Προς το περιεχόμενο

Πιθανή διαρροή των AidPods Studio, των επόμενης γενιάς over-ear ακουστικών της Apple


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσίευση στο Twitter ίσως αποκάλυψε τα AirPods Studio, τα over-ear ακουστικά που αναπτύσσει η Apple εδώ και αρκετό καιρό, με την κυκλοφορία να φημολογείται για πριν το τέλος του 2020.

Η δημοσίευση έγινε από τον λογαριασμό Fudge, leaker ο οποίος στο παρελθόν έχει δώσει σωστές πληροφορίες αναφορικά με τα πλάνα της Apple. Η εικόνα που δημοσίευσε λέγεται πως δείχνει τα μαύρα over-ear ακουστικά AirPods Studio, τα οποία ο leaker αναφέρει πως έχουν ένα είδος υφάσματος παρόμοιο με το mesh του HomePod. Επίσης, δημοσίευσε και ένα βίντεο στο οποίο απεικονίζεται η άσπρη έκδοση των ακουστικών της Apple.

Ο Mark Gurman από το Bloomberg, είχε πει πριν μερικούς μήνες πως η Apple ήδη εργάζονταν σε δύο εκδόσεις των AirPods Studio, μία high-end αλλά και μία που θα εστίαζε κυρίως στις αθλητικές δραστηριότητες και το fitness, όπου μάλιστα η δεύτερη θα ήταν κατασκευασμένη από ελαφρύτερα υλικά. Σύμφωνα με τον Fudge, οι εικόνες που δημοσίευσε προέρχονται από την «sport» έκδοση. Ο Gurman είχε περιγράψει τότε τα ακουστικά, περίπου όμως εμφανίζονται τώρα στις εικόνες, οπότε είναι μία ένδειξη ότι ίσως η διαρροή να ευσταθεί.

Τα AirPods Studio αναμένονται να έχουν εναλλάξιμα καλύμματα ακουστικών ενώ η στεφάνη γύρω από το κεφάλι θα συνδέεται μαγνητικά με το πλαίσιο επιτρέποντας στους χρήστες να προσαρμόζουν τα ακουστικά σε διάφορα χρώματα. Επίσης, θα έχουν τεχνολογία ANC ενεργής ακύρωσης θορύβου, ανίχνευση κεφαλιού και λαιμού αλλά και ανίχνευση προσανατολισμού.

Για την ώρα δεν υπάρχουν πληροφορίες αναφορικά με την κυκλοφορία των AirPods Studio, αλλά με την Apple να κυκλοφορεί τα νέα iPhone τον Οκτώβριο, ίσως η εταιρία αποκαλύψει και τα νέα ακουστικά της στο ίδιο event.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

 

Ο John prosser τα εχει διαρευσει απο 16 Σεπτεμβρίου

@jon_prosser

AirPods Studio (codename: B515)

- High quality leather / metal -

Magnetic ear cups - Reversible -

detects R/L ear -

No headphone jack -

USB-C port

https://www.youtube.com/watch?v=ENXYxqL-dB8

 

 

Επεξ/σία από avacan23
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ακριβώς όπως τα airpods δεν μας έδωσαν ποτέ τον ήχο που μπορείς να πάρεις κυριολεκτικά από ακουστικά των 10€ (KZ ZSN Pro (ναι ναι, είναι ενσύρματα)), έτσι κι αυτά δεν θα μας δώσουν τον ήχο που μπορείς να πάρεις από ακουστικά των 60€ (ISK HD9999). Αλλά rest assured, θα κάνουν πάνω από 300€ αν έπρεπε να μαντέψω... Και θα τα αγοράσουν πολλοί ανίδεοι...

