Προς το περιεχόμενο

Πόσο βολική είναι μια gaming καρεκλα?


GeorgeR1_700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα λεφτά της πιστεύω καλή είναι η ΙΚΕΑ ΜARKUS.
Αν κάποιος θέλει να δώσει παραπάνω και μπορεί, κορυφή θεωρούνται οι Herman Miller Aero και Εmbody. Ακριβές αλλά έχουν 10 χρόνια εγγύηση για όποιον έχει να τα δώσει.
Kαι οι ergohuman θεωρούνται καλές και αυτές σχετικά ακριβές.
Υπάρχουν και πιο μεσαίες λύσεις.  Ένα site με πιο μεσαίες τιμές που είχα δει είναι https://ergoaction.gr.
Τώρα τις Gaming δεν ξέρω, τις θεωρώ πιο πολύ εφέ παρά οτι προσφέρουν εργονομία και στήριξη και για Ελλάδα που έχει ζέστες ανυπόφορες το καλοκαίρι.
Και για να προλάβω, εδώ ο κόσμος τσακώνεται για πιο κινητό των 500+ ευρώ είναι καλύτερο.
Η σωστή καρέκλα αν γίνεται πολύωρη χρήση, μπορεί να σώσει προβλήματα με τεράστιο κόστος στο μέλλον.

Επεξ/σία από 777andreas777
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Για τα λεφτά της πιστεύω καλή είναι η ΙΚΕΑ ΜARKUS.
Αν κάποιος θέλει να δώσει παραπάνω και μπορεί, κορυφή θεωρούνται οι Herman Miller Aero και Εmbody. Ακριβές αλλά έχουν 10 χρόνια εγγύηση για όποιον έχει να τα δώσει.
Kαι οι ergohuman θεωρούνται καλές και αυτές σχετικά ακριβές.
Υπάρχουν και πιο μεσαίες λύσεις.  Ένα site με πιο μεσαίες τιμές που είχα δει είναι https://ergoaction.gr.
Τώρα τις Gaming δεν ξέρω, τις θεωρώ πιο πολύ εφέ παρά οτι προσφέρουν εργονομία και στήριξη και για Ελλάδα που έχει ζέστες ανυπόφορες το καλοκαίρι.
Και για να προλάβω, εδώ ο κόσμος τσακώνεται για πιο κινητό των 500+ ευρώ είναι καλύτερο.
Η σωστή καρέκλα αν γίνεται πολύωρη χρήση, μπορεί να σώσει προβλήματα με τεράστιο κόστος στο μέλλον.

Είδες την titan με τα 400€ που κοινοποίησα στην πρώτη σελίδα (video youtube)? Νομίζω πως είναι πολύ άξια αυτή, δε θεωρώ πως πρέπει να ανέβουμε παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kaliakman είπε

Αν δεν έχεις κάτσει σε Herman Miller δεν ξέρεις τι θα πει καλή καρέκλα.

Ρε παιδιά έτσι όπως το πάμε μήπως να λέγαμε και για αυτές που κάνουν 1.000.000? 😂

Καρέκλα είναι οτιδήποτε έχει πόδια για να στηρίζεται και μία πλάτη 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeR1_700 είπε

Ρε παιδιά έτσι όπως το πάμε μήπως να λέγαμε και για αυτές που κάνουν 1.000.000? 😂

Καρέκλα είναι οτιδήποτε έχει πόδια για να στηρίζεται και μία πλάτη 😜

Άμα δουλεύεις 10ωρα σε καρέκλα επί χρόνια τα 1000 ευρώ είναι στραγάλια μπροστά στους γιατρούς που θα πλήρωνες. Δεν μιλάω για λίγο gaming ή 2 ώρες την ημέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Άμα δουλεύεις 10ωρα σε καρέκλα επί χρόνια τα 1000 ευρώ είναι στραγάλια μπροστά στους γιατρούς που θα πλήρωνες. Δεν μιλάω για λίγο gaming ή 2 ώρες την ημέρα.

Δεν διαφωνώ, αν και είμαι φοιτητής δυστυχώς τρώω πολλές ώρες πάνω σε μια καρέκλα (όχι για gamming). Καμιά 10-12 ώρες κάθε μέρα. Αλλά οκ είμαι και νέος και δεν έχω κάποιο θέμα σε σχέση με κάποιον που μπορεί να έχει θέματα λόγω μεγαλύτερης ηλικίας. Αλλά τα 400€ με βάση αυτά που λέει το βίντεο μου φαίνονται αρκετά και με καλύπτουν σε πλήρη βαθμό. Δεν θεωρώ δηλαδή πως θα έχω θέματα δίνοντας 400 έναντι 1.500€ ακόμα και σε μεγαλύτερη ηλικία. 

