Προς το περιεχόμενο

Nas cloud file server help, synology diskstation


SerMark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα!

Θα ήθελα να με βοηθήσει κανείς αν είναι ήδη κάτοχος (ή γνωρίζει περί αυτού), σχετικά με τα Diskstation της synology.
Έχω πάρει έναν nas σκληρό της ironwolf =4Τb, όπου συνδεδεμένο με το usb του router (Asus DSL-AC52U), είχα φτιάξει έναν τοπικό cloud server για backup, πρόσβαση σε αρχεία αλλά και shared folder με άλλους. Το θέμα όμως είναι ότι το smb του είναι απίστευτα αργό (8MB/s max για μεταφορά, φταίει που είναι usb 2.0 λογικά), για να μην μιλήσω για το κάκιστο cloud software που έχει και απλά μου βγάζει την παναγία για να κάνω share αρχεία με το ddns address μου.
Οπότε, αναγκαστικά κατάλαβα ότι πρέπει να κάνω και άλλα έξοδα για να το χτίσω σωστά μία και καλή.
Απλά οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω, όποιος ξέρει, είναι:
1) έχει καλό writing speed στο local network? (εύχομαι τουλάχιστον παραπάνω από 50 MB/s)
2) αν και διάβασα ότι έχει πολύ καλό λογισμικό, μπορώ να κάνω εύκολα accounts και διάφορα privileges με διαφορετικούς users, ώστε ο καθένας να χει αποκλειστικά πρόσβαση στα αρχεία του?
3) μπορώ το ίδιο εύκολα να φτιάχνω public link για να κάνω online sharing κάποια αρχεία που επιλέγω?
4) μπορώ να το χω 24/24 ανοιχτό φαντάζομαι έτσι
5) ποιο μου προτείνετε; (το budget να μν ξεπερνά τα 150€, εκτός αν έχει πραγματικά τόσο μεγάλη διαφορά στην απόδοση και αξίζει για να χω το κεφάλι μου ήσυχο)
είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2
 
αξίζει όντως τα ~50€ διαφορά για να πάω στον 118, προσφέρει κάτι καλύτερο;
ευχαριστώ απίστευτα σε όποιον ασχοληθεί και με κατατοπίσει λίγο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Εξαρτάται πάντα από το τι μεταφέρεις, όπως και σε όλους τους δίσκους φυσικά + ότι είσαι limited έως το Gigabit του. Γενικά ναι κάπου εκεί να περιμένεις, προς τα πάνω για μεγάλα αρχεία.

2) Ναι μπορείς

3) Ναι μπορείς, διάβασε σχετικά πως εδώ https://www.synology.com/en-us/knowledgebase/DSM/help/FileStation/sharing

4) Ναι 

5) Σε καμιά περίπτωση δε θα πήγαινα σε single bay nas.  Ακόμη και εάν δε σε ενδιαφέρει να φτιάξεις raid ίσως στο μέλλον θελήσεις να βάλεις 2ο δίσκο. Εάν και εκτός του budget σου για ένα 30ρι, δες το ds220j είναι πολύ καλύτερο συνολικά στο hardware.

Επεξ/σία από CMOS_Z
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ήμουν κι εγώ στην ίδια φάση με σένα, στην αρχή είχα το usb του μοντεμ και μετά χρησιμοποιουσα ενα odroid για nas, οι ταχύτητες με την usb ήταν γυρω στα 20-28 ενω τωρα που εχω ενα synology ds218 η ταχύτητα ειναι στα 100, οποτε σε αυτον τον τομεα θα δεις μεγαλη διαφορά. Επισής οπως ειπε κι ο προηγουμενος καλύτερα να κοιταξεις σε 2 bay, σου δινει μεγαλη ελευθερία κινήσεων. Tέλος αν δεν θες οπωσδηποτε synology υπαρχει και το QNap TS-230 το οποιο σε σχεση με το ds220j εχει 2gb RAM

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ' αρχάς, cloud και shares μέσω usb δεν παίζει. Τα usb αυτά στα router είναι για να κάνεις κοινόχρηστο κανέναν εκτυπωτή ή να μεταφέρεις κανένα αρχείο μια στις τόσες. Τον δίσκο πως τον σύνδεσες στο router; Μέσω dock station;

