνει ή δεν κάνει σαν κάρτα γραφικών είτε με 4770  ή με κάποιο  Ryzen?

Αν κρατήσει την 1060 με νέο επεξεργαστή θα κάνει άνετα το streaming του. Διαφορετικά θα πρέπει να πάρει κάρτα που να υποστηρίζει NVENC - κοντά 200€ κατ' ελάχιστο. Δηλαδή να αγοάσει μια 1660 Super μόνο για το encoding και να ωφεληθεί σε απόδοση στα γραφικά περί το 25% σε σχέση με την 1060, χωρίς να κερδίζει τίποτε άλλο (π.χ. να πήγαινε σε κάρτα με υποστήριξη RTX). Προσωπικά δεν βλέπω κάποιο σημαντικό κέρδος από μία τέτοια κίνηση.

Η νέα σύνθεση όχι μόνο θα του προσφέρει μια ανώτερη εμπειρία χρήσης αλλά και περισσότερες δυνατότητες εκμετάλλευσης του συστήματός του αν το επιθυμεί. Φυσικά και μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο. Επεξεργαστές σαν τον 4770 έχουν ημερομηνία λήξης όσο και αν δε μας αρέσει. Και προσωπικά δεν θα έδινα χρήματα για εξάρτημα έξι ετών, με άγνωστο ιστορικό χρήσης όταν με λίγα € παραπάνω παίρνω καινούριο και καλύτερο (110€ έχει ο Ryzen 5 2600).

Αν το παλικάρι θέλει μετά από κανά χρόνο να έρθει πάλι εδώ να μας ρωτάει για αναβάθμιση ας πάρει τον 4770. Αν θέλει να φτιάξει κάτι για τα επόμενα τέσερα χρόνια και να έχει το κεφάλι του ήσυχο πάει σε σετ αναβάθμισης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την 1060 αυτη τη στιγμή την περιορίζει ο i5 μεν, αλλα από την άλλη μετα κοντα στον 4770 και λίγο επανω τερματίζει (την εχω δοκιμασει με 2600, θα έλεγα οτι της προσφέρει +5-10%, εννοείται ήταν αλλα τα socket)

απο κει και περα θα με ενδιεφερει πραγματικα να δω χαλασμενο επεξεργαστη απο bclk!

καθολου ειρωνικό το παραπάνω, η αίσθηση μου ειναι ότι δεν μπορούν να χαλάσουν: αυτο απο τις περιπτώσεις που το εχω δει κι ο ιδιος να γινεται, reviews, κλπ, μα δεν θα κάνει κακό κάθε αλλο αν υπάρχουν αντίθετα παραδείγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...