Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft εξαγοράζει τη Bethesda των Fallout, Wolfenstein, Doom, Quake και The Elder Scrolls


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Στατιστικά του steam λένε ότι ένα ελάχιστο  ποσοστό μονοψήφιο παίζουν 4κ τα παιχνίδια τους . Μάλλον όλοι αυτοί είναι μαζεμένοι Ελλάδα δεν εξηγηται αλλιώς . 

Ετσι ειναι τωρα . Τα επομενα 2-3 χρόνια θα αλλαξει πολυ αυτο το στατιστικό . Οταν θα εχει συνηθίσει το μάτι σου να βλεπει 4Κ σε οθοναρα , θα ξενερώνεις εντελώς να γυρνάς για gaming στο monitor του 1080p . Θα θες να απολαύσεις κ τα παιχνίδια σου σε ανάλογη ποιότητα . Για να το κανείς αυτο με τις τιμές των gpu θες μια περιουσία οποτε η κονσόλα θα ειναι μονόδρομος . Δεν ισχύει δλδ οτι θα παίξω τα παιχνίδια του game pass στο pc οποτε δε χρειάζομαι Xbox . Εκτος κ τα παίξεις σε πολυ χαμηλότερη ποιότητα απο οτι θα μπορούσες .. Κ τα γράφω αυτα εγω που μεχρι πριν 2 χρόνια δε περνούσε απο το μυαλό μου gaming χωρίς pc πληκτρολόγιο κ ποντίκι .

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Όσο υπάρχει η πειρατεία, το pc gaming δεν πεθαίνει, ο τζάμπας ζεί αιώνια.

Παρέθεσα στατιστικά των χρηστών steam... Πειρατεία φουλ, ε; Καλύτερα deals και απόσβεση σε βάθος χρόνου λέγεται...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gr8effect είπε

Ε; Δηλαδή το 2020 όλοι έχουν στο σπίτι ένα PC στο οποίο μπορούν να παίξουν πχ Doom Eternal; Θα μας τρελάνετε ρε παίδες;

Και για να τελειώνει όλο αυτό, περνάω (και πολλοί από εμας) πολλές ώρες μπροστά από την οθόνη του ΠιΣι. Δεν έχω καμία διάθεση να προσθέσω 2-3 ώρες εκεί για gaming.

Όσο για PC στο σαλόνι, ξεχάστε το. Στην τελική δεν θέλω να ψάχνω για drivers και προβλήματα πάση φύσεως όταν έχω μια ωρίτσα για να παίξω. Ανοίγω κονσόλα, παίζω, κλείνω κονσόλα. Για ΠΑΡΑ πολυ κόσμο η κονσόλα αποτελεί μονόδρομο. (και έχω πολύ δυνατό PC  αλλά ούτε ένα παιχνίδι πάνω του) Άρα αν τα παιχνίδια της Beth κυκλοφορήσουν μόνο για την κονσόλα που λέγεται XBOX και θέλεις να τα παίξεις και το ΧΒΟΧ αποτελεί μονόδρομο. Απλό. Για αυτό έδωσαν 7.5 δις. (και για να τουμπανιάσουνε το gamepass)

Συμφωνώ, όχι pc στο σαλόνι, αλλά μια χαρά παίζεις doom eternal και σε αδύναμα pc αν δεν ζητάς παράλογες αναλύσεις ή ρυθμίσεις γραφικών.

Τώρα αν εσύ δεν θες άλλο χρόνο επιπλέον μπροστά στο pc σου λόγω δουλειάς είναι προσωπικό θέμα και θα κάνεις τις επιλογές σου, δεν αποτελεί τον κανόνα.

Μόλις τώρα, MikeKata είπε

Παρέθεσα στατιστικά των χρηστών steam... Πειρατεία φουλ, ε; Καλύτερα deals και απόσβεση σε βάθος χρόνου λέγεται...

Εσύ μάλλον όταν κυκλοφορούν τα ΑΑΑ games σε torrent sites κρύβεις τον αριθμό των seeders and leechers.

