Προς το περιεχόμενο

Το νέο iPad Air με τιμή $599 διαθέτει νέο σχεδιασμό και κορυφαίες επιδόσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, korakios είπε

Surface pro 4 είχα , μακρυά & ποτέ ξανά . Του έβαλα τη θήκη με πληκτρολόγιο , μηδέν εμπειρία αφής , το ipad 3 (το πρώτο retina) είχε καλύτερο scrolling ....

Έχω το Surface Pro 4 και το Go (το δεύτερο μου το έδωσαν από τη δουλειά). Νομίζω ότι το Pro 4 είναι πολύ καλό. Μήπως είχες το M3 μοντέλο;

Εννοείται ότι σε επίπεδο hardware και σε εμπειρία smoothness τα iPad είναι κορυφαία. Απλά με το iPad OS πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς που κάποιοι από εμάς δε θέλουμε να κάνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Έχω το Surface Pro 4 και το Go (το δεύτερο μου το έδωσαν από τη δουλειά). Νομίζω ότι το Pro 4 είναι πολύ καλό. Μήπως είχες το M3 μοντέλο;

Εννοείται ότι σε επίπεδο hardware και σε εμπειρία smoothness τα iPad είναι κορυφαία. Απλά με το iPad OS πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς που κάποιοι από εμάς δε θέλουμε να κάνουμε.

Έχουν διορθωθεί πολλά με το ipados 13 και λογικά αύριο με την έκδοση 14 θα διορθωθούν και αλλά. Είναι σε πολύ καλο δρόμο το ipados και με την έλευση και του Usb c σου λυνει τα χερια. Ευελπιστώ ελάχιστα πράγματα να λείπουν με την έκδοση 14.

38 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει σοβαρό Android tablet, τουλάχιστον σε ανταγωνιστική τιμή. Για μένα αν είναι να πας σε tablet που δεν είναι iPad, πρέπει να κοιτάξεις προς Surface μεριά. Έχω ένα Surface Go το οποίο είναι ώρες-ωρες εκνευριστικό αλλά κατά τα άλλα κάνει καλά τη δουλειά του για απλό σερφάρισμα και PDF annotations.

Τα galaxy tab s7 είναι εξαιρετικά tablets με πολύ καλο hardware, το θέμα είναι ότι η τιμή τους τσιμπάει και το software απλά δεν μπορεί να ακολουθήσει σε καμία περίπτωση. Καλός η κακός στα tablet τα iPad είναι μονόδρομος χωρίς ουσιαστικό ανταγωνισμό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, korakios said:


μηπως εννοείς iPad Air vs Pro ? Πάντως θα συμφωνήσω , έλεγα από το παλιό Air2 να πάω στο απλό  ipad στα τριακόσια κάτι ευρώ , αλλά το φετινό Air τα σπάει .

Και γω έτσι σκέφτομαι για το απροβλημάτιστο air2 του 15 που έχω και μετά βλέπω ότι θα πάρει και την 14. Να δούμε...

5 hours ago, jumper12 said:

Και σε αυτό το σημείο κλαίω γιατί αγόρασα πριν ένα μήνα το iPad Pro 11'' γιατί τότε ήταν το μόνο με usb-c, στερεοφωνικά ηχεία, υπέροχο design... 300 ευρώ παραπάνω, που δεν τα αξιοποιώ. Ένα εγκεφαλικό το έπαθα σήμερα.

Να μην κλαις. Θα γεράσεις μαζί του. Ας βγήκε το άλλο, δεν πειράζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κτηνος το ipad air  με τον Α14.

Η apple  εχει  κονιορτοποιησει τον ανταγωνισμο στην κατηγορια .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Ο Α14 σε σχέση με τον Α12Ζ πως είναι;

Καλύτερος θα είναι ο Α14, τώρα πόσο δεν ξέρουμε, αν από τον Α12,  ο Α14 έχει κάπου 40% καλύτερη απόδοση, τότε σε σχέση με τον Α12Ζ να είναι ένα 20% πάνω?? κάπου κει χοντρικά θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, freegr είπε

Απλά ο επεξεργαστής είναι ότι καλύτερο έχει παρουσιάσει ως τώρα η εταιρεία νομίζω και τα σπάει..

