Προς το περιεχόμενο

[ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ] ARIELLI KM-130BS - 39.90€ @e-shop


thodoris5321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι κ εγω να την παρω να πινω κανενα freddo κ κανενα late για τη συζηγο. Εσεις δηλαδη πατε πχ σε ενα coffee island γρηγορη κτλ κ λετε κοψε μου μισο κιλο καφε απο τον ταδε?

Πρεπει να πουμε ποσο λεπτο να τον αλεσει ? Και επισης αλεσμενος ποσο καιρο κραταει στη σακουλα μεχρι να χαλασει που λεμε το αρωμα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@malias4...να πάρεις αυτόν που σου αρέσει κ να κάνεις δοκιμές κ αλλαγές μέχρι να βρεις την σωστή (για εσένα) διαδικασία.

Ζητάς να σου αλεσουν σε 0.4 με 0.6 που είναι το default για οικιακές μηχανές....που συνήθως αυτό είναι κ το default άλεσμα, στα καταστήματα πώλησης καφέ.

Μισό κιλό είναι αρκετό έως πολύ (ανάλογα πάντα την κατανάλωση)...μιας κ αναφέρεις 2 άτομα.

Ξεθυμαίνει γρήγορα... ανάλογα την υγρασία κ την θερμοκρασία που έχεις στο σπίτι σου κ συγκεκριμένα στο ντουλάπι σου (κ όχι το ψυγείο δεν είναι ο σωστός χώρος αποθήκευσης).

Εγώ κρατάω τους κόκκους σε ερμητικά κλειστό βάζο, μικρές ποσότητες ώστε να ανανεώνω κάθε εβδομάδα περίπου.

Ένα tip για δοκιμή καλού αλέσματος είναι να παρατηρήσεις το ύψος που πιάνει ο καφές, μετά απο το γέμισμα στο πορταφίλτερ κ μετά από ένα γενναίο πάτημα με σωστό τάμπερ.... γύρω στο 0.5 κάτω απο το χείλος είναι το ιδανικό.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TechnoState είπε

@malias4...να πάρεις αυτόν που σου αρέσει κ να κάνεις δοκιμές κ αλλαγές μέχρι να βρεις την σωστή (για εσένα) διαδικασία.

Ζητάς να σου αλεσουν σε 0.4 με 0.6 που είναι το default για οικιακές μηχανές....που συνήθως αυτό είναι κ το default άλεσμα, στα καταστήματα πώλησης καφέ.

Μισό κιλό είναι αρκετό έως πολύ (ανάλογα πάντα την κατανάλωση)...μιας κ αναφέρεις 2 άτομα.

Ξεθυμαίνει γρήγορα... ανάλογα την υγρασία κ την θερμοκρασία που έχεις στο σπίτι σου κ συγκεκριμένα στο ντουλάπι σου.

Εγώ κρατάω τους κόκκους σε ερμητικά κλειστό βάζο, μικρές ποσότητες ώστε να ανανεώνω κάθε εβδομάδα περίπου.

Ένα tip για δοκιμή καλού αλέσματος είναι να παρατηρήσεις το ύψος που πιάνει ο καφές, μετά απο το γέμισμα στο πορταφίλτερ κ μετά από ένα γενναίο πάτημα με σωστό τάμπερ.... γύρω στο 0.5 κάτω απο το χείλος είναι το ιδανικό.

Ωραια σε ευχαριστω φιλε μου. Για τη συγκεκριμενη μηχανη για ενα freddo capoucino θελει 2 φορες γεμισμα το πορταφιλτερ κ μετα αποσταξη ; Η μια ; 
Ναι καλυτερα να παρω μικρες δισεις απο μερικες μαρκες να δω πια μου αρεσει
 

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποίησε το υβριδικό σκουπ-τάμπερ που έχει μέσα, γέμισμα με τη μία φορά.

Με default ρυθμό απόσταξης 1:1,15 -1:1,25 πρέπει να είσαι κάπου στα 16 με 18 τζι αλεσμένου καφέ κ 27 με 30 τζι καφέ στο φλυτζάνι σου.

Τις πρώτες φορές βοηθάει ζυγαριά κουζίνας, αλλά μετά τον κόβεις με το μάτι κ μαθαίνοντας την μηχανή σου, καταλαβαίνεις που πρέπει να κόψεις η δώσεις παραπάνω...για να πίνεις αυτό που σου αρέσει.

