Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο Μόναχο.


aggelos255

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Ισως λαθος. Πρωτιστως να πας σε ενα εργατολογο να σου πει τα συνταξιοδοτικα. Δεν θελεις να πανε χαμενα 19 χρονια. Επισης να ξερειςοτι αν φυγεις μετα ΔΕΝ ξαναμπαινεις στο μαντρι. Ισως θα ηταν καλυτερα να οργανωθεις εδω καλυτερα. 

Νιωθεις δυνατος? Συντομα θα απογοητευτεις. Ο γερμανος θα σου συμπεριφερθει σαν τον μπαγκλαντεσιανο και σαν τον ζιμπαμπουανο!! Και δεν θα δωσει περισσοτερα επειδη και καλα εισαι ελληνας. Επισης οι ελληνες εκει μην νομιζεις οτι θα σε αγκαλιασουν με αγαπη. Εχθρικα και ανταγωνιστικα θα σε βλεπουν. 

Αν ησουν γιατρός η νοσοκομος η κατι εξειδικευμενο ισως να περνουσες καλα και με αξιοπρεπεια. Προσεχε καλα και δες ολες τις παραμετρους. 

Σε αυτό έχεις ένα μεγάλο δίκιο.Στα 3 χρόνια μπορώ να ξαναγυρίσω.Απο εκεί κ πέρα κάθε τι θέλει ψάξιμο

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αν είσαι ένστολος, δηλαδή ΔΥ, δεν φεύγεις απο ελλαδα με την καμία.

Ούτε προσωρινά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αν είσαι ένστολος, δηλαδή ΔΥ, δεν φεύγεις απο ελλαδα με την καμία.

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην λες. 

Επειδή έχω δει αρκετά νούμερα ΔΥ (όχι απαραίτητα ένστολους) σε Ευρώπη να μένουν ημιμόνιμα (αλά 1-2 χρόνια έξω, 6 μήνες στην "υπηρεσία") - κάποιες με δεύτερες δουλειές - θα έλεγα ότι εξαρτάται ποιος είσαι και πόσο καλό είναι το μέσο σου.

Φυσικά εάν είσαι ξάδελφος του Κακομοίρογλου και δεν τραβάει η ομάδα, τότε φυσικά πρέπει να το πας νόμιμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LongTom είπε

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην λες. 

Επειδή έχω δει αρκετά νούμερα ΔΥ (όχι απαραίτητα ένστολους) σε Ευρώπη να μένουν ημιμόνιμα (αλά 1-2 χρόνια έξω, 6 μήνες στην "υπηρεσία") - κάποιες με δεύτερες δουλειές - θα έλεγα ότι εξαρτάται ποιος είσαι και πόσο καλό είναι το μέσο σου.

Φυσικά εάν είσαι ξάδελφος του Κακομοίρογλου και δεν τραβάει η ομάδα, τότε φυσικά πρέπει να το πας νόμιμα.Δεν μιλάω για κάτι τέτοια.

Δεν μιλάω για κάτι τέτοιο.Αν θα φύγω θα φύγω χωρίς αποδοχές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εχεις τη δυνατοτητα για χωρις αποδοχες για μενα να δοκιμασεις....θα κανεις τη προσπαθεια σου και οτι βγει,ειδαλως πισω στη δουλεια με το τελος της αδειας,νομιζω οτι μπορεις να τη διακοψεις αν θελεις οποτε μη κολωνεις.

Το Μοναχο περιεργη πολη εχω δουλεψει 3 μηνες με τη δουλεια μου δεν ειχα εξοδα διαμονης φαγητου ηταν σα τουρισμος...

σου ευχομαι τα καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasbm είπε

αφου εχεις τη δυνατοτητα για χωρις αποδοχες για μενα να δοκιμασεις....θα κανεις τη προσπαθεια σου και οτι βγει,ειδαλως πισω στη δουλεια με το τελος της αδειας,νομιζω οτι μπορεις να τη διακοψεις αν θελεις οποτε μη κολωνεις.

Το Μοναχο περιεργη πολη εχω δουλεψει 3 μηνες με τη δουλεια μου δεν ειχα εξοδα διαμονης φαγητου ηταν σα τουρισμος...

σου ευχομαι τα καλυτερα

Ακριβώς όπως τα λες είναι.Οποτε θέλω κ αν δεν μου αρέσει διακόπτω κ πίσω.Δεν έχω να χάσω κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Να απαντήσω εγώ που ήμουν ένστολος και την έκανα με ελαφρά μετά από 10 χρόνια (ναυτικό).

