Προς το περιεχόμενο

Η Ιαπωνία στέλνει κάμερα 8K στον Άρη και τους δορυφόρους του


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Εμένα πάλι μου θύμισε αυτό: 

5DEF3DE7-E2DB-49CE-8582-B962E976B7EF.jpeg.c51641f49e83281f598c020ecfa4d726.jpeg

(οποίος θυμάται τι είναι παίρνει βραβείο old school gamer btw 😀)

Ωραίες εποχές! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, jimarass26 είπε

:-) Τα Παιδακια  στην Αφρική δεν θα σωθούν μόνιμα από κεράσματα. Αλλά από την τεχνολογία. Επισης όλα τα μέταλλα πρακτικά βρίσκονται στον πυρήνα της γης. Πόσο να σκάψουμε πια. Στο διάστημα υπάρχουν  άφθονα. 

Θα κανονίσουν Άδωνις Μπογδάνος τραμπ κλπ να τα στείλουν στον Άρη και θα λύσουν το προβλημα :p (δεν άντεξα σορυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, balt123 είπε

Θα κανονίσουν Άδωνις Μπογδάνος τραμπ κλπ να τα στείλουν στον Άρη και θα λύσουν το προβλημα 😛 (δεν άντεξα σορυ)

Τρολαρεις τώρα ε;  Αλλά όταν δεν πάτησες μια ώρα σχολείο τι να περιμένει κανείς; 
Οταν όλοι οι άνθρωποι ξεκινήσαμε μαζί στην Αφρική πεινάγαμε όλοι. Τώρα ειμαστε 20.000 φορές περισσότεροι. Αυτό επιτεύχθηκε μόνο με ένα πράγμα, την τεχνολογία (και ιατρική ). Αυτοί που αναφέρεις είναι πολιτικοί, όχι επιστήμονες. Το άρθρο επιστημονικό. Οι αποστολές στο  διάστημα είναι επιτυχία επιστημόνων που έπεισαν  πολιτικούς οι οποίοι αναγνώρισαν το όραμα και τα οφέλη. Να σε πάω και 500 χρόνια πριν να πεις στον Κολόμβο να κατσει στα αυγά του, τι να ασχολείται τώρα με μπαχαρικά; 
Το ότι θα φέρνουμε μεταλλεύματα από το διάστημα και δεν θα πληγώνουμε άλλο τη γη δεν το σχολίασες, τρολ.

Επεξ/σία από jimarass26
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Αλλά όταν δεν πάτησες μια ώρα σχολείο τι να περιμένει κανείς; 

Έχει γεμίσει το ινσόμνια απόφοιτους του MIT ή μου φαίνεται?
Στα σοβαρά όμως αλήθεια το πιστεύεις αυτό? οτι θα φέρνουν μεταλεύματα απο το διάστημα και δεν θα σκάβουν τη Γη? εγώ βλέπω πιο πιθανό να συνεχίσουν ό,τι κάνανε μέχρι τώρα κια απλά θα μειώσουν ίσως τις τιμές στα "γήινα" μεταλεύματα και θα πουλάνε ως premium quality τα "εξωγήινα". 
επίσης το να με λες 'τρολ' δεν με προσβάλει. είμαι τρολ αν και όχι με την έννοια που το εννοείς εσύ μάλλον. ξεκαβαλίστε τα καλάμια σας παιδιά, ήρεμα το λέω!

Επεξ/σία από balt123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Z1A9 said:

Δεν ξερω αν θα ειναι 8Κ (33MP) η οχι, το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι 8Κ βιντεο δεν προκειτε να στειλει.

NHK is developing the Super Hi-Vision Camera in order to visualize MMX’s challenges in ultra high definition images and broadcast them widely, with cooperation from JAXA. Images taken at regular intervals are partially transmitted to Earth to create a smooth image. The original image data is planned to be stored in a recording device in MMX’s return capsule and brought back to Earth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, balt123 είπε

Έχει γεμίσει το ινσόμνια απόφοιτους του MIT ή μου φαίνεται?
Στα σοβαρά όμως αλήθεια το πιστεύεις αυτό? οτι θα φέρνουν μεταλεύματα απο το διάστημα και δεν θα σκάβουν τη Γη? εγώ βλέπω πιο πιθανό να συνεχίσουν ό,τι κάνανε μέχρι τώρα κια απλά θα μειώσουν ίσως τις τιμές στα "γήινα" μεταλεύματα και θα πουλάνε ως premium quality τα "εξωγήινα". 
επίσης το να με λες 'τρολ' δεν με προσβάλει. είμαι τρολ αν και όχι με την έννοια που το εννοείς εσύ μάλλον. ξεκαβαλίστε τα καλάμια σας παιδιά, ήρεμα το λέω!

Τρολ ειναι αυτό που πιανεται σε ένα σημείο μιας δήλωσης και όχι σε όλη. Τεσπα, καλό είναι να έχουμε μια πιο οργανωμένη άποψη και όχι άποψη ανέμου, μου έβαλες πολιτικούς κτλ. Να μιλάς σαν να γράφεις μια έκθεση, δηλαδή με δομή και σκέψη. Που κολάνε οι πολιτικοί σε κατόρθωμα επιστημόνων? IQ δημοτικού θέλει για να τα διαχωρίσεις.........

Οι επιστήμονες παρακαλάνε 50 χρόνια τώρα να πάμε πάλι στο φεγγάρι, που κανονικά σήμερα έπρεπε να είμασταν στο Δία. Για πες, αν είμασταν εκεί, με φούλ ταχύτητα επενδύσεων, θα είχαμε τώρα κρίσεις στη γη οικονoμικές? Για πες μου φέτος τι προιόντα θα πουλήσεις να κινηθεί η αγορά? xbox?

