Προς το περιεχόμενο

Το Apple Watch Series 6 μετράει τον κορεσμό οξυγόνου στο αίμα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν τρελαινομαι  me ta smartwatches   η προσθηκη του οξυμετρου ειναι πολυ σημαντικη  για μια πληθωρα δραστηριοτητων .Απο τα χρωματα το κοκκινο και το μπλε μου αρεσαν πολυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μιλήσω σαν παλιός φανατικός του Android για 10 χρόνια και πλέον εδώ και 2 χρόνια είμαι στο οικοσύστημα της Apple.

Όποιος προσπαθεί να αξιολογήσει τα Apple προϊόντα χωρίς εμπειρία, απλά συγκρίνοντας τα χαρακτηριστικά, χάνει τη μεγάλη εικόνα.

Η οποία μεγάλη εικόνα είναι ότι το integration όλων των συσκευών μέσα στο οικοσύστημα, η Apple το έχει ταβανιάσει.

Το Apple Watch κουμπώνει τέλεια σε έναν κάτοχο iPhone. Όποιοι προσπαθούν να συγκρίνουν αυτόνομα ένα Apple Watch με ένα άλλο smartwatch, ξεχνούν αυτό το integration.

Να μην αρχίσουμε την ανάλυση, για θέματα ευκολίας, σταθερότητας λογισμικού, σχεδιασμένης UX εμπειρίας, κλπ.

Το κυριότερο, να μην πετάμε τις μπαρούφες μας, όταν δεν έχουμε χρησιμοποιήσει κάτι. Αυτό. Έχει καταντήσει κουραστικό.

Επεξ/σία από kostasgr78
  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alfamesitiki είπε

κινεζικα ρολογια των 30 ευρω  που διαφημιζουν και στην τηλεοραση μετρουν πιεση αιματος κλπ κλπ . Πως γινεται μεγαλες εταιριες τεχνολογιας samsung apple  να μην μπορουν να εχουν αυτη την δυνατοτητα για πιεση αιματος εστω και στα νεα τους μοντελα?

 

Fake τελείως είναι αυτά. Αν δω band που μετράει πίεση αίματος προτιμώ να μην το χρησιμοποιώ και να μου το χαρίζανε γιατί θα έχω αμφιβολία και για τις υπόλοιπες μετρήσεις. 

Και οι αισθητήρες κορεσμού οξυγόνου στα bands - ρολόγια είναι στο περίπου (μιλάμε για τα επώνυμα στυλ huawei γιατί σε άλλα παίζει να είναι και γεννήτρια τυχαίων αριθμών). Απλά αν δεις πχ 97 - 100 ξέρεις πάνω κάτω ότι περίπου είναι οκ και η πραγματική τιμή. Ακόμα και αυτή την ανακριβή μέτρηση δεν την παίρνουν πάντα σωστά, τυχαίνει να βγάζουν και κουκουρούκου μια στο τόσο ακόμα και αν τα έχεις σφιχτά και σε σωστό σημείο του χεριού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Αν και δεν τρελαινομαι  me ta smartwatches   η προσθηκη του οξυμετρου ειναι πολυ σημαντικη  για μια πληθωρα δραστηριοτητων .Απο τα χρωματα το κοκκινο και το μπλε μου αρεσαν πολυ .

Προσωπικα θεωρω πως για την πλειονοτητα του κοσμου ειναι τελειως αχρειαστο και ουτε καν ξερουν τι κανει.
Ο κοσμος που πραγματικα τον ενδιαφερει ειναι μια niche κατηγορια(hiking κλπ σε υψομετρο) και η μεγαλη πλειοψηφια αυτων εχουν ειδικο sportswatch (garmin, suunto).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, haHa είπε

Προσωπικα θεωρω πως για την πλειονοτητα του κοσμου ειναι τελειως αχρειαστο και ουτε καν ξερουν τι κανει.
Ο κοσμος που πραγματικα τον ενδιαφερει ειναι μια niche κατηγορια(hiking κλπ σε υψομετρο) και η μεγαλη πλειοψηφια αυτων εχουν ειδικο sportswatch (garmin, suunto).