Είμαι σχεδόν 9 χρόνια εδώ, ο μισθός μου είναι 5πλάσιος με το τι είχα στην Ελλάδα.

Αλλα έχω πρόγραμμα διαβάσματος, μαθαίνω συνεχώς για να μπορώ να είμαι ανταγώνιστικος, και δουλευώ αρκετά, αλλά μου αρέσει αυτο που κάνω.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ κιολας, το εχεις ψαξει;

Θα φυγεις χωρις αποδοχες, προφανως με κάποιου είδους αδεια, θα πας γερμανια για δουλεια και περιμενεις οταν γυρίσεις να σου πουν, βρε καλως το παιδι, ή πιστεύεις οτι θα σε προσλάβουν οι Γερμανοί.

Μου ακούγονται κάπως ολα αυτα, για κανε μια ερωτησουλα στην υπηρεσία σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Σορρυ κιολας, το εχεις ψαξει;

Θα φυγεις χωρις αποδοχες, προφανως με κάποιου είδους αδεια, θα πας γερμανια για δουλεια και περιμενεις οταν γυρίσεις να σου πουν, βρε καλως το παιδι, ή πιστεύεις οτι θα σε προσλάβουν οι Γερμανοί.

Μου ακούγονται κάπως ολα αυτα, για κανε μια ερωτησουλα στην υπηρεσία σου

Ψαγμενο είναι κ με νομοθετικό διάταγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 19 χρόνια Δ.Υ. πιστεύεις θα είναι εύκολο να προσαρμοστείς στις απαιτήσεις και τις ανάγκες του ιδιωτικού τομέα και μάλιστα σε μια άλλη χώρα; Και το λέω γιατί κοιτάς θέσεις πχ οδηγού που είναι καλά στην Γερμανία αλλά για κάποιον που δεν έχει δουλειά εδώ, όχι για κάποιον που είναι στα 1300€, δεν θα φτάσεις ποτέ σαν οδηγός να έχεις τόσα χρήματα ώστε να γυρίσεις αργότερα με γεμάτη την τσέπη. Γιατί δεν πάς κανέναν Εβρο ή νησί για τα έξτρα όπως κάνει ένας ξάδερφός μου;
Η άδεια ανεφ για 3 χρόνια είναι καλή φάση, το κάνουν αρκετοί αλλά απο όσους ξέρω το 75% γύρισαν πίσω στην θέση τους, είναι γλυκό το δημόσιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός ο Έβρος κ τα νησιά αλλά ποτέ δεν θα φτάσω σε αυτό που θέλω.Σιγουρσ δεν είναι άσχημα τα 1300 αλλά πάντα παλεύουμε για το καλύτερο.Κ όχι πίστεψε με σε αυτά τα 19 χρόνια έχω περάσει κ από θέσεις ευθύνης αλλά και από θέσεις με σωματική κούραση.Δεν με τρομάζει ο ιδιωτικός τομέας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι όπως τα λές και δεν σε έχει φθείρει η δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία τότε δεν χάνεις να αφιερώσεις μια 3ετία να δοκιμάσεις. Γερμανία καλώς η κακώς ζητάνε χαρτιά, είχα γνωρίσει άτομο ηλεκτρολόγος σε οικοδομές 9 χρόνια και δεν τον άφηναν να εργαστεί σαν ηλεκτρολόγος γιατί δεν είχε κανένα χαρτί, οπότε δούλευε σε μετακομίσεις. Το δικό σου χαρτί είναι η εμπειρία στην αστυνομία οπότε καλύτερα να ψαχτείς σε τίποτα εταιρείες σεκιουριτι ή παροχής υπηρεσιών ασφαλείας όπου άμα ξέρεις την γλώσσα θα διεκδικήσεις θέση ευθύνης και σωστό μισθό. Θα έλεγα ξεκίνα από τώρα να το ψάχνεις και να μιλάς με εταιρίες εκεί για να ξέρεις τι παίζει. Όσο και αν χαβαλεδιάζουμε με την ορολογία "μπάτσος" 19 χρόνια αστυνομικός στο μπουρδέλο που λέγεται Ελλάδα δεν είναι και μικρή εμπειρία.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαγα με φιλο που μενει στο Μοναχο πληρωσε για να βαλει καινουργια μπαταρια στο αυτοκινητο του 180 ευρω στην αντιπροσωπεια (opel) του ζηταγανε 480 

