Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft εξαγοράζει τη Bethesda των Fallout, Wolfenstein, Doom, Quake και The Elder Scrolls


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Ότι πεις...

Gamer από το 1987 σε ηλικία τεσσάρων ετών που έπαιξα πρώτη φορά το Test Drive σε έναν 8086 με EGA γραφικά. Ακόμη και την περίοδο που είχα 386 (1992 - 1998) ενώ όλοι είχαν πλέον Pentium ή 486Dx4+, δεν σκέφτηκα επ' ουδενί να πάρω κονσόλα.

Το PC που είχα από το 2010 μέχρι πριν από είκοσι μέρες είχα στάξει κοντά στα 1200 ευρώ για αρχική κτήση. Μια CPU άλλαξα από 1090t σε 8350 (170 ευρώ) και τέσσερις κάρτες γραφικών. 6970 (290 ευρώ), 7970 ( 2012 300 ευρώ, αλλά είχα πουλήσει την 6970 180 ευρώ, την έκαψα και μου έδωσαν εντός εγγύησης 290x το 2014), 480x (245 ευρώ, 150  ευρώ πούλησα την 290x) και με 200 ευρώ πήρα μια 980 Ti πριν δύο χρόνια σε άριστη κατάσταση.

Πουλούσα τις παλιές κάρτες γραφικών εντός εγγύησης και έβαζα καινούριες και γρηγορότερες. Στις κονσόλες δεν γίνεται αυτό.

Μια δεκαετία μου έβγαλε το PC. Και μέχρι το 2015 που αποφάσισα να αγοράζω γνήσια όλα τα παιχνίδια σε προσφορές και κάτω από 10 ευρώ, δεν πλήρωνα μία σχεδόν.

Ως από τους παλιούς λόγω της ηλικίας των 48 χρονών (θεωρώ τον εαυτό μου ως τυραννόσαυρο της τεχνολογίας) θα συμφωνήσω μαζί σου

(απλά εγώ τα έχω όλα τα PC στην αποθήκη μου από το 8086-8088-80286-80386-486 έως και Pentium IV) όπως και θρυλικές κάρτες γραφικών της εποχής...τα μόνα λειτουργικά κομμάτια είναι Sinclair Spectrum ZX80 - Commodore - Amstrad - Amiga και αυτά στην αποθήκη...

ναι αλλά τώρα τα πράγματα είναι πάρα πολύ διαφορετικά αγαπητέ μου φίλε

αν θες να παίξεις στο PC θα πρέπει να έχεις μηχάνημα (χωρίς οθόνη) αξίας 1.000 ευρώ τουλάχιστον για αξιοπρεπή γραφικά (όχι τέλεια) αλλιώς θα πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη...

άρα είναι μονόδρομος η απόκτηση μιας κονσόλας με κόστος 500 ευρώ σε συνδυασμό της οποιαδήποτε τηλεόρασης που διαθέτουν όλοι στο σπίτι τους για να απολαύσεις ακόμα και UHD 4K 

πρόσεξε στα λέει ένας που έχει δώσει πάρα πολλά ευρώ για την αγορά του μηχανήματος της υπογραφής μου AMD Ryzen 7 2700X αλλά και ενός ακόμα μηχανήματος AMD Ryzen 9 3950X για άλλους σκοπούς

που έχει δώσει αρκετά χρήματα για αγορά καρτών γραφικών όπως GTX 1050Ti - GTX 1060 - GTX 1070Ti - GTX 1660Ti - GTX 1080Ti - RTX 2070 - RTX 2080Ti

που έχει δώσει αρκετά χρήματα για αγορά παιχνιδιών είτε στο PC (σε διάφορες πλατφόρμες) είτε στην κονσόλα

και κάτοχος XBOX One + XBOX One X και περιμένω το νέο XBOX Series X

20 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Δεν είμαι fanboy, εσύ παίρνεις τις κονσόλες αποκλειστικά και μόνο για gaming και για αποκλειστικούς ίσως τίτλους. Που μόνο αυτό μπορούν να κάνουν και τίποτα περισσότερο. Είναι παιχνιδομηχανές. Θα το πληρώσεις μακροπρόθεσμα στην αγορά τίτλων. Εγώ θα αγοράζω παιχνίδια πάμφθηνα πάντως.