Επεξ/σία από FishFIsh
  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, FishFIsh είπε

Και ακριβώς όπως τα airpods δεν μας έδωσαν ποτέ τον ήχο που μπορείς να πάρεις κυριολεκτικά από ακουστικά των 10€ (KZ ZSN Pro (ναι ναι, είναι ενσύρματα), έτσι κι αυτά δεν θα μας δώσουν τον ήχο που μπορείς να πάρεις από ακουστικά των 60€ (ISK HD9999). Αλλά rest assured, θα κάνουν πάνω από 300€ αν έπρεπε να μαντέψω... Και θα τα αγοράσουν πολλοί ανίδεοι...

χωρις προθεση για vs , αγορασες airpods και δεν σου βγηκανε καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, avacan23 είπε

spacer.png

Ο John prosser τα εχει διαρευσει απο 16 Σεπτεμβρίου

@jon_prosser

AirPods Studio (codename: B515)

- High quality leather / metal -

Magnetic ear cups - Reversible -

detects R/L ear -

No headphone jack -

USB-C port

https://www.youtube.com/watch?v=ENXYxqL-dB8

Η καλυτερη πηγη ειναι αυτος. 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FishFIsh είπε

Και ακριβώς όπως τα airpods δεν μας έδωσαν ποτέ τον ήχο που μπορείς να πάρεις κυριολεκτικά από ακουστικά των 10€ (KZ ZSN Pro (ναι ναι, είναι ενσύρματα), έτσι κι αυτά δεν θα μας δώσουν τον ήχο που μπορείς να πάρεις από ακουστικά των 60€ (ISK HD9999). Αλλά rest assured, θα κάνουν πάνω από 300€ αν έπρεπε να μαντέψω... Και θα τα αγοράσουν πολλοί ανίδεοι...

Εδώ να πούμε ούτε aptX HD δεν έχουν - ακριβά ακουστικά και να μην έχεις δυνατότητα να απολαμβάνεις Hi-Res Audio (24bit)...

Επεξ/σία από KnightRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, FishFIsh είπε

Και ακριβώς όπως τα airpods δεν μας έδωσαν ποτέ τον ήχο που μπορείς να πάρεις κυριολεκτικά από ακουστικά των 10€ (KZ ZSN Pro (ναι ναι, είναι ενσύρματα), έτσι κι αυτά δεν θα μας δώσουν τον ήχο που μπορείς να πάρεις από ακουστικά των 60€ (ISK HD9999). Αλλά rest assured, θα κάνουν πάνω από 300€ αν έπρεπε να μαντέψω... Και θα τα αγοράσουν πολλοί ανίδεοι...

Τα EarPods όμως των 20€ (τόσο είχαν τα πρώτα χρόνια) έβαζαν κάτω όλη την αγορά ..... στο range μέχρι 80€. Να τα λέμε και αυτά. Τώρα όμως τι παίρνουμε για ενσύρματα μέχρι 50€;

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

χωρις προθεση για vs , αγορασες airpods και δεν σου βγηκανε καλα?

Δεν λέω ότι θα σου χαλάσουν... αυτό μας έλειπε δηλαδή... 
Λέω ότι αυτό που προσφέρουν από άποψη ήχου αξίζει κάτω απο 10€

Βάλε και το όνομα της Apple, 30€ 

Βάλε και τις δυνατότητες Bluetooth, 40€

Βάλε και τον ενισχυτή, 50€

Βάλε και την μπαταρία, 60€

Όλα στην πραγματικότητα τα υπετιμολόγησα για να φτάσω σε μια τιμή που είναι και πάλι ακριβή η οποία δυστυχώς και πάλι δεν πλησιάζει την τιμή των airpods... Τα original airpods δεν είχαν ίχνος μπάσου επειδή δεν είχαν καλό sealing στο αφτί. Τα airpods pro κλείνουν καλύτερα κι έχεις καλύτερο ήχο, αλλά και πάλι δεν είχες τον ήχο που μπορείς να έχεις με ένα ζευγάρι φθηνά, αλλά καλά (αν και ενσύρματα) ακουστικά... (πιστεύω τα kz zsn pro που στοιχίζουν σήμερα 10€ έχουν καλύτερο ήχο, αν όχι τότε άλλα γύρω στα 25-35€ σίγουρα έχουν (δεν γίνομαι απόλυτος, επειδή όχι δεν τα έχω ακούσει, αλλά ναι, τα έχω ψάξει)). 