Iσχυει αυτο που λες  οτι σε επιπεδο δραστηριοτητων ειναι  μικρο το κοινο που το χρειαζεται πραγματικα  και ακομα και εκει  ο  εξειδικευμενος ανταγωνισμος   εχει το προβαδισμα .

Ομω το να γνωριζεις το   ποσοστο του οξυγονου που προσλαμβανεται απο το  αιμα    εχει  και αλλες  εφαρμογες σε θεματα υγειας  και  αυτο αναφερθηκε και στην παρουσιαση .Σαν ενας διαγνωστικος παραγοντας επιπλεον σε επιπεδο προληψης .

Φυσικα δεν ειμαι γιατρος και δεν γνωριζω αλλες λεπτομερειες  πανω σε αυτο το θεμα.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχουμε καμιά ιδέα αν η Cosmote θα υποστηρίξει AW6 LTE φέτος; Τεχνικώς είναι εφικτό, το θέμα είναι αν έκαναν τις σχετικές ενέργειες με την Apple.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς διάφορα χαρακτηριστικά ιατρικών μετρήσεων σε ρολόγια, στους περισσότερους θα φαίνονται αχρείαστα.

Υπάρχει όμως κόσμος που ζει καθημερινά με ένα πρόβλημα (δεν είναι απαραίτητο να το γνωρίζουμε, είναι προσωπικό θέμα) και να χρειάζεται τέτοιες ευκολίες για να παρακολουθεί τον οργανισμό του.

Όπως υπάρχουν και άνθρωποι που δεν γνώριζαν ότι είχαν πρόβλημα και το ECG τούς έσωσε, γιατί πήγαν έγκαιρα στο γιατρό.

Όπως χρήσιμη είναι και η λειτουργία που παρακολουθεί απλά το σφυγμό και θα ανιχνεύσει αφύσικη άνοδο των παλμών π.χ. σε ακινησία, κάτι που υποδηλώνει πρόβλημα.

Για να ολοκληρώσω, υπάρχουν ήδη άνθρωποι που έχουν σωθεί από αυτά, και δεν χρειάζεται να είναι στον κύκλο μας για να καταλάβουμε πόσο χρήσιμα είναι αυτά τα χαρακτηριστικά.

Παρομοίως, θα συμβεί και με το οξύμετρο. Κάποιοι θα σωθούν φορώντας το ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Iσχυει αυτο που λες  οτι σε επιπεδο δραστηριοτητων ειναι  μικρο το κοινο που το χρειαζεται πραγματικα  και ακομα και εκει  ο  εξειδικευμενος ανταγωνισμος   εχει το προβαδισμα .

Ομω το να γνωριζεις το   ποσοστο του οξυγονου που προσλαμβανεται απο το  αιμα    εχει  και αλλες  εφαρμογες σε θεματα υγειας  και  αυτο αναφερθηκε και στην παρουσιαση .Σαν ενας διαγνωστικος παραγοντας επιπλεον σε επιπεδο προληψης .

Φυσικα δεν ειμαι γιατρος και δεν γνωριζω αλλες λεπτομερειες  πανω σε αυτο το θεμα.

Ακομα και σε θεματα υγειας δεν ειναι καποια σημαντικη μετρηση, για αυτο αλλωστε σπανια στο μετρανε ακομα και στο νοσοκομειο. Ποσο μαλλον να το μετραει καθημερινα ενα ρολοι.

Η ενσταση μου λοιπον ειναι για το οτι εγραψες οτι "η προσθηκη οξυμετρου ειναι πολυ σημαντικη". Δεν ειναι καθολου σημαντικη.
Παιζει να αφορα ενα απιστευτα μικρο ποσοστο με ιατρικη παθηση που εχουν προβλημα στην προσληψη οξυγονου. 