Ισχύει, το θέμα είναι σου χρειάζεται στο Day to day τέτοια δύναμη? Θα την αξιοποιήσεις?? Υπάρχουν εφαρμογές και παιχνίδια που να την αξιοποιούν, και αν ναι πόσα είναι αυτά?? Εχω το Ipad Air 2019 με τον Α12, ήδη νομίζω είναι overpowered για τα περισσότερα πράγματα που κάνω, ακόμα και σε παιχνίδια ελάχιστα υπάρχουν στο store που να αξιοποιούν έστω και λίγο την δύναμη της κάρτας γραφικών. Προφανώς βέβαια, δεν είναι κακό να έχεις καλύτερο επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, liberostelios said:

Έχω το Surface Pro 4 και το Go (το δεύτερο μου το έδωσαν από τη δουλειά). Νομίζω ότι το Pro 4 είναι πολύ καλό. Μήπως είχες το M3 μοντέλο;

Εννοείται ότι σε επίπεδο hardware και σε εμπειρία smoothness τα iPad είναι κορυφαία. Απλά με το iPad OS πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς που κάποιοι από εμάς δε θέλουμε να κάνουμε.

Δυστυχώς κι εγώ βρίζω πλέον με το surface pro 7 (i5)... Έχω όλα τα αξεσουάρ (signature keyboard, stylus, dock, klp) αλλά δεν αρκούν ώστε να είναι μια πρακτική και βολική συσκευή. Πρακτικά είναι ένα average laptop με windows 10 και δεν σου προσφέρει κανένα από τα πλεονεκτήματα που έχει ένα tablet (αυτονομία, βάρος, χρήση χωρίς πληκτρολόγιο). Δεν ξέρω αν για αυτό φταίνε μόνο τα windows ή γενικότερα όλη η υλοποίηση είναι ακόμη σε ...beta στάδιο!

Σαφώς κάνεις περισσότερα πράγματα με τα windows σε σχέση με το ios αλλά το πιο σημαντικό για μένα είναι το να μπορείς να κάνεις άψογα αυτά που ακριβώς χρειάζεσαι, παρά να μπορείς να κάνεις περισσότερα από όσα πραγματικά χρειάζεσαι αλλά με ...μέτριο τρόπο.

Δεδομένου πως πλέον καθημερινά για τη δουλειά χρησιμοποιώ browser, office & Photoshop, νομίζω πως με το ipad pro θα δούλευα καλύτερα! :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, karamela693 είπε

Τα galaxy tab s7 είναι εξαιρετικά tablets με πολύ καλο hardware, το θέμα είναι ότι η τιμή τους τσιμπάει και το software απλά δεν μπορεί να ακολουθήσει σε καμία περίπτωση. Καλός η κακός στα tablet τα iPad είναι μονόδρομος χωρίς ουσιαστικό ανταγωνισμό.

Σε ακούω για το iPad OS και θα το έχω υπόψη μου. Σίγουρα η προσθήκη USB-C είναι όντως ένα μεγάλο plus και γενικά η Apple κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση.

Τα Galaxy Tab είναι όντως καλά και ωραία, αλλά δεν εμπιστεύομαι καθόλου τη Samsung στο software της, συν ότι γενικά στο Android υπάρχουν πολύ λιγότερες εφαρμογές για tablet. Στα ίδια λεφτά παίρνεις iPad με καλύτερο hardware και πολύ περισσότερα χρόνια εξασφαλισμένης λειτουργίας.

13 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δυστυχώς κι εγώ βρίζω πλέον με το surface pro 7 (i5)... Έχω όλα τα αξεσουάρ (signature keyboard, stylus, dock, klp) αλλά δεν αρκούν ώστε να είναι μια πρακτική και βολική συσκευή. Πρακτικά είναι ένα average laptop με windows 10 και δεν σου προσφέρει κανένα από τα πλεονεκτήματα που έχει ένα tablet (αυτονομία, βάρος, χρήση χωρίς πληκτρολόγιο). Δεν ξέρω αν για αυτό φταίνε μόνο τα windows ή γενικότερα όλη η υλοποίηση είναι ακόμη σε ...beta στάδιο!

