Προς το περιεχόμενο

Πιθανή διαρροή των AidPods Studio, των επόμενης γενιάς over-ear ακουστικών της Apple


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Hybrid IEM τι μάρκα;

Προσωπικά μου αρέσουν ορισμένα KZ. Υπάρχουν ωστόσο καλές επίλογες από CCA, QKZ, Tinaudio, TFZ, TIN κ.α... Δεν θα σου πω ότι τα έχω δοκιμάσει, επειδή δεν... Θα σου πω όμως ότι (παρότι αυτό που θα υπωθεί είναι εξαιρετικά υποκειμενικό) έχω αρκετά αναλυτικό αυτί... Παρότι προτιμώ λίγο παραπάνω μπάσο στα ακουστικά μου, γνωρίζω ανά πάσα στιγμή ότι ακούω με παραπάνω μπάσο. Ξέρω τι να ξεχωρίσω στον ήχο όσον αφορά τα mids και τα highs... Έχω ακούσει κάμποσα ακουστικά και ηχεία στα λίγα χρόνια που ζω. Από σκουπίδια, μέχρι εξαιρετικά... (και κάποιες φορές κάποια που ήθελαν να το παίξουν εξαιρετικά, αλλά απέτυχαν...). Παρότι λοιπόν δεν έχω ακούσει πολλά Hybrid IEMs, το γεγονός ότι αντικειμενικά (έχουν γίνει δοκιμές με κατάλληλο εξοπλισμό) υπάρχουν καλύτερα από αυτά που προσωπικά δεν έχω θέμα να χρησιμοποιώ, σε τιμή κάτω των 50€, με κάνουν να νιώθω άνετα να τα προτείνω... 
(Υπάρχουν και κάτω από 20€ φυσικά επιλογές που ολίγον τι πατάνε κάτω τα Earpods 🙄 )

7 ώρες πριν, Agony είπε

Εχω και τα XB900N μετριος ηχος πολυ muffled με μπασο που.καλυπτει τα παντα. Απο την αλλη αναπαυτικα και με ηχο για την μάζα.

Κατα την γνωμη μου δεν εχει νοημα το High res sound σε τέτοιου επιπεδου ακουστικα apple M50X DT770 DT990 Sony XM3 PX7 κτλ.κτλ 

Να εχεις κανα καλο ακουστικό Focal clear , Sundara , 1990 , 660s 800s με καλο dac.amp. να πω οκ εχει νόημα το high res.

Μην τρελαίνεστε με τα bt codecs Ldac aptx κτλ καλο ειναι να υπαρχουν σιγουρα ,αλλα τι να την κανεις τελικη 240 οταν εχεις οριο ταχυτητας 50.

Απιστευτα ακουστικα iem για τα λεφτα τους ναι σιγουρα οπως πχ τα soul byrd ...σε σύγκριση με αλλα πλαναρ in ear η final audio piano , B1 η καποια shure η ie800 κτλ κτλ ε δεν θα λεγα οτι ειναι καν κοντα. :)

