Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις Μετατροπής CMS DRUPAL - WORDPRESS.


Pantelis_dks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά, ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις. Μπορεί να γίνει μετατροπή από cms drupal σε wordpress χωρίς να υπάρχουν προβλήματα στη λειτουργικότητα του site; Έχει κάποιος κάποιο σχετικό οδηγό στα ελληνικά ή τα αγγλικά; Όταν το έψαξα στο ίντερνετ είδα  ότι υπήρχαν και οι δύο απόψεις. (μερικοί έλεγαν γίνεται και άλλοι δε γίνεται)

Εάν δεν γίνεται μπορώ να πάρω το domain πίσω και να το φτιάξω εξαρχής από wordpress; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Είμαι απόφοιτος διοίκησης επιχειρήσεων με κατεύθυνση τη πληροφορική οικονομικών προγραμμάτων (spss statistics, CRM, ERP, PSPP κτλ) και προσπαθώ να βοηθήσω τον αδερφό μου με ένα site που έχει για το γυμναστήριο του. Ζήτησε από το γραφείο που του είχε φτιάξει το site να κάνουν κάτι μετατροπές στις πληροφορίες, να το κάνουν mobile friendly και να έχει user registration αλλά το γραφείο ζήτησε 1400€, όπως καταλαβαίνετε o αδερφός μου δεν έχει να τα δώσει σε αυτή τη περίοδο με το COVID-19 καθώς ο κλάδος έχει χτυπηθεί αλύπητα. Αφού το έψαξα λίγο στο google και με βασικές γνώσεις θα μπορούσα να το προσπαθήσω μόνος μου εξάλλου δεν έχουμε και τίποτα να χάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες αυτό τον αδηγο 

https://www.fredericgilles.net/tutorial-migrate-drupal-to-wordpress/

Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα καλό backup πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε. 

 

Και για το άλλο σου ερώτημα, ναι μπορείς να το φτιάξεις από το 0 με wordpress και να συνδέσεις το Domain σου. Απλά αλλάζεις από κει που έχεις το domain τα ns 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thiva7 είπε

Δοκίμασες αυτό τον αδηγο 

https://www.fredericgilles.net/tutorial-migrate-drupal-to-wordpress/

Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα καλό backup πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε. 

Και για το άλλο σου ερώτημα, ναι μπορείς να το φτιάξεις από το 0 με wordpress και να συνδέσεις το Domain σου. Απλά αλλάζεις από κει που έχεις το domain τα ns 

Ευχαριστώ πολύ φίλε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βασικό σου ερώτημα δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά όσον αφορά το δεύτερο σκέλος μου φαίνεται υπερβολική η τιμή των 1400€ για αυτά που ζητήσατε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
1 ώρα πριν, evan_pant είπε

Στο βασικό σου ερώτημα δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά όσον αφορά το δεύτερο σκέλος μου φαίνεται υπερβολική η τιμή των 1400€ για αυτά που ζητήσατε. 

Χωρίς να ξέρουμε λεπτομέρειες δεν μπορούμε να το αξιολογήσουμε. Π.χ. αν το site φτιάχτηκε πριν από αρκετά χρόνια και γι' αυτό δεν είναι mobile-friendly (τη στιγμή που πλέον τα responsive sites είναι ο κανόνας), μπορεί να χρειάζεται αρκετές αλλαγές ή ακόμα και πλήρες redesign. Επίσης, το user registration είναι πολύ σχετικό. Ανάλογα με το πόσο σύνθετη είναι η λειτουργικότητα θα πρέπει να παρέχεται στους εγγεγραμμένους χρήστες, μπορεί η τιμή να είναι και χαμηλή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά! Το site δημιουργήθηκε τουλάχιστον πριν δέκα+ χρόνια (γι' αυτό θεωρώ και γω ότι δεν είναι mobile friendly), το user registration περιλαμβάνει πληρωμές συνδρομών, πάγωμα συνδρομών και κράτηση θέσεων σε ομαδικά προγράμματα. Το 'χω ξεκινήσει απ'το μηδέν με οδηγούς και βιντεάκια που έχω βρει στο ίντερνετ. Ελπίζω να μου βγει έστω μέχρι ενός βαθμού και να μη χρειαστεί να δώσουμε όλο το ποσό αλλά ένα μέρος αυτού για όσα δε καταφέρω να διεκπεραιώσω στη πράξη. Όπως και να 'χει είναι καλοδεχούμενες συμβουλές ή tips που θα μπορέσουν να με βοηθήσουν! Πάντως σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
3 ώρες πριν, Pantelis_dks είπε

