Προς το περιεχόμενο

Κοστολόγηση "εύκολης" εφαρμογής


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Μου ζητήθηκε από ιδιώτη, ιντερνετικά, μία σχετικά εύκολη εφαρμογή. Δεν έχω πρόβλημα να την αναφέρω, ένα απλό gui, που θα κατεβάζει ιντερνετικά δεδομένα που δίνονται μέσω json, θα αποθηκεύονται σε .csv και μετά το .csv αυτό, θα γίνεται αρχείο excel με κάποια custom στοίχιση.

Δεδομένου ότι το να βρω τη διαδρομή json ήταν σχετικά εύκολο, απομένει το υπόλοιπο. Πόσο μπορεί να κοστολογηθεί κάτι τέτοιο, από τη στιγμή που το θέλει ένας ιδιώτης; Δε φτιάχνεις με λίγα λόγια μία εφαρμογή για τη μάζα αλλά όλο το κόστος το επιβαρύνεται ένας και μόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πόσο κοστολογούνται οι υπηρεσίες σου. Επίσης εξαρτάται και αν θα δώσεις support για αυτό. Δηλαδή θα μπορεί για πάντα να σε παίρνει τηλέφωνο και να του λύνεις προβλήματα τσάμπα ή θα τον καλύψεις για ένα χρονικό διάστημα και μετά θα πρέπει να αγοράσει υποστήριξη?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Επίσης εξαρτάται και αν θα δώσεις support για αυτό

Ας κάνουμε την υπόθεση ότι σε περίπτωση που η διαδρομή json αλλάξει, εγώ θα διορθώσω τον κώδικα για να μπορεί να ξαναπάρει δεδομένα.

Τώρα αν σε 3-5-10 χρόνια η Microsoft δεν ανοίγει πλέον xls ή xlsx αρχεία (απίθανο) , είναι κάτι που κανείς δεν ξέρει και λογικά, δε μπορεί και να χρεώσει κάτι. Οπότε το αφήνουμε απ' έξω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Ας κάνουμε την υπόθεση ότι σε περίπτωση που η διαδρομή json αλλάξει, εγώ θα διορθώσω τον κώδικα για να μπορεί να ξαναπάρει δεδομένα.

Τώρα αν σε 3-5-10 χρόνια η Microsoft δεν ανοίγει πλέον xls ή xlsx αρχεία (απίθανο) , είναι κάτι που κανείς δεν ξέρει και λογικά, δε μπορεί και να χρεώσει κάτι. Οπότε το αφήνουμε απ' έξω αυτό.

ουσιαστικα μας λες οτι θα γραψεις αλανθαστο κωδικα και δεν θα υπαρχει πουθενα εστω ενα μικρο Bug... 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμιά απλή εφαρμογή...δεν είναι τόσο απλή...την έχω πατήσει οπότε....ειδικά η στοιχιση μπορεί να είναι αρκετά μεγάλος μπελας εαν π.χ προσπαθείς να μετατρέψεις ιεραρχικής φύσεως δεδομένα σε Human readable...

ΕΝ ολίγοις ξεκινάμε χαλαρά απο 200-250.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

ουσιαστικα μας λες οτι θα γραψεις αλανθαστο κωδικα και δεν θα υπαρχει πουθενα εστω ενα μικρο Bug... 😀

Ρε συ φιλε μου πως γινεται να εισαι παντα εκτος θεματος? Θελω εδω και παρα πολυ καιρο να σου γραψω. Το νημα εχει να κανει με ποσα χρηματα να ζητησει, αυτο που λες τι σχεση εχει?^ 

Σορρυ για το σχολιο αλλα μεινε και λιγο ontopic

Επεξ/σία από Στεφανος123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Στεφανος123 είπε

Ρε συ φιλε μου πως γινεται να εισαι παντα εκτος θεματος? Θελω εδω και παρα πολυ καιρο να σου γραψω. Το νημα εχει να κανει με ποσα χρηματα να ζητησει, αυτο που λες τι σχεση εχει?^ 

Σορρυ για το σχολιο αλλα μεινε και λιγο ontopic

ενταξει θα παραδωσει ενα εργο και το μονο που θα αλλαξει ειναι το Path για το json, και αν η microsoft  σταματησει να παρεχει δεν ανοιγει πλεον αρχεια, αυτος ειναι οφτοπικ στο θεμα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευω ο πατος ειναι περι τα 300-350 ευρω..εννοειται οτι μπορει να το αναθεσει σε εναν ινδο και να το κανει για 40 ευρω αλλα οκ 🤣

Γενικοτερα οι τιμες παιζουν και στην Ελλαδα..

Επεξ/σία από visualizer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, visualizer είπε

Πιστευω ο πατος ειναι περι τα 300-350 ευρω..εννοειται οτι μπορει να το αναθεσει σε εναν ινδο και να το κανει για 40 ευρω αλλα οκ 🤣

Γενικοτερα οι τιμες παιζουν και στην Ελλαδα..