Δεν παίζω διαδικτυακά παιχνίδια, μόνο single player. Περισσότερο χρόνο σπαταλώ με το vintage hardware (386, 486, Pentium κτλ), παρά με το σύγχρονο. Δεν πήγαινα ποτέ με την μόδα και απεχθάνομαι τα σύγχρονα FPS. Προτιμώ στρατηγικής και περιπέτειας. Από FPS, μόνο τα Stalker αξίζουν και εννοείται το Lost Alpha.

Πρόσφατα ανακάλυψα και το PCem και ασχολούμαι μετά από 20 χρόνια με τους emulators και πάλι.

θα το δοκιμάσω αυτό το PCem

έχω τρέλα με το MAME.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Ως από τους παλιούς λόγω της ηλικίας των 48 χρονών (θεωρώ τον εαυτό μου ως τυραννόσαυρο της τεχνολογίας) θα συμφωνήσω μαζί σου

(απλά εγώ τα έχω όλα τα PC στην αποθήκη μου από το 8086-8088-80286-80386-486 έως και Pentium IV) όπως και θρυλικές κάρτες γραφικών της εποχής...τα μόνα λειτουργικά κομμάτια είναι Sinclair Spectrum ZX80 - Commodore - Amstrad - Amiga και αυτά στην αποθήκη...

ναι αλλά τώρα τα πράγματα είναι πάρα πολύ διαφορετικά αγαπητέ μου φίλε

αν θες να παίξεις στο PC θα πρέπει να έχεις μηχάνημα (χωρίς οθόνη) αξίας 1.000 ευρώ τουλάχιστον για αξιοπρεπή γραφικά (όχι τέλεια) αλλιώς θα πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη...

άρα είναι μονόδρομος η απόκτηση μιας κονσόλας με κόστος 500 ευρώ σε συνδυασμό της οποιαδήποτε τηλεόρασης που διαθέτουν όλοι στο σπίτι τους για να απολαύσεις ακόμα και UHD 4K 

πρόσεξε στα λέει ένας που έχει δώσει πάρα πολλά ευρώ για την αγορά του μηχανήματος της υπογραφής μου AMD Ryzen 7 2700X αλλά και ενός ακόμα μηχανήματος AMD Ryzen 9 3950X για άλλους σκοπούς

που έχει δώσει αρκετά χρήματα για αγορά καρτών γραφικών όπως GTX 1050Ti - GTX 1060 - GTX 1070Ti - GTX 1660Ti - GTX 1080Ti - RTX 2070 - RTX 2080Ti

που έχει δώσει αρκετά χρήματα για αγορά παιχνιδιών είτε στο PC (σε διάφορες πλατφόρμες) είτε στην κονσόλα

και κάτοχος XBOX One + XBOX One X και περιμένω το νέο XBOX Series X

θα το δοκιμάσω αυτό το PCem

έχω τρέλα με το MAME.

Ήμουν, είμαι και θα είμαι κατά των κονσολών. Δεν τις θεωρώ χρήσιμες για εμένα. Ο 3700x θεωρώ θα με συνοδεύσει για την επόμενη πενταετία τουλάχιστον και ίσως χρειαστεί να αναβαθμιστώ στο μέλλον σε nvme σκληρό δίσκο. Μπορεί να πάρω και μια CPU, αναλόγως τις τιμές. Πουλάς το παλιό hardware. Στην κονσόλα δεν μπορείς.

Nvidia καινούριες δεν θα αγοράσω ποτέ ξανά. Από τότε που μου κάηκε η 6800 Ultra στο εξάμηνο. Μου είχε καεί επίσης και η GF3 Ti 500, λόγω bug του detonator που απενεργοποιούσε τον ανεμιστήρα.

Φυσικά και να θέλεις να πάρεις PC για gaming και όχι μετριότητες θα τα σκάσεις αναλόγως.  4k, 2k είναι ηλιθιότητες για εμένα. Στο μάτι δεν φαίνεται η διαφορά σε σχέση με το 1080p. Ψυχολογικό είναι πρωτίστως.

Επένδυση είναι με πολλές λειτουργίες και προεκτάσεις είναι η απόκτηση PC. Η κονσόλα σε περιορίζει, μόνο στο gaming κομμάτι.

Για το vintage hardware, εγώ τις top κάρτες επέκτασης, όπως γραφικών και ήχου τις έχω πάρει τώρα για pure hardware experience.