3 ώρες πριν, balt123 είπε

Έχει γεμίσει το ινσόμνια απόφοιτους του MIT ή μου φαίνεται?
 

Το insomnia έχει πολύ υψηλό επίπεδο ανθρώπων. Αυτό το "ποιος είσαι εσύ ρε" μας έφαγε στην Ελλάδα. Ευτυχώς σσιγά σιγά αποβάλλονται αυτά. Γιατί μόνο με τους ΜΙΤδες θα πάμε μπροστά. 

Αντί να κοροιδεύεις, καλύτερα να μάθεις να ακούς μπας και μάθεις και κάτι.....σοβαρό.

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Τρολ ειναι αυτό που πιανεται σε ένα σημείο μιας δήλωσης και όχι σε όλη. Τεσπα, καλό είναι να έχουμε μια πιο οργανωμένη άποψη και όχι άποψη ανέμου, μου έβαλες πολιτικούς κτλ. Να μιλάς σαν να γράφεις μια έκθεση, δηλαδή με δομή και σκέψη. Που κολάνε οι πολιτικοί σε κατόρθωμα επιστημόνων? IQ δημοτικού θέλει για να τα διαχωρίσεις.........

Οι επιστήμονες παρακαλάνε 50 χρόνια τώρα να πάμε πάλι στο φεγγάρι, που κανονικά σήμερα έπρεπε να είμασταν στο Δία. Για πες, αν είμασταν εκεί, με φούλ ταχύτητα επενδύσεων, θα είχαμε τώρα κρίσεις στη γη οικονoμικές? Για πες μου φέτος τι προιόντα θα πουλήσεις να κινηθεί η αγορά? xbox?

Το insomnia έχει πολύ υψηλό επίπεδο ανθρώπων. Αυτό το "ποιος είσαι εσύ ρε" μας έφαγε στην Ελλάδα. Ευτυχώς σσιγά σιγά αποβάλλονται αυτά. Γιατί μόνο με τους ΜΙΤδες θα πάμε μπροστά. 

Αντί να κοροιδεύεις, καλύτερα να μάθεις να ακούς μπας και μάθεις και κάτι.....σοβαρό.

όπου σε συμφέρει εστιάζεις έτσι? δεν εννοουσα οτι о μέσος insomniac είναι αμορφοτος ή χαμηλού επιπέδου, ούτε "ξέρεις ποιος είμαι εγώ" στάση είχα σε καμία απο τις απαντήσεις μου. εσυ τα βγάζεις τα συμπεράσματα αυτά.  Ενιγουει.. Αν θελεις να 'πιαστείς΄ με κάποιον και να τους προσβάλεις (με το γάντι ή χωρίς) υπάρχουν και τα social media.
Το σταματάω εδώ. Δεν υπάρχει νόημα να το συνεχίσουμε. και πολύ το τράβηξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, balt123 είπε

όπου σε συμφέρει εστιάζεις έτσι? δεν εννοουσα οτι о μέσος insomniac είναι αμορφοτος ή χαμηλού επιπέδου, ούτε "ξέρεις ποιος είμαι εγώ" στάση είχα σε καμία απο τις απαντήσεις μου. εσυ τα βγάζεις τα συμπεράσματα αυτά.  Ενιγουει.. Αν θελεις να 'πιαστείς΄ με κάποιον και να τους προσβάλεις (με το γάντι ή χωρίς) υπάρχουν και τα social media.
Το σταματάω εδώ. Δεν υπάρχει νόημα να το συνεχίσουμε. και πολύ το τράβηξα.

Να μάθεις να μιλάς.....οργανωμένα. Αυτό το τρολο-σχολίασμα ρίχνει το επίπεδο.

Φιλικά πάντα.

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

NHK is developing the Super Hi-Vision Camera in order to visualize MMX’s challenges in ultra high definition images and broadcast them widely, with cooperation from JAXA. Images taken at regular intervals are partially transmitted to Earth to create a smooth image. The original image data is planned to be stored in a recording device in MMX’s return capsule and brought back to Earth.

Ε τι ειπα? Γραφει πουθενα για VIDEO αυτο που εκανες copy paste?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/9/2020 στις 4:46 ΜΜ, CheOnWeb είπε

"ultra high definition images" εννοεί video.

Οχι εννοει ultra high definition images δηλαδη πανοραμα

Επεξ/σία από Z1A9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Z1A9 said:

Οχι εννοει ultra high definition images

Ok. Ό,τι πεις. Φαίνεται ότι τώρα το "8K" και το "Ultra High Definition" αναφέρονται σε φωτογραφίες. Νέα ορολογία! Τα Megapixels είναι πασέ! 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Ok. Ό,τι πεις. Φαίνεται ότι τώρα το "8K" και το "Ultra High Definition" αναφέρονται σε φωτογραφίες. Νέα ορολογία! Τα Megapixels είναι πασέ! 😄

Ουτε 8Κ γραφει σε αυτο που εκανες copy paste.

Αλλα και να το εγραφε ειναι κοινη λογικη οτι δεν θα στειλουν 8K βιντεο απο τον αρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, Z1A9 said:

Αλλα και να το εγραφε ειναι κοινη λογικη οτι δεν θα στειλουν 8K βιντεο απο τον αρη.

Γιατί όχι;

Πιστεύεις ότι ένας τηλεοπτικός σταθμός αναγγέλει ότι το 2025 θα κάνει "broadcast"... 33mp φωτογραφίες; Κι αυτά τα 33mp, στο άρθρο αναφέρονται ως "μη καθιερωμένο ακόμα στη Γη";

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...