Προς το περιεχόμενο

Η Ιαπωνία στέλνει κάμερα 8K στον Άρη και τους δορυφόρους του


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 8K κάμερα αναμένεται να καταγράψει τον Κόκκινο Πλανήτη με εξαιρετική λεπτομέρεια.

Αν και ακόμη το 8K εδώ στα μέρη μας, στη Γη, δεν έχει καθιερωθεί, αυτό δεν εμποδίζει την Ιαπωνία να καταγράψει 8K εικόνες άλλου πλανήτη στο Ηλιακό Σύστημα. Η Ιαπωνική Υπηρεσία Εξερεύνησης του Διαστήματος και ο τηλεοπτικός οργανισμός NHK αναπτύσσουν κάμερες 4K και 8K που θα τραβήξουν εικόνες του Άρη και των δορυφόρων του (Φόβος και Δείμος) με την επερχόμενη αποστολή Martian Moons Exploration (MMX). Η αποστολή θα τραβάει τακτικά φωτογραφίες και θα τις μεταδίδει σε τμήματα στη Γη, ώστε να δημιουργηθεί μία καλύτερης ποιότητας και ομαλή εικόνα. Την ίδια στιγμή, οι πρωτότυπες φωτογραφίες θα αποθηκευτούν σε μία κάψουλα η οποία θα επιστρέψει στη Γη.

Αυτό θα βοηθήσει επίσης στην οπτικοποίηση της συμπεριφοράς του διαστημικού σκάφους συνδυάζοντας πληροφορίες από την κάμερα με δεδομένα πτήσης. Η Ιαπωνική Υπηρεσία είπε επίσης, πως θα μπορούσε να βοηθήσει και στη λειτουργία του διαστημικού σκάφους. Το διαστημικό σκάφος MMX αναμένεται να ξεκινήσει το ταξίδι του το 2024 για να φτάσει στον τελικό του προορισμό το 2025.

Οι φωτογραφίες αυτές ίσως να αξίζουν την αναμονή. Το MMX θα μπορούσε να παρέχει υψηλής ευκρίνειας φωτογραφίες όχι μόνο από την επιφάνεια του Άρη αλλά θα μπορούσε να προσγειωθεί στους δορυφόρους του Κόκκινου Πλανήτη και να συλλέξει υλικό από τις επιφάνειές τους. Οι επιστήμονες μπορεί να μάθουν περισσότερα για το παρελθόν αλλά και το παρόν του Άρη. Φυσικά, αυτές οι φωτογραφίες θα είναι μοναδικές στο είδος τους οπότε ο τηλεοπτικός οργανισμός NHK ίσως έχει στο μέλλον ένα μικρό θησαυρό αποτελούμενο από πλάνα 8K που άλλοι πάροχοι τηλεοπτικών προγραμμάτων δεν θα μπορούσαν ποτέ να ελπίζουν ότι είναι δυνατό να καταγράψουν.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι όταν το αγγλικό άρθρο γράφει "images" εννοεί video και όχι (μόνο) φωτογραφίες. Αλλιώς προς τι το "Αν και ακόμη το 8K εδώ στα μέρη μας, στη Γη, δεν έχει καθιερωθεί"; 8K Φωτογραφίες δεν είναι και τίποτα φοβερό. Κάνω λάθος;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Φαντάζομαι ότι όταν το αγγλικό άρθρο γράφει "images" εννοεί video και όχι (μόνο) φωτογραφίες. Αλλιώς προς τι το "Αν και ακόμη το 8K εδώ στα μέρη μας, στη Γη, δεν έχει καθιερωθεί"; 8K Φωτογραφίες δεν είναι και τίποτα φοβερό. Κάνω λάθος;

Όχι μόνο αυτό, αλλά εδώ και περίπου 2-3 χρόνια στην Ιαπωνία υπάρχει (κρατικό, νομίζω) κανάλι που εκπέμπει κανονικά σε 8Κ. Η Sharp εκεί έχει βγάλει κανονικά και μοντέλα με υποστήριξη τέτοιας ανάλυσης.

Όχι πως η χρήση είναι widespread του 8Κ, αλλά μονο που υπάρχει και λειτουργεί κανονικά, είναι, για εμένα τουλάχιστον, τρομερό.

Επεξ/σία από YoungHOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, htaccess είπε

Μόνο εμένα πήγε το μυαλό μου στο πονηρό.... :P

 

Εμένα πάλι μου θύμισε αυτό: 

5DEF3DE7-E2DB-49CE-8582-B962E976B7EF.jpeg.c51641f49e83281f598c020ecfa4d726.jpeg

(οποίος θυμάται τι είναι παίρνει βραβείο old school gamer btw 😀)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Εμένα πάλι μου θύμισε αυτό: 

5DEF3DE7-E2DB-49CE-8582-B962E976B7EF.jpeg.c51641f49e83281f598c020ecfa4d726.jpeg

(οποίος θυμάται τι είναι παίρνει βραβείο old school gamer btw 😀)

Θα έλεγα wing commander αλλα πάνε πάνε παρα πολλά χρόνια που είχα τον 386sx μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jerry banana είπε

Αυτή η χώρα σε όλα τα θέματα (εκτος απο τις ώρες εργασίας στις παραδοσιακές ιαπωνικές εταιρείες) είναι μπροστά.

Δεν εχουν Πρωτομαγια εκει? Την προσπερνανε και μετρανε απο τις 2 ΜΑϊου? 

 

 

48 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Φαντάζομαι ότι όταν το αγγλικό άρθρο γράφει "images" εννοεί video και όχι (μόνο) φωτογραφίες. Αλλιώς προς τι το "Αν και ακόμη το 8K εδώ στα μέρη μας, στη Γη, δεν έχει καθιερωθεί"; 8K Φωτογραφίες δεν είναι και τίποτα φοβερό. Κάνω λάθος;


"New footage from Mars rendered in stunning 4K resolution. We also talk about the cameras on board the Martian rovers and how we made the video. The cameras on board the rovers were the height of technology when the respective missions launched. A question often asked is: ‘Why don’t we actually have live video from Mars?’ Although the cameras are high quality, the rate at which the rovers can send data back to earth is the biggest challenge. Curiosity can only send data directly back to earth at 32 kilo-bits per second. Instead, when the rover can connect to the Mars Reconnaissance Orbiter, we get more favourable speeds of 2 Megabytes per second. However, this link is only available for about 8 minutes each Sol, or Martian day. As you would expect, sending HD video at these speeds would take a long long time. As nothing really moves on Mars, it makes more sense to take and send back images. Credit: NASA

Τωρα καταλαβες?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...