Προς το περιεχόμενο

Μονομερής αλλαγή όρων σύμβασης VOLTON


n4sleep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ardi21 είπε

Θεωρείτε οτι συμφερει -μακροπροθεσμα- να πας σε εταιρεια που εχει ΟΤΣ η σε καποια που δεν εχει?

αυτή τη στιγμή είναι μονόδρομος οι πάροχοι που έχουν πρόγραμμα δίχως δέσμευση και δίχως ΟΤΣ. είσαι ήσυχος οτι αν έρθουν τα πάνω κάτω έχεις το ελεύθερο να φύγεις την επόμενη ημέρα.

οι τιμές πάνω κάτω στους εναλλακτικούς (εκτός του καρτέλ των μεγάλων) είναι κοντά και δεν θέλει τόσο ψείρισμα.

περισσότερο σημαντικό για μένα είναι να ξέρεις οτι δε σε δεσμεύουν και με βάση τις κιλοβατώρες να ξέρεις πόσο περίπου θα πληρώνεις οικονομικότερα από ΔΕΗ και το καρτέλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, greekfragma είπε

αυτή τη στιγμή είναι μονόδρομος οι πάροχοι που έχουν πρόγραμμα δίχως δέσμευση και δίχως ΟΤΣ. είσαι ήσυχος οτι αν έρθουν τα πάνω κάτω έχεις το ελεύθερο να φύγεις την επόμενη ημέρα.

οι τιμές πάνω κάτω στους εναλλακτικούς (εκτός του καρτέλ των μεγάλων) είναι κοντά και δεν θέλει τόσο ψείρισμα.

περισσότερο σημαντικό για μένα είναι να ξέρεις οτι δε σε δεσμεύουν και με βάση τις κιλοβατώρες να ξέρεις πόσο περίπου θα πληρώνεις οικονομικότερα από ΔΕΗ και το καρτέλ.

Πηγα στο allazorevma.gr εβαλα ακριβως τις κιλοβατορες που καταναλωσα σε ενα χρονο, επελεξα να μου δειξει εταιρειες χωρις ελαχιστη πραμονη και χωρις ΟΤΣ και η πιο οικονομικη που μου εβγαλε ηταν η WATT+VOLT με 150 ευρω μειωση.

Με ελαχιστη παραμονη και ΟΤΣ μου βγαζει το Φυσικο αεριο με 250 ευρω μειωση συμπεριλαμβανοντας τις ενδεχομενες διακυμανσεις της ΟΤΣ. Η διαφορα ειναι μεγαλη αλλα δεν ξερω καν αν τα υπολογιζει κοντα στην πραγματικοτητα.

Παντως και μενα το ενστικτο μου λεει οτι καλο ειναι να εισαι ελευθερος. Αλλα δεν ξερω...

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ardi21 είπε

Πηγα στο allazorevma.gr εβαλα ακριβως τις κιλοβατορες που καταναλωσα σε ενα χρονο , επελεξα να μου δειξει εταιρεις χωρις ελαχιστη πραμονη και χωρις ΟΤΣ κια η πιο οικονομικη που μου εβγαλε ηταν η WATT+VOLT με 150 ευρω μειωση. Με ελαχιστη παραμονη και ΟΤΣ μου βγαζει το Φυσικο αεριο με 250 ευρω μειωση συμπεριλαμβανοντας τις ενδεχομενες διακυμανσεις της ΟΤΣ. Η διαφορα ειναι μεγαλη αλλα δεν ξερω καν αν τα υπολογιζει κοντα στην πραγματικοτητα.

Παντως και μενα το ενστικτο μου λεει οτι καλο ειναι να εισαι ελευθερος. Αλλα δεν ξερω...

την ΕΛΙΝ δε στην έβγαλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Οχι δεν την βγαζει πουθενα. Ουτε αυτη εχει ελαχιστη παραμονη και ΟΤΣ?

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia/gia-to-spiti-ilektriko-revma/electricon-oikiako/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Το φωναζουμε εδώ και χρονια μονο στην ΔΕΗ.....αλλα οι περισοτεροι ειδαν το τυρακι αλλα όχι την φακα.....

Εσύ και άλλοι 11 ούτε κάν καταλάβατε τι έγραψε ο άνθρωπος και ποιο είναι το παράπονο του.

