Προς το περιεχόμενο

Αγροτικό θέμα,έλαιο συγκομιδή!!!


panagiotisky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.... Δε ξέρω εάν είναι σχετικό για εδώ... απλώς είδα ότι λέει συζήτηση για όλα τα θέματα... Θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος για έλαιοσυγκομιδή έχει χρησιμοποιήσει ραβδιστικα τύπου αχινός ή με τις βέργες από ανθρακονήματα.... Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο για τον χρήστη από θέμα μέσης, κραδασμών καθώς και για το δέντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, panagiotisky είπε

Καλησπέρα.... Δε ξέρω εάν είναι σχετικό για εδώ... απλώς είδα ότι λέει συζήτηση για όλα τα θέματα... Θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος για έλαιοσυγκομιδή έχει χρησιμοποιήσει ραβδιστικα τύπου αχινός ή με τις βέργες από ανθρακονήματα.... Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο για τον χρήστη από θέμα μέσης, κραδασμών καθώς και για το δέντρο.

Σίγουρα με βέργες δεν τίθεται θέμα , απλά είναι αρκετά ακριβότερο προκειμένου να πάρεις ένα σωστό ραβδιστικό και έχε υπόψιν σου ότι χρειάζεται περισσότερη ενέργεια και ενδεχομένως να χρειαστείς και γεννήτρια αν έχεις αρκετά δέντρα και θέλεις να ραβδίσεις για πολλές ώρες.

Αυτό που χρειάζετε τη λιγότερη ενέργεια και μπορείς να το λειτουργήσεις με μπαταρία μάλλον είναι το κου πε πε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα με τα ανθρακονήματα με τις βέργες....και λέω μήπως πάρω και έναν αχινό (γιατί με ένα , δουλειά δε γίνεται)απλώς δε ξέρω εάν θα είναι πιο εύκολο στη χρήση για τη μέση..... Αυτό που έχω κάνει πολύ καλή δουλειά με το καρπό... αλλά μετά από 2,3 ώρες τα 2,5 κιλά γίνονται 10.... 😭😭😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, blazar είπε

Μην πάρεις τον "αχινό", δεν κάνει καλή δουλειά. Πάρε αυτό που έχει την απόληξη του "χτενιού". Είναι πολύ αποτελεσματικό και καλύτερο. 

Με το αποληξη χτενιου εννοεις κατι σαν αυτο το στυλ?

spacer.png

Δεν τα εχω δει ποτε σε λειτουργια αυτα, αλλα σαν εντυπωση και αισθηση δεν μου γεμιζουν το ματι πως θα κανουν δουλεια. Μπορει να κανω και λαθος...

Επισης καλο ειναι να λεμε και για τι ποικιλια ελιες μιλαμε. Αλλο μηχανημα ισως να βολευει σε μεγαλοκαρπες και αλλο σε μικροκαρπες.

 

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, panagiotisky είπε

ραβδιστικα τύπου αχινός ή με τις βέργες από ανθρακονήματα.... Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο για τον χρήστη από θέμα μέσης, κραδασμών καθώς και για το δέντρο.

ανθρακονηματα

11 ώρες πριν, panagiotisky είπε

Αυτό που έχω κάνει πολύ καλή δουλειά με το καρπό... αλλά μετά από 2,3 ώρες τα 2,5 κιλά γίνονται 10....

το πρόβλημα δεν είναι ο τύπος του ελαιοραβδιστικου αλλα ο τύπος που το δουλεύει :D Προλαβαίνεις μέχρι να αρχίσεις δουλειά

https://www.youtube.com/watch?v=nfInjcoXM58

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, crom251 είπε

Με το αποληξη χτενιου εννοεις κατι σαν αυτο το στυλ?

spacer.png

Δεν τα εχω δει ποτε σε λειτουργια αυτα, αλλα σαν εντυπωση και αισθηση δεν μου γεμιζουν το ματι πως θα κανουν δουλεια. Μπορει να κανω και λαθος...

Επισης καλο ειναι να λεμε και για τι ποικιλια ελιες μιλαμε. Αλλο μηχανημα ισως να βολευει σε μεγαλοκαρπες και αλλο σε μικροκαρπες.

Αυτό έχω.... Κάνει πολύ καλή δουλειά.... Δε ρίχνει φύλλο κάτω.... Δε καταλαβαίνεις ότι η ελιά έχει ραβδιστει.... όταν το μάθεις να το δουλεύεις κάνεις καλή δουλειά...αλλα θέλεις 2 άτομα να ραβδιζουν τουλάχιστον..... Βέβαια θέλει χέρια δυνατά όπως λέει ο φίλος παρακάτω..... 