Εμείς έχουμε στο γραφείο έναν hp microserver gen 8 και του βάλαμε 4 δίσκους. Τρέχει xpenology (είναι πατσαρισμένο synology λειτουργικό) και είναι φοβερός. Το λειτουργικό της synology δεν παίζεται όταν πρόκειται για υπηρεσίες sharing και cloud. Έχει και torrent αν θέλεις και μπορείς να προσθέσεις ότι θέλεις μέσω plugins. Η διαχείριση είναι πανεύκολη από το web internface του με πλήρη έλεγχο δικαιωμάτων χρηστών, groups και όλα τα καλούδια. Δουλεύει 2 χρόνια περίπου 24/7 και εξυπηρετεί πάνω από 30 πελάτες ταυτόχρονα. Έχει και dlna αν θέλεις, email/http server, sql db server, proxy, time backup, wordpress plugin κτλ.
Ο hp αντικατέστησε ένα παλιό pc (p3/128MB ram) που έτρεχε freenas 0.69 και ήταν επίσης σκυλί. Αν και δεν είχε τόσες δυνατότητες όσο το synology, δούλευε πολύ καλά και είχε αρκετά καλή διαχείριση χρηστών και πόρων.

Ότι και να κάνεις πάντως να κοιτάξεις να εκμεταλλευτείς το gigabit του asus, γι αυτό να πάρεις καλώδια δικτύου για 1000άρι δίκτυο και όχι τα απλά. Οπότε ξέχνα τα cat5 και πας για cat6 ή στην χειρότερη cat5e. Τα cat 6a, 7, 8 άστα εκτός αν πρόκειται να αλλάξεις σε οπτικές ίνες στο σπίτι.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2020 στις 12:23 ΠΜ, CMOS_Z είπε

1) Εξαρτάται πάντα από το τι μεταφέρεις, όπως και σε όλους τους δίσκους φυσικά + ότι είσαι limited έως το Gigabit του. Γενικά ναι κάπου εκεί να περιμένεις, προς τα πάνω για μεγάλα αρχεία.

2) Ναι μπορείς

3) Ναι μπορείς, διάβασε σχετικά πως εδώ https://www.synology.com/en-us/knowledgebase/DSM/help/FileStation/sharing

4) Ναι 

5) Σε καμιά περίπτωση δε θα πήγαινα σε single bay nas.  Ακόμη και εάν δε σε ενδιαφέρει να φτιάξεις raid ίσως στο μέλλον θελήσεις να βάλεις 2ο δίσκο. Εάν και εκτός του budget σου για ένα 30ρι, δες το ds220j είναι πολύ καλύτερο συνολικά στο hardware.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις spot on απαντήσεις σου και που μου τις κάλυψες όλες!
Με έχετε βάλει σε σκέψεις να πάρω με 2bays, αν και ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι το χρειάζομαι... αλλά επειδή αυτό θα μείνει για μια ζωή, φαντάζομαι ότι στο μέλλον κάποιος μπορεί πάντα να γλυκαθεί και να γίνει πιο απαιτητικός..
άρα καλύτερα να γίνει μια τέτοια επένδυση από τώρα αντί για όταν προκύψει κάποια ανάγκη? εκτός αν και γενικά πέρα απ αυτό, είναι όντως καλύτερο και προσφέρει περισσότερα σε θέματα χρήσεως ακόμα και αν έχεις 1 bay

 

Στις 22/9/2020 στις 10:22 ΠΜ, ksessalonikios είπε

επειδή ήμουν κι εγώ στην ίδια φάση με σένα, στην αρχή είχα το usb του μοντεμ και μετά χρησιμοποιουσα ενα odroid για nas, οι ταχύτητες με την usb ήταν γυρω στα 20-28 ενω τωρα που εχω ενα synology ds218 η ταχύτητα ειναι στα 100, οποτε σε αυτον τον τομεα θα δεις μεγαλη διαφορά. Επισής οπως ειπε κι ο προηγουμενος καλύτερα να κοιταξεις σε 2 bay, σου δινει μεγαλη ελευθερία κινήσεων. Tέλος αν δεν θες οπωσδηποτε synology υπαρχει και το QNap TS-230 το οποιο σε σχεση με το ds220j εχει 2gb RAM

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
Απλά προσπαθώ να καταλάβω τελικά, και ας μν χρειάζομαι αυτή την στιγμή για κανέναν λόγο  2 bays, γιατί να μπω στην διαδικασία και τι διαφορά σε ελευθερία κινήσεων μπορεί να μ προσφέρει ώστε να μου μπει το μικρόβιο

 

Στις 22/9/2020 στις 1:10 ΜΜ, micos000 είπε

Κατ' αρχάς, cloud και shares μέσω usb δεν παίζει. Τα usb αυτά στα router είναι για να κάνεις κοινόχρηστο κανέναν εκτυπωτή ή να μεταφέρεις κανένα αρχείο μια στις τόσες. Τον δίσκο πως τον σύνδεσες στο router; Μέσω dock station;

