Προς το περιεχόμενο

[ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ] ARIELLI KM-130BS - 39.90€ @e-shop


thodoris5321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Με 60-70€ δεν υπαρχουν καλυτερες απο αυτη στο σκρουτζ;

https://www.skroutz.gr/s/13134191/Gruppe-CM-4677-Inox.html

https://www.electroholic.gr/el/product/COFARI00013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια η μηχανή την έχω 3 χρόνια δεν τις έχω κάνει αφαλάτωση αν και λόγω δουλειάς έχω αρκετό κιτρικο οξύ κίτρινο το λέω. Μες στην καφετέρια για να κάνεις ζημιά στο αλουμίνιο χρειάζονται μέρες εμείς για να καθαρίσουμε χρησιμοποιούμε και βράσιμο και ρεύμα ηλεκτρόλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ τα ίδια, πριν 2 χρόνια την πήρα δώρο στην σύντροφο μου, που θέλει 3 με 4 καφέδες την ημέρα και είναι μια χαρά.

Μια απορία έχω, αν ξέρει κάποιος να την λύσει, γίνεται πράσινο το λαμπάκι, πατάω το δεξί κουμπί για να τρέξει ο καφές και πριν ακόμα τρέξει το λαμπάκι σβήνει. Ξαναπατάω και γω το κουμπί για να μην τρέξει αφού δεν έχει πίεση και περιμένω μέχρι να ξανακάνει πίεση για να βγάλω καφέ. Καλά κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ κοντά 3 χρόνια την έχω φτιαχνω μεσο ορο 1 κιλο καφέ το μήνα. Ειναι μια χαρα! οχι τρομερή ποιοτητα αλλα καλό value δε ξερω μην πάρω δεύτερη για kavaja 😋

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekkli είπε

Και εδώ τα ίδια, πριν 2 χρόνια την πήρα δώρο στην σύντροφο μου, που θέλει 3 με 4 καφέδες την ημέρα και είναι μια χαρά.

Μια απορία έχω, αν ξέρει κάποιος να την λύσει, γίνεται πράσινο το λαμπάκι, πατάω το δεξί κουμπί για να τρέξει ο καφές και πριν ακόμα τρέξει το λαμπάκι σβήνει. Ξαναπατάω και γω το κουμπί για να μην τρέξει αφού δεν έχει πίεση και περιμένω μέχρι να ξανακάνει πίεση για να βγάλω καφέ. Καλά κάνω;

Το λαμπάκι σου αλλάζει την πίεση; Συνήθως είναι ο θερμοστάτης, όταν είναι ανοιχτό τότε βλέπει ότι το νερό έχει φτάσει την θερμοκρασία που στοχεύει και δε ζεσταίνεται το boiler, ενώ όταν είναι κλειστό το λαμπάκι ζεσταίνεται το boiler. Πολλές φορές προτείνεται όταν τρέχει το νερό να ζεσταίνει και το boiler (κλειστό λαμπάκι) για να έχει καλύτερη θερμική ισορροπία. 
Μήπως νομίζεις ότι έχει μεγαλύτερη πίεση τη δεύτερη φορά επειδή έχεις ήδη βρέξει τον καφέ πριν (έχεις κάνει δηλαδή pre-infusion) και γι αυτό το λόγο ρέει πιο γρήγορα ο καφές;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, thodoris5321 είπε

Το λαμπάκι σου αλλάζει την πίεση; Συνήθως είναι ο θερμοστάτης, όταν είναι ανοιχτό τότε βλέπει ότι το νερό έχει φτάσει την θερμοκρασία που στοχεύει και δε ζεσταίνεται το boiler, ενώ όταν είναι κλειστό το λαμπάκι ζεσταίνεται το boiler. Πολλές φορές προτείνεται όταν τρέχει το νερό να ζεσταίνει και το boiler (κλειστό λαμπάκι) για να έχει καλύτερη θερμική ισορροπία. 
Μήπως νομίζεις ότι έχει μεγαλύτερη πίεση τη δεύτερη φορά επειδή έχεις ήδη βρέξει τον καφέ πριν (έχεις κάνει δηλαδή pre-infusion) και γι αυτό το λόγο ρέει πιο γρήγορα ο καφές;

Ιδέα δεν έχω.
Εγώ νόμιζα αυτό που έγραψα, ότι το λαμπάκι δείχνει αν η πίεση είναι έτοιμη, δεν είχα σκεφτεί την θερμοκρασία του νερού.
Δεν έχω προσέξει διαφορά στην πίεση.
Μπορεί να το κάνω και 4 φορές για να βγάλω πχ αμερικάνο. Πατάω να τρέξει καφές όσο είναι ανοιχτό το λαμπάκι, με το που σβήνει σταματάω κι εγώ. Από την απάντηση σου καταλαβαίνω ότι δεν χρειάζεται. Μάλλον θα συνεχίσω να κάνω αυτό που λες το πρηινφιούζιον, ίσα ίσα να βρέχω τον καφέ και μετά μια κι όξω.
Ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.... παραπάνω αναφέρθηκε ότι περιέχει/περιλαμβάνει boiler.

Αυτό δεν ισχύει σε καμία καφετιέρα του είδους/μπάτζετ.

Παρέχουν έναν άλλο πιο οικονομικό κ φθηνό τρόπο να προετοιμάζονται για χρήση....θερμομπλόκ.

Κατά γενική ομολογία, για ατομική χρήση (για να φτιάξεις τον καφέ σου αμέσως μετά το πρωινό ξύπνημα είναι απλά οκ).

