Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο για κατέβασμα το iOS 14 με widgets στη home screen


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/9/2020 στις 10:35 ΠΜ, billdanos είπε

Όχι δεν χρειάζεται. Δεν είναι Android... :)

Εγώ γιατί θυμάμαι παλιότερα να προτείνουν συνέχεια το hard reset? Μαλλον γιατι δεν είναι Android 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, markos9 said:

1) Πως αλλάζουμε την εφαρμογή του μειλ η το σαφάρι;

Settings>"Chrome">Default Browser app

Για Mail φαντάζομαι το ίδιο αλλά δεν έχω να το τσεκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, Herald said:

Εγώ γιατί θυμάμαι παλιότερα να προτείνουν συνέχεια το hard reset? Μαλλον γιατι δεν είναι Android 😂

Στην πρώτη γενιά αναφερεσαι? 😁

Ισα ίσα που στο android ειναι που προτείνουν reset σε κάθε μεγάλη αλλαγή του λειτουργικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, markos9 said:

2) Πως κάνουμε το κολπάκι που βλέπουμε βίντεο και πάμε στην αρχική κι αυτό ακόμα παίζει.

Υπάρχει εικονίδιο πάνω αριστερά (τουλάχιστον στο YT από Safari σε SE). Δύο οθόνες με βελάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Στην πρώτη γενιά αναφερεσαι? 😁

Ισα ίσα που στο android ειναι που προτείνουν reset σε κάθε μεγάλη αλλαγή του λειτουργικού...

Εντάξει, βασίζεσαι στο γεγονός ότι ποιος θα κάτσει τωρα να ψάχνει πόστς 2 χρονια πίσω να σε βγαλει λάθος. Δεν πειράζει, δεν έχουμε πάθει αλτζχαιμερ. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Settings>"Chrome">Default Browser app

Για Mail φαντάζομαι το ίδιο αλλά δεν έχω να το τσεκάρω.

 

7 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Υπάρχει εικονίδιο πάνω αριστερά (τουλάχιστον στο YT από Safari σε SE). Δύο οθόνες με βελάκι.

Σ΄ ευχαριστώ πολύ φίλε μου! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Herald said:

Εντάξει, βασίζεσαι στο γεγονός ότι ποιος θα κάτσει τωρα να ψάχνει πόστς 2 χρονια πίσω να σε βγαλει λάθος. Δεν πειράζει, δεν έχουμε πάθει αλτζχαιμερ. 

Πολλές φορές είναι ψυχολογικό το θέμα! Αν καποιος νιώθει καλύτερα κάνοντας hard reset χωρίς να υπάρχει λόγος, ποιος είμαι εγώ να τον εμποδίσω. Και γω το κάνω μερικές φορές όταν βαριέμαι και κάθομαι και ξαναστηνω τα πάντα... 😁

Το ότι κάποιος μπορεί να χρειαστεί να το κάνει λόγω συγκεκριμένων προβλημάτων, δεν είναι κανόνας για όλους τους υπόλοιπους!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Εντάξει, βασίζεσαι στο γεγονός ότι ποιος θα κάτσει τωρα να ψάχνει πόστς 2 χρονια πίσω να σε βγαλει λάθος. Δεν πειράζει, δεν έχουμε πάθει αλτζχαιμερ. 

Πιθανών να μπερδεύεσαι με κάποιες beta ή gold εκδόσεις ή αν θυμάμαι καλά με μια έκδοση που είχε bug σε συγκεκριμένα μοντέλα που κάποιοι το προτείνανε αλλά τελικά δεν λυνόταν ούτε με το hard reset...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως με την beta 7 είχα καλύτερη μπαταρία, το βράδυ σε iphone se 2020 εχασα περιπου1% ανα ωρα. Θα το παρακολουθήσω κανα 2 ήμερες να δω πως πάει

Επεξ/σία από zmaskos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/09/2020 at 10:32, vasim said:

Λέτε να θέλει hard reset για να κάτσει η έκδοση; (αναφέρομαι και για iPadOS & iOS)

Θυμάμαι όταν έκανα το iOS-iPadOS 13 (iPhone XR & iPAD 2018) update τα έκανα και hard reset για να στρώσουν θέματα μπαταρίας.

 

47 minutes ago, Herald said:

Εγώ γιατί θυμάμαι παλιότερα να προτείνουν συνέχεια το hard reset? Μαλλον γιατι δεν είναι Android 😂

 

23 minutes ago, billdanos said:

Πολλές φορές είναι ψυχολογικό το θέμα! Αν καποιος νιώθει καλύτερα κάνοντας hard reset χωρίς να υπάρχει λόγος, ποιος είμαι εγώ να τον εμποδίσω. Και γω το κάνω μερικές φορές όταν βαριέμαι και κάθομαι και ξαναστηνω τα πάντα... 😁

Το ότι κάποιος μπορεί να χρειαστεί να το κάνει λόγω συγκεκριμένων προβλημάτων, δεν είναι κανόνας για όλους τους υπόλοιπους!

Hard Reset, εννοείτε Setup as New?

25 minutes ago, markos9 said:

Σ΄ ευχαριστώ πολύ φίλε μου! 

Επίσης, αν πας Settings>General>Picture in Picture, έχει διακόπτη (On by default), ώστε να κάνει PiP αυτόματα όταν βλέπεις video και βγεις στη Home Screen.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, markos9 said:

Η εγκατάστασή έγινε με itunes, όπως πάντα δλδ (αφού μας έβγαλε το λάδι ένα 2 ωρο με το πρόβλημα 4000).