Νομίζω εάν βάλεις να ακούσεις στα Sony σου σε AAC και μετά σε LDAC, θα καταλάβεις διαφορά (απενεργοποίησε το noise canallation πρώτα please)... Αν ας πούμε έχεις ένα MP3 κομμάτι στα 320kbps, λες ότι οκ, καλό είναι. Με απλά ακουστικά δεν καταλαβαίνεις σχεδόν καθόλου διαφορές με το ασυμπίεστο (μεγάλο ρόλο βέβαια παίζει και το τι ακούς και σε τι ποιότητα έχει ηχογραφηθεί). Το ότι δεν καταλαβαίνεις άμεσα διαφορές βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν τις καταλαβαίνει και το τύμπανο σου, και κατά συνέπεια ο εγκέφαλος σου... Δεν θα καταλάβει το ίδιο ποσοστό "ευχαρίστησης" ο εγκέφαλος στο συμπιεσμένο είναι η δική μου άποψη (ναι μεν μικροδιαφορές, αλλά διαφορές nontheless). Επέιδή η έλλειψη ορισμένων συχνοτήτων στο ένα δεν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με την μη έλλειψη στο άλλο... 
 Έχει λοιπόν συμπιεστεί αυτό. Τώρα ρίχτου κι άλλη συμπίεση με το Bluetooth Codec από πάνω. Αυτό είναι πλέον προσθετικό, μόλις ξανά συμπίεσες τον ήχο της συσκευής σου. Δεν σημαίνει πως επειδή είναι 320kbps το κομμάτι και 320kbps το Bluetooth codec ήρθαν και έδεσαν. Το κομμάτι είχε φάει ξύλο και το ξανά δέρνουμε... Συγκεκριμένα τα κομμάτια χάνουν ουσιαστικά το ανώτερο άκρο των συχνοτήτων τους στο AAC... Αν λοιπόν τα Sony σου είναι ικανά να προσδώσουν παροουσία στα υψηλότερα πρίμα (τα ξέρω ονομαστικά τα ακοστικά, αλλά δεν τα έχω ακούσει), τότε θεωρώ πως θα ακούσεις διαφορά από AAC σε LDAC (εκτός εάν είσαι μεγάλος σε ηλικία... εκεί συμπιέζεις από μόνος σου τον ήχο xD )

Τώρα όσον αφορά τα ΙΕΜ ακουστικά που ανέφερες... Eh... Καλά. Οκ... Ξεφύγαμε νομίζω όμως από τις τιμές που μας επιτρέπεται να κοιτάμε για να αγοράσουμε... Μέχρι 80€ για IEMs θα έδινα, παραπάνω νομίζω είναι λιγάκι... παράλογο να το πω... πφφφ... Βασικά είναι ακουστικά που δεν θέλεις να τα πάρεις έξω για καθημερινή χρήση επειδή τα αδικείς (τόσο λόγω εξωτερικού θορύβου εάν είσαι στο δρόμο, όσο και από φόβο ας πούμε μην τα χαλάσεις από κάνα βλαμμένο ατύχημα...). Οπότε τα έχεις για εσωτερική χρήση... Εκεί όμως θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε over ear headphones... Οπότε για εμένα τουλάχιστον, χάνεται ο σκοπός των IEM όταν ξεπεράσουν ένα όριο τιμής και δεν θέλω πλέον να τα κουβαλάω μαζί μου... (προσωπική άποψη βέβαια)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, FishFIsh είπε

Προσωπικά μου αρέσουν ορισμένα KZ. Υπάρχουν ωστόσο καλές επίλογες από CCA, QKZ, Tinaudio, TFZ, TIN κ.α... Δεν θα σου πω ότι τα έχω δοκιμάσει, επειδή δεν... Θα σου πω όμως ότι (παρότι αυτό που θα υπωθεί είναι εξαιρετικά υποκειμενικό) έχω αρκετά αναλυτικό αυτί... Παρότι προτιμώ λίγο παραπάνω μπάσο στα ακουστικά μου, γνωρίζω ανά πάσα στιγμή ότι ακούω με παραπάνω μπάσο. Ξέρω τι να ξεχωρίσω στον ήχο όσον αφορά τα mids και τα highs... Έχω ακούσει κάμποσα ακουστικά και ηχεία στα λίγα χρόνια που ζω. Από σκουπίδια, μέχρι εξαιρετικά... (και κάποιες φορές κάποια που ήθελαν να το παίξουν εξαιρετικά, αλλά απέτυχαν...). Παρότι λοιπόν δεν έχω ακούσει πολλά Hybrid IEMs, το γεγονός ότι αντικειμενικά (έχουν γίνει δοκιμές με κατάλληλο εξοπλισμό) υπάρχουν καλύτερα από αυτά που προσωπικά δεν έχω θέμα να χρησιμοποιώ, σε τιμή κάτω των 50€, με κάνουν να νιώθω άνετα να τα προτείνω... 
(Υπάρχουν και κάτω από 20€ φυσικά επιλογές που ολίγον τι πατάνε κάτω τα Earpods)
 

https://www.skroutz.gr/c/1858/akoustika_psires.html?from=catspan&keyphrase=KZ&o=ακουστικα+KZ
 