9 λεπτά πριν, hp8 είπε

ανθρακονηματα

το πρόβλημα δεν είναι ο τύπος του ελαιοραβδιστικου αλλα ο τύπος που το δουλεύει :D Προλαβαίνεις μέχρι να αρχίσεις δουλειά

https://www.youtube.com/watch?v=nfInjcoXM58

😂😂😂😂😂😂 Έτσι είναι.... Θέλει χέρια , ραχιαίους ,κοιλιακούς.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, crom251 είπε

Σε τι ποικιλια ελιας το χρησιμοποιεις?

έχω το ίδιο Σε Μανάκι & Κορωνέικη  Αλλα δεν παίζει ρόλο το είδος  Αυτό που  που πρέπει να ξέρεις είναι πόσο ώριμος είναι ο καρπός για να πεφτει εύκολα και να μην σπας τα κλαδιά του δέντρου το οποιο θα πρέπει να είναι καλοκλαδεμενο πάνω απ όλα Για διάφορους λόγους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, crom251 είπε
13 ώρες πριν, blazar είπε

Μην πάρεις τον "αχινό", δεν κάνει καλή δουλειά. Πάρε αυτό που έχει την απόληξη του "χτενιού". Είναι πολύ αποτελεσματικό και καλύτερο. 

Με το αποληξη χτενιου εννοεις κατι σαν αυτο το στυλ?

spacer.png

Αυτό έχω και εγώ με τις βέργες. Αρκετά καλό και ανθεκτικό. Χρειάζεσαι μια μπαταρία καλή αργής εκφόρτωσης και αρκετά αμπερ και δουλεύει αδιάκοπα 8ωρο. Παίρνεις μαζί και 2-3 ανταλλακτικες βέργες σε περίπτωση που σου φύγει καμιά και δεν την βρίσκεις. Δεν σπάνε και αντέχουν τα ζόρια.

Αν η ελιά είναι μεγάλη και πυκνή, ούτως ή άλλως πρέπει να την κλαδεψεις και καθαρίζεις την υπόλοιπη ελιά με την βέργα. Επίσης βολεύει πολύ να κοπανας και τις κλαρες κάτω, με προσοχή πάντα μην καταστρέψεις το πανί.

Το δουλεύω ήδη 6 χρόνια. Η μπαταρία κανονικά θέλει κάθε 3 μήνες φόρτιση για να μην ψοφήσει. Δεν το ήξερα νωρίτερα , οπότε στα 4 χρόνια πήρα άλλη μπαταρία. Πλέον την φορτίζω κάθε 6 μήνες περίπου και ελπίζω να κρατήσει.

Συγκεκριμένα σήμερα την έβαλα για να την φρεσκαρω.

Screenshot_2020-09-19-12-48-58-459_com.miui.gallery.jpg

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Την ηλεκτρική δεμπλα Jolly Italia 12v  την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος? Είναι πολύ ελαφριά , σχεδόν 1 kg κάτω από τις άλλες... Ίσως να είναι λίγο πιο αργή αλλά από θέμα βάρους είναι πολύ καλή. Την έχει δοκιμάσει κάποιος? ή την έχει δεί από κοντά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε αυτο και καθαρισες!! Περα απο τη πλακα τα καλυτερα ειναι βεργες. Δεν μας ειπες ποσες ριζες εχεις ομως για να σου πουμε  τι ποσο να δωσεις και κατω.Οτι και να παρεις στο τελος να μην ειναι πανω απο 2,5 κιλα και να φτανει τουλαχιστον 3 μετρα.. Σε αλλη περιπτωση θα δυσκολευτεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Noname96 είπε

Παρε αυτο και καθαρισες!! Περα απο τη πλακα τα καλυτερα ειναι βεργες. Δεν μας ειπες ποσες ριζες εχεις ομως για να σου πουμε  τι ποσο να δωσεις και κατω.Οτι και να παρεις στο τελος να μην ειναι πανω απο 2,5 κιλα και να φτανει τουλαχιστον 3 μετρα.. Σε αλλη περιπτωση θα δυσκολευτεις

500 δέντρα 80 χρόνων μ.ο. Αυτή η ιταλική που λέω είναι 1.6 κιλά ενώ οι άλλες 2.1 έως 2.5. βέβαια έχει μικρότερο άνοιγμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...