Ναι όντως το steam μεγάλωσε αλλά πανικός και ομίχλη γίνεται και στα γνωστά sites, όλα αυτά gaming pc τα παίζουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Συμφωνώ, όχι pc στο σαλόνι, αλλά μια χαρά παίζεις doom eternal και σε αδύναμα pc αν δεν ζητάς παράλογες αναλύσεις ή ρυθμίσεις γραφικών.

Τώρα αν εσύ δεν θες άλλο χρόνο επιπλέον μπροστά στο pc σου λόγω δουλειάς είναι προσωπικό θέμα και θα κάνεις τις επιλογές σου, δεν αποτελεί τον κανόνα.

Εσύ μάλλον όταν κυκλοφορούν τα ΑΑΑ games σε torrent sites κρύβεις τον αριθμό των seeders and leechers.

Ναι όντως το steam μεγάλωσε αλλά πανικός και ομίχλη γίνεται και στα γνωστά sites, όλα αυτά gaming pc τα παίζουν.

Το παρέθεσα γιατί είναι το πιο αξιόπιστο στατιστικό της ανόδου του PC gaming από αξιόπιστες μετρήσεις. Από 6 εκατομμύρια ταυτόχρονους χρήστες έφτασε τα 20+ και ανεβαίνει. Και είναι απάντηση στο σχολιαστή που είπε ότι το PC gaming πεθαίνει. Στα πειρατικά δεν μπορείς να κάνεις αξιόπιστες μετρήσεις.

Όσο για το quote σου στο σχόλιό μου, άλλο είπα, άλλο απάντησες. Πόσταρα στοιχεία από το steam και μου μίλησες για πειρατεία. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Πάω να παίξω λίγο Ghost of Tsushima να μου περάσει η στεναχώρια. :(

Παίξε τώρα που μπορείς γιατί έρχονται χειρότερες μέρες! 80ευρες για μισοτελειωμένα παιχνίδια!

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

Το παρέθεσα γιατί είναι το πιο αξιόπιστο στατιστικό της ανόδου του PC gaming από αξιόπιστες μετρήσεις. Από 6 εκατομμύρια ταυτόχρονους χρήστες έφτασε τα 20+ και ανεβαίνει. Και είναι απάντηση στο σχολιαστή που είπε ότι το PC gaming πεθαίνει. Στα πειρατικά δεν μπορείς να κάνεις αξιόπιστες μετρήσεις.

Όσο για το quote σου στο σχόλιό μου, άλλο είπα, άλλο απάντησες. Πόσταρα στοιχεία από το steam και μου μίλησες για πειρατεία. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. 

Μια χαρά απάντησα, το θέμα μας ήταν το αν πεθαίνει το pc gaming, για αυτό το λόγο άλλωστε δεν παρέθεσες στατιστικά του steam?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Μια χαρά απάντησα, το θέμα μας ήταν το αν πεθαίνει το pc gaming, για αυτό το λόγο άλλωστε δεν παρέθεσες στατιστικά του steam?

Σωστά. Η διαφορά είναι ότι εσύ ισχυρίζεσαι πως δεν πεθαίνει επειδή οι PC gamers είναι τσαμπατζήδες και "πειρατές" χωρίς να έχεις κάποιο στοιχείο, ενώ εγώ ισχυρίζομαι ότι είναι ακμαίο λόγω των καλών προσφορών στις πλατφόρμες (Steam, Humble Bundle, Epic Store κλπ), για αυτό πόσταρα στοιχεία από το Steam, λόγω των υψηλότερων δυνατοτήτων ενός καλού PC και της ευελιξίας και πολυχρηστικότητας του μηχανήματος που προσφέρουν πολύ καλύτερο value for money από τις κονσόλες σε βάθος χρόνου. Εξήγησα αναλυτικά τώρα τη διαφορά των σχολίων μας;