Με λίγα λόγια δεν αγοράζω airpods... Δεν είναι τα μόνα ασύρματα ακούστικα, σίγουρα δεν είναι τα πιο άνετα και ακόμα πιο σίγουρα, δεν έχουν τον ήχο που θα θελα... Το noise cancelling είναι το μόνο που κακήν κακώς τα ψεύτο ξεχωρίζει, αλλά πλέον έχουν βγει πολλά άλλα σε πολύ καλύτερες τιμές με παρόμοια απόδοση και σε αυτόν τον τομέα... Προσωπικά έχω TWS ακουστικά. Με καλούτσικο ήχο, καλύτερο από τα original airpods, λογικά χειρότερο από τα pro. Δεν τα χρησιμοποιώ... Προτιμώ να ξεκουράζω τα αυτάκια μου με σωστά ακουστικά και να έχω ένα καλώδιο να κρέμεται, παρά να είναι wireless και να τρέχουν αίμα (υπερβολές :3 )

Για να απαντήσω στο ερώτημα σου όμως επειδή μάλλον αυτό εννοούσες... Αν πίστευα στα λεγόμενα της Apple και έπαιρνα τα airpods, αλλά τύχαινε εγώ ένας ανίδεος αγοραστής να μου έχουν κάνει δώρο τα KZ ZSN Pro ή να τα είδα τυχαια στο ίντερνετ και να τα αγόρασα, και μετά άκουγα την μέρα νε τη νύχτα, τότε ναι... Στο μυαλό μου δεν θα μου έβγαιναν καλά τα airpods. Αν δεν είχα καμία εμπειρία από διαφορετικά ακουστικά, μόνο από αυτά τα δύο, θα νόμιζα ότι τα airpods είναι χαλασμένα και θα τα έστελνα στο σέρβις...

Όλα αυτά αν πίστευα στις υποσχέσεις της Apple σχετικά με τον ήχο που υποτίθεται πως δίνουν τα ακουστικά...  Ούτε εγώ βασικά έχω πρόθεση για VS... Φαίνομαι λιγάκι επιθετικός, sorry about that. Μου την δίνει η τιμολόγηση της Apple και το γεγονός ότι είναι πολλοί αυτοί που αγοράζουν τα προϊόντα της χωρίς να βλέπουν καν τις δυνατότητες του προϊόντος...

4 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Τα EarPods όμως των 20€ (τόσο είχαν τα πρώτα χρόνια) έβαζαν κάτω όλη την αγορά ..... στο range μέχρι 80€. Να τα λέμε και αυτά. Τώρα όμως τι παίρνουμε για ενσύρματα μέχρι 50€;

 Γιατί; Εγώ βλέπω τα earpods και βλέπω ένα ζευγάρι ακουστικών που δεν κλείνουν το αυτί... Με άλλα λόγια ένα ζευγάρι ακουστικών που αφήνουν ήχο να εισέλθει από τον έξω κόσμο στο αυτί σου πνίγοντας τα πρίμα. Επίσης πολύ φτωχό μπάσο χωρίς ουσιαστική παρουσία... Γιατί; Μάλλον πως; Πως έβαζαν κάτω όλη την αγορά μέχρι τα 80€; Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα νε προϊόντα της Apple πριν από το 2015, αλλά αν δεν βγήκαν πριν το 2010, τότε έχω την πεποίθηση ότι μέχρι 80€ υπήρχαν μπόλικα ακουστικά που έκλειναν πιο καλά το αυτί και είχαν καλύτερα "drivers" μέσα τους. 

