Προς το περιεχόμενο

Τι ισχύει με τους αρχικούς τίτλους του PS5 και ποιοι κυκλοφορούν σε PS4;


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@polaki

Οσο απιστευτο κι αν ακουγεται, μετα απο πολλα χρονια βρεθηκα ενα βραδυ στο σπιτι του Ανδρεα! Ενας κοινος θνητος, ετοιμολογος και σπινθηροβολος, με t-shirt, παντοφλα και ενα γραφειο γεματο κουτια απο παιχνιδια. Περασαμε ενα απιστευτο βραδυ συζητωντας για το Myst και το Riven και αλλα διαφορα και μετα ηρθε ο Κρατσας και πηγαμε και φαγαμε σε μια ταβερνα. Ωραιοι τυποι! Πιο αθωα και οριτζιναλ εποχη τοτε. Παραλιγο να μπλεχτω τοτε στην ομαδα της Compupress αλλα φοβηθηκα οτι θα χασω την προσωπικη ζωη μου και δεν το συνεχισα. Ενα παιδικο μου ονειρο ομως ειχε γινει πραγματικοτητα με τον πιο καταπληκτικο τροπο! :)

Επεξ/σία από sansara
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, sansara είπε

@polaki

Οσο απιστευτο κι αν ακουγεται, μετα απο πολλα χρονια βρεθηκα ενα βραδυ στο σπιτι του Ανδρεα! Ενας κοινος θνητος, ετοιμολογος και σπινθηροβολος, με t-shirt, παντοφλα και ενα γραφειο γεματο κουτια απο παιχνιδια. Περασαμε ενα απιστευτο βραδυ συζητωντας για το Myst και το Riven και αλλα διαφορα και μετα ηρθε ο Κρατσας και πηγαμε και φαγαμε σε μια ταβερνα. Ωραιοι τυποι! Πιο αθωα και οριτζιναλ εποχη τοτε. Παραλιγο να μπλεχτω τοτε στην ομαδα της Compupress αλλα φοβηθηκα οτι θα χασω την προσωπικη ζωη μου και δεν το συνεχισα. Ενα παιδικο μου ονειρο ομως ειχε γινει πραγματικοτητα με τον πιο καταπληκτικο τροπο! :)

Πραγματικά φαντάζομαι θα ήταν απίστευτη εμπειρία. Για μένα τότε που ήμουν 10-12 χρονών ήταν κάτι σαν μικρός ήρωας, θυμάμαι τα πρώτα άρθρα που διάβαζα ήταν του Ανδρέα από τα περιοδικά που έπαιρνα (Pixel και PC master τότε) και πήγαινα στη λύση ενός adventure να το διαβάσω ακόμα και αν δεν είχα το παιχνίδι! Μία φορά μάλιστα είχα γράψει στο περιοδικό για ένα σημείο που είχα κολλήσει στο Loom. 

Όπως το είπες, άλλες εποχές πιο αθώες και πιο original. Θα μας διαβάζουν οι νεότεροι και θα λένε τί λένε οι κωλόγεροι! 

Είχα συμμαθητή τον μεγάλο από τους 2 γιούς του Νίκου Μανούσου της compupress, τον Ορέστη! Αν και το είχαμε συζητήσει 2-3 φορές στην πλάκα σε κάτι γενέθλια ("όταν θες πες στον μπαμπά σου να σε φέρει στο γραφείο να τους γνωρίσεις όλους"), τελικά αυτό δεν έγινε ποτέ. Είχα όμως από εκείνον (και σε κάποιο πατάρι ίσως υπάρχουν ακόμα) πάρα πολλές δημοσιογραφικές demo δισκέτες από τα software houses που τα στέλνανε στο περιοδικό για review για Amiga! Άλλες εποχές..

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανελθω στο topic, μια αλλη μεγαλη απωλεια για το ps5 που δεν ειχα παρει χαμπαρι ειναι οτι το Cyberpunk θα παιζει στο ps5 με γραφικα ps4 για κανα χρονο! Συγκεκριμενα η cdprojekt ανεφερε προσφατα οτι δεν τοποθετει το free upgrade κοντα στο launch του ps5 αλλα σιγουρα πιο μετα (σα να λεει απο καλοκαιρι και βλεπουμε). H ubisoft παλι το εχει αφησει στο φλου για τα Valhalla και Immortals χρονικα, αλλα αναμενω απλως 4k assets και τιποτα αλλο (αν κρινω απο την προχειροτητα της ubi γενικως).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sansara είπε

Παντως, μιας και ειναι η ωρα του πειραγματος, το ps5 των 500€ θα ειναι καλυτερο απο το PC των 1500€ που εχεις χτισει φιλε Αιαντα. Αυτο ειναι και το μονο νοημα της κονσολας, οτι με καποιους συμβιβασμους αγοραζεις υλικο στο 1/3 της retail PC τιμης. Οσο τα παιχνιδια κρατιουνται σε λογικες τιμες και μεταπωλουνται συμφερει απο ολες τις αποψεις!

Το playstation, το γνώρισα στην πρώτη του έκδοση, αξέχαστες στιγμές!

Wow πάντως δε βλέπω να παίζει ποτέ και εκεί ξοδεύω το χρόνο μου όταν παίζω παίγνια 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Το playstation, το γνώρισα στην πρώτη του έκδοση, αξέχαστες στιγμές!

Wow πάντως δε βλέπω να παίζει ποτέ και εκεί ξοδεύω το χρόνο μου όταν παίζω παίγνια 😁

Ετσι ειναι, οι εθισμοι πληρωνονται ακριβα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...