 

Επεξ/σία από TechnoState
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη  delonghi  που στο σαιτ γραφει οτι εχει boiler ισχύει ή  ειναι επιπέδου Arielli  και δεν αξίζει την διαφορά; Την εχει στο πλαίσιο 99 μαζί με 16 συσκευασίες καφέ.

https://www.plaisio.gr/i-kouzina-mou/proino-kafes/kafetieres-espresso/delonghi-kafetiera-espresso-xeirokiniti-ec235-bk_3452832

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2020 στις 9:07 ΜΜ, Tasosp22 είπε

Η συγκεκριμένη  delonghi  που στο σαιτ γραφει οτι εχει boiler ισχύει ή  ειναι επιπέδου Arielli  και δεν αξίζει την διαφορά; Την εχει στο πλαίσιο 99 μαζί με 16 συσκευασίες καφέ.

https://www.plaisio.gr/i-kouzina-mou/proino-kafes/kafetieres-espresso/delonghi-kafetiera-espresso-xeirokiniti-ec235-bk_3452832

και η arielli έχει boiler. Και μάλιστα που την έχω ανοίξει μεγαλούτσικος (εχω μια και την εχω ανοιξει). Υπάρχει εσπρεσιέρα χωρίς boiler?

από την στιγμή που το φίλτρο είναι presurized (με μία τρύπα κάτω) τον ίδιο καφέ κάνουν με "αφρό"  καιμάκι (όχι κρέμα καϊμάκι). Αν θες να δεις κατι διαφορετικό πας σε φιλτρο μη presurized (φίλτρο με πολλές πάνω και κατω τρύπες).

Eπι της ουσίας αν ξέρεις να φτιαξεις καφε και με αυτη του τιτλου μια χαρά βγαίνει. Την εχω από το 2014 και δουλεύει μια χαρά (μια φορά κόλλησε η αντλία της που ειναι ιταλική επώνυμη μετά από καλοκαιρι αλλά την άνοιξα την καθάρισα και ξεκόλλησε). Από τότς το καλοκαίρι (που δεν την λειτουργώ) την αφήνω με αποσταγμένο νερό μέσα και λίγο ξύδι (βαζω στο δοχείο και ενεργοποιώ και αφήνω να τραβήξει μεσα στο λέβητα). Το Σεπτέμβρη τη βρίσκω καινούρια.. Προφανώς μετά από καθε παρασκευή καφέ την καθαρίζω αφίνοντας νερό να τρέξει (καμια κουπιτσα) και που και που καμια αφαλάτωση με ξύδι ή υγρό για αυτη τη δουλειά από το σουπερμαρκετ.

Tip. Εγώ για φρεντο εσπρεσσο (που είναι ο δύσκολος με αυτές) γεμίζω το φιλτρο καφε όσο πάει (14-15γρ) και αποστάζω 70-80ml esspresso (βασικά γραμμάρια καθώς το ζυγίζω δε μετράω όγκο αφού κανει "σαπουνάδα αφρό το φίλτρο βεβαια τώρα το εχω μαθει με το μάτι). Μετά το βαζω ψυγείο (πχ από το βράδυ). Το πρωί όντας κρύος τον χτυπάω και βάζω τα παγάκια και τον ρίχνω στο ποτήρι. Επειδή ειναι κρύος δεν τα λιώνει και έτσι έχω πυκνή γεύση σαν μαγαζιού. Για να μην το εξηγώ παραπάνω (βαριέμαι να γράφω την λογική) κερδίζω 20ml από το συνηθισμένο χωρίς αλλοίωση τελικά στην γεύση. (60ml εσπρεσσο καφέ παρασκευάζουν οι περισσότεροι για να φτιάξουν φρεντο σε ζεστό όμως που λιώνει τον πρώτο παγο) Δοκιμάστε το και δείτε αν σας αρέσει. Χρησιμοποιώ καφέ lavazza αραμπικα  ή και όχι. 

Υ.Γ. Κανείς δεν ειπε θα πιείτε καφέ ακριβως επιπέδου καλής καφετέριας με άλλες μηχανές βαρέου τύπου καλά ρυθμισμένες και καλά φρεσκοκομμένα χαρμάνια. 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, keysmith είπε

και η arielli έχει boiler. Και μάλιστα που την έχω ανοίξει μεγαλούτσικος (εχω μια και την εχω ανοιξει). Υπάρχει εσπρεσιέρα χωρίς boiler?

από την στιγμή που το φίλτρο είναι presurized (με μία τρύπα κάτω) τον ίδιο καφέ κάνουν με "αφρό" (όχι καϊμάκι). Αν θες να δεις κατι διαφορετικό πας σε φιλτρο μη presurized (φίλτρο με πολλές πάνω και κατω τρύπες).

Eπι της ουσίας αν ξέρεις να φτιαξεις καφε και με αυτη του τιτλου μια χαρά βγαίνει. Την εχω από το 2014 και δουλεύει μια χαρά (μια φορά κόλλησε η αντλία της που ειναι ιταλική επώνυμη μετά από καλοκαιρι αλλά την άνοιξα την καθάρισα και ξεκόλλησε). Από τότς το καλοκαίρι (που δεν την λειτουργώ) την αφήνω με αποσταγμένο νερό μέσα και λίγο ξύδι (βαζω στο δοχείο και ενεργοποιώ και αφήνω να τραβήξει μεσα στο λέβητα). Το Σεπτέμβρη τη βρίσκω καινούρια.. Προφανώς μετά από καθε παρασκευή καφέ την καθαρίζω αφίνοντας νερό να τρέξει (καμια κουπιτσα) και που και που καμια αφαλάτωση με ξύδι ή υγρό για αυτη τη δουλειά από το σουπερμαρκετ.