Σπιτι,συντηρηση αυτοκινητου και γενικα κοστος ζωης ειναι πανακριβο μην αφησεις την θεση σου εδω για κανεναν λογο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου εισαι στην αστυνομια μην κουνιεσαι ουτε βημα απο το δημοσιο ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙΣ  εαν το κανεις θα το μετανειωσεις θα βριζεις εως να πεθανεις τον εαυτο σου που ελαβες τετεια αποφαση  Εχω δουλεψει και συνεχιζω να δουλευω στον ιδιοτικο τομεα σε Ελλαδα και εξωτερικο απο τα 14 μου τουλαχιστον 40 χρονια  εχω σκυλομετανειωσει που δεν μπηκα στο δημοσιο οταν μου δοθηκε ευκαιρια το 1987 σημερα θα ημουν εδω και χρονια συνταξιουχος .....  Τα τελευταια χρομια ζω μονιμα στο εξωτερικο  εχω συναντησει αρκετους συνταξιουχους Ελληνες αστυνομικους  και αποστρατους που εργαζονται αφου ταυτοχρονα τσιμπανε  ατοφια την συνταξη απο Ελλάδα οι περισσοτεροι απο αυτους εργαζονται σε εταιρειες σεκιούριτι  Στην Γερμανια τα πραγματα δεν ειναι καλα χωρις να γνωριζεις καλα γερμανικα εισαι στην ιδια κατηγορια με πακιστανους και νιγιριανους δηλαδη οι μονες δουλειες που θα βρεις ειναι χαμαλικια σε εταιρειες η αποθηκες σουπερ μαρκετ σε χαμαλικια και καθαριοτητες σε γιαπια και στην  καθαριοτητα σε  εταιρειες καθαρισμου σε γραφεια εργοστασια μαγαζια σε  τουαλετες σε σκουπιδιαρικα τετεια πραγματα  ουτε μια μερα δεν θα αντεξεις σε τετειες δουλειες 

Εαν μαθεις τα Γερμανικα καλούτσικα σε επιπεδο Α2 η Β2 δεν θυμαμαι ποιο ειναι το επιπεδο που σου δινει επαγγελματικο δικαιωμα  εχεις τρεις επιλογες για καλουτσικα λεφτα απο 2000-3000 τον μηνα  οδηγος  φορτηγου η λεωφορειου οδηγος ταξι η σεκιουριτας ολα τα παραπανω εχουν εξετασεις αποκτησης διπλωματος και αδειας εξασκησης επαγγελματος εαν ΔΕΝ γνωριζεις ψιλοκαλα Γερμανικα ΔΕΝ περνας τις εξετασεις 

Κατι ακομα απο παλιους Ελληνες μεταναστες μην περιμενεις καμια βοηθεια μονο φιλικα λογια και οτι δουλεια θα σου δώσουν θα ειναι λανζτες καθαριοτητες και χαμαλικια  επισης τα τελευταια χρονια οι γερμανοι σιχαινονται τους ξενους αφου στην κυριολεξια ολη η γερμανια εχει πνιγει απο αυτους Πηγαινω στο στο Μοναχο απο το το 1985  χοντρικα εως περιπου το 2000 οι περισσοτεροι μεταναστες ητανε Ελληνες Γιουγκοσλαβοι και Τουρκοι  και οι Γερμανοι ηταν ουδετεροι μαζι τους σημερα που κυριολεκτικα εχει ΄΄μαυρισε鴨 και εχει γεμισει μαντιλες ολο το Μοναχο οι γερμανοι εχουν σαλταρει και εχουν εχθρικα αισθηματα για ολους τους μεταναστες ακομα και για τους παλιους να γνωριζεις οτι παραδοσιακα στο Μοναχο απο την εποχη των ναζι η ακροδεξια ειναι πολυ δυνατη ανεκαθεν οι Βαυαροι δεν πολυσυμπαθουσαν τους ξενους

Πολυ φιλικα στο ξαναλεω κατσε στην Ελλαδα και στην αστυνομια μην κανεις το μοιραιο λαθος περιμενε να βγεις στην συνταξη και φυγε μετα στο εξωτερικο και να  δουλέυεις παραλληλα  οπως κανουν οι υπολοιποι συνταξιουχοι του στρατου και της αστυνομιας εδω στο εξωτερικο

Επεξ/σία από Petroskasap
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...