Προς το περιεχόμενο

Χωρίς υποστήριξη για τους τίτλους των PS, PS2 και PS3 το PS5


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, music_lover είπε

1ον δεν λέμε ευχαριστώ

2ον ένα παιχνίδι που γίνεται remake και όχι remaster είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι και άνετα το ξαναπαίζεις βλέπε resident evil 2 και 3

3ον δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ δεν έχω ούτε έναν δίσκο από παιχνίδια ps1,ps2 και ps3, πως θα ξαναπαίξω αυτά που αγόρασα πριν από 20,15 και 10 χρόνια αφού πλέον δεν έχω κανένα από αυτά?

https://www.youtube.com/watch?v=ZBT73gw8s68

Το Demon Souls remake είναι ακριβώς το ίδιο με το παλιο απλά με ανανεωμένα γραφικά. Διαδρομές, design, χαρακτήρες, κινήσεις, σενάριο, μουσική, διάλογοι, monsters, items κλπ είναι ολα τα ίδια απλά με κάποιες μικροσκοπικές προσθήκες όπως π.χ ένα έξτρα όπλο ή ο χαρακτήρας να λαχανιάζει κ.α. Αφου ακόμη και οι θέσεις που κάθονται και περιμένουν οι σκελετοι με τα crossbows είναι ακριβώς οι ίδιες.

Αν νομίζεις ότι αυτό είναι "ένα τελείως διαφορετικό" παιχνίδι θα απογοητευτείς. 

Η δουλειά που πέφτει σε μια τέτοια προσπάθεια δεν είναι ούτε το 1/10 αυτης ενός καινούργιου/restart IP όπως God of War, Last of Us 1, Bloodborne κι όμως το remake του Demon Souls είναι ο μοναδικός λόγος για να αγοράσεις ένα PS5  αυτή την στιγμή και πρέπει να δώσεις και 80 ευρώ έξτρα απο πάνω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, psof είπε

https://www.youtube.com/watch?v=ZBT73gw8s68

Το Demon Souls remake είναι ακριβώς το ίδιο με το παλιο απλά με ανανεωμένα γραφικά. Διαδρομές, design, χαρακτήρες, κινήσεις, σενάριο, μουσική, διάλογοι, monsters, items κλπ είναι ολα τα ίδια απλά με κάποιες μικροσκοπικές προσθήκες όπως π.χ ένα έξτρα όπλο ή ο χαρακτήρας να λαχανιάζει κ.α. Αφου ακόμη και οι θέσεις που κάθονται και περιμένουν οι σκελετοι με τα crossbows είναι ακριβώς οι ίδιες.

Αν νομίζεις ότι αυτό είναι "ένα τελείως διαφορετικό" παιχνίδι θα απογοητευτείς. 

Η δουλειά που πέφτει σε μια τέτοια προσπάθεια δεν είναι ούτε το 1/10 αυτης ενός καινούργιου/restart IP όπως God of War, Last of Us 1, Bloodborne κι όμως το remake του Demon Souls είναι ο μοναδικός λόγος για να αγοράσεις ένα PS5  αυτή την στιγμή και πρέπει να δώσεις και 80 ευρώ έξτρα απο πάνω. 

Δεν πρόκειται να αγοράσω το PS5 μόνο για το Demon Souls αλλά για όλα αυτά που είμαι σίγουρος ότι θα έρθουν σε βάθος χρόνου.

Και αυτό γιατί η Sony έχει ένα σωρό τίτλους που οι συνέχειες τους με ενδιαφέρουν π.χ. και μόνο τα ip της naughty dog μου αρκούν για την αγορά του γιατί είμαι κατά κύριο λόγω single player 3rd person gamer.

Μέχρι αυτά να έρθουν θα ασχολούμαι με τους τίτλους του ps4, κάποιοι από τους οποίους θα έρθουν με αναβαθμισμένα γραφικά και απόδοση οπότε είναι μια κατάσταση win/win για μένα.

Όσον αφορά τα 80άρια επειδή ειπώθηκε αρκετά, δεν αγοράζω ποτέ day1 κανένα game αλλά περιμένω πτώση τιμής και αυτό προτείνω σε όλους.

Αν θέλω υποχρεωτικά όμως να παίξω γιατί δεν κρατιέμαι (πράγμα αδύνατο λόγω ηλικίας αλλά ας πούμε ότι καίγομαι), το αγοράζω day 1 και μόλις το τελειώσω, το πουλάω λίγο φθηνότερα και τέλος. Αυτό φυσικά δεν μπορεί να γίνει στα multiplayer, εκεί θα τα στάξεις.

