Προς το περιεχόμενο

Χωρίς υποστήριξη για τους τίτλους των PS, PS2 και PS3 το PS5


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, chncynic είπε

Apple style λοβοτομή! Αναιρεί το ένα το άλλο? Αλήθεια δεν έχω δεί αλλού εκτός απο psάκηδες και appleάκηδες να τους κόβουν features και να βγαίνουν χαρούμενοι ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΔΟΣ. Δεν σας καταλαβαίνω αλήθεια :D Έχω ps4 - μην παρεξηγηθώ σαν fanboy, αλλα ρε παιδιά χαλαρώστε που το κάνει η sony για το καλό μας ξέρω γώ

 

Θα τους χαλούσε πολύ όλους αυτούς να έχουν τη δυνατότητα χωρίς έξτρα κόστος και χωρίς να πρέπει να κάνουν οι ίδιοι κάτι να μπορούν να παίξουν ΚΑΙ παλιά παιχνίδια (όχι κανείς δεν είπε ότι θα πάρει νέα κονσόλα για να παίζει ΜΟΝΟ τα παλιά).. Αλλά είναι feature που ξαφνικά το βγάζουν ορισμένοι και ως αρνητικό!! Ειπαμε όλοι έχουμε προτιμήσεις σε προϊόντα, αλλά το να τα βλέπουμε και οπαδικά με ξεπερνάει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, music_lover είπε

Τι μας έκαναν? Μας έκοψαν feature? Και πότε μας το έδωσαν για να το κόψουν?

Δεν σας το έδωσαν ποτέ συγνώμη. Και λέτε ευχαριστώ. Τέλος πάντων, δεν είναι το θέμα η πολιτική της Sony για να αρμέγει, αλλα το να λέμε ευχαριστώ που δίνει ξαναζεσταμένο φαί για 70άρια χωρίς να δίνει τη δυνατότητα να παίξεις αυτά που ΗΔΗ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ. Δεκτό σαν πολιτική εταιρίας που βγάζει λεφτά, απαράδεκτο να το παίρνουμε ελαφρώς και να το θεωρούμε αυτονόητο

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, chncynic είπε

Δεν σας το έδωσαν ποτέ συγνώμη. Και λέτε ευχαριστώ. Τέλος πάντων, δεν είναι το θέμα η πολιτική της Sony για να αρμέγει, αλλα το να λέμε ευχαριστώ που δίνει ξαναζεσταμένο φαί για 70άρια χωρίς να δίνει τη δυνατότητα να παίξεις αυτά που ΗΔΗ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ. Δεκτό σαν πολιτική εταιρίας που βγάζει λεφτά, απαράδεκτο να το παίρνουμε ελαφρώς και να το θεωρούμε αυτονόητο

1ον δεν λέμε ευχαριστώ

2ον ένα παιχνίδι που γίνεται remake και όχι remaster είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι και άνετα το ξαναπαίζεις βλέπε resident evil 2 και 3

3ον δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ δεν έχω ούτε έναν δίσκο από παιχνίδια ps1,ps2 και ps3, πως θα ξαναπαίξω αυτά που αγόρασα πριν από 20,15 και 10 χρόνια αφού πλέον δεν έχω κανένα από αυτά?

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

1ον δεν λέμε ευχαριστώ

2ον ένα παιχνίδι που γίνεται remake και όχι remaster είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι και άνετα το ξαναπαίζεις βλέπε resident evil 2 και 3

3ον δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ δεν έχω ούτε έναν δίσκο από παιχνίδια ps1,ps2 και ps3, πως θα ξαναπαίξω αυτά που αγόρασα πριν από 20,15 και 10 χρόνια αφού πλέον δεν έχω κανένα από αυτά?

Αν θες να παίξεις παιχνίδια 15ετίας θα κρατήσεις το παλιό σου playstation. Και εγώ θέλω να φοράω το 15ετίας ακριβοπληρωμένο κοστούμι τώρα που πάχυνα αλλά δεν τα βάζω με τον ράφτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, ektorme είπε

Θα τους χαλούσε πολύ όλους αυτούς να έχουν τη δυνατότητα χωρίς έξτρα κόστος και χωρίς να πρέπει να κάνουν οι ίδιοι κάτι να μπορούν να παίξουν ΚΑΙ παλιά παιχνίδια (όχι κανείς δεν είπε ότι θα πάρει νέα κονσόλα για να παίζει ΜΟΝΟ τα παλιά).. Αλλά είναι feature που ξαφνικά το βγάζουν ορισμένοι και ως αρνητικό!! Ειπαμε όλοι έχουμε προτιμήσεις σε προϊόντα, αλλά το να τα βλέπουμε και οπαδικά με ξεπερνάει.. 

