Προς το περιεχόμενο

[ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ] ARIELLI KM-130BS - 39.90€ @e-shop


thodoris5321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καφετιέρα στα 40 ευρώ για όποιον δεν έχει να δώσει παραπάνω ή δε θέλει να πάρει μεταχειρισμένη.
https://www.e-shop.gr/offer.phtml?id=2009113r6x023kca00rr597deg

Σκρουτζ ~50
https://www.skroutz.gr/s/402556/Arielli-KM-130BS.html

Μέχρι 25/09

Επεξ/σία από thodoris5321
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τέλεια είναι, την έχω δυο χρόνια. Δουλεύει ακόμα σαν την πρώτη μέρα και βγάζει πολύ καλό καφέ με το καιμάκι που χρειάζεται. Με ένα φθηνό μύλο κόβω τον δικό μου οπότε είναι φρεσκοαλεσμένος πάντα. Πολύ καλύτερος καφές απο την πλειοψηφία των καφετεριών. Καλή συνέχεια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις την παρελαβα κ κανα 2 καφεδες που εκανα ειναι εφαμιλοι με μια delonghi που ειχα των 100 ευρω

μια ερωτηση μονο ,για φρεντο εσπρεσσο διπλη δοση καφε τιγκαρω το κουταλακι που εχει κ βαζω κ λιγο παραπανω?

επισης ποσο χρονο αφηνω να τρεξει ο καφες ,νομιζω η νορμα ειναι 20 εως 25 δευτερολεπτα? η σε ποσοτητα 50 εως 60 γραμμαρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο διάστημα τις είχε σταματήσει, ευτυχώς τις ξανάφερε για να πάρουν και όσοι δεν έχουν πάρει :)

Δεν έχω ακούσει δυσαρεστημένο κάτοχο, τα αξίζει τα λεφτά της πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιές οι διαφορές της ARIELLI KM-130BS με την ARIELLI KM-150BS; Και ποιά από τις δύο αξίζει να πάρει κανείς όταν βγαίνουν σε προσφορά στην ίδια τιμή περίπου; (οκ 2 ευρώ διαφορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή όντως η καφετιέρα. Μια ερώτηση....τώρα τελευταία μου βγάζει λίγο καμμένο τον καφέ, να του κάνω αφαλάτωση (έχω να του κάνω κάπου στους 8  μήνες) ή είναι τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, helicoid είπε

Ποιές οι διαφορές της ARIELLI KM-130BS με την ARIELLI KM-150BS; Και ποιά από τις δύο αξίζει να πάρει κανείς όταν βγαίνουν σε προσφορά στην ίδια τιμή περίπου; (οκ 2 ευρώ διαφορά)

Βασικά τη δεύτερη εξαντλημένη την έχει ή ελαφρώς μεταχειρισμένη από το stock house..

edit : από τα λίγα που βλέπω στα χαρακτηριστικά η πρώτη λέει Λέβητας: Κράμα αλουμινίου και η δεύτερη Λέβητας: Αλουμινίου.

σε αντλία, χωρητικότητα δεξαμενής και ισχύς είναι ακριβώς ίδιες.

Επεξ/σία από nevermore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, helicoid είπε

Ποιές οι διαφορές της ARIELLI KM-130BS με την ARIELLI KM-150BS; Και ποιά από τις δύο αξίζει να πάρει κανείς όταν βγαίνουν σε προσφορά στην ίδια τιμή περίπου; (οκ 2 ευρώ διαφορά)

ιδιες πρεπει να ναι με μονη διαφορα το εξωτερικο κελυφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έχω 3 χρόνια,κάνω καθημερινά εσπρέσσο.κάνει απίστευτο καφέ απλά πάρτε την.Το τσουτσούνι για το αφρόγαλα δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ δεν μπορώ να πω γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ARIELLI KM-150BS 1 χρόνο + , παίρνω καφέ σε κόκκο και με έναν μύλο πάλι από crazy sundays της black & decker τρίβω καφέ και έχω για 4-5 μέρες. Πολύ καλή καφετιέρα, πίνω καλύτερο καφέ από την πλειοψηφία των καφετεριών. Όταν δείτε ότι το μηχάνημα δεν αποδίδει όπως την αρχή και αργεί στην εκχύλιση, χρειάζεται αφαλάτωση. Εγώ έκανα αφαλάτωση με κιτρικό οξύ, όπως διάβασα σε ένα θέμα από συμφορουμίτες και το μηχάνημα έγινε σαν καινούργιο. Χρησιμοποιώ 14γρ καφέ (όπως είναι η διπλή δόση) και εκχύλιση περίπου 50-70 ml. Για 40 ευρώ και για ερασιτέχνες όπως οι περισσότεροι που θέλουμε να πιούμε έναν καφέ της προκοπής σπίτι μας, είναι ότι καλύτερο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, IgnoreThem είπε

μολις την παρελαβα κ κανα 2 καφεδες που εκανα ειναι εφαμιλοι με μια delonghi που ειχα των 100 ευρω

μια ερωτηση μονο ,για φρεντο εσπρεσσο διπλη δοση καφε τιγκαρω το κουταλακι που εχει κ βαζω κ λιγο παραπανω?

