Προς το περιεχόμενο

Το Apple Watch Series 6 μετράει τον κορεσμό οξυγόνου στο αίμα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aris1986 είπε

Τα ίδια τους βγαίνει οικονομικά απλά μένεις με κινητό 5 χρόνων να κουβαλάς. Ο σχεδιασμός, η οθόνη και οτιδήποτε άλλο είναι πέντε χρόνων πρίν. 

Στα 5 χρόνια αλλάζεις εύκολα και 2 συντρόφους, για κινητό δεν το συζητώ... Εννοείται

Άλλο σου λέει, σου λέει οτι καλύπτει τις ανάγκες τόσο πολύ που ουσιαστικά δεν χρειάζεται να πας στο επόμενο. Από άποψη specs όμως, πρέπει να είσαι 5+ χρόνια πίσω για να πεις ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κάνω αναβάθμιση. Έχω ακόμα το 7plus για τη δουλειά και πάει μια χαρά. Το αντίστοιχο S7 του αδερφού μου σέρνεται, πάντα σε σχέση με τα καινούρια μοντέλα εννοώ. 

Και ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δεν υπάρχει καλύτερο integration από αυτό που έχει καταφέρει η Apple με όλη τη γκάμα προϊόντων της, που ήταν και εξ'αρχής ο σκοπός της δηλαδή. 

Να το πω ακόμα πιο απλά.. το ότι απλά πλησιάζω το keyboard του macbook φορώντας το ρολόι και ξεκλειδώνει αυτόματα, είναι για μένα 1% καλυτέρευση ποιότητας ζωής στο γραφείο. Σιγά το πράγμα θα μου πεις και θα συμφωνήσω. Αλλά είναι 3-4 τέτοια μικρά πραγματάκια που από μόνα τους αν τα δεις ξεχωριστά λες πράγματι "σιγά το πράγμα", που τελικά όλα μαζί combined σου κάνουν ένα συνδιασμό από τον οποίο δε φεύγεις ουσιαστικά ποτέ. 

Και κάτι άλλο "σιγά το πράγμα", το Hand Off κάνεις κάτι πχ στο iPhone και το συνεχίζεις στο iPad ή στο macbook. Αν δεν το έχεις κάνει ποτέ, δεν ξέρεις τί χάνεις. Γενικά ας μη το συνεχίσουμε σε offtopic, η ουσία είναι μία και ας κρατήσουμε αυτό. ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ δεν γκρίνιαξε για το κόστος χρήσης ενός Apple προϊόντος. Ή μάγια μας κάνουν σε όλους, ή απλά είναι τόση η αξία που παίρνουμε, που το οικονομικό μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. 

Κυριολεκτικά όμως, ο μόνος που γκρινιάζει για το κόστος της Apple είναι οι.. android/windows users. 

Food for thought....

 

Επεξ/σία από polaki
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με το AW5, καταγράφω όλη την ημέρα πράγματα, αλλά το βγάζω στον ύπνο γιατί δεν θέλω να κάνω sleep tracking. Κάθε πρωί είναι έτοιμο φορτισμένο στο κομοδίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chios είπε

Με τέτοια αυτονομία είναι εντελώς άχρηστο, αν δεν βγάζει έστω μία εβδομάδα δεν λέει. 

Ο καθένας με τις ανάγκες του αλλά προσωπικά μου κρατάει 1.5 μέρα οπότε ακόμα και να ξεχάσω να το ακουμπήσω στη βάση του για φόρτιση, όταν γυρίσω σπίτι το φορτίζω τότε. 

Δεν έχω κοιμηθεί ποτέ στη ζωή μου με ρολόι έτσι και αλλιώς, οπότε δεν μου είναι κάτι να το ακουμπήσω στη βάση. 

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό αφού τον είχα και εγώ, αλλά επί της ουσίας δεν σου δημιουργεί κανένα απολύτως θέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Θα μιλήσω σαν παλιός φανατικός του Android για 10 χρόνια και πλέον εδώ και 2 χρόνια είμαι στο οικοσύστημα της Apple.