Δεν θα μας χαλούσε ακόμα και αν μας έδινε δώρο μια τυρόπιτα και ένα κακάο μαζί με ένα ps5, απλά μας αφήνει αδιάφορους η συμβατότητα γιατί δεν ενδιαφερόμαστε να ξαναπαίξουμε ακόμα μια φορά τίτλους παλαιότερων κονσόλων ενώ έχει κατακλυστεί η αγορά από ένα σωρό παιχνιδάρες που δεν προλαβαίνουμε καν να δοκιμάσουμε, προτιμούμε και φρέσκο πράγμα, του 2020 με ray tracing, hdr, atmos, vision,4k resolution και δεν συμμαζεύεται. Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι ανήκουν στο παρελθόν αυτά τα games στην μορφή που ήταν? Στο τέλος θα μας ζητήσετε να ξανακάνουμε και κούνια στις παιδικές χαρές..

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αν θες να παίξεις παιχνίδια 15ετίας θα κρατήσεις το παλιό σου playstation. Και εγώ θέλω να φοράω το 15ετίας ακριβοπληρωμένο κοστούμι τώρα που πάχυνα αλλά δεν τα βάζω με τον ράφτη.

Μα ακριβώς επειδή δεν ενδιαφέρομαι να παίξω παιχνίδια 15 ετίας δεν τα κράτησα, γιατί να θέλω να τα παίξω στο ps5? Ορθά όπως είπες αν ήθελα, θα κρατούσα το ps1. Τα έπαιξα τότε, τα ευχαριστήθηκα, τέλος, πάμε για άλλα.

Επεξ/σία από music_lover
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν θα μας χαλούσε ακόμα και αν μας έδινε δώρο μια τυρόπιτα και ένα κακάο μαζί με ένα ps5, απλά μας αφήνει αδιάφορους η συμβατότητα γιατί δεν ενδιαφερόμαστε να ξαναπαίξουμε ακόμα μια φορά τίτλους παλαιότερων κονσόλων ενώ έχει κατακλυστεί η αγορά από ένα σωρό παιχνιδάρες που δεν προλαβαίνουμε καν να δοκιμάσουμε, προτιμούμε και φρέσκο πράγμα, του 2020 με ray tracing, hdr, atmos, vision,4k resolution και δεν συμμαζεύεται. Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι ανήκουν στο παρελθόν αυτά τα games στην μορφή που ήταν? Στο τέλος θα μας ζητήσετε να ξανακάνουμε και κούνια στις παιδικές χαρές..

Μα ακριβώς επειδή δεν ενδιαφέρομαι να παίξω παιχνίδια 15 ετίας δεν τα κράτησα, γιατί να θέλω να τα παίξω στο ps5? Ορθά όπως είπες αν ήθελα, θα κρατούσα το ps1. Τα έπαιξα τότε, τα ευχαριστήθηκα, τέλος, πάμε για άλλα.

Πέστα music_lover! Μα πάνε να μας βγάλουν το BC ως το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό μιας νέας κονσόλας, έλεος. Παρελθοντολαγνία. Για PS4 bc να το δεχτώ. Βγήκαν πολλά και καλά παιχνίδια και όπως είπες δεν προλάβαμε να παίξουμε πολλά από αυτά.

 

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, whoever81 είπε

Πέστα music_lover! Μα πάνε να μας βγάλουν το BC ως το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό μιας νέας κονσόλας, έλεος. Παρελθοντολαγνία.

Είναι αυτό που λένε οι γυναίκες, ότι οι άντρες είναι μια ζωή παιδιά, μέχρι τα γεράματα..και εδώ που τα λέμε, μεταξύ μας ε, ένα δίκαιο το έχουν, ξέρεις πόσοι άντρες παλιμπαιδίζουν? 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα γκρινίαζουν με ολα. Αν έδιναν BC θα γκρίνιαζαν γιατι τα game του PS1,2,3 λειτουργούν ποιο γρήγορα ή οτι δεν λειτουργούν τα controller του PS2 για καλύτερο gaming........ Αν κάποιος θέλει να παίξει game του PS1,2,3 σημαίνει οτι έχει τα δισκάκια.αφου έχει τα δισκάκια έχει και τις κονσόλες, οπότε ας βάλει στο ρευμα τις παλιες κονσόλες και να παίξει. Αν δεν τα έχει ας κάνει έναν λογαρισμό αγγλίκό ή αμερικάνικο και να βάλει το PS now και να παίζει παλία game

