Προς το περιεχόμενο

Fractal vs Phanteks: Help me choose!


Psyber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από 9 μήνες συμβίωσης με το σκυλόσπιτο Thermaltake Core X9, αποφάσισα ότι θέλω κάτι μικρότερο σε όγκο. Σκέφτηκα να πάω και σε matx case αλλά οι συμβιβασμοί είναι πολλοί. Το rgb δε με ενδιαφέρει ούτε καν τα παράθυρα. Για το λόγο αυτό είμαι ανάμεσα σε Phanteks P600s και Fractal Design Define 7. Ζητούμενο είναι το σχετικά καλό airflow και ο χαμηλός θόρυβος. Σε design με κερδίζει το minimality του Fractal, σε κατασκευή φαίνεται να είναι πιο στιβαρό το Phanteks. Σε airflow, καταλαβαίνω ότι το phanteks υπερέχει μιας και είναι ανοιχτό μπροστά. Ωραίο πλεονέκτημα και των δύο είναι ότι το πάνω μέρος μπορείς να το κλείσεις και να το ανοίξεις κατά βούληση. Αυτό που με χαλάει στο phanteks είναι ότι πάνω από το τροφοδοτικό δεν έχει οπές, όπως έχει το Fractal.

 

Για να ακούσω και το δικό σας feedback να δούμε τι θα πάρουμε. Εννοείται ότι αν κάποιος έχει θετική εμπειρία με κάποιο αλλο κουτι από αυτά τα δύο,  ευπρόσδεκτος/η είναι να την καταθέσει.

11-352-109-V01.jpg

 

 

 

page2_3.jpg

Επεξ/σία από Psyber
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μικρό κουτί το airflow θα είναι θέμα, καλύτερα να έχει mesh μπροστά. Βέβαια εξαρτάται τι θα βάλεις μέσα αλλά για να είσαι και σίγουρος για οποιαδήποτε μελλοντική αναβάθμιση ή σε περίπτωση overclock προτείνω το phanteks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τον προβληματισμό, από την κάτω μεριά του τροφοδοτικόυ το κουτί είναι διάτρητο για να περνάει ο άερας του ανεμιστήρα του τροφοδοτικόυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τροφοδοτικό όταν δουλεύει σε χαμηλά φορτία και δε λειτουργεί ο ανεμιστήρας, είναι καλύτερο να είναι τοποθετημένο με τον ανεμιστήρα προς τα επάνω. Αυτό, γιατί η θερμότητα έχει την ιδιότητα να πηγαίνει προς τα επάνω. Όταν ο ανεμιστήρας είναι προς τα κάτω, εγκλωβίζεται μέσα στο τροφοδοτικό. Για το λόγο αυτό πολλά κουτιά όπως το Fractal ή και άλλα της Phanteks έχουν οπές στο κάλυμμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού είναι συνήθως intake πιστεύω είναι καλύτερα να είναι προς τα κάτω. Ωστέ να παίρνει ψυχρό αέρα απο κάτω και να τον βγάζει από πίσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EvolvX / P600 / P500 έχουν το ίδιο σασί, το P500a είναι το πιο νέο μοντέλο και έχει το καλύτερο airflow.

Το σασί είναι εξαιρετικό, το non rgb μοντέλο έχει 2 φανάκια μόνο, αλλα με 1-2+ θα  είναι το κορυφαίο για θερμοκαρασίες/airflow.

Δεν ξέρω για τα Fractal πολλά και δε θα σχολιάσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Psyber είπε

το τροφοδοτικό όταν δουλεύει σε χαμηλά φορτία και δε λειτουργεί ο ανεμιστήρας, είναι καλύτερο να είναι τοποθετημένο με τον ανεμιστήρα προς τα επάνω. Αυτό, γιατί η θερμότητα έχει την ιδιότητα να πηγαίνει προς τα επάνω. Όταν ο ανεμιστήρας είναι προς τα κάτω, εγκλωβίζεται μέσα στο τροφοδοτικό. Για το λόγο αυτό πολλά κουτιά όπως το Fractal ή και άλλα της Phanteks έχουν οπές στο κάλυμμα αυτό.

