Προς το περιεχόμενο

3ετής εγγύηση Πλαίσιο


zx1234r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι στιγμής δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα με το πλαίσιο αλλά τις περισσότερες φορές επιλέγω το Amazon γιατί μέσα  σε λίγα μηνύματα σου βριδηιθν λύση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα 3 χρόνια εγγύησης του κατασκευαστή ισχύουν για επίσημους μεταπωλητές. Το σκρουτζάδικο π.χ που έχει αγοράσει την κάρτα απο το  Μπανανιστάν θα σε αδειάσει με ψέματα. Εμένα με άδειασαν για τρίτο χρόνο αλλά προς τιμή της Gigabyte δέχτηκε την επισκευή. Το πλαίσιο θα τιμήσει και τον τρίτο χρόνο εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ο προβληματισμός μου αφορα καθαρά το αν το Πλαίσιο τιμά τον 3ο χρόνο εγγύησης σε κάρτες γραφικών όπως υπόσχεται, ανεξαρτήτως της εγγύησης που δίνει ο κατασκευαστής. Ναι η evga δίνει 5 και η msi και asus 3 αλλά μόνο σε υλοποιήσεις nvidia. Αν κάποιος θέλει να πάρει Radeon 5700 π.χ. όλοι οι κατασκευαστές δίνουν 2 χρόνια. Στην ελλάδα λοιπόν, ο μοναδικός που δίνει 3 χρόνια ακόμα και σε κάρτες AMD είναι από όσο ξέρω το πλαίσιο.

Ρωτάω λοιπόν, αν κάποιος είχε πρόβλημα μέσα στον τρίτο χρόνο και αν τελικά το πλαίσιο τον εξυπηρέτησε χωρίς φασαρίες.

6 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Τα 3 χρόνια εγγύησης του κατασκευαστή ισχύουν για επίσημους μεταπωλητές. Το σκρουτζάδικο π.χ που έχει αγοράσει την κάρτα απο το  Μπανανιστάν θα σε αδειάσει με ψέματα. Εμένα με άδειασαν για τρίτο χρόνο αλλά προς τιμή της Gigabyte δέχτηκε την επισκευή. Το πλαίσιο θα τιμήσει και τον τρίτο χρόνο εγγύησης.

Είμαστε σίγουροι για αυτό? Η MSI για παράδειγμα σου λέει πως πρέπει να κάνεις register στο site της για να έχεις 3 χρόνια αλλιώς έχεις 2 άρα ίσως δεν παίζει ρόλο ο πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και εγώ ότι αγοράζω χρόνια από πλαίσιο λόγω εγγύησης και δεν είχα ποτέ θέμα, έχω παιδευτει κάποιες φορές επειδή δεν έβρισκαν την απόδειξη ή με αντικατάσταση μητρικής που είχε πάλι πρόβλημα αλλά στο τέλος όλα καλά.

Να ξέρεις ότι κατά πάσα πιθανότητα αν έχει bundle με παιχνίδι η κάρτα θα σου βγεί λίγο ο πάτος στα τηλέφωνα να πάρεις τον κωδικό. 2 κάρτες πήρα τα τελευταία 2 χρόνια το πρώτο έκαναν ένα μήνα να μου δώσουν κωδικό και τελικά ήταν άλλο παιχνίδι από αυτό που έπρεπε και τη 2η φορά 2 εβδομάδες με τηλέφωνα και email

Κατά τα άλλα αν και δεν είναι οι καλύτεροι σε εξυπηρέτηση ή ευγένεια ή τιμές, τους προτιμώ αρκετές φορές λόγω άτοκων δόσεων, διαθεσιμότητας και εγγύησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γενικά μιλώντας, είθισται οι κάρτες γραφικών να έχουν εγγύηση πάνω από δύο χρόνια. Κάποια στιγμή είχα μία Gigabyte GTX 770 και αποδήμησε στα 2,5 χρόνια. Ενώ ήμουν έτοιμος να τη στείλω στα σκουπίδια, ανακάλυψα ότι είχε τρία χρόνια εγγύηση και ενώ το skroutzομάγαζο μου έκανε κόνξες για κανά μήνα, εν τέλει πήρε εντολή από την Gigabyte, μου έκοψε πιστωτικό (στην αρχική τιμή αγοράς) και πήρα μια GTX 970, αφού δεν υπήρχε πιά η 770 στην αγορά.

Κράτα ένα screenshot τη σελίδα του προϊόντος από το Πλαίσιο όπου να φαίνεται ξεκάθαρα η εγγύηση για παν ενδεχόμενο, αν και θα το γράφει και επάνω στην απόδειξη. Κι εγώ αγόρασα XBOX Elite gamepad V2 από το Πλαίσιο γιατί ήταν το μόνο κατάστημα που έδινε 2 χρόνια εγγύηση, όταν όλα τα υπόλοιπα έδιναν 1 χρόνο. Το γράφει κανονικά επάνω στο αποδεικτικό.

Δεν βρίσκω λόγο να μην κάνουν honor την εγγύηση που αναγράφεται ξεκάθαρα στο αποδεικτικό ή στη σελίδα του προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

άτοκων δόσεων, διαθεσιμότητας και εγγύησης

Άτοκες δόσεις? Πως? Με κάρτα ή με το δικό τους πρόγραμμα? ΓΙατί νομίζω με κάρτα οι δόσεις είναι έντοκες. Αλλά για τη διαθεσιμότητα σίγουρα θα συμφωνήσω. Κανένα σκρουτζομάγαζο δεν έχει άμεσα διαθέσιμο κάτι. Όλα γράφουν κατόπιν παραγγελίας.

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Δεν βρίσκω λόγο να μην κάνουν honor την εγγύηση που αναγράφεται ξεκάθαρα στο αποδεικτικό ή στη σελίδα του προϊόντος.