Καλα εκανε και το εβαλε, απλα δεν ειναι πολυ σημαντικη η προσθηκη του.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Θα μιλήσω σαν παλιός φανατικός του Android για 10 χρόνια και πλέον εδώ και 2 χρόνια είμαι στο οικοσύστημα της Apple.

Όποιος προσπαθεί να αξιολογήσει τα Apple προϊόντα χωρίς εμπειρία, απλά συγκρίνοντας τα χαρακτηριστικά, χάνει τη μεγάλη εικόνα.

Η οποία μεγάλη εικόνα είναι ότι το integration όλων των συσκευών μέσα στο οικοσύστημα, η Apple το έχει ταβανιάσει.

Το Apple Watch κουμπώνει τέλεια σε έναν κάτοχο iPhone. Όποιοι προσπαθούν να συγκρίνουν αυτόνομα ένα Apple Watch με ένα άλλο smartwatch, ξεχνούν αυτό το integration.

Να μην αρχίσουμε την ανάλυση, για θέματα ευκολίας, σταθερότητας λογισμικού, σχεδιασμένης UX εμπειρίας, κλπ.

Το κυριότερο, να μην πετάμε τις μπαρούφες μας, όταν δεν έχουμε χρησιμοποιήσει κάτι. Αυτό. Έχει καταντήσει κουραστικό.

 

Ως το 2010 ήμουν φανατικά εναντίον της Apple. Μάντεψε. Ναι, δεν είχα ποτέ ούτε ένα προϊόν της (αν και είχε πέσει στα χέρια μου το original iphone για μισή ημέρα αλλά ήμουν πολύ hater για να ασχοληθώ σοβαρά). Αφού πήρα το πρώτο iPad και μετά ένα iPhone 4 άλλαξα γνώμη και έκτοτε είμαι στο οικοσύστημα της Apple. Το μόνο που λέω σε όσους με ρωτούν είναι να μην απορρίπτουν κάτι πριν το δοκιμάσουν. Oh and one more thing. Believe it or not ένας average χρήστης smartphone ξοδεύει λιγότερα παραμένοντας στο οικοσύστημα της Apple. Θα σας το επιβεβαιώσουν κάτοχοι του iPhone 7 από το 2016 που θα πάρουν το iOS 14 σήμερα και συνεχίζουν να έχουν ένα πολύ καλό τηλέφωνο.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gidi είπε

Θα σας το επιβεβαιώσουν κάτοχοι του iPhone 7 από το 2016 που θα πάρουν το iOS 14 σήμερα και συνεχίζουν να έχουν ένα πολύ καλό τηλέφωνο.

Τα ίδια τους βγαίνει οικονομικά απλά μένεις με κινητό 5 χρόνων να κουβαλάς. Ο σχεδιασμός, η οθόνη και οτιδήποτε άλλο είναι πέντε χρόνων πρίν. 

Στα 5 χρόνια αλλάζεις εύκολα και 2 συντρόφους, για κινητό δεν το συζητώ... Εννοείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ikaros2002 είπε

Άλλος ένας ρουφιάνος στη ζωή μας.... 

Θα τα στέλνει τα δεδομένα μας στην κρυφή παγκόσμια αστυνομία και όταν δεν έχεις καλό οξυγόνο στο αίμα λόγω τσιγάρου ή δεν ξέρω εγώ τι, θα έρχονται να σε συλλαμβάνουν και θα σε ρίχνουν σε μπουντρούμι μόνο με νερό και ψωμί μέχρι να το κόψεις.

ΔΓΙΑΔΩΣΤΑΙ!!1!1!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Τα ίδια τους βγαίνει οικονομικά απλά μένεις με κινητό 5 χρόνων να κουβαλάς. Ο σχεδιασμός, η οθόνη και οτιδήποτε άλλο είναι πέντε χρόνων πρίν. 

Στα 5 χρόνια αλλάζεις εύκολα και 2 συντρόφους, για κινητό δεν το συζητώ... Εννοείται

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...