Σαφώς κάνεις περισσότερα πράγματα με τα windows σε σχέση με το ios αλλά το πιο σημαντικό για μένα είναι το να μπορείς να κάνεις άψογα αυτά που ακριβώς χρειάζεσαι, παρά να μπορείς να κάνεις περισσότερα από όσα πραγματικά χρειάζεσαι αλλά με ...μέτριο τρόπο.

Δεδομένου πως πλέον καθημερινά για τη δουλειά χρησιμοποιώ browser, office & Photoshop, νομίζω πως με το ipad pro θα δούλευα καλύτερα! :) 

Οκ, εν μέρει συμφωνώ με την κριτική σου. Ωστόσο νομίζω ότι και ως tablet δεν είναι τόσο κακό όσο το αναφέρεις. Για browsing με edge και για βασικά πράγματα όπως Netflix κλπ υπάρχουν οι εφαρμογές που δουλεύουν εξαιρετικά. Για μένα και σε διαχείριση εγγράφων είναι εξαιρετικά. Συν ότι λόγω της φύσης του μπορείς να κάνεις και κανονικό software development εκεί. Φαντάζομαι σε γραφιστικές εφαρμογές on-the-go, βέβαια, το iPad έχει ξεκάθαρα το πλεονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, koutsis είπε

Παιδιά είπαν ότι αύριο θα κυκλοφορήσει το ios 14 και ipad os 14 ή κάνω λάθος; 

Δεν κανείς λάθος. Απλά λόγου του time zone difference νομίζω ότι Θα βγει στην Ελλάδα κατά της 7-8 το απόγευμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως δεν έχω καταλάβει γιατί τα ipad έχουν την front face camera σε αυτό το σημείο - θα έπρεπε να είναι στο μέσο του landscape mode. ΟΚ, τα bezels θα ήταν λίγο πιο χοντρά (κατανοητό), αλλά αυτήν την περίοδο με τόσα call/webex/zoom είναι εντελώς άβολο. αφενός σου βγαίνει ο λαιμός, αφετέρου σε κοιτάνε οι άλλοι διαγώνια (ξέρω ξέρω, το κρατάω λάθος :-) ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Σε ακούω για το iPad OS και θα το έχω υπόψη μου. Σίγουρα η προσθήκη USB-C είναι όντως ένα μεγάλο plus και γενικά η Apple κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση.

Τα Galaxy Tab είναι όντως καλά και ωραία, αλλά δεν εμπιστεύομαι καθόλου τη Samsung στο software της, συν ότι γενικά στο Android υπάρχουν πολύ λιγότερες εφαρμογές για tablet. Στα ίδια λεφτά παίρνεις iPad με καλύτερο hardware και πολύ περισσότερα χρόνια εξασφαλισμένης λειτουργίας.

Οκ, εν μέρει συμφωνώ με την κριτική σου. Ωστόσο νομίζω ότι και ως tablet δεν είναι τόσο κακό όσο το αναφέρεις. Για browsing με edge και για βασικά πράγματα όπως Netflix κλπ υπάρχουν οι εφαρμογές που δουλεύουν εξαιρετικά. Για μένα και σε διαχείριση εγγράφων είναι εξαιρετικά. Συν ότι λόγω της φύσης του μπορείς να κάνεις και κανονικό software development εκεί. Φαντάζομαι σε γραφιστικές εφαρμογές on-the-go, βέβαια, το iPad έχει ξεκάθαρα το πλεονέκτημα.

Η αλήθεια είναι ότι πράγματι δεν εμπιστεύομαι ούτε και εγω την Samsung σε ότι αφορά το Software, είχα και το Galaxy tab s5e δεν είναι και κανένα παλιό Tablet και δεν έχει πάρει ακόμα την έκδοση Android 10, τραγικά πράγματα, όπως επίσης και το όλο λειτουργικό είναι φτιαγμένο για κινητά και όχι για tablets, το ίδιο και οι εφαρμογές...καλά μεν Hardware άλλα κακό και χωρίς υποστήριξη λειτουργικό με ελλιπές εφαρμογές που οι περισσότερες δεν είναι φτιαγμένες για Tablets.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...