Άλλο PCem, άλλο MAME. Το PCem κάνει hardware emulation αποκλειστικά x86 μηχανημάτων από ΧΤ μέχρι PII.

Προτιμώ να σκάσω τα λεφτά στο PC και να στερηθώ εξόδους σε μαγαζιά που παίζουν τα σιχαμερά ελληνικά τραγούδια. Έτσι μαζεύονται τα λεφτά για PC.

Άμα μου βρεις πρωτοκλασάτους τίτλους για PS5 και XBOX X, κάτω από 10 ευρώ εγώ θα κάψω τον Ryzen. Για PC βρίσκεις. Ας είναι καλά η αγορά της Ασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Black Flag είπε

Ήμουν, είμαι και θα είμαι κατά των κονσολών. Δεν τις θεωρώ χρήσιμες για εμένα. Ο 3700x θεωρώ θα με συνοδεύσει για την επόμενη πενταετία τουλάχιστον και ίσως χρειαστεί να αναβαθμιστώ στο μέλλον σε nvme σκληρό δίσκο. Μπορεί να πάρω και μια CPU, αναλόγως τις τιμές. Πουλάς το παλιό hardware. Στην κονσόλα δεν μπορείς.

Nvidia καινούριες δεν θα αγοράσω ποτέ ξανά. Από τότε που μου κάηκε η 6800 Ultra στο εξάμηνο. Μου είχε καεί επίσης και η GF3 Ti 500, λόγω bug του detonator που απενεργοποιούσε τον ανεμιστήρα.

Φυσικά και να θέλεις να πάρεις PC για gaming και όχι μετριότητες θα τα σκάσεις αναλόγως.  4k, 2k είναι ηλιθιότητες για εμένα. Στο μάτι δεν φαίνεται η διαφορά σε σχέση με το 1080p. Ψυχολογικό είναι πρωτίστως.

Επένδυση είναι με πολλές λειτουργίες και προεκτάσεις είναι η απόκτηση PC. Η κονσόλα σε περιορίζει, μόνο στο gaming κομμάτι.

Για το vintage hardware, εγώ τις top κάρτες επέκτασης, όπως γραφικών και ήχου τις έχω πάρει τώρα για pure hardware experience.

Άλλο PCem, άλλο MAME. Το PCem κάνει hardware emulation αποκλειστικά x86 μηχανημάτων από ΧΤ μέχρι PII.

Προτιμώ να σκάσω τα λεφτά στο PC και να στερηθώ εξόδους σε μαγαζιά που παίζουν τα σιχαμερά ελληνικά τραγούδια. Έτσι μαζεύονται τα λεφτά για PC.

Άμα μου βρεις πρωτοκλασάτους τίτλους για PS5 και XBOX X, κάτω από 10 ευρώ εγώ θα κάψω τον Ryzen. Για PC βρίσκεις. Ας είναι καλά η αγορά της Ασίας.

είμαστε τα άκρως αντίθετα (χαχαχα)

εγώ προτιμώ την "πράσινη" δηλαδή NVIDIA σε ότι αφορά τις κάρτες γραφικών απλά σε υλοποιήσεις ZOTAC ή EVGA (μένω μακριά από ASUS και GIGABYTE που σημείωση έχουν τις καλύτερες μητρικές/motherboard αλλά κακές υλοποιήσεις σε κάρτες γραφικών)

δεν μου αρέσει η "κόκκινη" δηλαδή AMD καθώς είχα πάρει RX4xx και RX5xx και βγήκαν ελαττωματικές από την κατασκευή τους/αγορά τους 2/2 κομμάτια έτσι είπα τέλος

προτίμησα τότε AMD Ryzen 7 2700X (τότε δεν υπήρχε η σειρά 3xxx) και αργότερα έστησα τον AMD Ryzen 9 3950X στον οποίο ακόμα αλλάζω πράγματα (αφαιρώ/προσθέτω) πιστεύω θα φάω κανένα χρόνο ακόμα μέχρι να τον ολοκληρώσω.

τα παιχνίδια που παίζω στο PC παίζουν σε ανάλυση 1080p (προσωπική επιλογή) καθώς για τον λόγο αυτό έχω καλή οθόνη BENQ ZOWIE XL2411P 144Hz (E-Sports Gaming) βέβαια έχω και άλλες οθόνες που σιγά σιγά βρίσκω λόγο να τις χρησιμοποιώ.