δεν υπαρχει ινδος που θα το κανει για 40... και οσοι χτυπανε χαμηλες τιμες απλα εχουν ετοιμο κωδικα αν ειναι να φτιαξουν κατι και να ιδρωσουν οι ινδοι γινοντια λαγοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

ενταξει θα παραδωσει ενα εργο και το μονο που θα αλλαξει ειναι το Path για το json, και αν η microsoft  σταματησει να παρεχει δεν ανοιγει πλεον αρχεια, αυτος ειναι οφτοπικ στο θεμα του.

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να πεις.

Αν κατεβάζεις για παράδειγμα ένα json από τη σελίδα του stoiximan (δεν κάνω διαφήμιση) και κάποια στιγμή ο stoiximan αλλάξει τη διεύθυνση που δίνει το json ή τη δομή του, δε θα σε ενοχλήσει ο πελάτης λες; Δεν έχεις την "υποχρέωση", με πληρωμή ή χωρίς, να το διορθώσεις; Ποιό είναι το off στην περίπτωση; Το αναφέρει και άλλος παραπάνω, τι υποστήριξη θα δώσεις;

Όσο για τα bug :Επειδή τόσο το διάβασμα του json, όσο και την εξαγωγή των δεδομένων σε excel τα έχω ξανακάνει, θεωρώ ότι δε θα υπάρχουν bug. Αλλά και πάλι, δε βλέπω πώς συνδέονται με την τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Αν κατεβάζεις για παράδειγμα ένα json από τη σελίδα του stoiximan (δεν κάνω διαφήμιση) και κάποια στιγμή ο stoiximan αλλάξει τη διεύθυνση που δίνει το json ή τη δομή του, δε θα σε ενοχλήσει ο πελάτης λες; Δεν έχεις την "υποχρέωση", με πληρωμή ή χωρίς, να το διορθώσεις; Ποιό είναι το off στην περίπτωση; Το αναφέρει και άλλος παραπάνω, τι υποστήριξη θα δώσεις;

Γιαυτό δεν κάνεις "δεντροφύτευση" στον κώδικα...έχεις 1 ξεχωριστή οντότητα π.χ .ini ή 1 πίνακας σε κάποια βάση δεδομένων και το βάζεις να τραβάει τις διευθύνσεις απο εκεί.

Πιθανόν να στήσεις και 1 προχειρο Preview για να δει ότι όντως έβαλε την σωστή διεύθυνση και αυτό είναι όλο.

Τώρα αν αλλάξει η δομή αυτό είναι μια άλλη περίπτωση αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο..απλώς στην παραπάνω οντότητα θα βάλεις και την γραμμογράφηση ...

Βέβαια σε ιδιαίτερα περίπλοκες καταστάσεις μάλλον θα χρειαστεί να βάλεις χέρι αλλά όσο πιο πολύ δουλέψεις τώρα τόσο λιγότερη ζαλούρα στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολόγισε πόσες μέρες θα σου πάρει και χρέωσε με τη μερα + 1 αν είναι λίγες μέρες (κάτω από εβδομάδα)  ή + 2 αν είναι περισσότερες μέρες.

Αν στο μέλλον χρειαστούν αλλαγές τον χρεώνεις με την ώρα ή τη μέρα ανάλογα με το πόσες αλλαγές θα χρειαστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τον χρόνο που θα χρειαστείς (2 φορές τον αρχικό σου υπολογισμό ακούγετε σωστό, αν πιστεύεις ότι σε μια βδομάδα θα είσαι οκ σημαίνει 2), και το ποσό χρεώνεις την μέρα σου ( ποσό πληρώνεσαι από την full time εταιρια σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2020 στις 3:28 ΜΜ, Lanike71 είπε

Καλησπέρα,

Μου ζητήθηκε από ιδιώτη, ιντερνετικά, μία σχετικά εύκολη εφαρμογή. Δεν έχω πρόβλημα να την αναφέρω, ένα απλό gui, που θα κατεβάζει ιντερνετικά δεδομένα που δίνονται μέσω json, θα αποθηκεύονται σε .csv και μετά το .csv αυτό, θα γίνεται αρχείο excel με κάποια custom στοίχιση.

Δεδομένου ότι το να βρω τη διαδρομή json ήταν σχετικά εύκολο, απομένει το υπόλοιπο. Πόσο μπορεί να κοστολογηθεί κάτι τέτοιο, από τη στιγμή που το θέλει ένας ιδιώτης; Δε φτιάχνεις με λίγα λόγια μία εφαρμογή για τη μάζα αλλά όλο το κόστος το επιβαρύνεται ένας και μόνο.

 

Εξαρτάται από σένα πόσο χρεώνεις 7 γραμμές κώδικα. Σε Python δεν είναι παραπάνω!  Ένα σκριπτ είναι στην ουσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, geokol23 είπε

Εξαρτάται από σένα πόσο χρεώνεις 7 γραμμές κώδικα. Σε Python δεν είναι παραπάνω!  Ένα σκριπτ είναι στην ουσία

Με τη γραμμή χρεώνεις; Πιο πολύ χρόνο μου πήρε να ανακαλύψω όλες τις διαδρομές των δεδομένων που πρέπει να πάρω, παρά να γράψω τον κώδικα.

7 γραμμές σίγουρα δεν είναι φίλε...Σίγουρα όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...