Όσο για το σήμερα... Κοίτα για Hybrid IEM ακουστικά. Όχι στην Ελληνική αγορά. Μέχρι 50€ μπορείς να βρεις απίστευτα ακουστικά... Και το εννοώ... Απίστευτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dasimo είπε

Όλα apple.....αλλά στα ακουστικά τα Sony wh-xb900n τα απολαμβάνω όσο τίποτε άλλο. Για την τηλεεργασια τα AirPods είναι άπαιχτα.

Εχω και τα XB900N μετριος ηχος πολυ muffled με μπασο που.καλυπτει τα παντα. Απο την αλλη αναπαυτικα και με ηχο για την μάζα.

4 ώρες πριν, KnightRider είπε

Εδώ να πούμε ούτε aptX HD δεν έχουν - ακριβά ακουστικά και να μην έχεις δυνατότητα να απολαμβάνεις Hi-Res Audio (24bit)...

Κατα την γνωμη μου δεν εχει νοημα το High res sound σε τέτοιου επιπεδου ακουστικα apple M50X DT770 DT990 Sony XM3 PX7 κτλ.κτλ 

Να εχεις κανα καλο ακουστικό Focal clear , Sundara , 1990 , 660s 800s με καλο dac.amp. να πω οκ εχει νόημα το high res.

Μην τρελαίνεστε με τα bt codecs Ldac aptx κτλ καλο ειναι να υπαρχουν σιγουρα ,αλλα τι να την κανεις τελικη 240 οταν εχεις οριο ταχυτητας 50.

2 ώρες πριν, FishFIsh είπε

Δεν λέω ότι θα σου χαλάσουν... αυτό μας έλειπε δηλαδή... 
Λέω ότι αυτό που προσφέρουν από άποψη ήχου αξίζει κάτω απο 10€

Βάλε και το όνομα της Apple, 30€ 

Βάλε και τις δυνατότητες Bluetooth, 40€

Βάλε και τον ενισχυτή, 50€

Βάλε και την μπαταρία, 60€

Όλα στην πραγματικότητα τα υπετιμολόγησα για να φτάσω σε μια τιμή που είναι και πάλι ακριβή η οποία δυστυχώς και πάλι δεν πλησιάζει την τιμή των airpods... Τα original airpods δεν είχαν ίχνος μπάσου επειδή δεν είχαν καλό sealing στο αφτί. Τα airpods pro κλείνουν καλύτερα κι έχεις καλύτερο ήχο, αλλά και πάλι δεν είχες τον ήχο που μπορείς να έχεις με ένα ζευγάρι φθηνά, αλλά καλά (αν και ενσύρματα) ακουστικά... (πιστεύω τα kz zsn pro που στοιχίζουν σήμερα 10€ έχουν καλύτερο ήχο, αν όχι τότε άλλα γύρω στα 25-35€ σίγουρα έχουν (δεν γίνομαι απόλυτος, επειδή όχι δεν τα έχω ακούσει, αλλά ναι, τα έχω ψάξει)). 

Με λίγα λόγια δεν αγοράζω airpods... Δεν είναι τα μόνα ασύρματα ακούστικα, σίγουρα δεν είναι τα πιο άνετα και ακόμα πιο σίγουρα, δεν έχουν τον ήχο που θα θελα... Το noise cancelling είναι το μόνο που κακήν κακώς τα ψεύτο ξεχωρίζει, αλλά πλέον έχουν βγει πολλά άλλα σε πολύ καλύτερες τιμές με παρόμοια απόδοση και σε αυτόν τον τομέα... Προσωπικά έχω TWS ακουστικά. Με καλούτσικο ήχο, καλύτερο από τα original airpods, λογικά χειρότερο από τα pro. Δεν τα χρησιμοποιώ... Προτιμώ να ξεκουράζω τα αυτάκια μου με σωστά ακουστικά και να έχω ένα καλώδιο να κρέμεται, παρά να είναι wireless και να τρέχουν αίμα (υπερβολές :3 )

