Προς το περιεχόμενο

Επιλογή 43αρας για gaming


superKots

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι σε φάση αναζήτησης καινούργιας τηλεόρασης λόγω Playstation 5 και θα ήθελα την βοήθειά σας στο να βρω κάτι αξιόλογο. Γνωρίζω ότι σε αυτές τις ίντσες (δεν μπορώ να πάω σε περισσότερες λόγω χώρου) δεν παίζουν τρομερές επιλογές, αλλά θα ήθελα να βρω κάτι καλύτερο από αυτή που έχω τώρα (Samsung UE40J5100AWXXH). Το budget που διαθέτω είναι 500 ευρώ και μπορώ να ανέβω κι άλλο αν κάποια επιλογή το αξίζει πραγματικά. Η τηλεόραση είναι τοποθετημένη στον τοίχο και η απόσταση θέασης είναι περίπου στα 2.6 μέτρα. Η χρήση θα είναι κυρίως gaming στο PS5.

Είχα βρει την Samsung QE43Q60R η οποία είχε πολύ καλές βαθμολογίες στο rtings.com και ήμουν έτοιμος να την πάρω, αλλά είδα ότι το ευρωπαϊκό μοντέλο σε αυτές τις ίντσες δεν έχει va panel αλλά pls (απλά τραγική η Samsung), όποτε το review που κοίταζα δεν ίσχυε για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Ποια άλλη θα προτείνατε που να αξίζει τα λεφτά της και να προσφέρει μια τίμια αναβάθμιση σε σχέση με αυτή που έχω τώρα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, necrothaftis είπε

Και εγω τα ιδια.Θα περιμενω black friday.Βασικα μας νοιαζει να ειναι100hz και πανω και να εχει hdmi 2.1

Αν δεν κάνω λάθος η μόνη τηλεόραση με πάνελ 100Hz στις 43 ίντσες είναι η   Sony KD-43XG8396

https://www.skroutz.gr/s/18314768/Sony-KD-43XG8396.html

και μιλάω για εγγενή 100Hz  και όχι διάφορα μαρκετίστηκα 400, 500, 1000 PMI, PQI κλπ .... αλλα τα πραγματικα  Hz  του πάνελ είναι 50/60

Στα δε μοντέλα του 2020 δεν έχω βρει 43αρα που να έρχετε στην Ελλάδα με 100αρι πάνελ

 

 

 
 
Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, necrothaftis είπε

Και εγω τα ιδια.Θα περιμενω black friday.Βασικα μας νοιαζει να ειναι100hz και πανω και να εχει hdmi 2.1

Δε νομίζω ότι υπάρχει 43αρα με hdmi 2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει κι εγώ την συγκεκριμένη Sony και κάνει γύρω στα 650 ευρώ. Φαντάζομαι ότι αν βγει κάποιο καινούργιο μοντέλο με πάνω από 100hz και Hdmi 2.1, θα κάνει πάνω από 700 ευρώ που δεν αξίζει για 43αρα. 

Γενικά είναι λίγο απογοήτευση οι επιλογές που υπάρχουν σε αυτές τις ίντσες, αλλά μου έχει μπει το μικρόβιο της αλλαγής και προσπαθώ να βρω κάτι που να προσφέρει έστω κάπως καλύτερη εικόνα και νέα features για να δικαιολογήσω και την αγορά.

Ποια χαρακτηριστικά θα κοιταγατε για μία τηλεόραση που προορίζεται για gaming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/23515683/LG-49NANO866NA.html αυτη παντως δειχνει πολυ καλη και θα κανει τη δουλεια της παρολο που δεν ειναι 43'' που ψαχνεις.για gaming σου εγραψα και πανω κοιταξε κυριως πανω απο 100hz+hdmi 2.1

Επεξ/σία από necrothaftis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, necrothaftis είπε

https://www.skroutz.gr/s/23515683/LG-49NANO866NA.html αυτη παντως δειχνει πολυ καλη και θα κανει τη δουλεια της παρολο που δεν ειναι 43'' που ψαχνεις.για gaming σου εγραψα και πανω κοιταξε κυριως πανω απο 100hz+hdmi 2.1

Πάνω απο 100Hz δεν υπάρχει τηλεόραση.... αν μιλάμε για Hz..... άλλο Hz και άλλο PMI, PQI κλπ

Ο πραγματικός ρυθμός ανανέωσης κάθε πάνελ εκφράζετε σε Hz και είναι..... η 50/60 Hz  .....η 100/120 Hz .... αυτο έχει σημασία στην ποιότητα της εικόνας

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Στα 2,6 μέτρα με 43άρα tv θα υπάρχει μία μικρή διαφορά στην εικόνα που βλέπεις από την Samsung που έχεις, αλλά το μάτι σου πρέπει να είναι εκπαιδευμένο για να την διακρίνει. Ένα απλό μάτι δεν πρόκειται να δει ουσιαστική διαφορά με 43 άρα είτε την τροφοδοτήσεις με 4k (playstation5) είτε με 1080, οπότε μην το πολυσκέφτεσαι.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teot είπε

Ο πραγματικός ρυθμός ανανέωσης κάθε πάνελ εκφράζετε σε Hz και είναι..... η 50/60 Hz  .....η 100/120 Hz .... αυτο έχει σημασία στην ποιότητα της εικόνας

ναι αυτο λεω για πανω που γραφουν ορισμενες 120 πχ.μια τηλεοραση πχ 60 hz δε μπορει να βγαλει πανω απο 60 fps.δε τα ξερω και τελεια για τις τηλεορασεις αλλα αυτο εχω στο μυαλο μου αν κανω λαθος πες μ.αυτη που εστειλα την τηλεοραση πως την κοβεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, necrothaftis είπε

ναι αυτο λεω για πανω που γραφουν ορισμενες 120 πχ.μια τηλεοραση πχ 60 hz δε μπορει να βγαλει πανω απο 60 fps.δε τα ξερω και τελεια για τις τηλεορασεις αλλα αυτο εχω στο μυαλο μου αν κανω λαθος πες μ.αυτη που εστειλα την τηλεοραση πως την κοβεις?

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί το μόνο που ξέρω από τηλεοράσεις είναι κάποιες βασικές αρχές, δεν πολυασχολούμαι με τις τηλεοράσεις.... απλά που και που κοιτάζω τι κυκλοφορεί στις 43 ίντσες  γιατί η 40αρα (Sony  W4500) που έχω, έχει τα χρονάκια της (συμππληρώνει  τον επόμενο μήνα 12ετια) και σε περίπτωση που παραδώσει πνεύμα ξαφνικά να ξέρω στο περίπου με ποιά  θα την αντικαταστήσω .

 

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...