Προς το περιεχόμενο

Με 150 παιχνίδια ξεκινά σήμερα η cloud gaming υπηρεσία της Microsoft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, jerry banana είπε

ρε παιδια μια ακυρη ερωτηση για οποιον γνωριζει.Εαν δηλωσω συνδρομη τωρα στο microsoft gamepass,παιρνω μαζι και το flight simulator?

στο ultimate που εχω στο xbox.... και σου δινει προσβαση στο gamepass για pc .... 
συμβαινει τωρα .... 

Screenshot 2020-09-16 230733.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panahspasquale είπε

Τι απαιτησεις εχει ρε αδερφια σε bandwidth?? Παιζεις με 50αρι?? Θελει και 5ghz router??

φίλε μου με 50ρι και 5ghz είναι το λιγότερο,σε εμένα κολλούσε κάποιες στιγμές,με 100 είσαι σχεδόν τέλεια που το δοκίμασα κάποια στιγμή.Σημαντικό ότι έπαιζα με VPN,λογικά όταν έρθει στην Ελλάδα επίσημα δεν θα έχει αυτά τα θεματάκια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MDefender είπε

φίλε μου με 50ρι και 5ghz είναι το λιγότερο,σε εμένα κολλούσε κάποιες στιγμές,με 100 είσαι σχεδόν τέλεια που το δοκίμασα κάποια στιγμή.Σημαντικό ότι έπαιζα με VPN,λογικά όταν έρθει στην Ελλάδα επίσημα δεν θα έχει αυτά τα θεματάκια.

Ναι τα VPN γενικά κόβουν πολύ τις ταχύτητες,ορισμένα δε πολύ περισσότερο από άλλα,ένα παιδί είχε 100άρα και έπιανε 20κάτι λόγο VPN.😯

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, svartevarg είπε

Λες τελικά να τα καταφέρει;

Από άποψη υποδομών και δύναμης έχει όλα τα χαρτιά...

Επίσης, βλέπω το Stadia να πέφτει αν τα καταφέρει η Microsoft και η cloud gaming υπηρεσία της γίνει το netflix του gaming.

Συγκρίνεις όμως ανόμοια πράγματα. To xcloud είναι το netflix του gaming, ωραία και καλά παιχνίδια με μηνιαία συνδρομή.

ΑΛΛΑ αν κόψεις τη συνδρομή, δεν μπορείς να κάνεις streaming τίποτα.

To stadia δουλεύει αλλιώς, τα παιχνίδια που αγοράζεις μπορείς να συνεχίσεις να τα παίζεις χωρίς συνδρομή.

Για ένα gamer που παίζει πολλά παιχνίδια το xcloud είναι μονόδρομος γιατί παίζει πολλά παιχνίδια και μια λύση netflix είναι καλύτερη για αυτόν.

Για ένα casual gamer όμως ίσως το stadia να είναι καλύτερο γιατί μπορεί να αγοράσει 2-3 παιχνίδια που του αρέσουν και με αυτά είναι καλυμμένος χωρίς να χρειάζεται να πληρώνει κάθε μήνα συνδρομές.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MDefender είπε

φίλε μου με 50ρι και 5ghz είναι το λιγότερο,σε εμένα κολλούσε κάποιες στιγμές,με 100 είσαι σχεδόν τέλεια που το δοκίμασα κάποια στιγμή.Σημαντικό ότι έπαιζα με VPN,λογικά όταν έρθει στην Ελλάδα επίσημα δεν θα έχει αυτά τα θεματάκια.

 

Τα ποσά mbit δεν παίζουν τόσο ρόλο. Ποιο σημαντικό είναι το lag και γι'αυτό το μόνο που μπορείς να κάνεις όπου μπορείς καλώδιο ή 5G wifi και όσο πιο κοντά στη πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tuning123 είπε

H apple στην απέξω ; 😐

 

Δίκαια θαρρώ με τα σκληρά νταβατζιλίκια που παίζει αριστερά και δεξιά. +φωνώ με την Apple σκεπτόμενοι το ecosystem τους, αλλα μήν τα θέλουμε και όλα :)

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jerry banana είπε

ρε παιδια μια ακυρη ερωτηση για οποιον γνωριζει.Εαν δηλωσω συνδρομη τωρα στο microsoft gamepass,παιρνω μαζι και το flight simulator?

Ναι το παίρνεις..... και όταν βγεί και στην κονσόλα θα μπορείς και εκεί να το έχεις (και λογικά θα είναι και play anywhere).

Και επειδή είναι της MS παιχνίδι, δεν ανησυχείς αν θα βγεί κάποια στιγμή απο το Pass. Tα δικά της παιχνίδια (και των studio της) μένουνε για πάντα μέσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Acrab είπε

Ναι το παίρνεις..... και όταν βγεί και στην κονσόλα θα μπορείς και εκεί να το έχεις (και λογικά θα είναι και play anywhere).