Αυτά ας πούμε έχουν πολύ μικρό ακουστικό που μπαίνει μέσα στο αυτί και δεν με βολεύει. Της apple τα EarPods είναι λίγο πιο μεγάλα και κουμπώνουν ακριβώς. Σε τέτοιο σχέδιο έχεις να προτείνεις κάτι;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jimarass26 είπε

https://www.skroutz.gr/c/1858/akoustika_psires.html?from=catspan&keyphrase=KZ&o=ακουστικα+KZ
 

Αυτά ας πούμε έχουν πολύ μικρό ακουστικό που μπαίνει μέσα στο αυτί και δεν με βολεύει. Της apple τα EarPods είναι λίγο πιο μεγάλα και κουμπώνουν ακριβώς. Σε τέτοιο σχέδιο έχεις να προτείνεις κάτι;

Ευχαριστώ

Δεν σε βολεύουν τα in ear ακουστικά με tips σιλικόνης; Ομολογώ πως δεν είσαι ο πρώτος που μου το λέει... Δεν έχω να σου προτείνω κάτι αξιόλογο δυστυχώς... Έχω απορρίψει τα "earbuds" από τα 12 μου 🙄 Δεν μου έδιναν την ίδια αίσθηση στον ήχο με τα in ear μιας και δεν έκλειναν (σφράγιζαν) το αυτί τελείως και δεν τα χρησιμοποιώ... Υποθέτω πήγαινε για τα της Apple. Παραδόξως φθηνά είναι 😅

Υπάρχουν κάμποσα μοντέλα στην αγορά βέβαια, μπορείς να κάνεις μια μικρή έρευνα και να βρεις κάτι αξιόλογο (για τύπου earbud ακουστικό) νομίζω. Θέλω να πιστεύω ότι θα βρεις κάτι καλύτερο από της Apple για λίγο περισσότερα, αν όχι λιγότερα χρήματα.

 

Αν όμως μου λες ότι δεν σου κάθεται σωστά στο αυτί κάποιο IEM... αυτό κάποιες φορές πάει ανάλογα με το μοντέλο (ορισμένα IEM είναι μεγαλύτερα από τα περισσότερα, αν και σιγά σιγά φαίνεται να προσπαθούν να καταλήξουν οι περισσότεροι σε ένα σχεδόν ίδιο σχέδιο). Τα περισσότερα μοντέλα συνήθως κάθονται καλά στους περισσότερους ανθρώπους. Τα περισσότερα IEMs ακολουθούν έναν σχεδιασμό παρόμοιο με τα ακουστικά βαρηκοΐας. Δηλαδή να προσφέρεται στήριξη από όλο το σώμα του αυτιού. Αν λέγοντας πολύ μικρό, εννοείς ότι τα tips σιλικόνης είναι μικρά, τα περισσότερα IEMs (αν όχι όλα) περιλαμβάνουν tips διαφορετικών μεγεθών... 

Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις τα KZ ZSN Pro εάν δεν έχεις κάποιο αξιόλογο ζευγάρι ακουστικών για καθημερινή χρήση. Γύρω στα 10-12€ είναι. Μπορεί να μην τα θεωρήσεις και ιδιαίτερα καλά (έχουν ψιλό "άγρια" πρίμα εκτός των άλλων) ή μπορεί να μην σου κάθονται καλά στο αυτί, αλλά 10€ είναι. Αν δεν σου κάνουν, τα δίνεις δωράκι, θα τα ευχαριστηθούν. Αν όμως έχεις φυσιολογικό σχήμα αυτιού πιστεύω θα σου αρέσουν... Ίσως αλλάξεις γνώμη για τα tips σιλικόνης 😋

https://a.aliexpress.com/_mOkBGrh

Επεξ/σία από FishFIsh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/9/2020 στις 9:35 ΜΜ, KnightRider είπε

Εδώ να πούμε ούτε aptX HD δεν έχουν - ακριβά ακουστικά και να μην έχεις δυνατότητα να απολαμβάνεις Hi-Res Audio (24bit)...