Έτσι το 80άρι στα single player games τα οποία κατά κόρον παράγει η Sony, γίνεται 20άρικο. Υπάρχουν λύσεις για όλα.

Αυτό που δεν μπορώ να κάνω όμως προς το παρόν είναι να αγοράσω ένα Xbox γιατί με το gamepass μπορώ να παίξω τα games του στο pc μου οποτεδήποτε θελήσω αφού αυτό θέλει και η Microsoft και την ευχαριστώ που δεν τα κάνει αποκλειστικότητες του Xbox.

Επεξ/σία από music_lover
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα έχεις ήδη και gaming PC και έξτρα 500 ευρώ απλά για να παίξεις τα παιχνίδια που ήδη έπαιξες στο PS4 με ανανεωμένα γραφικά για 1 και βάλε χρόνο μέχρι να βγει κάποιο ΑΑΑ exclusive τέλη 2021-2022 .

Δεν είσαι ούτε το 20% της μερίδας.

Κάποιοι που δεν έχουν gaming PC και έχουν μόνο 300-500 ευρώ και θέλουν να παίξουν γενικά παιχνίδια καινούργια ή και παλιά σε κονσολα νέας γενιάς έχουν μόνο μια επιλογή αυτή τη στιγμή.

Xbox S ή X, gamepass και ότι περισσεύει σε releases σαν το Cyberpunk.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, psof είπε

Άρα έχεις ήδη και gaming PC και έξτρα 500 ευρώ απλά για να παίξεις τα παιχνίδια που ήδη έπαιξες στο PS4 με ανανεωμένα γραφικά για 1 και βάλε χρόνο μέχρι να βγει κάποιο ΑΑΑ exclusive τέλη 2021-2022 .

Δεν είσαι ούτε το 20% της μερίδας.

Κάποιοι που δεν έχουν gaming PC και έχουν μόνο 300-500 ευρώ και θέλουν να παίξουν γενικά παιχνίδια καινούργια ή και παλιά σε κονσολα νέας γενιάς έχουν μόνο μια επιλογή αυτή τη στιγμή.

Xbox S ή X, gamepass και ότι περισσεύει σε releases σαν το Cyberpunk.

Όχι ακριβώς γιατί έχω αρκετούς τίτλους που δεν πρόλαβα να παίξω στο ps4 λόγω έλλειψης χρόνου οι οποίοι θα παιχτούν στο ps5 με ανανεωμένο software αν δεήσουν φυσικά οι devs. Γενικά όλο και μειώνεται ο διαθέσιμος χρόνος μου ένεκα οικογενειακών υποχρεώσεων. Αλλά όταν δω κάτι σε προσφορά το τσιμπάω για μελλοντική χρήση. Έτσι έχω αρκετά ps4 games που κάθονται στο ράφι και ζω με την ελπίδα κάποια στιγμή να παίξω. Όπως καταλαβαίνεις για αυτόν τον λόγο δεν έχω βάλει και game pass στο pc, χαίρομαι όμως που μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να το αγοράσω.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το θέμα είναι απλό... Ορισμένοι gamers θεωρούν θετικό (προσέξτε τη διατύπωση, δεν γράφω "απαραίτητο"...) να έχουν μία κονσόλα στο σαλόνι τους που να παίζει ένα μεγάλο μέρος της βιβλιοθήκης παιχνιδιών τους, και όχι 3-4 με ο,τι αυτό συνεπάγεται σε χώρο, αξεσουαρ-χειριστήρια και οργάνωση καλωδίων. Περίεργοι? Συναισθηματικοί? Ανόητοι? Πείτε τους όπως θέλετε, πάντως το κοινό αυτό υπάρχει. Κι αν δεν πιστεύετε εμένα, κάντε μια βόλτα στο Gog.com να δείτε τι κοινό υπάρχει για παλιά παιχνίδια του '95 και του '94 και πιο πίσω, που τρέχουν σε μοντέρνα PC. Από εκεί και πέρα, ο καθένας επιλέγει με το πορτοφόλι του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι μακακιες.... δεν μπορει να το υποστηριξει κ αλλες τετοιες μπουρδες.... σε χακαρισμενο ps4  παιζουν μια χαρα τα παιχνιδια 1-2-3.... απλα βαζεις το δισκακι κ παιζει.... κ θελει να μας πει η Sony οτι δεν μπορει να κανει κατι που το μπορεσαν μια χουφτα χακερς?