Όταν όμως θέλεις να βγάλεις στη σειρά δόσεις (πχ έχεις παρέα στο σπίτι) τότε εκεί τα βρίσκει σκούρα....η μία παρασκευή διαφορετική απο την άλλη.

Φυσικά κ δεν μπορεί να κρατήσει (ούτε να ρυθμίσεις) θερμοκρασία κ πίεση, απο τα σημαντικότερα στην παραγωγή εσπρέσσο.

Είναι ένα καλό εργαλείο (καθαρά κ μόνο επειδή είναι οικονομικό) για να ξεκινήσει κάποιος να πειραματίζεται για να φτιάχνει τον καφέ που του αρέσει.... σίγουρα θέλει αρκετές δοκιμές στην αρχή.

Κάπως έτσι ξεκίνησα κ εγώ, ανεβαίνοντας προοδευτικά σε πιο ποιοτικό εξοπλισμό (κ δεν αναφέρομαι σε De'Longhi, Krups, etc) ...κ κατάλαβα ό,τι νόμιζα πως η μπάτζετ μηχανή μου έκανε καλό καφέ.

...φυσικά περιλαμβάνεται πολύ διάβασμα, μελέτη, πειραματισμός κ δοκιμές

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να παρεις ακριβεια και συνεπεια στην παρασκευη εσπρεσσο θες minimum 350€ μονο για την μηχανη και καποιο καλο μυλο

για φθηνες μηχανες που θελουμε οι περισσοτεροι ,οι καλυτερες ειναι οι delonghi ec (την ειχα μεχρι που μου χαλασε πριν μια εβδομαδα) οι οποιες ειναι πολυ κοντα στις arielli (την αγορασα προσφατα οποτε μπορω να συγκρινω)

 

Επεξ/σία από IgnoreThem
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, IgnoreThem είπε

Για να παρεις ακριβεια και συνεπεια στην παρασκευη εσπρεσσο θες minimum 350€ μονο για την μηχανη και καποιο καλο μυλο

για φθηνες μηχανες που θελουμε οι περισσοτεροι ,οι καλυτερες ειναι οι delonghi ec (την ειχα μεχρι που μου χαλασε πριν μια εβδομαδα) οι οποιες ειναι πολυ κοντα στις arielli (την αγορασα προσφατα οποτε μπορω να συγκρινω)

Oi EC έχουν μποιλερ. Οι arielli δε νομίζω να έχουν, αναφέρθηκε θερμομπλοκ πιο πανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξα την delonghi ec μου μηπως κ την φτιαξω κ ναι εχει ενα σφαιρικο στυλ μεταλλικο δοχειο αλλα δεν ξερω παραπανω

συγκρινω το αποτελεσμα στον καφε με τους ιδιους καφεδες κ την ιδια διαδικασια 

το αποτελεσμα λοιπον μπορω να πω με σιγουρια ειναι πολυ πολυ κοντα με την arielli ,επισης να πω οτι οπως λεει ο τυπος στο βιντεο των 100€ οι dedica επισης ειναι πολυ κοντα με τις ec

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα κ εγώ σήμερα πρίν μερικές ώρες. 

Αγόρασα και 150γρ αλεσμένο καφέ απο ένα take away που μου αρέσει. Πρώτη φορά θα την χρησιμοποιήσω. Έχετε να μου δώσετε καμία συμβουλη,? Έχω διαβάσει αρκετά, είδα κ μερικά βιντεακια αλλά μέχρι να το βρω κ μόνος μου σιγά σιγα με τις δοκιμες ίσως με βοηθήσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, TechnoState είπε

.... παραπάνω αναφέρθηκε ότι περιέχει/περιλαμβάνει boiler.

Αυτό δεν ισχύει σε καμία καφετιέρα του είδους/μπάτζετ.

Παρέχουν έναν άλλο πιο οικονομικό κ φθηνό τρόπο να προετοιμάζονται για χρήση....θερμομπλόκ.

Κατά γενική ομολογία, για ατομική χρήση (για να φτιάξεις τον καφέ σου αμέσως μετά το πρωινό ξύπνημα είναι απλά οκ).

Όταν όμως θέλεις να βγάλεις στη σειρά δόσεις (πχ έχεις παρέα στο σπίτι) τότε εκεί τα βρίσκει σκούρα....η μία παρασκευή διαφορετική απο την άλλη.

Φυσικά κ δεν μπορεί να κρατήσει (ούτε να ρυθμίσεις) θερμοκρασία κ πίεση, απο τα σημαντικότερα στην παραγωγή εσπρέσσο.

Είναι ένα καλό εργαλείο (καθαρά κ μόνο επειδή είναι οικονομικό) για να ξεκινήσει κάποιος να πειραματίζεται για να φτιάχνει τον καφέ που του αρέσει.... σίγουρα θέλει αρκετές δοκιμές στην αρχή.

Κάπως έτσι ξεκίνησα κ εγώ, ανεβαίνοντας προοδευτικά σε πιο ποιοτικό εξοπλισμό (κ δεν αναφέρομαι σε De'Longhi, Krups, etc) ...κ κατάλαβα ό,τι νόμιζα πως η μπάτζετ μηχανή μου έκανε καλό καφέ.

...φυσικά περιλαμβάνεται πολύ διάβασμα, μελέτη, πειραματισμός κ δοκιμές

Spoiler

wm_KM130BS-09.jpg

Εμένα στη φωτογραφία μου φαίνεται σα μικρό boiler. Μπορεί να έχει και τα δύο, thermoblock για τον ατμό ίσως, ή thermocoil. Βέβαια το thermoblock το ακούς στη χρήση, σα χτύπημα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...