Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο Μόναχο.


aggelos255

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο forum.

Σκέφτομαι σοβαρά να μετακομίσω στο Μόναχο για δουλειά σε περίπου ένα χρόνο.Αννκ έχω καλή κ μόνιμη δουλειά στην Ελλάδα λόγω διαζυγίου τα χρήματα δεν επαρκούν.

Δεν γνωρίζω την γλώσσα αν κ προτιθεμαι να κάνω ιδιαίτερα για να την μάθω ταχύρυθμα.

Σπίτι να μείνω υπάρχει.

Από εργασιακό βίο είμαι ένστολος κ δεν ξέρω αν μπορεί να μεταφραστεί το πτυχίο σε κάτι το αντίστοιχο.Επισης είμαι κάτοχος πτυχίου lower στα αγγλικά.

Θα με βοηθούσε αν έβγαζα επαγγελματικά διπλώματα οδήγησης;

Ξέρω ακούγεται οξύμωρο λόγο εργασίας αλλά κάθε βοήθεια δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις πολλά να υπολογίσεις και να μάθεις , ακόμα και το έξοδο της κατοικίας που είναι μεγάλο να μην έχεις , υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που κοστίζουν.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

είναι ένα εργαλείο να δεις τι θα πληρώνεις εκεί σε σχέση με εδώ.

Μεγάλη αλλαγή , ότι και αν κάνεις , για καλό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

η Βαυαρία είναι πανέμορφο κρατίδιο αλλά το Μόναχο πραγματικά αδιάφορο και κυριολεκτικά παγωμένο...Εν ολίγοις περαστικά 🙃

Πολύ ευχάριστο που θα έχεις να μείνεις μιας και οι τιμές των ενοικίων είναι στο Θεό, επίσης μόνο εξέταση σπέρματος δεν σου ζητάνε για να σου νοικιάσουν σπίτι.

Κάποτε το χρυσό βραχιόλι που έλεγαν οι παλιοί ήταν οι σπουδές στην Ιατρική, Νομική τώρα είναι το ΠΕΙ. Στη Γερμανία παρακαλάνε ακόμη για οδηγούς οπότε εύκολα θα βρεις κάτι τέτοιο πιστεύω αλλά... θα θέλει εμπειρία...

Η γλώσσα είναι απαραίτητη όχι μόνο για λόγους δουλειάς αλλά και λόγους επιβίωσης αν έχεις 1 χρόνο στη διαθεσή σου με ταχύρρυθμα κάπου θα φτάσεις.

Αλλάζεις ζωή, γίνεται, σε βάθος χρόνου θα πανηγυρίζεις που χώρισες (αν δεν το κάνες ήδη 😛)  τα καλύτερα εύχομαι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Αν επιτρέπετε ενστολος??? Κλαδος??? Μπορεις να φυγεις?  Δεν εχεις καποια χρονια υποχρεωση?

Αστυνομία φίλος.Ναι έχει τα 8 υποχρεωτικά.Εγω είμαι στα 19 κλειστά.

Κάθε αλλαγή για καλό είναι.Δεν είμαι άτομο που θα κολλήσω στην μονιμότητα.

Θέλω να πιστεύω πως κανωντας ένα σωστό πλάνο σε ένα χρόνο θα είμαι έτοιμος.

Θα μπορέσω σε ένα χρόνο να φτάσω Β1;

Σίγουρα χρειάζεται εμπειρία αλλά αν δεν ψαχτεις δεν θα μάθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενα χρονο Β1? ουτε αγγλικα δε φτανεις Β1

 

εχεις παει Βαυαρια; ακομα και εγω που ξερω Γερμανικα προσπαθουσα να εχω προφορα για να με καταλαβουν....

 

Για να προσγειωσω τους αναγνωστες (δεν ειναι επι προσωπικου): ακουμε ή διαβαζουμε σαξεσ στορις για ατομα που πηγαν εξωτερικο και πλουτισαν ή ζουν πολυ καλα και ερχονται Ελλαδα και ειναι αρχοντες. Αυτο που δε διαβαζουν ειναι

1)τον αγωνα για να αποταμιευσεις

2)τη μαχη να βρεις καλο και προσιτο σπιτι (φθηνο και Κεντρικη ευρωπη δεν υπαρχει, 400 ευρ βρισκεις μονο κοτετσι ή ...δωματιο σε κοινωβιο)

3)Τον εφιαλτη του πρωτου μηνα χωρις δουλεια (που πολλοι δεν αντεχουν οικονομικα μιας και δεν υπαρχει μισθος και τα εξοδα ανετα φτανουν 2000+ ευρ )