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανταγωνισμός (δηλαδή η MS) δίνει backwards compatibility σε όλες τις γενιές και μάλιστα free αν έχεις το δισκάκι στην κατοχή σου. Αυτό λέγεται Software Engineering καθώς και σεβασμός στους Xbox fans και gamers γενικότερα. 

Αυτη τη στιγμή το πιο hot παιχνίδι παγκοσμίως είναι από τη μεγάλη Ν ένα emulation collection στο Switch με 3 παιχνίδια εποχής PS1-N64, PS2-GameCube,PS3-Wii. Ζητάει μάλιστα σχεδόν full price. Δηλαδή full greediness...

Στο insomnia όμως μαθαμε ότι επειδή η Sony δεν το προσφέρει, όποιος ζητάει backwards compatibility στο PS5 είναι τρελός και κολλημένος και άλλα ωραία. ΟΚ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2020 στις 2:30 ΠΜ, polaki είπε

Κάτσε ρε μάγκα. 

Για να καταλάβω, επειδή εσύ όχι απλά το τερμάτισες, αλλά το ΕΚΤΟΞΕΥΣΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ. 

Δηλαδή, για να καταλάβω επειδή ΕΓΩ είμαι ο χαζός, όχι τιποτα άλλο.

Εσύ όχι μόνο θες να παίζεις στο PS5 το Spiderman που έχεις ΗΔΗ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΛΙΩΣΕΙ στο ριμαδοPS4 2 χρόνια πριν όπως λες, αλλά ζητάς/απαιτείς από τη Sony να στο προσφέρει στο PS5...... wait for it....... με UPGRADED specs? 

ΜΗΝ
ΤΟ
ΠΑΡΕΙΣ
λοιπόν το remastered. Εγώ ΔΕΝ θα το πάρω. Όσο το έπαιξα το έπαιξα, τέλος, πέθανε αυτό, ζωή σε μας. Καλά καλά ούτε μήνα δεν έβγαλε, ανάθεμα αν το έπαιξα 3 εβδομάδες.Του αδερφού μου όμως που δεν το έπαιξε ποτέ στο PS4, του επιτρέπεις να το αγοράσει remastered στο PS5 και με την ευκαιρία να έχει λίγο καλύτερα γραφικά ή θα τον πεις βλάκα? Αφού έτσι και αλλιώς ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ!!!

What the HELL πραγματικά..... Τί καπνίζετε ρε μάγκες??? Δώστε και σε μας!!!! 

Τελικά το καλύτερο feature θα ήταν το PS5 να σας φέρνει και γάλα κάθε βράδυ στις 10 να πηγαίνετε για ύπνο. Γιατί στον ξύπνιο δεν το έχετε, ξεκάθαρα όμως....

ΚΑΝΕΙΣ δε νοιάζεται για BC του PS3, 2, 1 ANT1. Αλλά εσύ ειλικρινά το διέλυσες ζητώντας και upgraded specs σε game του PS4. Άντε νάνι τώρα, είναι και 2:30am. 

Χαλαρωσε παιχτη.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, music_lover είπε

Όχι ακριβώς γιατί έχω αρκετούς τίτλους που δεν πρόλαβα να παίξω στο ps4 λόγω έλλειψης χρόνου οι οποίοι θα παιχτούν στο ps5 με ανανεωμένο software αν δεήσουν φυσικά οι devs. Γενικά όλο και μειώνεται ο διαθέσιμος χρόνος μου ένεκα οικογενειακών υποχρεώσεων. Αλλά όταν δω κάτι σε προσφορά το τσιμπάω για μελλοντική χρήση. Έτσι έχω αρκετά ps4 games που κάθονται στο ράφι και ζω με την ελπίδα κάποια στιγμή να παίξω. Όπως καταλαβαίνεις για αυτόν τον λόγο δεν έχω βάλει και game pass στο pc, χαίρομαι όμως που μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να το αγοράσω.