Γεια σας παιδιά! Το site δημιουργήθηκε τουλάχιστον πριν δέκα+ χρόνια (γι' αυτό θεωρώ και γω ότι δεν είναι mobile friendly), το user registration περιλαμβάνει πληρωμές συνδρομών, πάγωμα συνδρομών και κράτηση θέσεων σε ομαδικά προγράμματα. Το 'χω ξεκινήσει απ'το μηδέν με οδηγούς και βιντεάκια που έχω βρει στο ίντερνετ. Ελπίζω να μου βγει έστω μέχρι ενός βαθμού και να μη χρειαστεί να δώσουμε όλο το ποσό αλλά ένα μέρος αυτού για όσα δε καταφέρω να διεκπεραιώσω στη πράξη. Όπως και να 'χει είναι καλοδεχούμενες συμβουλές ή tips που θα μπορέσουν να με βοηθήσουν! Πάντως σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

Αν το site δεν έχει πολύ μεγάλο όγκο περιεχομένου, νομίζω πως δεν έχει νόημα να ασχοληθείς με μεταφορά αλλά θα είναι καλύτερο να το φτιάξεις από την αρχή. Από τη στιγμή που θες να το παλέψεις μόνος σου, πιστεύω πως η πιο σωστή προσέγγιση θα είναι να βρεις ένα καλό theme στο ThemeForest που να είναι όσο γίνεται πιο κοντά στην αισθητική που θες. Προσοχή μόνο να βρεις κάποιο theme που να μην είναι πολύ παλιό, να μην έχει εγκαταλειφθεί από τον δημιουργό του (να ενημερώνεται, δηλαδή, συστηματικά) και, φυσικά, να έχει καλές αξιολογήσεις. Επίσης, απόφυγε τα "multipurpose" που κάνουν 100 διαφορετικά πράγματα και προτίμησε ένα theme πιο στοχευμένο στο αντικείμενο σου.

Το σύστημα συνδρομών είναι πιο πολύπλοκο και πιστεύω πως δύσκολα θα βρεις ακριβώς αυτό που θες στο 100%. Μπορείς να κάνεις μια έρευνα στο Codecanyon για κάποιο σχετικό plugin που να σε καλύπτει όσο το δυνατόν περισσότερο. Θεωρώ πάντως πολύ δύσκολο να βρεις κάτι που να ικανοποιεί όλες τις απαιτήσεις που αναφέρεις, οπότε είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να προσαρμόσεις τις απαιτήσεις σου σε ό,τι σου προσφέρει το plugin. Εάν αυτό δεν σε πειράζει, ίσως μπορείς να το τολμήσεις.

Εάν, όμως, οι προδιαγραφές που περιγράφεις στο σύστημα συνδρομών είναι σημαντικό να γίνουν όπως τις θες και δεν σκοπεύεις να κάνεις παραχωρήσεις, τότε πιστεύω πως το καλύτερο θα είναι να παραμείνεις στο Drupal και να το αναθέσεις στην εταιρεία, καθώς το κόστος που σου έδωσαν μου φαίνεται απόλυτα λογικό (ίσως ακόμα και πολύ χαμηλό). Αν μάλιστα υπολογίσεις τον χρόνο που θα χάσεις μέχρι να βγάλεις άκρη μόνος σου, καθώς και το ρίσκο του να φτιάξεις ένα site χωρίς να γνωρίζεις το αντικείμενο (κυρίως σε ό,τι αφορά θέματα ασφαλείας), μπορεί στο τέλος το φτηνό να σου κοστίσει ακριβότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/09/2020 at 22:41, Pantelis_dks said:

Γεια σας παιδιά! Το site δημιουργήθηκε τουλάχιστον πριν δέκα+ χρόνια (γι' αυτό θεωρώ και γω ότι δεν είναι mobile friendly), το user registration περιλαμβάνει πληρωμές συνδρομών, πάγωμα συνδρομών και κράτηση θέσεων σε ομαδικά προγράμματα. Το 'χω ξεκινήσει απ'το μηδέν με οδηγούς και βιντεάκια που έχω βρει στο ίντερνετ. Ελπίζω να μου βγει έστω μέχρι ενός βαθμού και να μη χρειαστεί να δώσουμε όλο το ποσό αλλά ένα μέρος αυτού για όσα δε καταφέρω να διεκπεραιώσω στη πράξη. Όπως και να 'χει είναι καλοδεχούμενες συμβουλές ή tips που θα μπορέσουν να με βοηθήσουν! Πάντως σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

 Τα 1400 είναι και καλά γιαυτά, για να μην πούμε και λίγα... ειδικά σε τέτοιο site (10ετίας).
Καλά τα βιντεάκια και τα tutorials αλλά αν παραδώσεις κώδικα εσύ στην εταιρεία αυτή (ή σε οποιαδήποτε εταιρεία) πολύ πιθανόν να σου πουν ότι είναι άχρηστος και ότι θα πρέπει να ξαναφτιαχτεί.