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Σωστά. Η διαφορά είναι ότι εσύ ισχυρίζεσαι πως δεν πεθαίνει επειδή οι PC gamers είναι τσαμπατζήδες και "πειρατές" χωρίς να έχεις κάποιο στοιχείο, ενώ εγώ ισχυρίζομαι ότι είναι ακμαίο λόγω των καλών προσφορών στις πλατφόρμες (Steam, Humble Bundle, Epic Store κλπ), για αυτό πόσταρα στοιχεία από το Steam, λόγω των υψηλότερων δυνατοτήτων ενός καλού PC και της ευελιξίας και πολυχρηστικότητας του μηχανήματος που προσφέρουν πολύ καλύτερο value for money από τις κονσόλες σε βάθος χρόνου. Εξήγησα αναλυτικά τώρα τη διαφορά των σχολίων μας;

Όχι δεν εξήγησες γιατί ενώ σου έδωσα στοιχεία απόδειξης της πειρατείας, τον αριθμό δλδ των seeder και leecher εσύ επέλεξες να τον αγνοήσεις ενώ είναι χιλιάδες κάθε φορά.

Τι κάνουν όσοι τα κατεβάζουν? Τα έχουν και τα κοιτάνε μέσα στους σκληρούς δίσκους? Προφανώς τα παίζουν τζάμπα, μέσα από gaming pc, ε δεν θέλει και τριγωνομετρία!

Και δεν είπα ότι είναι όλοι τζαμπατζήδες αλλά ένα μεγάλο μέρος αυτών. Ναι καλές οι προσφορές των store αλλά ξεχνάς πως διανύουμε περίοδο οικονομικής ύφεσης εδώ και 10 χρόνια.

Επεξ/σία από music_lover
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, totalius είπε

Ετσι ειναι τωρα . Τα επομενα 2-3 χρόνια θα αλλαξει πολυ αυτο το στατιστικό . Οταν θα εχει συνηθίσει το μάτι σου να βλεπει 4Κ σε οθοναρα , θα ξενερώνεις εντελώς να γυρνάς για gaming στο monitor του 1080p . Θα θες να απολαύσεις κ τα παιχνίδια σου σε ανάλογη ποιότητα . Για να το κανείς αυτο με τις τιμές των gpu θες μια περιουσία οποτε η κονσόλα θα ειναι μονόδρομος . Δεν ισχύει δλδ οτι θα παίξω τα παιχνίδια του game pass στο pc οποτε δε χρειάζομαι Xbox . Εκτος κ τα παίξεις σε πολυ χαμηλότερη ποιότητα απο οτι θα μπορούσες .. Κ τα γράφω αυτα εγω που μεχρι πριν 2 χρόνια δε περνούσε απο το μυαλό μου gaming χωρίς pc πληκτρολόγιο κ ποντίκι .

Μα εγώ συμφωνώ ότι η κονσόλα για 4κ gaming με 500€ είναι θείο δώρο . Ούτε κατά διάνοια δεν παίζεις σε pc 4k με 500€. Επίσης όλοι οι και καλά PCMαster race λένε τα.παιζω  στο pc μου και δεν έχω ανάγκη κονσόλα κλπ , αλλά το θέμα είναι πως τα παίζουν ? Γιατί το steam στα στατιστικά του αλλά.λεει . Αν είναι να τα παίζω 1080 με medium γραφικά για να πιάσω το frame rate , άστο ας μην παίξω καθόλου ... 

Κονσόλα , 65 άρα 4κ και καναπές με κοντρολ για μένα 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τι μαλλώνετε; Το θέμα είναι να έχουμε φθηνά παιχνίδια. Θεωρώ ότι οι συνδρομες όπως το game pass, είναι ότι καλύτερο για να έχουμε εμείς φθηνά παιχνίδια, να μην υπάρχει πειρατεία και να επιβιώνουν και τα studio... Μία win-win κατάσταση... Τώρα αν αλλάξει κάτι στο μέλλον, εδώ είμαστε σαν καταναλωτές να το "πολεμήσουμε"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, music_lover είπε

Όχι δεν εξήγησες γιατί ενώ σου έδωσα στοιχεία απόδειξης της πειρατείας, τον αριθμό δλδ των seeder και leecher εσύ επέλεξες να τον αγνοήσεις ενώ είναι χιλιάδες κάθε φορά.