4)Γλωσσα (με αγγλικα σε μη αγγλοφωνη χωρα μια ζωη θα χανεις ευκαιριες και προαγωγες, αν και σπανια μπορεις και χωρις)

5)τη κοινωνικη ζωη (ναι δεν υπαρχει καφεδαρα με τους φιλους ουτε παραλια για ρακετες)

 

δε θελω να απογοητευσω καποιον αλλα καλο ειναι να βλεπουμε και τις 2 οψεις ενος νομισματος

  • Like 21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ ts

Επειδή ανέφερες ότι "σπίτι υπάρχει" θα ήθελα να σου πω φεύγοντας από εδώ να φροντίσεις να είσαι όσο πιο αυτάρκης γίνεται και να μην πολυστηρίξεις  το πλάνο σου σε φίλους, συγγενείς και γενικότερα την εκεί ομογένεια. Αν πας σε φάση "με σε νοιάζει, έλα κι εγώ είμαι εδώ"...κουμπώσου. Σίγουρα υπάρχουν κι εξαιρέσεις  αλλά ο κανόνας είναι ότι μπορεί άνετα να βρεθείς ξεκρέμαστος.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο εντατικά γίνεται και θα συνεχίσω την προσπάθεια για την γλώσσα.Σπιτι όπως σας είπα υπάρχει.Δεν έχω θέμα σε αυτο.

Κ.οχι δεν στηρίζομαι σε φάση έλα κ όλα καλά γιατί κ εγώ ξέρω πως από την πρώτη μέρα θα μείνω ξεκρεμαστος.

Έχω πάει ήδη δύο φορές φέτος κ μου αρέσει.Συννενοηση στα αγγλικά βέβαια.

Το θέμα γλώσσας με καίει γιατί ανοίγει δρόμους.

Η εύρεση εργασίας με απασχολεί ιδιαίτερα.Θσ είναι εύκολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ελλαδα βγαζεις κατι λιγοτερο απο 1500€ να υποθεσω. Για να εχεις το αντιστοιχο βιοτικο επιπεδο στο Μοναχο θα πρεπει να βγαζεις πανω απο 4000 το ελαχιστο μπορει και παραπανω. Οι γιατροι φαντασου παιρνουν γυρω στα 5-6 και εχουν φαει τα νιατα του σε ξενυχτια πανω απο βιβλια για να τους παρει η μερκελ χωρις να εχει επενδυσει ευρω πανω τους. ο πατερας μου ειχε παει εκει για καποια χρονια αλλα δεν αξιζε τα λεφτα και ανεβηκε σε σκανδιναβικη χωρα. Αστυνομια ειναι απο τα καλυτερα επαγγελματα στην ελλαδα(βλεπε 17Κ μορια μεχρι περσυ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφεραν και οι άλλοι, σπίτι στο Μόναχο είναι πολύ ακριβό σπορ. Το Μόναχο γενικά είναι ψιλοφαρμακείο.

Η Βαυαρία είναι ακριβή(σε σχέση με την υπόλοιπη Γερμανία).

Πρέπει να έχεις ένα σεβαστό ποσό πριν πας, γιατί εάν το σπίτι δεν είναι δικό σου, τότε πολύ εύκολα μπορεί να μείνεις στο δρόμο. 

 

24 λεπτά πριν, haris_216 είπε

@ ts

Επειδή ανέφερες ότι "σπίτι υπάρχει" θα ήθελα να σου πω φεύγοντας από εδώ να φροντίσεις να είσαι όσο πιο αυτάρκης γίνεται και να μην πολυστηρίξεις  το πλάνο σου σε φίλους, συγγενείς και γενικότερα την εκεί ομογένεια. Αν πας σε φάση "με σε νοιάζει, έλα κι εγώ είμαι εδώ"...κουμπώσου. Σίγουρα υπάρχουν κι εξαιρέσεις  αλλά ο κανόνας είναι ότι μπορεί άνετα να βρεθείς ξεκρέμαστος.

To αυτό. 

Εάν βασιστείς σε άλλους, δίχως δεύτερο πλάνο, απλά θα φας τα μούτρα σου.

Όσον αφορά την ΕΛ ομογένεια στην Γερμανία, άστο καλύτερα...

Βέβαια άλλοι έχουν τις καλύτερες εντυπώσεις, αλλά οι περισσότεροι που ξέρω μάλλον συμφωνούν με την δική μου άποψη.

8 λεπτά πριν, aggelos255 είπε

Όσο πιο εντατικά γίνεται και θα συνεχίσω την προσπάθεια για την γλώσσα.Σπιτι όπως σας είπα υπάρχει.Δεν έχω θέμα σε αυτο.