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Ρε παιδιά έτσι όπως το πάμε μήπως να λέγαμε και για αυτές που κάνουν 1.000.000? 😂

Καρέκλα είναι οτιδήποτε έχει πόδια για να στηρίζεται και μία πλάτη 😜

Tώρα μιλάμε ή έτσι για να στηρίζεται μια πλάτη και σχόλια 1ης δημοτικού; 
Εγώ πιστεύω με βάση του βίντεο, ότι αυτή με τα 400€ είναι πεταμένα λεφτά μπροστά σε αυτές που έβαλα στις προτάσεις στο σχόλιο μου. 
Τώρα αν εσύ θεωρείς την πλάτη οτιδήποτε που μπορεί να στηρίζεται σε δυο πόδια, τράβα πες το σε όσους έχουν προβλήματα στην μέση και σε καρπούς, και ξόδευε τα λεφτά σου όπου σου αρέσει.
Για αυτό αν ανέβει κάποιος, καλύτερα να δώσει και 700 και 1000 και να ευχαριστεί που τα έδωσε επειδή δεν θα τρέχει στους γιατρούς και θα μπορεί να περπατήσει μετά τα 40 χωρίς να πονάει η μέση του. Δεν μιλάμε για κινητά και άλλη σαβούρα που αλλάζει κάθε 2 χρόνια εδώ πέρα, αλλά για κάτι που μπορεί να κρατήσει κάποιος και μια ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 777andreas777 είπε

Tώρα μιλάμε ή έτσι για να στηρίζεται μια πλάτη και σχόλια 1ης δημοτικού; 
Εγώ πιστεύω με βάση του βίντεο, ότι αυτή με τα 400€ είναι πεταμένα λεφτά μπροστά σε αυτές που έβαλα στις προτάσεις στο σχόλιο μου. 
Τώρα αν εσύ θεωρείς την πλάτη οτιδήποτε που μπορεί να στηρίζεται σε δυο πόδια, τράβα πες το σε όσους έχουν προβλήματα στην μέση και σε καρπούς, και ξόδευε τα λεφτά σου όπου σου αρέσει.
Για αυτό αν ανέβει κάποιος, καλύτερα να δώσει και 700 και 1000 και να ευχαριστεί που τα έδωσε επειδή δεν θα τρέχει στους γιατρούς και θα μπορεί να περπατήσει μετά τα 40 χωρίς να πονάει η μέση του. Δεν μιλάμε για κινητά και άλλη σαβούρα που αλλάζει κάθε 2 χρόνια εδώ πέρα, αλλά για κάτι που μπορεί να κρατήσει κάποιος και μια ζωή.

Κατανοητό, ο καθένας επενδύει εκεί που θέλει. Αλλά για μένα μου φαίνονται πολλά τα 1.000+, αλλά μόνο για μένα και όχι για σας. Δεν το έκανα σκόπιμα το ειρωνικό σχόλιο απλά για μένα είναι υπερβολή. Τέλος πάντων μάλλον ξεφύγαμε λίγο από το πόσο βολικές είναι οι gamming καρέκλες. Καλή σας συνέχεια, ευχαριστώ για τις απόψεις και τις προτάσεις σας. Κάποιες θα τις λάβω και κάποιες όχι όπως είναι προφανές. 

Συγγνώμη αν έθιξα κάποιον με αυτά που είπα, δεν το είχα σκοπό 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, neo788 είπε

Cougar armor S , 195 στα crazy Sundays. Έχω βρεί την υγειά μου! 10 ώρες σερί δεν καταλαβαίνω τίποτα και η μέση ισια! 

Αυτη λες?

https://www.e-shop.gr/cougar-armor-s-gaming-chair-black-p-PER.644417

Θα ξαναπεσει πως τη βλεπεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν ακριβώς φιλε μου, είχε πέσει πριν 7-8 μήνες τη ζητανε πολλοί γενικά, εμενα με εντυπωσίασε, τη θεωρώ καλύτερα απο anda seat. Κάθομαι όλη μερα και δεν έχω κανενα θέμα ποτε (είμαι και 93+ κιλα  μάλιστα) . 

 

Προβλέπω ότι στο επόμενο 2 μηνο θα τη βάλουν ξανα. Βλέπε συνέχεια crazy Sundays !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Tώρα μιλάμε ή έτσι για να στηρίζεται μια πλάτη και σχόλια 1ης δημοτικού; 
Εγώ πιστεύω με βάση του βίντεο, ότι αυτή με τα 400€ είναι πεταμένα λεφτά μπροστά σε αυτές που έβαλα στις προτάσεις στο σχόλιο μου. 
Τώρα αν εσύ θεωρείς την πλάτη οτιδήποτε που μπορεί να στηρίζεται σε δυο πόδια, τράβα πες το σε όσους έχουν προβλήματα στην μέση και σε καρπούς, και ξόδευε τα λεφτά σου όπου σου αρέσει.
Για αυτό αν ανέβει κάποιος, καλύτερα να δώσει και 700 και 1000 και να ευχαριστεί που τα έδωσε επειδή δεν θα τρέχει στους γιατρούς και θα μπορεί να περπατήσει μετά τα 40 χωρίς να πονάει η μέση του. Δεν μιλάμε για κινητά και άλλη σαβούρα που αλλάζει κάθε 2 χρόνια εδώ πέρα, αλλά για κάτι που μπορεί να κρατήσει κάποιος και μια ζωή.

