Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5: Οι τιμές των παιχνιδιών & αξεσουάρ στο λανσάρισμα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Δεν έχω πρόχειρα στοιχεια για την αγοραστική δύναμη του μέσου Αμερικανού αλλα θα εκπλαγεις απο το ποσα λίγα λεφτά μένουν στον μεσο αμερικανό αφού πληρώσει τις βασικές του ανάγκες.

Διαθέσιμα είναι αυτά τα νούμερα, έστω χοντρίκα. Δεν μιλάμε για τετραγωνισμό του κύκλου. 

Ο μέσος αμερικανός έχει καθαρό μισθό 4 φορές μεγαλύτερο από τον μέσο Έλληνα και κόστος ζωής (μαζί με ενοίκιο) 60% πάνω από τον μέσο Έλληνα. 

https://www.numbeo.com/cost-of-living/rankings_by_country.jsp

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_price_rankings?itemId=105

Επίσης οι τιμολογήσεις δεν γίνονται ούτως η άλλως απαραίτητα βάσει του μέσου ανθρώπου. 

Μπορεί να έχεις χώρα με μέσο όρο εισοδήματος 100 ευρώ το μήνα και εκεί η βέλτιστη τιμή για το προϊόν σου να είναι πχ τα 200 ευρώ γιατί κατ' ανάγκη το προϊόν σου στη συγκεκριμένη χώρα ανταποκρίνεται μόνο στους λίγους πάμπλουτους που μπορεί  να έχει μία τέτοια χώρα οι οποίοι μπορεί να είναι διατεθειμένοι να δώσουν πολύ πάνω απ' ότι πχ ο μέσος Αμερικανός. 

 

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Δεν έχω πρόχειρα στοιχεια για την αγοραστική δύναμη του μέσου Αμερικανού αλλα θα εκπλαγεις απο το ποσα λίγα λεφτά μένουν στον μεσο αμερικανό αφού πληρώσει τις βασικές του ανάγκες.

Σταματά να γράφεις ...εκτίθεσαι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, apostolosapok είπε

Από 80 ευρώ θα πέσουν 20-30 ? Ο λίγος καιρός είναι 2 χρόνια ?

Το the last of us 2 κάνει 48 τώρα στο skroutz και ξεκίνησε από 60 , δηλαδή τα 80 ευρά games θα πέσουν το πολύ μέχρι τα 60-70 τους πρώτους μήνες.

Μεγάλες κυκλοφορίες αργούν να πέσουν πάνταα

Όλα τα άλλα μετά το 6μηνο πέφτουν στα 30 ευρώ 

 

Έχω όλα τα γνωστά παιχνίδια και δεν έχω δώσει πάνω από 25 ευρώ για το καθένα 
Και το last of us 2 έχω (αυτό το κέρδισα σε έναν διαγωνισμό ήμουν τυχερός)

Επεξ/σία από jack124
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, miltos_id είπε

Έχει game pass το pstation παιδιά ρωτάω γιατί ήμουν έτοιμος να κάνω preorder αλλά το Xbox φαίνεται καλύτερο deal 

 

Οπως είπε και επίσημα η Sony χθες:

"Δεν μπορούμε εμείς να αντέξουμε οικονομικά μια συνδρομή τύπου Xbox Gamepass γιατί τα παιχνίδια μας κοστίζουν πάρα πολύ για να φτιαχτούν"

Και συμπληρώνω εγώ:

"...γι αυτό και ανεβάζουμε την τιμή στα 80 ευρώ για να σας αρμέξουμε ακόμη περισσότερο."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panagi0tisgr είπε

Games pass συνδρομουλα και όλα μέσα στην τιμή . Γιατί να τα αγοράσω αφού εάν δεν είναι online κάτι μετά το τερματισμό δεν θα το ξαναπαίξω.

Το πήρες πχ 80 euro, το έπαιξες, το πούλησες μετά από λίγο στα 60 euro, problem solved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την απόλυτη κυριαρχια του PS4 το πηρε χαμπάρι η Sony ότι ολοι δεχονται οτιδήποτε και να πλασαρει αφου δεν ειναι "cool" να χεις xbox. Φατε τωρα τα 80αρια για αρχη και βλεπουμε στη πορεία. Ούτε gamepass, ουτε καμια καλη προσφορα χρειαζεται να βγαλει αφου ξερει οτι μπορει να πουλάει ξαναζεσταμενο φαγητό βλ. Spiderman για καιρο ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, argimeg είπε

Ωραίες τιμές, μπράβο sony. 400€ δίνεις για το hardware (χωρίς τα επιπλέον περιφερειακά) και 2.000€ για 20-30 παιχνίδια που θα πάρεις μέσα σε 2-3 χρόνια. 80€ ένα game, το 1/5 της αγοράς της κονσόλας. Ναι θα μου πείτε μην παίρνεις παιχνίδια day1, οκ το δέχομαι αλλά νομίζω ότι το 80άρι παραείναι μεγάλο ποσό ακόμα και για day1 game. Για εμένα η αγορά θα αξίζει μετά από 1 με 1,5 χρόνο.