Ξέρω το development δεν είναι πυρηνική φυσική αλλά σίγουρα δεν είναι "το έφτιαξα μόνος μου μέχρι ένα σημείο, τώρα πάρτε το και συνεχίστε το...".
Όπως και να το κάνουμε, δεν είσαι επαγγελματίας του χώρου και το να πρέπει να κάνουν αυτοί review οτι έφτιαξες μέχρι τώρα και να το διορθώσουν δεν θα κάνει την ζωή τους ευκολότερη.
Πριν χωθείς για τα καλά μέσα στο project, ενημέρωσε τους ότι έχεις σκοπό να το κάνεις έτσι για να δεις τι θα σου πουν.

Τέλος, σχετικά με το "δεν έχω να χάσω τίποτα"... ναι, αν δεν βγει live αυτό το πράγμα δεν θα χάσεις τίποτα αλλά αν καταφέρεις και το φτιάξεις και βγει live και δεν δουλεύει σωστά έχεις πάρα πολλά να χάσεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες για τις συμβουλές! Ύστερα από αρκετό ψάξιμο έβγαλα άκρη και προχωράμε κανονικά, αγόρασα ένα theme ( http://preview.themeforest.net/item/gymbase-responsive-gym-fitness-wordpress-theme/full_screen_preview/2732248?_ga=2.36981094.732985374.1600700535-850820789.1600700095) του έχω κάνει την επεξεργασία στις πληροφορίες όπως ήθελα, μετέφερα το domain στο papaki.com έτσι ώστε να παίξω μπάλα με WordPress. Το θέμα είχε μέσα τις επιλογές που ήθελα για να κλείνεις ραντεβού στα ομαδικά και να κάνεις πληρωμές στις συνδρομές, επιπρόσθετα μαζί με το domain μου έδωσαν και δώρο ένα ssl license όπου το εγκατέστησα με 3 click. Έδωσα 60€ για το θέμα, 20€ το domain για 2 χρόνια μαζί με το ssl. 32€ για το WordPress για 1 μήνα. Το τελικό στήσιμο για τις πληρωμές θα γίνει από τη gymboard στην Αθήνα καθώς υπάρχει ήδη συνεργασία με το λογισμικό που χρησιμοποιούμε στο γυμναστήριο για τις συνδρομές των πελατών, θα κάνουν τη σύνδεση του site με τις online πληρωμές και τη παρακολούθηση των συνδρομών, αυτοί ζήτησαν 150€. Συνολικά μας βγήκε στα 262€. Μεγάλη διαφορά από τα 1400€ που μας ζήτησε το άλλο γραφείο.

Μόλις ανέβει το site θα σας στείλω τη διεύθυνση να μου πείτε εντυπώσεις, ακόμα βρίσκεται under construction xD. 

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι για τις συμβουλές και τη βοήθεια σας! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2020 στις 11:17 ΠΜ, XPHSTOS_ είπε

Τέλος, σχετικά με το "δεν έχω να χάσω τίποτα"... ναι, αν δεν βγει live αυτό το πράγμα δεν θα χάσεις τίποτα αλλά αν καταφέρεις και το φτιάξεις και βγει live και δεν δουλεύει σωστά έχεις πάρα πολλά να χάσεις... 

Ακόμα και σωστά να δουλεύουν όλα, πάλι έχει πολλά να χάσει, με πρώτο και κυριότερο το (όποιο) ranking που 'χει χτίσει η υπάρχουσα ιστοσελίδα εδώ και μια δεκαετία στις μηχανές αναζήτησης.