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, chncynic είπε

Γιατί νομίζεις οτι θα ήταν αρκετά "κοστοβόρο"? Σου λέω υπάρχουν τύποι που το κάνουν με το 1% των assets που έχουν οι Sony Devs και δουλεύουν τέλεια σε pc 1/5 της ισχύς του ps5. Απλά ψήνουν ριμάστερζ

Δεν πρεπει να γνωριζεις ιδιαιτερα για τα emulators ε; Οτι υπαρχουν καποιοι emus που δουλευουν σχετικα καλα (απεχουν ολοι(χωρις εξαιρεση) πολυ απο το "τελεια" που αναφερεις δεν σημαινει οτι ειναι ευκολο και μη κοστοβορο. Τα emulators που βλεπεις τα περισσοτερα ειναι open source, εχουν απο πισω τους ΧΡΟΝΙΑ δουλειας και προγραμματισμου απο εκατονταδες ατομα, ακομα και σημερα τα πιο παλια ΔΕΝ υποστηριζουν αψεγαδιαστα ολους τους τιτλους (τρεχοντας τους σε μηχανηματα pc που κοστιζουν χιλιαδες ευρω οχι low end). Επισης επειδη γραφετε οτι ναναι εδω μεσα , αλλο να την κανει αυτη την δουλεια μια ομαδα ανθρωπων απο μερακι με μερικους backers , patreons κτλ. και αλλο να το κανει μια ΕΤΑΙΡΕΙΑ μεσω ενος μηχανηματος δικου της, μεσω ενος λογισμικου ΔΙΚΟΥ ΤΗΣ και να το προοριζει σε ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΗΣ. Σταματηστε να λετε ανοησιες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχετε καταλάβει μερικοί εδω μέσα,είναι ότι δεν κράζουν την Sony επειδή δεν το κάνει compatible με ps1,2,3 επειδή έχουν κάποιο βίτσιο, ούτε επειδή είναι και κανένα τρομέρο feature (για εμένα που έχω ακόμα δισκάκια ps1 και 2 ίσως είναι).Την κράζουν επειδή ο ανταγωνισμός έχει bc σε όλες τις γενιές και μαγκιά τους. Τώρα ότι και να λέμε οτι δε χρειάζεται και οτι δεν ειναι καλο και και και ...μου ακούγεται όντως σαν apple fanboys.

 

Επίσης όμως να τονίσω ότι δεν είναι σαν να κάνεις ένα emulator open source, αν δείτε και σε αυτά βγαίνουν αρκετά προβλήματα και κολάνε, φανταστείτε να είχε να βγάλει και η Sony κάτι αντίστοιχο τι κραξιμο θα ρίχναμε.Θέλει δουλεία πολλή όντως.Απλά επαναλαμβάνω το θέμα είναι ότι η ΜS προσπάθησε και το έχει καταφέρει,μάλιστα χθές ξαναέπαιζα Panzer Dragoon Orta στο Xbox One επειδή το θυμηθήκα, τι καλύτερο;;;Γιατί να μην την έχουμε την επιλογή και στο Ps5;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, stafftw είπε

Αυτό που δεν έχετε καταλάβει μερικοί εδω μέσα,είναι ότι δεν κράζουν την Sony επειδή δεν το κάνει compatible με ps1,2,3 επειδή έχουν κάποιο βίτσιο, ούτε επειδή είναι και κανένα τρομέρο feature (για εμένα που έχω ακόμα δισκάκια ps1 και 2 ίσως είναι).Την κράζουν επειδή ο ανταγωνισμός έχει bc σε όλες τις γενιές και μαγκιά τους. Τώρα ότι και να λέμε οτι δε χρειάζεται και οτι δεν ειναι καλο και και και ...μου ακούγεται όντως σαν apple fanboys.