Tip. Εγώ για φρεντο εσπρεσσο (που είναι ο δύσκολος με αυτές) γεμίζω το φιλτρο καφε όσο πάει (14-15γρ) και αποστάζω 70-80ml esspresso (βασικά γραμμάρια καθώς το ζυγίζω δε μετράω όγκο αφού κανει "σαπουνάδα αφρό το φίλτρο βεβαια τώρα το εχω μαθει με το μάτι). Μετά το βαζω ψυγείο (πχ από το βράδυ). Το πρωί όντας κρύος τον χτυπάω και βάζω τα παγάκια και τον ρίχνω στο ποτήρι. Επειδή ειναι κρύος δεν τα λιώνει και έτσι έχω πυκνή γεύση σαν μαγαζιού. Για να μην το εξηγώ παραπάνω (βαριέμαι να γράφω την λογική) κερδίζω 20ml από το συνηθισμένο χωρίς αλλοίωση τελικά στην γεύση. (60ml εσπρεσσο καφέ παρασκευάζουν οι περισσότεροι για να φτιάξουν φρεντο σε ζεστό όμως που λιώνει τον πρώτο παγο) Δοκιμάστε το και δείτε αν σας αρέσει. Χρησιμοποιώ καφέ lavazza αραμπικα  ή και όχι. 

Υ.Γ. Κανείς δεν ειπε θα πιείτε καφέ ακριβως επιπέδου καλής καφετέριας με άλλες μηχανές βαρέου τύπου καλά ρυθμισμένες και καλά φρεσκοκομμένα χαρμάνια. 

Ειχα πριν λιγους μηνες αυτην https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-540bs-p-HAP.105226 η οποια εκανε καλουτσικο καφε αλλα απο τις πρωτες μερες εχανε νερα πισω απο το δοχειο  με το παραμικρο κουνημα της μηχανης  οταν κουμπωνα το γκρουπ και την εστειλα πισω και πηρα τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tasosp22 είπε

Ειχα πριν λιγους μηνες αυτην https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-540bs-p-HAP.105226 η οποια εκανε καλουτσικο καφε αλλα απο τις πρωτες μερες εχανε νερα πισω απο το δοχειο  με το παραμικρο κουνημα της μηχανης  οταν κουμπωνα το γκρουπ και την εστειλα πισω και πηρα τα λεφτα.

η αριελι ειναι ΟΕΜ και αυτά που παίρνει και κολλάει το όνομα της δεν ειναι ίδια ούτε από τον ίδιο κατασκευαστή. έχουμε ασχοληθεί με το θεμα. Αλλες είναι μαπα άλλες ειναι καλούτσικες.

αυτή του θέματος είναι καλή. Αν δεν έχει αλλάξει την ιταλική Ulka αντλία που έχει η δικιά μου 130bs (του 2014) και η οποία αντλία είναι ακριβή και καλή αντλία, αναμένω να είναι της ίδιας ποιότητας. Εξωτερικά ειναι ίδια παντως και ως αριθμός μοντελου. Όπως την έχω μαθει κιολας εγώ θα την ξαναέπαιρνα αν και αρχικά ήμουν στραβάδι (δεν ήξερα πως να φτιάχνω καφέ σε αυτήν εμαθα ότι έμαθα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες ξερει κανείς τι διαφορές εχουν οι ΚΜ100 με την ΚΜ190;

Παρήγγειλα για τη μανα μου τη δευτερη στα 39€ αλλα εδειχνε μεγαλη αναμονή παραλαβής, οπότε παρήγγειλα και την ΚΜ100, αλλα τωρα ειναι κι οι δυο διαθέσιμες.

Υπαρχει λόγος προτίμησης της μιας έναντι της άλλης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2020 στις 11:08 ΠΜ, gregdel είπε

Καλημέρα, την παρήγγειλε κανείς από e-shop;

Αν ναι την παρέλαβε;

Μου είναι εδώ και 10 μέρες σε εξέλιξη

Εγώ έχω παραλάβει 2 3 μέρες μετά την δημιουργία του θέματος και ήδη έχω φτιάξει 300-350γρ καφέ ! ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, tasos_7 είπε

Εγώ έχω παραλάβει 2 3 μέρες μετά την δημιουργία του θέματος και ήδη έχω φτιάξει 300-350γρ καφέ ! ;) 

Ευχαριστημένος;

Παρήγγειλα 23/9. Λογικά πολύ πιο αργά από εσένα. Λίγο πριν λήξει η προσφορά.

Τεσπα. Σε κάποια φάση πιστεύω θα έρθει (EDIT: Τώρα βλέπω ότι τη στέλνουν στο κατάστημα)

Επεξ/σία από gregdel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...