Μόνο και μόνο το ομαλό migration που θα λαμβάνει υπόψιν του τα υπάρχοντα urls και θα τα ανακατευθύνει σε νέα, είναι ολόκληρος πονοκέφαλος να γίνει σωστά. Αλλά αν τα 1.400€ μοιάζουν πολλά για ένα νέο responsive template και ένα user registration που "περιλαμβάνει πληρωμές συνδρομών, πάγωμα συνδρομών και κράτηση θέσεων σε ομαδικά προγράμματα"... τα ακόμα πιο σοβαρά ζητήματα θα μοιάζουν με ψιλά γράμματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι. Απευθύνομαι στους (Χρήστο & Souls33k) δεν χρειάζεται η υπέρ ανάλυση με αναφορές σε κώδικες και responsive template. Το site μέχρι πρότινος ήταν ανενεργό, οι πληροφορίες εντός της ιστοσελίδας είχαν να ενημερωθούν από το 2016, ο αδερφός μου κρατούσε το site καθαρά για τις πληροφορίες που είχε μέσα (διεύθυνση γυμναστηρίου, τηλέφωνα, φωτογραφίες από το γυμναστήριο κ.τ.λ). Με το κορονοϊό και τις μειώσεις σε μισθούς το πρώτο πράγμα που θα κόψει το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού στην Ελλάδα είναι το γυμναστήριο, αν είχε ο αδερφός μου να δώσει τα 1400€ λέτε να μην τα έδινε για να γίνει η δουλειά του σωστά; Έτσι είπε ότι δε πρόκειται να ασχοληθεί με το site και θα το αφήσει ως έχει, εκεί μπήκα εγώ και του είπα ότι μπορώ να το προσπαθήσω και ότι γίνει. Εσείς που είστε και developεράδες ξέρετε ότι το site δε θα ανέβει εάν δε του γίνουν πρώτα τέστ λειτουργικότητας και ανταπόκρισης. Παρόλο που έχω μπει στη διαδικασία και επεξεργάζομαι το site έχω βάλει να εμφανίζεται με ανακατεύθυνση το παλιό site. Souls33k αν σε ενοχλεί ο τρόπος που το προσπαθώ μπορείς να μου δώσεις τα 1400€ πολύ ευχαρίστως θα τα πάρω, με την ανάρτηση του θέματος ζήτησα για βοήθεια όχι να έρχετε ο κάθε εξυπνάκιας και να πετάει τη κακία του. Δεν πρόσβαλα κανέναν ούτε κορόιδεψα τη καμπούρα κανενός, τη βοήθεια σας ζήτησα χωρίς να ενοχλήσω κανέναν προσωπικά. Όσοι ήθελαν να απαντήσουν οικειοθελώς ήταν κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτοι. Επιπρόσθετα για το πώς θα φτάσει το site πρώτο στις μηχανές αναζήτησης ξέρω πολύ καλά, και ίσως καλύτερα από εσάς τους developεράδες καθώς όπως προανέφερα είμαι απόφοιτος Διοίκησης επιχειρήσεων, αυτό συνεπάγει ότι έχω διδαχθεί αρκετά καλά το digital marketing αλλά και τον ορισμό του μάρκετινγκ σε όλες του τις μορφές. Συμπληρωματικά κρίνω πολύ γλυκό την αλληλοϋποστήριξη που παρέχεται μεταξύ σας με καρδούλες, ορίστε και μία από μένα 💝! Τέλος, για να σας καθησυχάσω καθώς διακρίνω το άγχος που σας καταβάλει η ασχετοσύνη μου οφείλω να σας πω ότι έχω δεχθεί μεγάλη βοήθεια από i)QuanticaLabs (η εταιρεία που μου πούλησε το θέμα) ii) papaki.com iii)wordpress.com iv) gymboard (η εταιρεία που θα αναλάβει να βάλει το σύστημα πληρωμών και επέκτασης των συνδρομών στο site). Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν και συγγνώμη αν πρόσβαλα κάποιον με αυτά που είπα αλλά ήταν μόνο η αλήθεια. Δεν έχω να πω κάτι άλλο και ως Παντελής το λήγω εδώ για να μη "χαλαστούν" οι καρδιές μας. Καλό σας βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχω μεταφέρει απο Drupal σε Wordpress και μάλιστα ιστοσελίδα δημόσιας υπηρεσίας. Δυστυχώς τα πέρασα χειροκίνητα κάνοντας κάποιες βοηθητικές κινήσεις διότι τα δεδομένα μέσα στην βάση της Drupal είναι διαφορετικά γραμμένα σε σχέση με Wordpress.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2020 στις 11:21 ΠΜ, dhmm είπε

Φίλε έχω μεταφέρει απο Drupal σε Wordpress και μάλιστα ιστοσελίδα δημόσιας υπηρεσίας. Δυστυχώς τα πέρασα χειροκίνητα κάνοντας κάποιες βοηθητικές κινήσεις διότι τα δεδομένα μέσα στην βάση της Drupal είναι διαφορετικά γραμμένα σε σχέση με Wordpress.

Ευχαριστώ αγορίνα, η αλήθεια είναι πως έγιναν αρκετές αλλαγές χειροκίνητα και από την αρχή. Απλά χρειάζεσαι βοήθεια αν δεν έχεις ιδέα. Προσωπικά με βοήθησε να μπω στο κλίμα ο thiva7 με τον οδηγό που μου έστειλε και μετά ο gsarig μου άνοιξε τα μάτια στέλνοντας μου το market με τα έτοιμα themes. Μικρές πληροφορίες που μόνος μου δε τις είχα βρει μέχρι εκείνη τη στιγμή, μου έδειξαν και σχετικά plugin κάτι παιδιά από το papaki και του wordpress τα οποία κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά της μετατροπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...