Για να το πω πιο απλά είχε ήδη 40 - 45% έκπτωση στη κατανάλωση του ρεύματος σε σχέση με σένα που είσαι στη ΔΕΗ. 

Απλά δικαιούται και κάποια έξτρα λίγα λεφτά επιπλέον τα οποία δεν πήρε και για αυτό καλά κάνει και παραπονιέται. 

Αρα δεν καταλαβαίνω για τι τυράκι και ποια φακα μιλάς. Για εξήγησε μου εάν θέλεις σε σχέση με τη ΔΕΗ που την πάτησε ο καημενος;

19 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Οχι δεν την βγαζει πουθενα. Ουτε αυτη εχει ελαχιστη παραμονη και ΟΤΣ?

Λέγεται electricon και όχι Ελιν, ίσως για αυτό. Και αυτή τη στιγμή είναι από τα δυνατά χαρτιά. Βέβαια το χωρίς δέσμευση σημαίνει ότι και αυτοί μπορεί να αλλάξουν μονομερώς οπότε θέλουν. Τουλάχιστον στα συμβόλαια με χρονική παραμονή δεσμεύονται και ο πάροχος και ο πελάτης. (εκτός μάλλον από τη volton χαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, StormGr είπε

Λέγεται electricon και όχι Ελιν, ίσως για αυτό. Και αυτή τη στιγμή είναι από τα δυνατά χαρτιά. Βέβαια το χωρίς δέσμευση σημαίνει ότι και αυτοί μπορεί να αλλάξουν μονομερώς οπότε θέλουν. Τουλάχιστον στα συμβόλαια με χρονική παραμονή δεσμεύονται και ο πάροχος και ο πελάτης. (εκτός μάλλον από τη volton χαχα)

Σωστος, δεν το ηξερα οτι λεγεται electricon. Την βγαζει στα 144 ευρω μειωση χωρις δεσμευση και ΟΤΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ardi21 είπε

Σωστος, δεν το ηξερα οτι λεγεται electricon. Την βγαζει στα 144 ευρω μειωση χωρις δεσμευση και ΟΤΣ.

είμαι της λογικής οτι το απολύτως φθηνότερο κάπου βρωμάει. προτιμώ ξεκάθαρα πράγματα αλλά προφανώς να βρω και κάτι που να έχει νόημα για καλύτερα.

αυτό που μπορώ να σου πω σαν εμπειρία ήταν οτι η όλη διαδικασία ήταν χωρίς προβλήματα ηλεκτρονικά και 2 φορές στο τηλέφωνο για 5-10 λεπτά του στυλ αν είναι όλα οκ και πως προχωράμε.

καλό support, καλό λογιστικό τμήμα και υπάλληλοι τηλεφωνικά που ήξεραν ακριβώς τι τους ρώταγες και τι να σου απαντήσουν.

ήρθε και ο εκκαθαριστικός και είμαι κερδισμένος από ΔΕΗ στο 9μηνο περίπου στα 130ευρώ συνολικά. (γύρω στα 15ευρώ φθηνότερα το μήνα το ρεύμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StormGr είπε

Εσύ και άλλοι 11 ούτε κάν καταλάβατε τι έγραψε ο άνθρωπος και ποιο είναι το παράπονο του.

Για να το πω πιο απλά είχε ήδη 40 - 45% έκπτωση στη κατανάλωση του ρεύματος σε σχέση με σένα που είσαι στη ΔΕΗ. 

Απλά δικαιούται και κάποια έξτρα λίγα λεφτά επιπλέον τα οποία δεν πήρε και για αυτό καλά κάνει και παραπονιέται. 

Αρα δεν καταλαβαίνω για τι τυράκι και ποια φακα μιλάς. Για εξήγησε μου εάν θέλεις σε σχέση με τη ΔΕΗ που την πάτησε ο καημενος;

Λέγεται electricon και όχι Ελιν, ίσως για αυτό. Και αυτή τη στιγμή είναι από τα δυνατά χαρτιά. Βέβαια το χωρίς δέσμευση σημαίνει ότι και αυτοί μπορεί να αλλάξουν μονομερώς οπότε θέλουν. Τουλάχιστον στα συμβόλαια με χρονική παραμονή δεσμεύονται και ο πάροχος και ο πελάτης. (εκτός μάλλον από τη volton χαχα)

Εάν είναι έτσι γιατί η ΔΕΗ έχει 75% μερίδιο αγοράς ?? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos1973 είπε

Εάν είναι έτσι γιατί η ΔΕΗ έχει 75% μερίδιο αγοράς ?? 