Κ.οχι δεν στηρίζομαι σε φάση έλα κ όλα καλά γιατί κ εγώ ξέρω πως από την πρώτη μέρα θα μείνω ξεκρεμαστος.

Έχω πάει ήδη δύο φορές φέτος κ μου αρέσει.Συννενοηση στα αγγλικά βέβαια.

Το θέμα γλώσσας με καίει γιατί ανοίγει δρόμους.

Η εύρεση εργασίας με απασχολεί ιδιαίτερα.Θσ είναι εύκολο;

Δίχως γλώσσα και ελάχιστα ουσιαστικά προσόντα για την χώρα προορισμού; 

Μόνο εύκολο δεν θα είναι.

Ίσως εάν πας για σεκιούριτι λόγω προϋπηρεσίας σε αστυνομία όπως λες, αλλά πάλι για να σε χώσουν, πρέπει να ξέρεις πολύ καλά την γλώσσα.

Πάντως εάν πας έτσι, θα έχεις να συναγωνιστείς ανατολικοευρωπαίους μετανάστες και λαθρομετανάστες στις δουλειές που μπορείς να κάνεις.

Όχι οι καλύτερες προοπτικές για καλύτερη ζωή από αυτή που έχεις Ελλάδα.

|

Επίσης αναφέρεις για επαγγελματίας οδηγός.

Όντως η ζήτηση είναι ακόμη πολύ υψηλά σε όλη την Β.Ευρώπη , αλλά σίγουρα δεν είναι δουλειά που θα σε πάει στην σύνταξη. 10 με 15 χρόνια μαξ πριν μειωθούν κάθετα οι διαθέσιμες θέσεις.

Ήδη υπάρχουν πάμπολα πιλοτικά προγράμματα για αυτόνομα επαγγελματικά οχήματα, εντός και εκτός δρόμου.

Από τα απλά λεωφορεία, έως μηχανήματα ορυχείων. 

Έτσι εάν επιλέξεις να επενδύσεις εκεί, καλό θα ήταν να έχεις πλάνο για την αναπόφευκτη αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα βγάζω 1300 μείον το ποσό της διατροφής.Για αυτό κ το σκέφτομαι.

Το καλό είναι πως μπορω να πάρω άνευ αποδοχών κ αν δεν μου αρέσει φεύγω.

Η όλη σκέψη είναι μαζί με την σύντροφό να μαζέψουμε χρήματα για ένα σπίτι νκ μετά πίσω Ελλάδα.

Με αυτές στις προοπτικές πιστεύω ότι η θέση του οδηγού θα ήταν καλή.

Για σεκιούριτι δεν ξέρω αν αξίζει παρά μόνο αν είναι καλώς ο μισθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Άσχετο, αλλά το ότι δεν θα βλέπεις το/τα παιδί/ιά σου, δεν παίζει ρόλο?

Όλα παίζουν τον ρόλο τούς.Ριναι μεγάλο κομμάτι κ αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aggelos255 είπε

Αστυνομία φίλος.Ναι έχει τα 8 υποχρεωτικά.Εγω είμαι στα 19 κλειστά.

Κάθε αλλαγή για καλό είναι.Δεν είμαι άτομο που θα κολλήσω στην μονιμότητα.

Θέλω να πιστεύω πως κανωντας ένα σωστό πλάνο σε ένα χρόνο θα είμαι έτοιμος.

Θα μπορέσω σε ένα χρόνο να φτάσω Β1;

Σίγουρα χρειάζεται εμπειρία αλλά αν δεν ψαχτεις δεν θα μάθεις.

Ισως λαθος. Πρωτιστως να πας σε ενα εργατολογο να σου πει τα συνταξιοδοτικα. Δεν θελεις να πανε χαμενα 19 χρονια. Επισης να ξερειςοτι αν φυγεις μετα ΔΕΝ ξαναμπαινεις στο μαντρι. Ισως θα ηταν καλυτερα να οργανωθεις εδω καλυτερα. 

Νιωθεις δυνατος? Συντομα θα απογοητευτεις. Ο γερμανος θα σου συμπεριφερθει σαν τον μπαγκλαντεσιανο και σαν τον ζιμπαμπουανο!! Και δεν θα δωσει περισσοτερα επειδη και καλα εισαι ελληνας. Επισης οι ελληνες εκει μην νομιζεις οτι θα σε αγκαλιασουν με αγαπη. Εχθρικα και ανταγωνιστικα θα σε βλεπουν. 

Αν ησουν γιατρός η νοσοκομος η κατι εξειδικευμενο ισως να περνουσες καλα και με αξιοπρεπεια. Προσεχε καλα και δες ολες τις παραμετρους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...