Επίσης όμως να τονίσω ότι δεν είναι σαν να κάνεις ένα emulator open source, αν δείτε και σε αυτά βγαίνουν αρκετά προβλήματα και κολάνε, φανταστείτε να είχε να βγάλει και η Sony κάτι αντίστοιχο τι κραξιμο θα ρίχναμε.Θέλει δουλεία πολλή όντως.Απλά επαναλαμβάνω το θέμα είναι ότι η ΜS προσπάθησε και το έχει καταφέρει,μάλιστα χθές ξαναέπαιζα Panzer Dragoon Orta στο Xbox One επειδή το θυμηθήκα, τι καλύτερο;;;Γιατί να μην την έχουμε την επιλογή και στο Ps5;

ελα ντε. Η MS για να το πετυχει αυτο εχει απο πισω χρονια δουλειας, δοκιμων κτλ με συνεχεια για ολες τις συσκευες. Η SONY πληρωνει τις παθογενειες του ps3 ακομα στο θεμα αυτο. Επισης θυμιζω οτι η SONY ειχε bc και στο PS2 για το PSX και στο PS3 (στην αρχη με hardware , μετα με software και στα επομενα μοντελα το αφαιρεσε λογω κοστους και προβληματων) για το PS2 και για το PSX. Μετα το παρατησε το θεμα. Το bc ειναι απο τα features που ειναι καλο να υπαρχουν δεν χαθηκε βεβαια και ο κοσμος να μην υπαρχουν οταν μιλαμε για τοσο παλιες κονσολες. Αν φυσικα δεν υπηρχε υποστηριξη για το PS4 θα καναμε αυτη την κουβεντα απο πολυ διαφορετικη σκοπια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, psof είπε

Demon Souls και Persona 5 που έπαιξα πριν απο ένα χρόνο έπαιζαν τέλεια σε 4k 60 fps καλύτερα δηλαδή κι απο το playstation που παίζονταν στα 30fps. Το Skate 3 επίσης παίζει κανονικά αλλα δεν μ'αρεσει. Δεν ξέρω αν αξίζει κάτι άλλο να παίξεις γιατι κυρίως τα 2 πρώτα ηθελα να παίξω μονάχα.

Το Red Dead Redemption κυμαίνεται στα 15-30 fps αυτή τη στιγμή απο εκεί που δεν άνοιγε καν πριν απο 1-2 χρόνια.

To Zelda Breath of the Wild (το παράτησα τρελή απογοήτευση), τα Bayonetta, Xenoblade Chronicles και όλα τα Mario(Kart 8, 3D κλπ) παίζουν τέλεια στα 60fps στο Cemu. To Zelda ειδικά έχει και έξτρα mods και custom settings που το κάνει κλάσεις ανώτερο απο τη εκδοση της κονσολας.

Γενικά απο τότε που βγήκε το async compiler όλοι οι emulators εκαναν τρελή πρόοδο και δεν χρειάζονται και τρελές απαιτήσεις πια όπως παλια.

Η αλήθεια είναι δε τον έχω δοκιμάσει πρόσφατα, για να έχω επίκαιρη άποψη. Τις προηγούμενες φορές τον είχα δοκιμάσει τόσο σε overclocked 1600 όσο και σε overclocked 8600k και είχα απογοητευτεί και με τους 2 στο DeS, αν και στον intel έτρεχε αισθητά καλύτερα με την ίδια κάρτα (gtx1080).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, RazielKvlt είπε

Μιζέρια λέμε.Να κοιτάς να κρατήσεις τους παλιούς τίτλους για remakes για να βγάλεις κανένα λεφτό παραπάνω.Γιατί εκεί είναι το θέμα.Όταν έτρεξε και ο κάθε κακομοίρης να πάρει το FFVII χαζοί είναι να σου δώσουν τη δυνατότητα να παίξεις το αυθεντικό;Να περιμένουμε κάμποσα remakes κλασσικών τίτλων τώρα όταν δεν θα υπάρχουν καινούριες ιδέες.

Για να κάνεις remake σε παλιούς τίτλους που θα πάνε σαν πρόβατα και θα σου σκάσουν 80ρια, θα πρέπει να έχεις παλιούς τίτλους που ο άλλος να δίνει δεκάρα εξαρχής.😁

To DeS όχι μόνο είναι ένα (πολύ καλό) remake για τους souls fans αλλά είναι και console seller. Προσωπικά PS3 είχα πάρει για το og DeS και ps4 για το bloodborne.

Δεν αμφιβάλω ότι κάτι παρόμοιο μπορεί να πει κάποιος για τα gears of war ή halo, αλλά από την στιγμή που βγαίνουν και pc πια δεν είναι όπως παλιά η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...