Και εγώ αυτό πιστεύω. Εφόσον αναγράφεται με καθαρά γράμματα στο αποδεικτικό, δύσκολα θα το αρνηθούν αλλά απο την άλλη έχω διαβάσει τόσα και τόσα εδώ μέσα με αντίστοιχες περιπτώσεις και γενικά είμαι επιφυλακτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, zx1234r είπε

Είμαστε σίγουροι για αυτό? Η MSI για παράδειγμα σου λέει πως πρέπει να κάνεις register στο site της για να έχεις 3 χρόνια αλλιώς έχεις 2 άρα ίσως δεν παίζει ρόλο ο πωλητής.

Και η Gigabyte 970 που είχα πάρει τότε, 3 χρόνια έδινε. Το Σκρουτζάδικο μου είπε ξαφνικά εγώ δίνω 2 και ρώτα τον κατασκευαστή (που έδινε 3). Η Gigabyte είδε το Serial Number και μου είπε δεν είναι επίσημος μεταπωλητής και δεν ισχύει ο τρίτος χρόνος. Αλλά έβγαλα  άκρη με πίεση στο κατάστημα που μου κάλυψε τα μεταφορικά για Γερμανία και με ΟΚ της Gigabyte για επισκευή, αν μπορούσε να γίνει, χαριστικά, αλλά όχι αντικατάσταση αν χρειαζόταν.

Ακριβές κάρτες πάνω από 300 μόνο απο αλυσίδα και Amazon πλέον.

Επεξ/σία από gorilas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zx1234r είπε

Άτοκες δόσεις? Πως? Με κάρτα ή με το δικό τους πρόγραμμα? ΓΙατί νομίζω με κάρτα οι δόσεις είναι έντοκες. Αλλά για τη διαθεσιμότητα σίγουρα θα συμφωνήσω. Κανένα σκρουτζομάγαζο δεν έχει άμεσα διαθέσιμο κάτι. Όλα γράφουν κατόπιν παραγγελίας.

Και εγώ αυτό πιστεύω. Εφόσον αναγράφεται με καθαρά γράμματα στο αποδεικτικό, δύσκολα θα το αρνηθούν αλλά απο την άλλη έχω διαβάσει τόσα και τόσα εδώ μέσα με αντίστοιχες περιπτώσεις και γενικά είμαι επιφυλακτικός.

άτοκες δόσεις με πιστωτική εδώ και χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsofras είπε

άτοκες δόσεις με πιστωτική εδώ και χρόνια

Αγορά με δόσεις: Μπορείτε να αγοράσετε προϊόντα με δόσεις (έως 60) μέσω της πιστωτικής σας κάρτας. Εκτός αν αναφέρεται διαφορετικά, οι δόσεις είναι έντοκες, με ετήσιο επιτόκιο 7,9.

Στο site τους πάντως λένε πως είναι έντοκες. Μήπως η κάρτα είναι δικής τους έκδοσης?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Αγορά με δόσεις: Μπορείτε να αγοράσετε προϊόντα με δόσεις (έως 60) μέσω της πιστωτικής σας κάρτας. Εκτός αν αναφέρεται διαφορετικά, οι δόσεις είναι έντοκες, με ετήσιο επιτόκιο 7,9.

Στο site τους πάντως λένε πως είναι έντοκες. Μήπως η κάρτα είναι δικής τους έκδοσης?

Σε όποιο αντικείμενο και αν πάς σου γράφει κάτω απο την τιμή πόσες άτοκες κάνει

π.χ. σε μία καφετιέρα 12 άτοκες , στο preorder του xbox 36 άτοκες κτλ

Οπότε μιλάω για τις κλασσικές πιστωτικές , αγοράζω πάνω απο 10 χρόνια οπότε δεν κάνω κάτι λάθος :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σε όποιο αντικείμενο και αν πάς σου γράφει κάτω απο την τιμή πόσες άτοκες κάνει

π.χ. σε μία καφετιέρα 12 άτοκες , στο preorder του xbox 36 άτοκες κτλ

Οπότε μιλάω για τις κλασσικές πιστωτικές , αγοράζω πάνω απο 10 χρόνια οπότε δεν κάνω κάτι λάθος :D

Α εντάξει τώρα το έλεγξα καλύτερα. Όντως σε κάποια προϊόντα γράφει άτοκες δόσεις. Σε κάποια άλλα δεν γράφει και όντως στο τελικό ποσό των δόσεων βάζει τόκο.

Δεν αμφισβήτησα, απλά δεν έκανα καλό δειγματοληπτικό έλεγχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Α εντάξει τώρα το έλεγξα καλύτερα. Όντως σε κάποια προϊόντα γράφει άτοκες δόσεις. Σε κάποια άλλα δεν γράφει και όντως στο τελικό ποσό των δόσεων βάζει τόκο.

Δεν αμφισβήτησα, απλά δεν έκανα καλό δειγματοληπτικό έλεγχο.

το ξέρω δεν είπα ότι με αμφισβήτησες , απλά για να μην ψάχνεσαι τσάμπα το είπα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν είχα καλές εμπειρίες από πλαίσιο, πολλές φορές μου δώσανε χρησιμοποιημένο προϊόν και όσον αναφορά εγγύηση κάνα 2 φορές που τους χρειάστηκα δε με καλύψανε τουλάχιστον όχι ευκολα

εδώ και χρόνια ψώνιζω από το eshop και όλα τζετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις άνοιξε θέμα με χαλασμένη κάρτα εντός 3ετους εγγύησης. Τελικά όλα είναι ρίσκο. Μόνο ο,τι λέει ο επίσημος κατασκευαστής ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...