Προς το περιεχόμενο

Το OnePlus 8T αποκαλύπτεται στις 14 Οκτωβρίου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, seventh_son είπε

Προφανώς δεν έχεις δουλέψει ... Εγώ είμαι με One Plus 3T, δεν έχω βρεί κάτι που να μου κολλήσει, μετά από τρια χρόνια άλλαξα μπαταρία, και ξανακρατάει κανονικά. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του είναι ότι είναι ότι πιο λιτό έχω δει σε έκδοση Android, χωρίς το περιττό και αχρείαστο bloatware που σε φορτώνει Huawei και Samsung θες δε θες. Με apple και Xiaomi δεν έχω δουλέψει οπότε δεν έχω άποψη. 

Πού άλλαξες μπαταρία, αν επιτρέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, fytotech είπε

Πού άλλαξες μπαταρία, αν επιτρέπεται.

Έξω το έστειλα φίλε. Αντιπροσωπεία. Έστειλα Service request Τετάρτη απόγευμα, Πέμπτη πρωί το παρέλαβε κούριερ, Τρίτη πρωί ήταν σπίτι μου. Αν δε μεσολαβούσε το ΣΚ λογικά θα το είχα πιο γρήγορα. Συνολικό κόστος για όλα 32 ευρώ. Υπήρχε και ένα μαγαζί στη Πανόρμου που χρέωνε 35 ευρώ και το έπαιρνες την επόμενη μέρα, αλλά δε μου εξασφάλιζε ότι βάζει αυθεντική μπαταρία. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alex-gate-7-1925 είπε

Εχμμ από το Q2 του 2018 στο Q2 του 2019 είχε 152% αύξηση πωλήσεων. Από όταν άρχισε να μπαίνει στην μάχη της ναυαρχίδας μια χαρά τα πάει.

Αύξηση 152%, το διάστημα που σύναψε συμφωνίες με παρόχους στις ΗΠΑ, ενώ πριν πουλούσε από στόμα σε στόμα. Δεν μου φαίνεται και αρκετά μεγάλη αύξηση. Και, κλασικά, θα ήθελα και τα απόλυτα νούμερα.

Δεν φτιάχνει κακά τηλέφωνα, το αντίθετο. Αλλά μιλάει πολύ, δεν ακούει τους πιστούς αγοραστές, ακολουθεί τυφλά τα trends που επιβάλλουν οι Apple-Samsung, δεν αλλάζει πορεία (μέχρι και η Samsung επανέφερε την SDcard)  και κοστολογεί, πλέον, στα ύψη. Επιπλέον, λόγω οικονομικής αδυναμίας ή/και νεότητας, δεν μπορεί να κυκλοφορήσει πολλές συσκευές για όλα (ή, τέλος πάντων, για πολλά) γούστα. Μπορεί να βγάλει μόνο μία ναυαρχίδα, η οποία λόγω μόδας θα έχει πχ. κυρτή οθόνη. Αν κάποιος δεν χωνεύει την κυρτή οθόνη τόσο πολύ, απλά δεν θα πάρει OP. Αν κάποιος θέλει συμμαζεμένη ναυαρχίδα, πάλι δεν θα πάρει OP, γιατί δεν έχει κάτι τέτοιο στην γκάμα της.

Σχεδόν σε κάθε θέμα Oneplus χώνομαι και γράφω τα ίδια, γιατί ως αγοραστής OP1 δεν μου αρέσει η πορεία που πήρε η εταιρία. Δεν πίστευα, φυσικά, ότι θα πουλάει για πάντα ναυαρχίδες με 2-3 κατοστάρικα, αλλά δεν έπρεπε να είναι από τις πρώτες που έδιωξαν SDcard και 3.5mm jack, να φτιάχνει κινητά-αγροτεμάχια, να βάλει εκείνο το απαίσιο notch του OP6 και να μας λέει να το αγαπήσουμε. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Αύξηση 152%, το διάστημα που σύναψε συμφωνίες με παρόχους στις ΗΠΑ, ενώ πριν πουλούσε από στόμα σε στόμα. Δεν μου φαίνεται και αρκετά μεγάλη αύξηση. Και, κλασικά, θα ήθελα και τα απόλυτα νούμερα.

Δεν φτιάχνει κακά τηλέφωνα, το αντίθετο. Αλλά μιλάει πολύ, δεν ακούει τους πιστούς αγοραστές, ακολουθεί τυφλά τα trends που επιβάλλουν οι Apple-Samsung, δεν αλλάζει πορεία (μέχρι και η Samsung επανέφερε την SDcard)  και κοστολογεί, πλέον, στα ύψη. Επιπλέον, λόγω οικονομικής αδυναμίας ή/και νεότητας, δεν μπορεί να κυκλοφορήσει πολλές συσκευές για όλα (ή, τέλος πάντων, για πολλά) γούστα. Μπορεί να βγάλει μόνο μία ναυαρχίδα, η οποία λόγω μόδας θα έχει πχ. κυρτή οθόνη. Αν κάποιος δεν χωνεύει την κυρτή οθόνη τόσο πολύ, απλά δεν θα πάρει OP. Αν κάποιος θέλει συμμαζεμένη ναυαρχίδα, πάλι δεν θα πάρει OP, γιατί δεν έχει κάτι τέτοιο στην γκάμα της.