επισης ποσο χρονο αφηνω να τρεξει ο καφες ,νομιζω η νορμα ειναι 20 εως 25 δευτερολεπτα? η σε ποσοτητα 50 εως 60 γραμμαρια?

Δεν πρέπει να βάζεις παραπάνω απ' όσο χωράει το καλαθάκι, δηλαδή πριν πιέσεις τον καφέ να είναι επίπεδο στο όριο με το καλαθάκι, ή λιγότερος ο καφές. Το πόσο θα τον τρέξεις είναι ανάλογα με τον καφέ και τις προτιμήσεις. Για αρχή μπορείς να στοχεύεις σε: από 1 μέρος αλεσμένου καφέ, σε 2 με 2μιση μέρη έτοιμου καφέ, πχ 14gr αλεσμένος πάνω, σε 28-35gr υγρού κάτω.

2 ώρες πριν, helicoid είπε

Ποιές οι διαφορές της ARIELLI KM-130BS με την ARIELLI KM-150BS; Και ποιά από τις δύο αξίζει να πάρει κανείς όταν βγαίνουν σε προσφορά στην ίδια τιμή περίπου; (οκ 2 ευρώ διαφορά)

Δε φαίνεται να έχουν καμιά σημαντική διαφορά, εκτός από τη διάταξη στα κουμπιά και στο ότι το 150bs έχει θέση για να θερμένονται οι κούπες από πάνω.

1 ώρα πριν, SamaelMorningstar είπε

Πολύ καλή όντως η καφετιέρα. Μια ερώτηση....τώρα τελευταία μου βγάζει λίγο καμμένο τον καφέ, να του κάνω αφαλάτωση (έχω να του κάνω κάπου στους 8  μήνες) ή είναι τίποτα άλλο;

1 ώρα πριν, sold13r είπε

Έχω την ARIELLI KM-150BS 1 χρόνο + , παίρνω καφέ σε κόκκο και με έναν μύλο πάλι από crazy sundays της black & decker τρίβω καφέ και έχω για 4-5 μέρες. Πολύ καλή καφετιέρα, πίνω καλύτερο καφέ από την πλειοψηφία των καφετεριών. Όταν δείτε ότι το μηχάνημα δεν αποδίδει όπως την αρχή και αργεί στην εκχύλιση, χρειάζεται αφαλάτωση. Εγώ έκανα αφαλάτωση με κιτρικό οξύ, όπως διάβασα σε ένα θέμα από συμφορουμίτες και το μηχάνημα έγινε σαν καινούργιο. Χρησιμοποιώ 14γρ καφέ (όπως είναι η διπλή δόση) και εκχύλιση περίπου 50-70 ml. Για 40 ευρώ και για ερασιτέχνες όπως οι περισσότεροι που θέλουμε να πιούμε έναν καφέ της προκοπής σπίτι μας, είναι ότι καλύτερο!

Οι καφετιέρες θέλουν σίγουρα αφαλάτωση ανά τακτά χρονικά διαστήματα, εξαρτάται από το τι σκληρότητα έχει το νερό. Αν είναι βρύσης τότε σίγουρα θέλει πιο συχνά (πχ ίσως ανά 2-3 μήνες). 
Επειδή είδα στο site της Arielli ότι αναφέρει ότι το μπόιλερ είναι "αλουμινένιου μίγματος", θα έλεγα να αποφεύγεις το κιτρικό οξύ και να πήγαινες πχ σε υγρό durgol ή υγρό urnex dezcal, και πάντα να ακολουθούνται οι οδηγίες και να μη μένει για πολύ μέσα στη μηχανή γιατί μπορεί να διαβρωθεί. Αλλά και κιτρικό οξύ να βάλεις γίνεται δουλειά, καλό θα ήταν όμως να χρησιμοποιηθεί περίπου η μισή δοσολογία κιτρικού ανά δοσολογία νερού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...