Όποιος προσπαθεί να αξιολογήσει τα Apple προϊόντα χωρίς εμπειρία, απλά συγκρίνοντας τα χαρακτηριστικά, χάνει τη μεγάλη εικόνα.

Η οποία μεγάλη εικόνα είναι ότι το integration όλων των συσκευών μέσα στο οικοσύστημα, η Apple το έχει ταβανιάσει.

Το Apple Watch κουμπώνει τέλεια σε έναν κάτοχο iPhone. Όποιοι προσπαθούν να συγκρίνουν αυτόνομα ένα Apple Watch με ένα άλλο smartwatch, ξεχνούν αυτό το integration.

Να μην αρχίσουμε την ανάλυση, για θέματα ευκολίας, σταθερότητας λογισμικού, σχεδιασμένης UX εμπειρίας, κλπ.

Το κυριότερο, να μην πετάμε τις μπαρούφες μας, όταν δεν έχουμε χρησιμοποιήσει κάτι. Αυτό. Έχει καταντήσει κουραστικό.

 

Ξέχασες το software που είναι το βασικότερο σε ένα λογισμικό. Η σχεδίαση είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα, εγώ τη θεωρώ επιεικώς άθλια και ακόμα και σε Android αποφεύγω κινητά της Xiaomi με το MIUI περιβάλλον που παραπέμπουν σε iOS το οποίο το νιώθω σα να με θεωρεί χρήστη προσχολικής ηλικίας.

Είχα iPhone αν και σαφώς έχουν αλλάξει αρκετά από τότε (είχα και το 3GS και το 4S). Δυστυχώς ότι έχει αλλάξει δεν αφορά το software κομμάτι που παραμένει μίλια πισω και παραπέμπει σε Palm Pre και Web OS. Και τα δύο iPhone  τα έδωσα πάνω στο μήνα. Προσπάθησα βλέπεις να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία να το συμπαθήσω αλλά απλά δεν.

Μόνο τις multimedia ικανότητες τους βλέπω συμπαθητικά. Γι'αυτό και θεωρώ το iPod Touch τη μόνη αξιόλογη συσκευή με μια ας πούμε πιο σωστή τιμολογιακή πολιτική.

Σε ότι άλλο έχει βγάλει, απλά το χάος.

 

ΥΓ) Τα θέματα ευκολίας πως τα εννοείς; Ότι το μενού του είναι με το 1/3 των επιλογών που έχει το Android και άρα θα βρεις πιο γρήγορα αυτό που θες; Γιατί δε μπορώ να μεταφράσω αλλιώς την ευκολία. Ευκολία σε τι πράγμα;

ΥΓ2) Το integration έτσι κοστολογείται; Γιατί έχω κάμποσες Xiaomi συσκευές που κοστίζουν μισό μεροκάματο η κάθε μία και μια χαρά integration έχουν με την ίδια εφαρμογή. Δηλαδή αν η Xiaomi είχε και δικό της Mobile OS θα έπρεπε να κοστολογήσει +300% το integration;

ΥΓ3) Η σταθερότητα συνήθως έχει να κάνει με τις δυνατότητες που δίνει ένα λειτουργικό στον χρήστη. Όσο πιο ανοικτό είναι, τόσο πιο ασταθές μπορεί να γίνει. Αν δε σου αρκούν οι δυνατότητες ενός λειτουργικού πας σε άλλο που μπορεί και να σε παιδεψει παραπάνω. Έτσι είναι τα λειτουργικά συστήματα όμως και επιλέγουμε με βάση τις γνωστικές μας ικανότητες πρώτα, και μετά με βάση το UI και το integration.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xaerialtwistx είπε

Ξέχασες το software που είναι το βασικότερο σε ένα λογισμικό. Η σχεδίαση είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα, εγώ τη θεωρώ επιεικής άθλια και ακόμα και σε Android αποφεύγω κινητά της Xiaomi με το MIUI περιβάλλον που παραπέμπουν σε iOS το οποίο το νιώθω σα να με θεωρεί χρήστη προσχολικής ηλικίας.