Και επειδή είναι της MS παιχνίδι, δεν ανησυχείς αν θα βγεί κάποια στιγμή απο το Pass. Tα δικά της παιχνίδια (και των studio της) μένουνε για πάντα μέσα.

Καλά τα έχω χάσει έδωσα 1 ευρώ και κατεβάζω το flight simulator που είναι 70 ευρώ .Άξιζε.Αντε τώρα με τη 50αρα να δω ποτέ θα κατέβουν τα 100gb.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, aypnia είπε

Συγκρίνεις όμως ανόμοια πράγματα. To xcloud είναι το netflix του gaming, ωραία και καλά παιχνίδια με μηνιαία συνδρομή.

ΑΛΛΑ αν κόψεις τη συνδρομή, δεν μπορείς να κάνεις streaming τίποτα.

To stadia δουλεύει αλλιώς, τα παιχνίδια που αγοράζεις μπορείς να συνεχίσεις να τα παίζεις χωρίς συνδρομή.

Για ένα gamer που παίζει πολλά παιχνίδια το xcloud είναι μονόδρομος γιατί παίζει πολλά παιχνίδια και μια λύση netflix είναι καλύτερη για αυτόν.

Για ένα casual gamer όμως ίσως το stadia να είναι καλύτερο γιατί μπορεί να αγοράσει 2-3 παιχνίδια που του αρέσουν και με αυτά είναι καλυμμένος χωρίς να χρειάζεται να πληρώνει κάθε μήνα συνδρομές.

Σε ευχαριστώ ;) που με βοήθησες να καταλάβω ότι υπάρχει διαφορά στις λεπτομέρειες.

Ως casual gamer και συλλέκτης μάλλον συμφέρει να αγοράζω τα παιχνίδια. Δεν ξέρω βέβαια αν το xcloud είναι πιθανό να δουλέψει στο μέλλον και για όσους έχουν αγοράσει τα παιχνίδια και γουστάρουν να τα παίζουν και σε άλλες συσκευές.
 

21 ώρες πριν, momentum είπε

Ο υγιης ανταγωνισμος μας συμφερει ολους. 

Truth be told!!! ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/9/2020 στις 10:35 ΜΜ, jerry banana είπε

εγινε σε ευχαριστώ πολύ.Και (επειδή δεν ξερω πολυ πως λειτουργεί) το εχεις μονιμα ή εχει περιορισμένη διάρκεια?

Όπως έχει ήδη ειπωθεί, πρέπει να έχεις ενεργή συνδρομή. Υπάρχει όμως και μια δεύτερη παράμετρος: το πόσο θα παραμείνει το παιχνίδι στην πλατφόρμα, μιας και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα πολλά παιχνίδια αφαιρούνται. Το διάστημα αυτό δεν είναι γνωστό εκ των προτέρων, μπορεί να είναι αρκετοί μήνες έως 1-2 χρόνια. Υπάρχουν ανεπίσημες λίστες που αναφέρουν πόσο καιρό έχει παραμείνει κάθε παιχνίδι στην πλατφόρμα και πότε αφαιρέθηκαν όσα δεν υπάρχουν πια (αρκεί ένα γκουγκλάρισμα σε reddit και σία). 

 Το flight simulator είναι διαφορετική περίπτωση βέβαια αφού ανήκει στην ίδια τη Microsoft και όχι σε κάποιον τρίτο. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nzeppos είπε

Όπως έχει ήδη ειπωθεί, πρέπει να έχεις ενεργή συνδρομή. Υπάρχει όμως και μια δεύτερη παράμετρος: το πόσο θα παραμείνει το παιχνίδι στην πλατφόρμα, μιας και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα πολλά παιχνίδια αφαιρούνται. Το διάστημα αυτό δεν είναι γνωστό εκ των προτέρων, μπορεί να είναι αρκετοί μήνες έως 1-2 χρόνια. Υπάρχουν ανεπίσημες λίστες που αναφέρουν πόσο καιρό έχει παραμείνει κάθε παιχνίδι στην πλατφόρμα και πότε αφαιρέθηκαν όσα δεν υπάρχουν πια (αρκεί ένα γκουγκλάρισμα σε reddit και σία). 

 Το flight simulator είναι διαφορετική περίπτωση βέβαια αφού ανήκει στην ίδια τη Microsoft και όχι σε κάποιον τρίτο. 

Ναι μόνο αυτό  με ενδιαφέρει ουτοσιαλως .Για 1 ευρώ και για ένα μήνα ευχαριστημένος ειμαι.Παντως τεράστιο παιχνίδι μου έχει πάρει με 50αρα γύρω στις 10 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...