Όταν η αγορά κινείται στις "καλές καρέκλες" του εμπορίου στα 150ευρώ και τελικά όλες τους χαλάνε μετά από 2-3 χρόνια χρήσης (προσωπικά έχω πετάξει 6καρέκλες του έως 150ευρώ την τελευταία 10ετία).....μια καρέκλα όπως η secretlab κάνει μπαμ σε ποιότητα υλικών και αντοχή. Αν είναι να μην την πετάξω σε 3 χρόνια και την κρατήσω τουλάχιστον 5-6 χρόνια τα έβγαλε τα λεφτά της.

Οι καρέκλες που λες εσύ είναι ξεκάθαρη υπερβολή για τον μέσο χρήστη. Το πρόβλημα κάποιος να χρειάζεται καρέκλα που ξεπερνά τα 400-500ευρώ ακόμα και με εξωτικά υλικά να δεχθώ τα 700-1000ευρώ έχει να κάνει με το αν το ίδιο το άτομο έχει κάποιο πρόβλημα υγείας ή είναι τελείως αγύμναστος, υπέρβαρος ή με άλλη πάθηση.

Για το μέσο χρήστη που θα έχει μια φυσιολογική ζωή λοιπόν μια καρέκλα που δεν είναι στη κατηγορία πλαστικούρας κίνας έως 150ευρώ και παίζει στα 250-400+ είναι παραπάνω από πολυτέλεια και ανταποκρίνεται στις ανάγκες μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Είδες την titan με τα 400€ που κοινοποίησα στην πρώτη σελίδα (video youtube)? Νομίζω πως είναι πολύ άξια αυτή, δε θεωρώ πως πρέπει να ανέβουμε παραπάνω. 

Στην δουλειά έχω την Ikea Markus (με υφασμα όχι δερμα). Για καρέκλα εργασίας ειναι VFM αλλα δεν συγκρινεται με την ΤΙΤΑΝ. Ειμαι 1.94 και 130 κιλά οπότε η μέση μου θέλει καλό κάθισμα. Στην καραντίνα δούλευα απο το σπίτι με την ΤΙΤΑΝ και μπορώ να πω, ότι έχει διαφορά αλλά όχι τρομερή σε σχέση με την MARKUS (για το πόσο ξεκούραστη είναι στην μέση). Σαν άνεση όμως η ΤΙΤΑΝ ειναι αλλού, ειδικά εαν θέλεις να αράζεις και να χύνεσαι μπροστά στο pc με τις ώρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος secret lab titan από το 2016 με καθημερινή χρήση...να πω ότι οι μηχανισμοί που έχει είναι καλύτεροι σε σχέση με το πόσο κοστίζει, όσον κ αν φαίνεται υπερβολή αυτό που λέω. 

Είμαι 1.86 & 120+ κιλά και μπορώ και κάθομαι ξαπλωμένος σε σχεδόν 180 μοίρες πλάτη με κάθισμα και η καρέκλα αντέχει...δεν το πίστευα.

Δεν το μετάνοιωσα ποτέ αν κ όταν την πήρα δεν είχε πολυκυκλοφορήσει κ είχε σαν policy οτι δεν δέχεται επιστροφές. Το πιο ωραίο ρίσκο που πήρα ποτέ μέσα από facebook add τότες.

Από άνεση θα της έβαζα 9/10 πάραυτα γιατί πιάνετε λίγο ο τετρακέφαλος πάνω από το γόνατο μετά από 10 συνεχόμενες ώρες...🤪

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Πιστεύετε ότι αυτή εδώ αξίζει? https://www.necseating.gr/en/comfort-plus-anatomic-orthopaedic-office-chair-p-13.html

 

Επεξ/σία από panoskentros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν νομιζω να ειναι πολυ αναπαυτικες απο τη στιγμη που μοιαζουν με μπακετ καθησμα αγωνιστηκου

επισης δεν θα δινα λεφτα για τιποτα με την gaming ετικετα, το χουν παρακανει με το θεμα

εγω θα κοιτουσα απο ικεα που εχει δεκα χρονια εγγυηση
η απο σατο που προτιμησα και πηρα τελικα και την εχω 5 χρονια και ειναι μια χαρα ενω απο πλαισιο οτι επαιρνα σε ενα χρονο αρχιζε να δυαλιεται
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...