Σχεδόν σε κάθε θέμα Oneplus χώνομαι και γράφω τα ίδια, γιατί ως αγοραστής OP1 δεν μου αρέσει η πορεία που πήρε η εταιρία. Δεν πίστευα, φυσικά, ότι θα πουλάει για πάντα ναυαρχίδες με 2-3 κατοστάρικα, αλλά δεν έπρεπε να είναι από τις πρώτες που έδιωξαν SDcard και 3.5mm jack, να φτιάχνει κινητά-αγροτεμάχια, να βάλει εκείνο το απαίσιο notch του OP6 και να μας λέει να το αγαπήσουμε. 

Μπερδεύεις το "δεν μου αρέσει" με το "δεν τα πάει καλά"

Ούτε εμένα μου αρέσει σε πολλά κομμάτια αλλά δείχνει μέχρι στιγμής να έχει κάνει πολύ καλές επιλογές στρατηγικής ως εταιρεία. Από εκεί και πέρα και εγώ τα έλεγα όταν κάποιοι ζητούσαν IP68, ασύρματη φόρτιση κτλ ότι όλα αυτά θα φτάσουν το κινητό στα 900 ευρώ. Ε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Από εκεί και πέρα εμείς χρήστες είμαστε διαλέγουμε αυτό που θέλουμε. Το ότι δεν μας αρέσει κάτι όμως δεν σημαίνει ότι η εταιρεία δεν έκανε καλή επιλογή στρατηγικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alex-gate-7-1925 είπε

Μπερδεύεις το "δεν μου αρέσει" με το "δεν τα πάει καλά"

Ούτε εμένα μου αρέσει σε πολλά κομμάτια αλλά δείχνει μέχρι στιγμής να έχει κάνει πολύ καλές επιλογές στρατηγικής ως εταιρεία. Από εκεί και πέρα και εγώ τα έλεγα όταν κάποιοι ζητούσαν IP68, ασύρματη φόρτιση κτλ ότι όλα αυτά θα φτάσουν το κινητό στα 900 ευρώ. Ε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Από εκεί και πέρα εμείς χρήστες είμαστε διαλέγουμε αυτό που θέλουμε. Το ότι δεν μας αρέσει κάτι όμως δεν σημαίνει ότι η εταιρεία δεν έκανε καλή επιλογή στρατηγικής. 

Δεν  μπερδεύω τίποτα. Η σημερινή Oneplus δεν μου αρέσει. Η Oneplus δεν είμαι σίγουρος ότι τα πάει καλά. Δύο διαφορετικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως η εταιρεια εχει αλλαξει.Οι τιμες εχουν παει στον θεο,ακριβοτερο απο πολλες ναυαρχιδες .Ειμαι μεγαλος φαν,αλλα δε θα δωσω για ενα κινητο ενα χιλιαρικο,οταν το πρωτο σου κοστιζε 240 δολλαρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, aris1986 είπε

Ενδιαφέρει κανέναν αυτή η μάρκα κινητού; Σοβαρά τώρα; 

Μόνο apple, Xiaomi, Huawei και Samsung.

Δεν ενδιαφέρει τους ...άσχετους.

Όσοι γνωρίζουν και όσοι τα δοκιμάσουν τα κινητά, δε γυρίζουν πίσω...

Αλλά είπαμε, υπάρχουν και αυτοί που γράφουν χωρίς να έχουν ιδέα ...απλά για να ανέβει ο ...μετρητής μνημάτων.

Αυτή η κατηγορία μπορεί να μείνει στα υπερεκτιμημένα Samsung Huawei ή να πάρει ένα Xiaomi και να νομίζουν ότι πήραν ναυαρχίδα σε σούπερ τιμή (αν και είδαμε με το ΜΙ10 ότι αυτό δεν ισχύει πια).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alfa1312 είπε

Δεν ενδιαφέρει τους ...άσχετους.

Όσοι γνωρίζουν και όσοι τα δοκιμάσουν τα κινητά, δε γυρίζουν πίσω...

Αλλά είπαμε, υπάρχουν και αυτοί που γράφουν χωρίς να έχουν ιδέα ...απλά για να ανέβει ο ...μετρητής μνημάτων.

Αυτή η κατηγορία μπορεί να μείνει στα υπερεκτιμημένα Samsung Huawei ή να πάρει ένα Xiaomi και να νομίζουν ότι πήραν ναυαρχίδα σε σούπερ τιμή (αν και είδαμε με το ΜΙ10 ότι αυτό δεν ισχύει πια).

Δηλαδή τι έχει το ΜΙ10??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aris1986 είπε

Ενδιαφέρει κανέναν αυτή η μάρκα κινητού; Σοβαρά τώρα; 

Μόνο apple, Xiaomi, Huawei και Samsung.