Ισχύει ότι είπα και στο παιδί από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Το πήρες πχ 80 euro, το έπαιξες, το πούλησες μετά από λίγο στα 60 euro, problem solved.

 

Το θέμα είναι οτι όποιος θέλει να το πάρει όταν βγεί θα σκάσει ό,τι του πούνε ενώ όλοι οι άλλοι απλά περιμένουν αρκετά για να πέσει αρκετά χαμηλά .. Δεν θα αγόρασα second hand 60 όταν το καινούριο έχει 80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Babis_allos είπε

Γιατί τα παιχνίδια της Nintendo δεν χάνουν ποτέ την αξία τους;

Γιατί η nintento είναι καλή στο άρμεγμα.

2 ώρες πριν, xyvirus είπε

Δεν θα φάνε απλά τρελό Χ θα φάνε series X

Οι τιμές των multiplatorm θα αυξηθούν και στο Series Χ και στο PS5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chncynic είπε

Το θέμα είναι οτι όποιος θέλει να το πάρει όταν βγεί θα σκάσει ό,τι του πούνε ενώ όλοι οι άλλοι απλά περιμένουν αρκετά για να πέσει αρκετά χαμηλά .. Δεν θα αγόρασα second hand 60 όταν το καινούριο έχει 80.

Γιατί όχι? Δεν παθαίνουν τίποτα οι δίσκοι αν τους προσέχεις στο ελάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, music_lover είπε

Γιατί η nintento είναι καλή στο άρμεγμα.

Οι τιμές των multiplatorm θα αυξηθούν και στο Series Χ και στο PS5.

..και στο PC φυσικά. Γι αυτό πρέπει να είμαστε όλοι εκνευρισμένοι. Μιλάμε ανεβάζουν τις τιμές εν καιρώ πανδημίας με νέα μέτρα και την ακόλουθη οικονομική κρίση στον ορίζοντα. Δεν τους νοιάζει τίποτα γιατί ξέρουν ότι τα fan boys θα τη φάνε στην μάπα ευχαρίστως μέσα στο hype τους και θα τους χειροκροτάνε στο τέλος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, xyvirus είπε

Από τότε που γύρισα σε Xbox one x για εμένα καληνύχτα sony 

Την καταστρεψες την εταιρεια ...

3 ώρες πριν, tsibosp είπε

 

Θα φανε τρελο Χ με τις μλκιες που κανουν.

Μια χαρα πωλησεις θα κανουν   οπως κανουν  σε καθε γενια .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, psof είπε

..και στο PC φυσικά. Γι αυτό πρέπει να είμαστε όλοι εκνευρισμένοι. Μιλάμε ανεβάζουν τις τιμές εν καιρώ πανδημίας με νέα μέτρα και την ακόλουθη οικονομική κρίση στον ορίζοντα. Δεν τους νοιάζει τίποτα γιατί ξέρουν ότι τα fan boys θα τη φάνε στην μάπα ευχαρίστως μέσα στο hype τους και θα τους χειροκροτάνε στο τέλος.

Και κανείς δεν λέει, ότι την αύξηση των τιμών, την ζήτησαν οι εταιρίες software και όχι η ms, η sony, το steam κτλ.

Μερικοί δε, νομίζουν ότι θα δουν αυξήσεις μόνο στο μηχάνημα της sony και κράζουν μόνο αυτήν..άντε καλά παίδες, μην σας χαλάσω το όνειρο.

Και όποιος νομίζει ότι όλα αυτό δεν θα επηρεάσει την ποιότητα και το είδος των παιχνιδιών του gamepass είναι γελασμένος, θα βρεθεί προ εκπλήξεως.

Οι game developers το δήλωσαν καθαρά, δεν βγαίνουμε, θέλουμε αυξήσεις.

Ο καταναλωτής έχει μεν τεράστια δύναμη αλλά δεν είναι ενωμένος, ε μαντέψτε ποιος θα επικρατήσει στο τέλος.

Συνεχίστε να τα ρίχνετε στην sony τώρα μέχρι να διαπιστώσετε ότι όλα θα πωλούνται ακριβότερα σε λίγους μήνες.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...