Εμείς έχουμε στο γραφείο έναν hp microserver gen 8 και του βάλαμε 4 δίσκους. Τρέχει xpenology (είναι πατσαρισμένο synology λειτουργικό) και είναι φοβερός. Το λειτουργικό της synology δεν παίζεται όταν πρόκειται για υπηρεσίες sharing και cloud. Έχει και torrent αν θέλεις και μπορείς να προσθέσεις ότι θέλεις μέσω plugins. Η διαχείριση είναι πανεύκολη από το web internface του με πλήρη έλεγχο δικαιωμάτων χρηστών, groups και όλα τα καλούδια. Δουλεύει 2 χρόνια περίπου 24/7 και εξυπηρετεί πάνω από 30 πελάτες ταυτόχρονα. Έχει και dlna αν θέλεις, email/http server, sql db server, proxy, time backup, wordpress plugin κτλ.
Ο hp αντικατέστησε ένα παλιό pc (p3/128MB ram) που έτρεχε freenas 0.69 και ήταν επίσης σκυλί. Αν και δεν είχε τόσες δυνατότητες όσο το synology, δούλευε πολύ καλά και είχε αρκετά καλή διαχείριση χρηστών και πόρων.

Ότι και να κάνεις πάντως να κοιτάξεις να εκμεταλλευτείς το gigabit του asus, γι αυτό να πάρεις καλώδια δικτύου για 1000άρι δίκτυο και όχι τα απλά. Οπότε ξέχνα τα cat5 και πας για cat6 ή στην χειρότερη cat5e. Τα cat 6a, 7, 8 άστα εκτός αν πρόκειται να αλλάξεις σε οπτικές ίνες στο σπίτι.

Ευχαριστώ πολύ και σένα!
Τον είχα βάλει σε hdd case για 3.5' με ρεύμα (συγκεκριμένα το LC-Power LC-35U3 Becrux).
Ωραία, από τι κατάλαβα θα με καλύψει στο 1000% με πράγματα που δεν χρειάζομαι και όλας καν, αλλά που στο μέλλον μπορεί να στραφώ σε κάτι παραπάνω, μιας και προσπαθώ να κάνω μια αρχή και να βάλω μια τάξη σε ότι αφορά δίκτυα, server κλπ για προσωπική χρήση πάντα.

Όσο αυτό για τα καλώδια που είπες... να τι μαθαίνει κανείς στο ξαφνικό, που είναι πάντα χρήσιμο! Δεν έχω ιδέα τι καλώδια RJ45 έχω, απλά έχω μαζέψει ένα σωρό από διάφορα ρουτερ ή άλλους δικτυακούς εξοπλισμούς έχω πάρει. Οπότε πιστεύεις ότι παίζει ρόλο για να χω το μέγιστο ωφέλιμο στην ταχύτητα του τοπικού δικτύου μου σωστά?
Άρα ένα cat6 κοιτάω να πάρω (δεν πιστεύω να διαφέρει σε τπτ από το κανονικό καλώδιο του ethernet και μετά να θέλω τπτ αντάπτορες ή ξέρω γω τι?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2020 στις 12:37 ΠΜ, SerMark είπε

Άρα ένα cat6 κοιτάω να πάρω (δεν πιστεύω να διαφέρει σε τπτ από το κανονικό καλώδιο του ethernet και μετά να θέλω τπτ αντάπτορες ή ξέρω γω τι?)

Ίδια είναι τα 6 με τα 5 και τα 5e, όσον αφορά το βύσμα, απλά έχει καλύτερη ποιότητα υλικών και μπορεί να είναι shielded. Τα 6e είναι σίγουρα shielded.

Εσύ θα μπορούσες να κάνεις και με 5e στο σπίτι καθώς υποστηρίζουν μέχρι 1000MBps και δεν θα έχεις τόσο μεγάλες αποστάσεις ώστε να θέλεις shielded καλώδιο. Θα χρειαστείς ένα καλώδιο μόνο για τη σύνδεση του nas με το router. Δες τις διαφορές...

https://texnikos-ipologiston.gr/tag/διαφορές-cat5e-vs-cat6/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, σε νέο ds218 πρόκειται να μπουν 2x2TB wd red.

Βλέπω όμως 2 επιλογές.

Την έκδοση efrx με 64mb cache και cmr

Και την έκδοση efax με 256mb cache και smr

Τι διαλέγουμε με απλά λόγια; 🤔 Βλέπω αρκετή γκρίνια για τους smr 

Το μηχάνημα θα δουλεύει κυρίως σαν cloud station και backup για 2-3 pc και mac χωρίς καθόλου χρήση media. Μόνο ελάχιστες φώτο για μερικά project

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...