Τι να το κανείς το aptx hd οταν εχουν ldac. 

Όλοι το καταργούν πια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2020 στις 1:24 ΠΜ, alexakos89 είπε

Τι να το κανείς το aptx hd οταν εχουν ldac. 

Όλοι το καταργούν πια. 

Θα έχουν LDAC; Έκανα ένα γρήγορο search και δεν το είδα να το υποστηρίζει κανένας αυτό... Κάτι θα ξέρεις όμως :3 
(To AptX HD έχει πολύ καλύτερη εμβέλεια σαν codec. Το LDAC μετά από 2-3 μέτρα χάνει πολύ σε ποιότητα. Όταν ξεπεράσεις τα 3 μέτρα, το AptX HD είναι η καλύτερη επιλογή αν και σχεδόν το μισό bitrate, οπότε κάτι καλό έχει κι αυτό το κακόμοιρο) 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2020 στις 5:31 ΜΜ, FishFIsh είπε

Δεν σε βολεύουν τα in ear ακουστικά με tips σιλικόνης; Ομολογώ πως δεν είσαι ο πρώτος που μου το λέει... Δεν έχω να σου προτείνω κάτι αξιόλογο δυστυχώς... Έχω απορρίψει τα "earbuds" από τα 12 μου 🙄 Δεν μου έδιναν την ίδια αίσθηση στον ήχο με τα in ear μιας και δεν έκλειναν (σφράγιζαν) το αυτί τελείως και δεν τα χρησιμοποιώ... Υποθέτω πήγαινε για τα της Apple. Παραδόξως φθηνά είναι 😅

Υπάρχουν κάμποσα μοντέλα στην αγορά βέβαια, μπορείς να κάνεις μια μικρή έρευνα και να βρεις κάτι αξιόλογο (για τύπου earbud ακουστικό) νομίζω. Θέλω να πιστεύω ότι θα βρεις κάτι καλύτερο από της Apple για λίγο περισσότερα, αν όχι λιγότερα χρήματα.

Αν όμως μου λες ότι δεν σου κάθεται σωστά στο αυτί κάποιο IEM... αυτό κάποιες φορές πάει ανάλογα με το μοντέλο (ορισμένα IEM είναι μεγαλύτερα από τα περισσότερα, αν και σιγά σιγά φαίνεται να προσπαθούν να καταλήξουν οι περισσότεροι σε ένα σχεδόν ίδιο σχέδιο). Τα περισσότερα μοντέλα συνήθως κάθονται καλά στους περισσότερους ανθρώπους. Τα περισσότερα IEMs ακολουθούν έναν σχεδιασμό παρόμοιο με τα ακουστικά βαρηκοΐας. Δηλαδή να προσφέρεται στήριξη από όλο το σώμα του αυτιού. Αν λέγοντας πολύ μικρό, εννοείς ότι τα tips σιλικόνης είναι μικρά, τα περισσότερα IEMs (αν όχι όλα) περιλαμβάνουν tips διαφορετικών μεγεθών... 

Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις τα KZ ZSN Pro εάν δεν έχεις κάποιο αξιόλογο ζευγάρι ακουστικών για καθημερινή χρήση. Γύρω στα 10-12€ είναι. Μπορεί να μην τα θεωρήσεις και ιδιαίτερα καλά (έχουν ψιλό "άγρια" πρίμα εκτός των άλλων) ή μπορεί να μην σου κάθονται καλά στο αυτί, αλλά 10€ είναι. Αν δεν σου κάνουν, τα δίνεις δωράκι, θα τα ευχαριστηθούν. Αν όμως έχεις φυσιολογικό σχήμα αυτιού πιστεύω θα σου αρέσουν... Ίσως αλλάξεις γνώμη για τα tips σιλικόνης 😋

https://a.aliexpress.com/_mOkBGrh

https://www.howtogeek.com/338750/whats-the-difference-between-bluetooth-a2dp-and-aptx/
 

καλό είναι να μην συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια.... Η apple χρησιμοποιεί δικό της σύστημα μετάδοσης του ήχου μεταξύ των συσκευών της. Το οποίο φυσικά είναι αναβαθμίσιμο και δεν περιμένει την κάθε Qualcomm ποτέ θα βγάλει update για το σύστημα μετάδοσης ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, atheatos είπε

https://www.howtogeek.com/338750/whats-the-difference-between-bluetooth-a2dp-and-aptx/
 

καλό είναι να μην συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια.... Η apple χρησιμοποιεί δικό της σύστημα μετάδοσης του ήχου μεταξύ των συσκευών της. Το οποίο φυσικά είναι αναβαθμίσιμο και δεν περιμένει την κάθε Qualcomm ποτέ θα βγάλει update για το σύστημα μετάδοσης ήχου.

While the AirPods do use Bluetooth (not AirPlay, which is more of a Chromecast-type Wi-Fi audio protocol), they use a proprietary W1 Bluetooth chip that’s fully supported by only Apple devices running iOS 10.2 or Sierra 10.12 (or later). This custom-made connection allows for more high-fidelity listening than standard A2DP (and a near-instant automatic connection), but it isn’t compatible with aptX, and connecting your iPhone to an aptX-capable headset or speaker will still use the lower-fidelity A2DP.
(αυτό από το άρθρο που έστειλες)


Το στάνταρ A2DP που αναφέρει εδώ ξέρεις ποιο μπορεί να ναι; Με ποια έκδοση του μπορεί να το συγκρίνουν; 

It's worth to add that A2DP limits the available maximum bit rate to 320 kbps for mono and to 512 kbps for stereo modes allowing the use of many other codecs besides SBC

Αυτό είναι το A2DP του σήμερα. Αν και νομίζω ότι οι περισσότερες συσκευές περιορίζοται στα 320kbps και στο stereo. Τα 512 kbps παίζει να είναι σε πιο high end συσκευές. Όχι λοιπόν, το codec της Apple δεν είναι higher fidelity από αυτό... (σημείωσε πως με Apple συσκευές, δέκτες A2DP (SBC) δεν το βλέπω να παίζουν πάνω από 320kbps, μόνο και μόνο για να μην θαφτεί το AAC κι άλλο)

Most wireless audio devices have a maximum 
bitrate of 320 kbps for AAC, some support only 256 kbps

AAC είναι και τα airpods... 


Το AptX HD έχει bitrate 576kbps και 24bit sample resolution. Είναι σαφώς πολύ πιο μπροστά από το AAC και στοχεύει σε καλύτερης ποιότητας ήχο (με το LDAC να είναι στην κορυφή (990kbps)). By the way, δεν χρειάζεται να περιμένει η Apple την Qualcomm για κάτι... μια απόφαση είναι στο αν θα χρησιμοποιήσουν τεχνολογία άλλου κατασκευαστή. Αποφάσισαν πως θα χρησιμοποιήσουν δική τους, αλλά φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι έκανα καλύτερη δουλειά από την Qualcomm... 


Η Apple δεν έχει κάνει τίποτα για το bitrate στο bluetooth της τα τελευταία κάμποσα χρόνια. Το μόνο που έκανε με το νέο Custom W1 chip της ήταν να διευκολύνει την διαδικασία σύνδεσης και να την κάνει όσο το δυνατόν πιο ανόδυνη. Και για αυτό φυσικά την παραδέχομαι.
https://www.cnet.com/how-to/what-is-apple-w1-bluetooth-chip-headphones-explained/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...