Για να απαντήσω στο ερώτημα σου όμως επειδή μάλλον αυτό εννοούσες... Αν πίστευα στα λεγόμενα της Apple και έπαιρνα τα airpods, αλλά τύχαινε εγώ ένας ανίδεος αγοραστής να μου έχουν κάνει δώρο τα KZ ZSN Pro ή να τα είδα τυχαια στο ίντερνετ και να τα αγόρασα, και μετά άκουγα την μέρα νε τη νύχτα, τότε ναι... Στο μυαλό μου δεν θα μου έβγαιναν καλά τα airpods. Αν δεν είχα καμία εμπειρία από διαφορετικά ακουστικά, μόνο από αυτά τα δύο, θα νόμιζα ότι τα airpods είναι χαλασμένα και θα τα έστελνα στο σέρβις...

Όλα αυτά αν πίστευα στις υποσχέσεις της Apple σχετικά με τον ήχο που υποτίθεται πως δίνουν τα ακουστικά...  Ούτε εγώ βασικά έχω πρόθεση για VS... Φαίνομαι λιγάκι επιθετικός, sorry about that. Μου την δίνει η τιμολόγηση της Apple και το γεγονός ότι είναι πολλοί αυτοί που αγοράζουν τα προϊόντα της χωρίς να βλέπουν καν τις δυνατότητες του προϊόντος...

 Γιατί; Εγώ βλέπω τα earpods και βλέπω ένα ζευγάρι ακουστικών που δεν κλείνουν το αυτί... Με άλλα λόγια ένα ζευγάρι ακουστικών που αφήνουν ήχο να εισέλθει από τον έξω κόσμο στο αυτί σου πνίγοντας τα πρίμα. Επίσης πολύ φτωχό μπάσο χωρίς ουσιαστική παρουσία... Γιατί; Μάλλον πως; Πως έβαζαν κάτω όλη την αγορά μέχρι τα 80€; Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα νε προϊόντα της Apple πριν από το 2015, αλλά αν δεν βγήκαν πριν το 2010, τότε έχω την πεποίθηση ότι μέχρι 80€ υπήρχαν μπόλικα ακουστικά που έκλειναν πιο καλά το αυτί και είχαν καλύτερα "drivers" μέσα τους. 

Όσο για το σήμερα... Κοίτα για Hybrid IEM ακουστικά. Όχι στην Ελληνική αγορά. Μέχρι 50€ μπορείς να βρεις απίστευτα ακουστικά... Και το εννοώ... Απίστευτα...

Απιστευτα ακουστικα iem για τα λεφτα τους ναι σιγουρα οπως πχ τα soul byrd ...σε σύγκριση με αλλα πλαναρ in ear η final audio piano , B1 η καποια shure η ie800 κτλ κτλ ε δεν θα λεγα οτι ειναι καν κοντα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, FishFIsh είπε

Δεν λέω ότι θα σου χαλάσουν... αυτό μας έλειπε δηλαδή... 
Λέω ότι αυτό που προσφέρουν από άποψη ήχου αξίζει κάτω απο 10€

Βάλε και το όνομα της Apple, 30€ 

Βάλε και τις δυνατότητες Bluetooth, 40€

Βάλε και τον ενισχυτή, 50€

Βάλε και την μπαταρία, 60€

Όλα στην πραγματικότητα τα υπετιμολόγησα για να φτάσω σε μια τιμή που είναι και πάλι ακριβή η οποία δυστυχώς και πάλι δεν πλησιάζει την τιμή των airpods... Τα original airpods δεν είχαν ίχνος μπάσου επειδή δεν είχαν καλό sealing στο αφτί. Τα airpods pro κλείνουν καλύτερα κι έχεις καλύτερο ήχο, αλλά και πάλι δεν είχες τον ήχο που μπορείς να έχεις με ένα ζευγάρι φθηνά, αλλά καλά (αν και ενσύρματα) ακουστικά... (πιστεύω τα kz zsn pro που στοιχίζουν σήμερα 10€ έχουν καλύτερο ήχο, αν όχι τότε άλλα γύρω στα 25-35€ σίγουρα έχουν (δεν γίνομαι απόλυτος, επειδή όχι δεν τα έχω ακούσει, αλλά ναι, τα έχω ψάξει)). 