δεν θα έπαιζα σε 2K ούτε σε 4Κ.

για PC είπα έχω αγοράσει και αγοράζω πάρα πολλά παιχνίδια από πολλές πλατφόρμες και e-shops καθώς όλα είναι "Digital"

αλλά αγαπάω και την κονσόλα XBOX (XBOX 360 Slim + XBOX One + XBOX One X + σε αναμονή του XBOX Series X) έτσι αγοράζω και εκεί πάρα πολλά παιχνίδια είτε από το επίσημο XBOX Live (Store) αλλά τώρα τελευταία κυνηγάω και τα παιχνίδια από άλλου σε μορφή κλειδιού (Redeem Code)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστα είναι αυτά.

Αλλά διαφωνώ κάθετα ότι το PC για gaming σε ultra settings είναι ακριβό σπορ. Σε 1080p είναι στα επίπεδα μιας κονσόλας.

Anyway...

Ασχολήσου με PCem αξίζει.

Θα παίζεις DOS games με Sound Canvas...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2020 στις 5:54 ΜΜ, jmirko15 είπε

 

Και ο ένας το αγοράζει ο άλλος το νοικιάζει. Σαν να χαίρεσαι που νοίκιασες μίας μέρα Ferrari ένα πράγμα..

Θα τη χαρω, θα την ταξιδευψω , θα τη γουσταρω και μολις ερθουν τα μπιλετακια εφορια,τελη κυκλοφοριας, service και ασφαλεια θα την δωσω

Του χρονου αμα γουσταρω θα παρω mazerrati η buccati η και πατινι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/09/2020 at 17:37, jack124 said:

Δεν καταλαβαίνω που είναι το θετικό σε όλο αυτό, το μονοπώλιο ποτέ δεν κάνει καλό, επίσης η Sony κάποια studio είναι χρόνια δικά της, οπότε δεν στέκει η λογική ότι το κάνει και η sony αυτό..

Οι κινήσεις της Microsoft δείχνουν ξεκάθαρα ότι γεμίζει το gamepass και μετά που θα εξαρτηθούν από αυτό θα ανεβάσει την τιμή του στα ύψη


Δεν εχει κανενα λογο να το κανει αυτο που λες, ειναι καλυτερο να εχει μεγαλυτερη βαση συνδρομητων οικονομικα για την ms, δεν εχει νοημα να χρεωνει την υπηρεσια στα υψη και να διακινδυνευσει να χανει συνδρομητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 23/9/2020 στις 12:57 ΜΜ, ikorolis είπε

 

θα το δοκιμάσω αυτό το PCem

έχω τρέλα με το MAME.

 

το δοκιμασα και το συνιστώ μόνο στην περίπτωση που οποιοσδήποτε άλλος τρόπος να τρέξεις το παιχνίδι στα κανονικα Windows ή μέσω Virtualisierung αποτυγχάνει. ή θες αποκλειστικά 3d επιτάχυνση, αλλά δε λειτουργεί στα Windows 10 ενώ τα virtuabox&vmware δεν τη υποστηρίζουν για παιχνίδια Windows 98.

Για πολλά παλια παιχνίδια υπάρχουν mods, custom & source code installers, wrappers (πχdgvoodo, dxwindow, direct draw custom κλπ) ή και patchαρισμενα αρχεια exe, εκδόσεις gog, steam κλπ. 

Το πρόβλημα με το pcem&86box είναι πως έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Ένας καλός σύγχρονος επεξεργαστής ισοδυναμεί με Pentium 75mhz. Αν πας για παραπάνω θα έχεις καθυστέρηση στον ήχο και σπάσιμο στην εικόνα. Πρέπει να δεις και τις απαιτήσεις του παιχνιδιού. 

 

Μέχρι στιγμής μόνο για 3 παιχνίδια το έβαλα 

die hard trilogy : 3d επιτάχυνση είναι αδύνατη στα w10 αλλά σε Software τρέχει. 

 

Hunter Hunted :μόνο από εκεί παίζει μουσική cd. 

Flying Corps Gold: το installer ειναι μόνο για Windows 95 και υποστηρίζει 3d επιτάχυνση σε αντίθεση με την έκδοση για dos

 

 

Μέχρι στιγμής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...