Είχα iPhone αν και σαφώς έχουν αλλάξει αρκετά από τότε (είχα και το 3GS και το 4S). Δυστυχώς ότι έχει αλλάξει δεν αφορά το software κομμάτι που παραμένει μίλια πισω και παραπέμπει σε Palm Pre και Web OS. Και τα δύο iPhone  τα έδωσα πάνω στο μήνα. Προσπάθησα βλέπεις να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία να το συμπαθήσω αλλά απλά δεν.

Μόνο τις multimedia ικανότητες τους βλέπω συμπαθητικά. Γι'αυτό και θεωρώ το iPod Touch τη μόνη αξιόλογη συσκευή με μια ας πούμε πιο σωστή τιμολογιακή πολιτική.

Σε ότι άλλο έχει βγάλει, απλά το χάος.

ΥΓ) Τα θέματα ευκολίας πως τα εννοείς; Ότι το μενού του είναι με το 1/3 των επιλογών που έχει το Android και άρα θα βρεις πιο γρήγορα αυτό που θες; Γιατί δε μπορώ να μεταφράσω αλλιώς την ευκολία. Ευκολία σε τι πράγμα;

ΥΓ2) Το integration έτσι κοστολογείται; Γιατί έχω κάμποσες Xiaomi συσκευές που κοστίζουν μισό μεροκάματο η κάθε μία και μια χαρά integration έχουν με την ίδια εφαρμογή. Δηλαδή αν η Xiaomi είχε και δικό της Mobile OS θα έπρεπε να κοστολογήσει +300% το integration που προσφέρει τσάμπα;

To integration που αναφέρομαι, δεν είναι θέμα λογισμικού στην υλοποίηση;

Για Xiaomi να μη μιλήσω. Πέρασα από εκεί και σε κάθε αναβάθμιση έπαιρνα καινούρια χαρακτηριστικά και έχανα άλλα που έπαιζαν. Σταθερότητα και αξιοπιστία τέρμα στον πάτο.

Αυτή τη στιγμή το Apple οικοσύστημα έχει μακράν το κορυφαίο integration εντός του.

Ας μάς πει κάποιος, τί γίνεται στο Android που πρέπει να πιάσεις τζόκερ, όταν αγοράζεις όποιο smartwatch, για το πώς θα παίξει με το όποιο κινητό σου Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Ξέχασες το software που είναι το βασικότερο σε ένα λογισμικό. Η σχεδίαση είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα, εγώ τη θεωρώ επιεικώς άθλια και ακόμα και σε Android αποφεύγω κινητά της Xiaomi με το MIUI περιβάλλον που παραπέμπουν σε iOS το οποίο το νιώθω σα να με θεωρεί χρήστη προσχολικής ηλικίας.

Είχα iPhone αν και σαφώς έχουν αλλάξει αρκετά από τότε (είχα και το 3GS και το 4S). Δυστυχώς ότι έχει αλλάξει δεν αφορά το software κομμάτι που παραμένει μίλια πισω και παραπέμπει σε Palm Pre και Web OS.

Σε ότι άλλο έχει βγάλει, απλά το χάος.

Κάτσε μισό. Οκ κατανοώ ότι οι ανάγκες σου είναι διαφορετικές και καταλαβαίνω αρκετά πιο advanced. Κατανοώ επίσης την κουβέντα αυτή να την έκανες στο iPhone 3GS, βασικά ίσως και πριν από αυτό, την εποχή που η κάμερα ήταν VGA, χωρίς zoom και χωρίς καν app store. 

Αλλά ο κόσμος ΠΑΕΙ στο IOS λόγο software, δεν φεύγει από αυτό. Για το integration πάντως δεν μπορούμε να κάνουμε το μαύρο άσπρο. Ότι και να πάρεις της Apple ΔΟΥΛΕΥΕΙ αμέσως με τα πάντα, χωρίς την παραμικρή προσπάθεια η κόπο ή ρύθμιση ή τίποτα! Έχεις icloud account? Θα παίξουν όλα, πριν καν βγεις απ΄το Πλαίσιο ή τον Κοτσόβολο με την καινούρια συσκευή στη σακούλα...