Με λίγα λόγια δεν αγοράζω airpods... Δεν είναι τα μόνα ασύρματα ακούστικα, σίγουρα δεν είναι τα πιο άνετα και ακόμα πιο σίγουρα, δεν έχουν τον ήχο που θα θελα... Το noise cancelling είναι το μόνο που κακήν κακώς τα ψεύτο ξεχωρίζει, αλλά πλέον έχουν βγει πολλά άλλα σε πολύ καλύτερες τιμές με παρόμοια απόδοση και σε αυτόν τον τομέα... Προσωπικά έχω TWS ακουστικά. Με καλούτσικο ήχο, καλύτερο από τα original airpods, λογικά χειρότερο από τα pro. Δεν τα χρησιμοποιώ... Προτιμώ να ξεκουράζω τα αυτάκια μου με σωστά ακουστικά και να έχω ένα καλώδιο να κρέμεται, παρά να είναι wireless και να τρέχουν αίμα (υπερβολές :3 )

Για να απαντήσω στο ερώτημα σου όμως επειδή μάλλον αυτό εννοούσες... Αν πίστευα στα λεγόμενα της Apple και έπαιρνα τα airpods, αλλά τύχαινε εγώ ένας ανίδεος αγοραστής να μου έχουν κάνει δώρο τα KZ ZSN Pro ή να τα είδα τυχαια στο ίντερνετ και να τα αγόρασα, και μετά άκουγα την μέρα νε τη νύχτα, τότε ναι... Στο μυαλό μου δεν θα μου έβγαιναν καλά τα airpods. Αν δεν είχα καμία εμπειρία από διαφορετικά ακουστικά, μόνο από αυτά τα δύο, θα νόμιζα ότι τα airpods είναι χαλασμένα και θα τα έστελνα στο σέρβις...

Όλα αυτά αν πίστευα στις υποσχέσεις της Apple σχετικά με τον ήχο που υποτίθεται πως δίνουν τα ακουστικά...  Ούτε εγώ βασικά έχω πρόθεση για VS... Φαίνομαι λιγάκι επιθετικός, sorry about that. Μου την δίνει η τιμολόγηση της Apple και το γεγονός ότι είναι πολλοί αυτοί που αγοράζουν τα προϊόντα της χωρίς να βλέπουν καν τις δυνατότητες του προϊόντος...

 Γιατί; Εγώ βλέπω τα earpods και βλέπω ένα ζευγάρι ακουστικών που δεν κλείνουν το αυτί... Με άλλα λόγια ένα ζευγάρι ακουστικών που αφήνουν ήχο να εισέλθει από τον έξω κόσμο στο αυτί σου πνίγοντας τα πρίμα. Επίσης πολύ φτωχό μπάσο χωρίς ουσιαστική παρουσία... Γιατί; Μάλλον πως; Πως έβαζαν κάτω όλη την αγορά μέχρι τα 80€; Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα νε προϊόντα της Apple πριν από το 2015, αλλά αν δεν βγήκαν πριν το 2010, τότε έχω την πεποίθηση ότι μέχρι 80€ υπήρχαν μπόλικα ακουστικά που έκλειναν πιο καλά το αυτί και είχαν καλύτερα "drivers" μέσα τους. 

Όσο για το σήμερα... Κοίτα για Hybrid IEM ακουστικά. Όχι στην Ελληνική αγορά. Μέχρι 50€ μπορείς να βρεις απίστευτα ακουστικά... Και το εννοώ... Απίστευτα...

Hybrid IEM τι μάρκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...