Δηλαδή για να καταλάβω το επιχείρημα σου, εμείς που θέλουμε bc για να παίξουμε τα παλιότερα games που έχουμε στην κατοχή μας και ίσως να μην έχουμε προλάβει να τα παίξουμε και θέλουμε να τα δούμε, είμαστε παράλογοι και fanboyz και εσύ θα αγοράσεις ps5 για να παίξεις .... bc games του ps4 που δεν πρόλαβες και θες να τα δεις και είσαι ο λογικός. Ο ορισμός του δύο μέτρα και δύο σταθμά.Κανονικά δε θα έπρεπε να έχει ούτε του ps4 σύμφωνα με τη λογική σου ποιός θα κάτσει να παίξει σε μερικά χρόνια games του 2013;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, psof είπε

https://www.youtube.com/watch?v=ZBT73gw8s68

Το Demon Souls remake είναι ακριβώς το ίδιο με το παλιο απλά με ανανεωμένα γραφικά. Διαδρομές, design, χαρακτήρες, κινήσεις, σενάριο, μουσική, διάλογοι, monsters, items κλπ είναι ολα τα ίδια απλά με κάποιες μικροσκοπικές προσθήκες όπως π.χ ένα έξτρα όπλο ή ο χαρακτήρας να λαχανιάζει κ.α. Αφου ακόμη και οι θέσεις που κάθονται και περιμένουν οι σκελετοι με τα crossbows είναι ακριβώς οι ίδιες.

Αν νομίζεις ότι αυτό είναι "ένα τελείως διαφορετικό" παιχνίδι θα απογοητευτείς. 

Η δουλειά που πέφτει σε μια τέτοια προσπάθεια δεν είναι ούτε το 1/10 αυτης ενός καινούργιου/restart IP όπως God of War, Last of Us 1, Bloodborne κι όμως το remake του Demon Souls είναι ο μοναδικός λόγος για να αγοράσεις ένα PS5  αυτή την στιγμή και πρέπει να δώσεις και 80 ευρώ έξτρα απο πάνω. 

Το Demon Souls προσωπικά εγώ δεν το είχα παίξει ποτέ και δεν θυμάμαι καν σε ποιά γενιά είχε βγει, έπρεπε να το googlάρω. Για κάποιους σαν εμένα, αυτό σαφέστατα και δεν είναι πρόβλημα γιατί για εμένα είναι ένα τελείως καινούριο game. Από κει και πέρα επειδή έχει εξαντληθεί η συζήτηση όπως έχω πει και άλλες φορές δεν κρίνω ότι οι launch titles αξίζουν για αγορά day 1. Δεν ξέρω καν αν θα αξίζουν για αγορά month 3 για να πω την αλήθεια, βλέπουμε πως θα πάει. 

Γενικότερα πάντως κατά τη γνώμη μου είναι η πιο fail launch εποχή και για τις 2 κονσόλες. Δεν θυμάμαι ποτέ στο παρελθόν να ήταν ΤΟΣΟ θλιβερά μικρός ο κατάλογος launch day titles. Ούτε το Atari Lynx δεν είχε τόσο fail games αρχικά. 

Το ότι θα μπορούμε να παίζουμε κάποια games της παλιάς μας γενιάς μου είναι αδιάφορο. Μένω και με την υπάρχουσα κονσόλα δεν καίγομαι να αναβαθμίσω. Μόνο όταν βρεθούν 2-3 ΚΑΛΑ νέα games θα έχει νόημα για μένα η αγορά. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stafftw είπε

Δηλαδή για να καταλάβω το επιχείρημα σου, εμείς που θέλουμε bc για να παίξουμε τα παλιότερα games που έχουμε στην κατοχή μας και ίσως να μην έχουμε προλάβει να τα παίξουμε και θέλουμε να τα δούμε, είμαστε παράλογοι και fanboyz και εσύ θα αγοράσεις ps5 για να παίξεις .... bc games του ps4 που δεν πρόλαβες και θες να τα δεις και είσαι ο λογικός. Ο ορισμός του δύο μέτρα και δύο σταθμά.Κανονικά δε θα έπρεπε να έχει ούτε του ps4 σύμφωνα με τη λογική σου ποιός θα κάτσει να παίξει σε μερικά χρόνια games του 2013;

Είναι τα games του ps1,ps2 και ps3 ίδια με αυτά του ps4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, music_lover είπε

Είναι τα games του ps1,ps2 και ps3 ίδια με αυτά του ps4?

Υποκειμενικό είναι αυτό, εδώ games του ps4 μπορεί να έχουν διαφορά από...άλλα games του PS4 όπως πχ το παράδειγμα που παρέθεσα (game στο launch με game που βγήκε πρίν κάποιους μήνες για την ίδια κονσόλα). Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται να θεωρείς ένα feature περιττό όταν λες ότι ειναι λόγος αγοράς κονσόλας για έσενα δικαιώμα σου γενικά και εγώ έτσι σκέφτομαι...αλλά γιατί να μην έχω την επιλογή να παίξω και κάτι παλιότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...