Τι κάνουν όσοι τα κατεβάζουν? Τα έχουν και τα κοιτάνε μέσα στους σκληρούς δίσκους? Προφανώς τα παίζουν τζάμπα, μέσα από gaming pc, ε δεν θέλει και τριγωνομετρία!

Να το επαναλάβω γιατί προφανώς δεν έχεις δουλέψει με στατιστικά... Έχεις στοιχεία της αύξησης ή μείωσης των seeders/leechers (αριθμό δεν έδωσες, απλά ανέφερες τις λέξεις seeders και leechers) μέσα στη δεκαετία; Εγώ το έκανα. Και μάλιστα με ένα μεγάλο δείγμα, που είναι το playerbase του steam ΣΕ ΒΑΘΟΣ 8ΕΤΙΑΣ. Όχι με ένα τόσο μικρό δείγμα όπως είναι οι seeders και leechers από ΕΝΑ παιχνίδι σε ΕΝΑ πειρατοsite για ΜΙΑ χρονική στιγμή. Ξέρουμε τι είναι το trend line; Ξέρουμε τι είναι μη αμφισβητήσιμη "πηγή"; Αυτό λέγεται στοιχεία. Πράγματα που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. Όχι αερολογίες. 

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Να το επαναλάβω γιατί προφανώς δεν έχεις δουλέψει με στατιστικά... Έχεις στοιχεία της αύξησης ή μείωσης των seeders/leechers (αριθμό δεν έδωσες, απλά ανέφερες τις λέξεις seeders και leechers) μέσα στη δεκαετία; Εγώ το έκανα. Και μάλιστα με ένα μεγάλο δείγμα, που είναι το playerbase του steam ΣΕ ΒΑΘΟΣ 8ΕΤΙΑΣ. Όχι με ένα τόσο μικρό δείγμα όπως είναι οι seeders και leechers από ΕΝΑ παιχνίδι σε ΕΝΑ πειρατοsite. Ξέρουμε τι είναι το trend line; Ξέρουμε τι είναι μη αμφισβητήσιμη "πηγή"; Αυτό λέγεται στοιχεία. Πράγματα που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης. Όχι αερολογίες. 

Σου εξήγησα και πως ανέβηκε το player base του steam, αλλά και αυτό το αγνόησες, ωραία λέξη το trend line για εντυπωσιασμό αλλά μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Σου εξήγησα και πως ανέβηκε το player base του steam, αλλά και αυτό το αγνόησες, ωραία λέξη το trend line για εντυπωσιασμό αλλά μέχρι εκεί.

Μαθαίνεις καινούριες λέξεις, κάτι είναι και αυτό. Τίποτα ουσιώδες έχεις να απαντήσεις ή όχι; Δηλαδή ισχυρίζεσαι ότι το playerbase του Steam ανέβηκε επειδή κατεβάζουν σπασμένα παιχνίδια; Άλλος ένας αβάσιμος ισχυρισμός προστίθεται στο σωρό. Άσε που αντιφάσκει, μιας και κάποιος που θα κατεβάσει ένα σπασμένο παιχνίδι, πολύ σπάνια θα πάει και σε legit πλατφόρμα (steam) για να το αγοράσει. Ακόμα περιμένω την κατανομή των seeders/leechers σε βάθος 10ετίας για να δούμε την εικόνα που επιβεβαιώνει τους ισχυρισμούς σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Όταν με 10€ τον μήνα έχεις τα πάντα , τότε το μονοπωλιο κάνει καλό . 

 

Έχεις τα πάντα με 10€ το μήνα, ακριβώς γιατί ΔΕΝ έχεις μονοπώλιο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...