Προς το περιεχόμενο

GoPro Hero 9 Black με 5K ανάλυση, δεύτερη οθόνη, μεγαλύτερη μπαταρία και τιμή από €380


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σερί ανακοινώσεων νέων gadgets μέσα στο Σεπτέμβριο συνεχίζεται, με τη GoPro και τη Hero 9 Black.

Η νέα action camera της GoPro φέρνει σημαντικές αλλαγές από τον προκάτοχό της, με σημαντικότερη την ενσωμάτωση δεύτερη οθόνης στο εμπρόσθιο τμήμα, κάτι που είδαμε και στην αντίστοιχη πρόταση της DJI. Αν και με μέγεθος μόλις 1.4 ιντσών, η χρήση της δεύτερης οθόνης ενδείκνυται για selfie λήψεις που πλέον δεν γίνονται «τυφλά», με τον χρήστη να έχει μια καλή ιδέα για το πως είναι το πλάνο του. Η δεύτερη οθόνη δεν υποστηρίζει αναμενόμενα αφή αλλά ο χρήστης μπορεί να επιλέξει το τι ρυθμίσεις θα εμφανίζονται σ' αυτή ή να την απενεργοποιήσει εντελώς. 

Σε διαστάσεις η Hero 9 είναι λίγο μεγαλύτερη από τον προκάτοχό της ενώ και το βάρος της είναι μεγαλύτερο κατά 32 γραμμάρια. Ο λόγος είναι η κύρια οθόνη στο πίσω μέρος όπου μεγαλώνει και αυτή με τη σειρά της στις 2.27 ίντσες κάτι που κάνει πιο εύκολο το χειρισμό της. Εκτός από την παρουσία δεύτερης οθόνης, η GoPro είναι από τις πρώτες action κάμερες της αγοράς -ίσως και η πρώτη- που μπορεί να κάνει λήψη βίντεο σε 5K ανάλυση σε 24 ή 30 καρέ το δευτερόλεπτο. Οι φωτογραφίες έχουν πλέον ανάλυση 20MP (από 12MP) ενώ δεν λείπουν νέες slow motion λειτουργίες αλλά και οι γνωστές λειτουργίες λήψεων σε αναλύσεις 4K/60fps, 2.7/120fps και 1080p στα 240fps.

Σημαντική βελτίωση βλέπουμε και στην αυτονομία εξαιτίας της μπαταρίας που πλέον διαθέτει χωρητικότητα 1720mAh έναντι 1220mAh στη Hero 8 Black, με τη GoPro να αναφέρει ότι διαθέτει μεγαλύτερη αντοχή σε κρύα περιβάλλοντα. Το HyperSmooth για απόλυτα σταθερές βελτιώσεις αναβαθμίζεται στην έκδοση 3.0 με βελτιωμένες επιδόσεις όπως επίσης και η λειτουργία TimeWarp.

Η GoPro δοκιμάζει κάτι διαφορετικό σε ότι αφορά το κόστος της νέας της κάμερας δράσης, «παντρεύοντάς» την αγορά της με τη δική της υπηρεσία cloud για αποθήκευση απεριόριστων βίντεο. Παράλληλα ο χρήστης έχει πρόσβαση σε σειρά εκπτώσεων για αξεσουάρ της κάμερας. Έτσι αν ο ενδιαφερόμενος προμηθευτεί την κάμερα μαζί με ετήσια συνδρομή στην υπηρεσία GoPro Plus, το κόστος πέφτει στα 380 ευρώ. Η πρόταση αυτή της GoPro είναι πιο συμφέρουσα από μεμονωμένη αγορά της Hero 9 Black αφού σ' αυτή την περίπτωση το κόστος της έχει οριστεί στα 480 ευρώ.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και το GoPro Plus είναι στην ουσία σχεδόν άχρηστο, πρακτικά σου δίνει με έκπτωση 40 (5$ x 12 μήνες = 60) την GoPro. 

Συνεπώς για αν το πούμε πιο απλά και κατανοητά, η τελική τιμή της είναι 380 + 60 = 440. Αυτά τα μαρκετίστικα κόλπα με 100€ έκπτωση ας μην τα λέμε γιατί γελάνε και οι πέτρες. Συνδρομή ετήσια στην GoPro δεν έχει ούτε ο ίδιος ο GoPro... :P Σε τυρόπιτες αν τα φάμε καλύτερη αξία έχουν. 

Για τα λοιπά specs κλπ θα αφήσω κάποιον πιο γνώστη να μιλήσει. Η πολύ περιορισμένη χρήση που της κάνω δεν μου δίνει το δικαίωμα να μιλήσω. Εκ πρώτης όψης καλή φαίνεται. Δεν βλεπω λόγο upgrade από την 5 που έχω βέβαια, για 4-5 καταδύσεις που κάνω το καλοκαίρι και 3-4 βουνά snowboard το χειμώνα. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Applefun είπε

Διαβασα για κακο touch ,υψηλες θερμοκρασιες , οχι τοσο καλη αυτονομια οσο ελπιζαμε κ βεβαια 5κ/30 αλλα ακομα 4k/60 κ οχι 120

Σημερα ανακοινωθηκε σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, polaki είπε

Αν και το GoPro Plus είναι στην ουσία σχεδόν άχρηστο, πρακτικά σου δίνει με έκπτωση 40 (5$ x 12 μήνες = 60) την GoPro. 

Συνεπώς για αν το πούμε πιο απλά και κατανοητά, η τελική τιμή της είναι 380 + 60 = 440. Αυτά τα μαρκετίστικα κόλπα με 100€ έκπτωση ας μην τα λέμε γιατί γελάνε και οι πέτρες. Συνδρομή ετήσια στην GoPro δεν έχει ούτε ο ίδιος ο GoPro... :P Σε τυρόπιτες αν τα φάμε καλύτερη αξία έχουν. 

Για τα λοιπά specs κλπ θα αφήσω κάποιον πιο γνώστη να μιλήσει. Η πολύ περιορισμένη χρήση που της κάνω δεν μου δίνει το δικαίωμα να μιλήσω. Εκ πρώτης όψης καλή φαίνεται. Δεν βλεπω λόγο upgrade από την 5 που έχω βέβαια, για 4-5 καταδύσεις που κάνω το καλοκαίρι και 3-4 βουνά snowboard το χειμώνα. 

Καποιο λαθος κανεις στη τιμολογηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, margaritagr είπε

ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ! 

Επιτέλους οθόνη μπροστά!!!!

Shut up and take my money και βαριέμαι να ψάχνω meme

Την πηρα χθες.

 ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ & εγώ μαζί σου !

 

day one! 🤞

Επεξ/σία από MontzOlee
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο review πάλι δείχνει αυτά που θα κάνω στην επόμενη ζωή μου που θα είμαι πλούσιος και δεν θα δουλεύω... Εργαλείο πάντως για αυτούς που πρέπει να την έχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, petros_samurai είπε

Εαν ειχε καλυτερο app για το κινητο θα ηταν οτι καλυτερο αλλα δεν δινουν μεγαλη σημασια...

Γιατί δεν σου αρέσει το app? Χρησιμοποιώ συνέχεια εδώ και χρόνια το app και για επαγγελματική χρήση και είμαι πολύ ευχαριστημένος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...