γιατί έχουμε πολλούς πασόκους ψηφοφόρους εν ζωή, τεχνολογικά αναλφάβητους που έχουν μείνει στην εποχή των σπηλαίων και νομίζουν οτι η ΔΕΗ είναι και μετά το χάος....δες το βιντεάκι των ΑΜΑΝ με τον ΟΤΕ...ο ΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΥΤΟΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ Π@ΠΕΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Το φωναζουμε εδώ και χρονια μονο στην ΔΕΗ.....αλλα οι περισοτεροι ειδαν το τυρακι αλλα όχι την φακα.....

Γελασανε και τα τσιμέντα! 😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, greekfragma είπε

γιατί έχουμε πολλούς πασόκους ψηφοφόρους εν ζωή, τεχνολογικά αναλφάβητους που έχουν μείνει στην εποχή των σπηλαίων και νομίζουν οτι η ΔΕΗ είναι και μετά το χάος....δες το βιντεάκι των ΑΜΑΝ με τον ΟΤΕ...ο ΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΥΤΟΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ Π@ΠΕΣ.

Εμπεριστατωμένη ανάλυση, μπράβο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Εμπεριστατωμένη ανάλυση, μπράβο !!!

Αν θες σοβαρή συζήτηση είμαι μέσα 100%  , αλλά ήταν σωστή η απάντηση από τον @greekfragma ,αν και λίγο έντονη !

Δεν υπάρχει ενημέρωση . 
Πανω από το 70% νομίζουν ότι ρεύμα είναι ΔΕΗ και αλληλένδετο . 
Μπορει να ακούσεις ότι το ρεύμα το εναλλακτικού δεν είναι καλό , κάνει διακοπές , αν κλείσει η εταιρία ή κατά τη μεταφορά σε άλλη θα μείνεις χωρίς ρεύμα ,σε περίπτωση βλάβης θα τρέχεις και λοιπές τραγελαφικές ραδιοαρβύλες 


Η κατάσταση είναι ακόμα δυστυχώς όπως με τους εναλλακτικούς στην τηλεφωνία . 
Απο τη μια οι εταιρίες κάνουν λαμογιες και πασάρουν προγράμματα τα οποία δεν συμφέρουν τον πελάτη ,

απο την άλλη καλό είναι από την πλευρά μας να γνωρίζουμε κάποια βασικά πράγματα ή τουλάχιστον να ρωτάμε κάποιον νέο άνθρωπο στο κοντινό μας περιβάλλον .

Πολύς κόσμος (υποθέτω και εσύ) , όταν διαβάζετε για ΟΤΣ ρήτρες ,νομίζετε ότι βγαίνει παραπάνω η χρέωση από τη ΔΕΗ το οποίο είναι μεγάλο λάθος . Απλά έχεις μικρότερο κέρδος .

Σιγουρα αν κάποιος που δεν έχει μεγάλη κατανάλωση (πχ 800kw/τετράμηνο) , όχι μόνο δε θα επωφεληθεί από κάποιες (όχι όλες) ,αλλά αν μπει σε κάποια που έχει υψηλό πάγιο , καθυστερεί την πληρωμή και χάνει την έκπτωση , μπαίνει και η ΟΤΣ θα πληρώσει παραπάνω από τη ΔΕΗ.

Επειδη υπάρχουν ήδη 2 θέματα που τρέχουν δε θα επεκταθώ ,αλλά τώρα 09/2020 συμφέρει  

ΕΛΙΝ (χωρίς πάγιο ,χωρίς ΟΤΣ)

Elpedison με υπηρεσία fixed , πάγιο δηλαδή 1.5€/μήνα για να μην έχει ΟΤΣ

 

Εννοείται αν έχει κάποιος μεγάλες καταναλώσεις μπορεί και να τον συμφέρει άλλος πάροχος ,αλλά οι 2 παραπάνω δεν έχουν τη ρήτρα την οποία δεν μπορεί να υπολογίσει ο καταναλωτής και κατά τη γνώμη μου είναι παράνομο .