Γιατί με iTunes? Χρόνια τώρα κάνω μόνο ota και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό. Εμπλέκονται λιγότερες συσκευές (pc, καλώδια κλπ), λιγότερα software (MacOS/Windows/iTunes) και η μέθοδος που ακολουθεί είναι (αναγκαστικά) πιο safe.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Γιατί με iTunes? Χρόνια τώρα κάνω μόνο ota και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό. Εμπλέκονται λιγότερες συσκευές (pc, καλώδια κλπ), λιγότερα software (MacOS/Windows/iTunes) και η μέθοδος που ακολουθεί είναι (αναγκαστικά) πιο safe.

Κυριος το κάνω για ψυχολογικούς λόγους, μου έχει μείνει από τα παλιά (2009).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα ένα-δυο reviews για το iOS 14 σε iPhone 8 plus... Παρά το γεγονός πως το αστεράκι μάλλον δεν σημαίνει κάτι, φαίνεται πως δεν είναι πολύ σταθερό ακομή στη συγκεκριμένη συσκευή. Όλοι συμβουλεύουν να περιμένουμε το επόμενο update για το iPhone 8 plus. Για μένα είναι συσκευή δεύτερης γραμμής, οπότε μάλλον θα περιμένω. Αν έχει κάποιος κάτι διαφορετικό, να μας πει παρακαλώ!

Μη μείνετε μόνο σε αυτό το (πολύ αισιόδοξο) σχόλιο. Μπείτε στη σελίδα και δείτε και τις απαντήσεις. Αλλιώς μισή πληροφορία.

Επεξ/σία από NasstasjiaP
Προσθήκη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πει πως θα την περάσω μερικές μέρες αργότερα για να αποφύγω τυχών bugs, αλλά δεν κρατήθηκα κ την πέρασα χθες βράδυ. (11 pro max)

Πήγα όλες τις εφαρμογές μια οθόνη δεξιά ώστε να αδειάσει η πρώτη (ίσως γινόταν να προσθέσω κενή; Tο έκανα μέσω Λαμίας πάντως) κ άδειασα εντελώς κ την αριστερή οθόνη με τα Widget. Έβαλα μόνο ένα Widget καιρού μικρό τετράγωνο κ δίπλα του 4 εφαρμογές στην "κεντρική" μου οθόνη. Πολύ minimal όπως το γουστάρω αλλά με ενόχλησε που μου πάει τις εφαρμογές πάνω κ δεν με αφήνει να τις βάλω πχ κάτω. Από τα Widget δεν βρήκα κάποιο χρήσιμο για τις δικές μου ανάγκες εκτός του καιρού, αναμένουμε μελλοντικά Widget κ από άλλους προγραμματιστές/εφαρμογές. Επίσης το Widget του καιρού ήταν κενό, το διέγραψα το ξανά πρόσθεσα κ ύστερα δούλεψε. Αυτό ήταν κ το μόνο "πρόβλημα" που συνάντησα μέχρι στιγμής.

Η βιβλιοθήκη εφαρμογών δεν με ενθουσίσε, ναι μεν μπορείς να ξεφορτωθέις από τις οθόνες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς αλλά κ που δε θες να απεγκαταστήσεις, αλλά δε μου αρέσει που τα ταξινομεί by default, θα τα προτιμούσα χύμα κ ΑΝ θέλω εγώ να τα ταξινομίσω. Η αλφαβητική ταξινόμιση χρήσιμη αλλά δε το λες κ τρελό feature. (Προερχόμενος από Android τα θεωρώ δεδομένα) Βέβαια για να είμαι ειλικρινής η όλη φάση μου θυμίζει να προσπαθώ να κάνω το κινητό μου να μοιάζει με android κ ώρες ώρες ξενερώνω κ σκέφτομαι να τα αφήσω όπως ήταν, αφού τόσα χρόνια έτσι έχω συνδέσει την apple κ τα iphone στο μυαλό μου. Τα πράγματα δεν είναι όπως προσδοκώ κ για αυτό το λόγω έχω κάνει screen shot όλες τις οθόνες όπως ήταν by default έτσι για τους ψυχαναγκασμούς μου σε περίπτωση που θέλω να το ξανακάνω "εργοστασιακό".

Διάφορες καλοδεχούμενες βελτιώσεις υπάρχουν στις περισσότερες εφαρμογές (δεν έχω δει πολλά πράγματα ακόμα καθώς δεν έχω παίξει πολύ μαζί του), μου άρεσε το notification κατά τη χρήση μικροφώνου/κάμερας. Κάτι άλλο άσχετο που συνεχίζει να με ενοχλεί κ δεν ξέρω αν θα λυθεί κ αν υπάρχει δυνατότητα να λυθεί κάποια στιγμή Softwarικά είναι τα πράσινα στίγματα/κουκίδες που εμφανίζονται στις φωτογραφίες κ στα βίντεο ακόμα κ όταν αντικριστά υπάρχει φωτισμός οροφής.

Η μπαταρία είναι νορμάλ, την κατανάλωση που λέτε την είχα παρατηρήσει ακόμα κ τη νύχτα που μου έτρωγε μπαταρία με το 13.6, έκανα update κάποιες εφαρμογές, πέρασα κ το 13.7 κ έστρωσε. Τώρα με το 14 θα το παρακολουθήσω κ περισσότερο τις επόμενες μέρες κ αν προκύψει κάτι ενημερώνω.

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...