μην συγκρίνεται ανόμοια πράγματα.

η oneplus έχει το καλύτερο κινητό στο launch day από κάθε άλλη μάρκα από την μέρα ίδρυσης της (2013-2014)

Δεν μιλάω τώρα ούτε για τιμές ούτε για value for money ούτε τίποτα τέτοια.

Απλά και ξεκάθαρα το καλύτερο κινητό στο launch day από όλα. (τελεία)

θες battery mgmt;
θες κάμερα;
θες λειτουργικό; (πείτε μου πιο έρχεται κοντά στο oxygen OS όχι πείτε...)
θες speakers; (dual speakers απο oneplus 1)
θες NFC για τραπεζικές συναλλαγές; (άσχετο που στην ελλάδα οι τράπεζες τον παίζουν στο συγκεκριμένο κομμάτι),
θες benchmarks; θες gaming;

Απλά οι περισσότεροι το είχατε συνδυάσει με value for money γιατί κάποτε ήταν πιο φτηνά από τον ανταγωνισμό ενώ τώρα είναι στα ίσα και πιο πάνω.
Λάθος σας. Η oneplus από την πρώτη στιγμή έφτιαχνε το καλύτερο android κινητό και συνεχίζει να το κάνει.

και για να μην παρεξηγηθώ είμαι κάτοχος xiaomi mi 8 (καθαρά για οικονομικούς λόγους)
και αυτό είναι value for money όχι το oneplus

Υ.Γ. και 2η για μένα είναι η sony που έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και όχι οι άλλες που αναφέρατε.

Ήρεμα μιλάω !!!!!
 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexmouris είπε

θες κάμερα;
θες speakers; (dual speakers απο oneplus 1)

Έχει η 1+ την καλύτερη κάμερά της αγορά σε όλα της τα μοντέλα? Το 5Τ μου πάντως σίγουρα δεν την είχε για την εποχή του και γενικά σε όλα πλην των τελευταίων χρόνων πάντα χανει λίγο στην κάμερα. Και dual speakers? Το 5Τ μου πάντως σίγουρα δεν είχε. Ούτε μέχρι το 6t καν δεν είχαν!

Μην γράφουμε ότι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alexmouris +1.000 ✌️ έχω πασάρει στον γιό μου το πρώτο μου"καλό" τηλέφωνο ναυαρχίδα το Xperia Z το οποίο ακόμη και σήμερα δουλεύει απροβλημάτιστα... πρέπει να έχει τουλάχιστον 1000+ φορτίσεις το τι λιώσιμο τρώει καθημερινά με YouTube, παιχνίδια Viber κλπ δεν περιγράφεται...

Βασική μου συσκευή τον τελευταίο χρόνο το εξαιρετικό ακόμη και σήμερα για τα γούστα μου και τα θέλω μου το 1+ 7pro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, koula25 είπε

αν και είδαμε με το ΜΙ10 ότι αυτό δεν ισχύει πια

Το mi 10 στο amazon.co.uk ειχε επίσημη τιμή 589 για αρκετό καιρό όταν το 1+ 8 (το απλό) ήταν 599. Και ναι μόλις τα συγκρίνεις παίρνεις απλά mi 10 γιατί σαφώς είναι ανώτερο από το απλό 1+ 8 (προφανώς όχι από τo pro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gthe είπε

Το mi 10 στο amazon.co.uk ειχε επίσημη τιμή 589 για αρκετό καιρό όταν το 1+ 8 (το απλό) ήταν 599. Και ναι μόλις τα συγκρίνεις παίρνεις απλά mi 10 γιατί σαφώς είναι ανώτερο από το απλό 1+ 8 (προφανώς όχι από τo pro)

Όχι αν ξέρεις τι παίρνεις. Σε αυτές τις διαφορές specs (απειροελάχιστες), πλέον τα ηνία της κούρσας παίρνει το λειτουργικό. Και το OxygenOS είναι αιώνες μπροστά από το MiUI. Από άποψη bloatware, διαφημήσεων (μόλις πήγε να κάνει την κουτσουκέλα η 1+, έφαγε κράξιμο και τα μάζεψε), διαχείρισης μνήμης, updates στην καινούρια έκδοση όσο συντομότερα βγει, στα πάντα. Από ένα σημείο και μετά παύουν να μετράνε τα specs και μετράει το πώς τα χρησιμοποιεί το κινητό. Είναι σα να πας και να μου παίρνεις ένα Dodge Viper επειδή έχει 8.4 λίτρα κινητήρα και να το συγκρίνεις με μια Porsche 991 επειδή έχει 3,4 λίτρα. Ναι, δε λέω, στα χαρτιά δείχνει να κερδάει το Dodge, βάλτα σε πίστα όμως και θα ψάχνεται. Σημασία έχει πόσο polished είναι το λειτουργικό του τηλεφώνου κατά κύριο λόγο. Ειδικά όταν τα specs είναι (σχεδόν) ίδια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...