Οτι απορία έχεις μπορείς να τη συνεχίσεις σε αυτά τα θέματα (κατά τη γνώμη μου έπρεπε το ένα να κλειδωθεί  

 

Στις 17/9/2020 στις 9:57 ΠΜ, n4sleep είπε
Τους ανέφερα λοιπόν το εδάφιο και ότι εφόσον η ενημέρωση έγινε το Μάιο, έπρεπε να εφαρμοστεί 2 μήνες μετά. Η απάντηση τους ήταν ότι ο κανονισμός αναφέρει την εξής παράγραφο:
 
Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση.

Ποια η άποψη σας? Δικαιούνται να το κάνουν αυτό? 

Συνήγορο καταναλωτή .

Για επιστροφή ποσού δύσκολο ,αλλά το κόβω άνετα ότι σπας συμβόλαιο και φεύγεις .

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν θες σοβαρή συζήτηση είμαι μέσα 100%  , αλλά ήταν σωστή η απάντηση από τον @greekfragma ,αν και λίγο έντονη !

Δεν υπάρχει ενημέρωση . 
Πανω από το 70% νομίζουν ότι ρεύμα είναι ΔΕΗ και αλληλένδετο . 
Μπορει να ακούσεις ότι το ρεύμα το εναλλακτικού δεν είναι καλό , κάνει διακοπές , αν κλείσει η εταιρία ή κατά τη μεταφορά σε άλλη θα μείνεις χωρίς ρεύμα ,σε περίπτωση βλάβης θα τρέχεις και λοιπές τραγελαφικές ραδιοαρβύλες 


Η κατάσταση είναι ακόμα δυστυχώς όπως με τους εναλλακτικούς στην τηλεφωνία . 
Απο τη μια οι εταιρίες κάνουν λαμογιες και πασάρουν προγράμματα τα οποία δεν συμφέρουν τον πελάτη ,

απο την άλλη καλό είναι από την πλευρά μας να γνωρίζουμε κάποια βασικά πράγματα ή τουλάχιστον να ρωτάμε κάποιον νέο άνθρωπο στο κοντινό μας περιβάλλον .

Πολύς κόσμος (υποθέτω και εσύ) , όταν διαβάζετε για ΟΤΣ ρήτρες ,νομίζετε ότι βγαίνει παραπάνω η χρέωση από τη ΔΕΗ το οποίο είναι μεγάλο λάθος . Απλά έχεις μικρότερο κέρδος .

Σιγουρα αν κάποιος που δεν έχει μεγάλη κατανάλωση (πχ 800kw/τετράμηνο) , όχι μόνο δε θα επωφεληθεί από κάποιες (όχι όλες) ,αλλά αν μπει σε κάποια που έχει υψηλό πάγιο , καθυστερεί την πληρωμή και χάνει την έκπτωση , μπαίνει και η ΟΤΣ θα πληρώσει παραπάνω από τη ΔΕΗ.

Επειδη υπάρχουν ήδη 2 θέματα που τρέχουν δε θα επεκταθώ ,αλλά τώρα 09/2020 συμφέρει  

ΕΛΙΝ (χωρίς πάγιο ,χωρίς ΟΤΣ)

Elpedison με υπηρεσία fixed , πάγιο δηλαδή 1.5€/μήνα για να μην έχει ΟΤΣ

Εννοείται αν έχει κάποιος μεγάλες καταναλώσεις μπορεί και να τον συμφέρει άλλος πάροχος ,αλλά οι 2 παραπάνω δεν έχουν τη ρήτρα την οποία δεν μπορεί να υπολογίσει ο καταναλωτής και κατά τη γνώμη μου είναι παράνομο .

Οτι απορία έχεις μπορείς να τη συνεχίσεις σε αυτά τα θέματα (κατά τη γνώμη μου έπρεπε το ένα να κλειδωθεί  

Συνήγορο καταναλωτή .

Για επιστροφή ποσού δύσκολο ,αλλά το κόβω άνετα ότι σπας συμβόλαιο και φεύγεις .

Και εγω στην ΕΛΙΝ έχω καταλήξει αν φύγω από ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...