Το PSU δεν ξεκινάει το fan του με βάση τη θερμοκρασία αλλά με βάση το ποσοστό του load, άρα στα αυτιά σου δεν θα υπάρχει καμία διαφορά. Η διαφορά που θα υπάρχει αν βάλεις το PSU κανονικά και όχι ανάποδα είναι ότι σε μικρό load το τροφοδοτικό μέσα θα είναι 45 βαθμούς αντί για 42 πχ... ενώ μπορεί να δουλέψει και στους 70 χωρίς degrade. Αν όμως το βάλεις ανάποδα (με το fan πάνω) θα χαλάσεις το airflow του κουτιού και θα κάνεις το PSU να ρουφάει ζεστο αέρα από τη GPU αντί για κρύο από κάτω (+ότι όταν είναι μικρό το load και δεν δουλεύει το fan θα βγαίνει η ζέστη μέσα στο κύριο σύστημα). Εμένα μου φαίνεται πολύ κακό trade.

Όσο αφορά τα κουτιά έχω το P600S και με έχει βολέψει πολύ ότι μπορώ να βγάλω τη μαγνητική πρόσοψη όταν έχει ζέστη και έχω απαιτητικά workloads. Τώρα όμως σκέφτομαι να το αλλάξω με το Phanteks Enthoo Pro 2, δεν είναι τόσο αθόρυβο αλλά έχει ανώτερο airflow ιδίως στη GPU.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2020 στις 8:39 ΠΜ, elpenor είπε

Oσο αφορά τα κουτιά έχω το P600S και με έχει βολέψει πολύ ότι μπορώ να βγάλω τη μαγνητική πρόσοψη όταν έχει ζέστη και έχω απαιτητικά workloads. Τώρα όμως σκέφτομαι να το αλλάξω με το Phanteks Enthoo Pro 2, δεν είναι τόσο αθόρυβο αλλά έχει ανώτερο airflow ιδίως στη GPU.

Εαν επιτρεπεται το Phanteks Enthoo Pro 2 θα το παρεις απο εξωτερικο γιατι στην Ελλαδα δεν το βρισκω πουθενά?!?!

Ετοιμάζομαι για major αγορα νεου συστηματος σε λιγες μερες, και επειδη θα βάλω στο πανω μερος ενα Αrctic Liquid Freezer II 280(~63mm παχος ), με βλέπω για P600S που εχει 65mm top radiator clearance. 

Ελπιζω να μπαινει σωστα στο P600S ?

 

Fractal Design Define 7 εχει μονο 36mm και μονο ο Fractal Design Define 7 XL(H δεύτερη εναλλακτική μου σε case, με τριτη το Evolv X) δέχεται την Αrctic Liquid Freezer με ~80mm top clearance.

 

Παντως tο P600s εχει ανώτερο airflow απο ολα τα Define 7...

Επεξ/σία από Keyser-Soze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Psyber είπε

Κάτσε γιατί χθες παρήγγειλα fractal 7, όχι xl. Δε χωράει custom υδροψυξη με τριπλό ψυγείο;

Ποσο παχος εχει το τριπλο σου ψυγειο ?  60mm?? Kαι τα fans αλλα 25mm ?!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Psyber είπε

Είναι το ek pe360. 40 mm το ψυγείο και οι ανεμιστήρες 25mm

 

Κατι γινεται

 

 


97wiEOB.jpg

 

Επεξ/σία από Keyser-Soze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok δεν ενδιαφέρομαι για δεύτερο. και αν για οποιοδήποτε λόγο βάλο θα είναι διπλό. Ευχαριστώ για την πληροφορία όπως και να έχει. σε καμια 20αριά μέρες που θα παραλάβω θα σας πω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πήρα το Fractal τελικά. Με ζόρισε αρκετά στην εγκατάσταση και πρέπει να σημειώσω ότι το τριπλό ψυγείο της ek pe360 δεν έμπαινε στο επάνω μέρος γιατί έβρισκε και αναγκάστηκα να βάλω τους ανεμιστήρες σε pull διάταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...