Κάπου υπάρχει κάποιο μπερδεμα στα λεγόμενά σου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, billdanos είπε

Γιατί πολύ απλά αν δεις τις λεπτομέρειες σε αυτά τα σκουπίδια, θα δεις πως ΔΕΝ είναι πιεσόμετρα και απλά προσπαθούν να κάνουν εκτίμηση της αρτηριακής πίεσης από τα δεδομένα που λαμβάνουν από τους οπτικούς αισθητήρες. Πρακτικά δηαδή σχεδόν όλα τα ρολόγια που μετρούν τους καρδιακούς παλμούς και έχουν και ECG, μπορούν να κάνουν εκτίμηση της αρτηριακής πίεσης αλλά ΔΕΝ είναι αξιόπιστη μέθοδος και γι αυτό δεν έχουν επίσημες πιστοποιήσεις. Για να μετράει σωστά την πίεση ένα ρολόι πρέπει να έχει μηχανισμό που θα φουσκώνει και θα ξεφουσκώνει το λουράκι κλπ πράγμα που θα το έκανε μεγάλο και όχι τόσο βολικό σαν ρολόι...

:) 

Μαλλον ειναι σαν τα αλλα ¨σκουπιδια" αντιγραφη ερποντς η κ αλλου τυπου μινι bt ακουστικα που κανουν το 1/10 της τιμης ενα 20αρικο το πολυ,κ εχουν την ιδια τεχνολογια.Ναι τους λειπει φινιρισμα,ποιοτητα κ elegance συσκευασια αλλα ειναι η ιδια νοοτροπια να παρει και σκαλες φτηνοτερη.Αφου λοιπον η υλοιποιηση ειναι αμφισβητισημη,τι μενει?Το περιτυλιγμα μηπως?

Απλα καποιες εταιριες ειναι απλα καταναλωτικες που ετυχε να πωλουν προιοντα τεχνολογιας κ τα λανσαρουν εξαιρετικα.Θα μπορουσαν να πουλανε τσαντες κροκο των 15 χιλιαδων ευρω,η κ παγο σε εσκιμωους κ ναχουν την ιδια επιτυχια.Το πραγματικο R&D ομως κ η καινοτομια ερχεται απο διαφορες πηγες,κ δε τυχαινει παντα να παιρνει τις δαφνες ο εφευρετης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους καλοπροαιρετους για το φορτιστη. Εμφανισθηκε στα μαγαζια 20 ευρω φθηνοτερα απο οτι το περσινο. Αλλα η κακια αππλε αφαιρεςε το φορτιστη για να βγαζει παραπανω λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο με το θέμα

@kostasgr78 μπαρούφα δεν είναι όταν συγκρίνεις ένα προϊόν (ούτε καν το συγκρίνεις βέβαια , απλά λες "είναι το καλύτερο") μόνο και μόνο γιατί "κουμπώνει" με άλλο συγκεκριμένο προϊόν (και μόνο με αυτό σε πολλές περιπτώσεις) ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες σοβαρά τώρα, έχει δοκιμάσει κανείς android wear για να δει τι σημαίνει να πληρώνεις κανονικά και να είσαι beta tester?

Ας μην έβγαζε σαβούρα η google το android wear να ζοριζόταν η apple.

Αυτή τη στιγμή αν θες κινητο+ταμπλετ+ρολοι είτε πας σε apple, είτε σε κινητό android + ταμπλετ μόνο samsung (τα υπόλοιπα είναι σαπια)+ smartwatch samsung με Tizen.

Οπότε για τι integration μιλάμε; (ας μην αναφερθούμε και στον κατακερματισμό του android)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/09/2020 at 11:10, haHa said:

Ακομα και σε θεματα υγειας δεν ειναι καποια σημαντικη μετρηση, για αυτο αλλωστε σπανια στο μετρανε ακομα και στο νοσοκομειο. Ποσο μαλλον να το μετραει καθημερινα ενα ρολοι.

Η ενσταση μου λοιπον ειναι για το οτι εγραψες οτι "η προσθηκη οξυμετρου ειναι πολυ σημαντικη". Δεν ειναι καθολου σημαντικη.
Παιζει να αφορα ενα απιστευτα μικρο ποσοστο με ιατρικη παθηση που εχουν προβλημα στην προσληψη οξυγονου

Καλα εκανε και το εβαλε, απλα δεν ειναι πολυ σημαντικη η προσθηκη του.

Ο κορεσμός οξυγονου είναι μέσα στα ζωτικά που μετράμε σε μια απλή εξέταση.

Επίσης πληθώρα ιατρικών παθήσεων και καταστάσεων παρουσιάζουν προβλήματα στον κορεσμό οξυγονου ο οποίος δεν έχει να κάνει με την πρόσληψη του αλλά με την διαθεσιμότητα του στον οργανισμό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Choulio είπε

Ο κορεσμός οξυγονου είναι μέσα στα ζωτικά που μετράμε σε μια απλή εξέταση.

Επίσης πληθώρα ιατρικών παθήσεων και καταστάσεων παρουσιάζουν προβλήματα στον κορεσμό οξυγονου ο οποίος δεν έχει να κάνει με την πρόσληψη του αλλά με την διαθεσιμότητα του στον οργανισμό.

Ωραιος, I stand corrected, δεν το ηξερα.

Τα υπολοιπα που εγραψες απλα δειχνουν το επιπεδο σου και την αδυναμια σου να κανεις διαλογο.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Spoiler

Όταν κάτι σας ενοχλεί και θεωρείτε πως σας προσβάλει και γίνονται ενέργειες για αυτό, οφείλετε να το "αφήσετε" εκεί. Αν επιθυμείτε να απαντήσετε σε αυτό το οποίο σας ενόχλησε ενώ αφαιρέθηκε, νομίζω πως κάτι έχετε καταλάβει λάθος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/9/2020 στις 12:28 ΜΜ, aris1986 είπε

Τα ίδια τους βγαίνει οικονομικά απλά μένεις με κινητό 5 χρόνων να κουβαλάς. Ο σχεδιασμός, η οθόνη και οτιδήποτε άλλο είναι πέντε χρόνων πρίν. 

Στα 5 χρόνια αλλάζεις εύκολα και 2 συντρόφους, για κινητό δεν το συζητώ... Εννοείται

Για συντρόφους μαζί σου 😉 Για iphone εξαρτάται πόσο θες να πετάς τα λεφτά σου. Εγώ έχω το 6s, το πρώτο iphone με cpu αρκετά δυνατή να αντέξει χρόνια. Σήμερα έβαλα το 14, ακόμα πετάει. Φέτος δε που έχω και apple pay, νοιώθω ότι ενεργοποιήθηκε το άλλο μισό κινητό μου που 5 χρόνια τώρα κοιμόταν. Δεν το αλλάζω ακόμα γιατί δεν χρειάζεται (άλλαξα μόνο μπαταρία πέρισυ, αυθεντική βεβαιως βεβαίως). Δεν κολάει πουθενά. Θα πάρω το 12 (που θα έχει και touchid). 

Το apple watch είναι φοβερό, αλλά όσο η μπαταρία είναι 1 ημέρας, είναι "βαρύδι" για πολλούς μας. Με ένα band των 40€ έχεις αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι, notifications και θερμίδες (Στο περίπου). Τα άλλα, όταν είσαι υγιής, τα εκμεταλευεσαι για ένα μήνα το πολύ, μαθαίνεις τη ρουτίνα σου, και μετά δεν σου χρειάζονται (όπως όταν ζυγίσεις τα φαγητά στη διατοφή, μετά από λίγο μαθαίνεις να υπολογίζεις χωρίς ζύγισμα). Για όσους έχουν θέμα υγείας, παιδιά στο σχολείο που δεν έχουν και δεν πρέπει να έχουν κινητό, και ηλικιωμένοι (ανίχνευση πτώσης, άνοια), είναι φοβερό εργαλείο που σώζει ζωές. Τώρα....αν είσαι υγιής και περιμένεις να μάθεις τι έχεις από ένα αξεσουάρ, καλύτερα να πας να κάνεις ετήσια ή διετή τσεκάπ για να δεις πραγματικά πως πας. 

Λογικά το apple watch 7 που θα έχει Α14 των 5nm θα έχει 2-3 μέρες μπαταρία, οπότε ίσως το τσιμπήσω.

 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...