Προς το περιεχόμενο

Το OnePlus 8T αποκαλύπτεται στις 14 Οκτωβρίου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καινούργιος σε oneplus μετά από 3 χρόνια με galaxy s8 αλλά παρακολουθούσα όλα τα μοντέλα της αγοράς. Νομίζω η oneplus αυτή την στιγμή έχει τα καλύτερα android τηλέφωνα overall της αγοράς. Δεν είναι σε όλα πρώτη αλλά συνολικά είναι το καλύτερο. Καταλαβαίνω τους παλιούς χρήστες να νιώθουν προδομένοι αλλά πρέπει να καταλάβουν κάποια στιγμή ότι αυτό με τις χαμηλές τιμές ήταν μαρκετινγκ τρικ για να μπουν στην αγορά και ότι κάποια στιγμή θα σταματάω ειδικά όσο άρχιζε να βάζει κορυφαία μέρη σε όλα τα χαρακτηριστικά γιατί αν θυμούνται τα πρώτα μοντέλα τα 'φθηνά' σε πολλά δευτερεύοντα χαρακτηριστικά ήταν δεύτερης διαλογής. Νομίζω ο διάδοχος του τότε oneplus είναι το poco σήμερα. Με την διαφορά ότι για ψηλά η xiaomi εχει την σειρά mi ενώ η oneplus δεν έχει. Και επίσης ξεχνάτε ότι σε αρχικές τιμές η oneplus έχει 400€ διαφορά από τις άλλες ναυαρχίδες. Δεν την λες και μικρή. 

Επεξ/σία από for4
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, MikeKata said:

Όχι αν ξέρεις τι παίρνεις. Σε αυτές τις διαφορές specs (απειροελάχιστες), πλέον τα ηνία της κούρσας παίρνει το λειτουργικό. Και το OxygenOS είναι αιώνες μπροστά από το MiUI. Από άποψη bloatware, διαφημήσεων (μόλις πήγε να κάνει την κουτσουκέλα η 1+, έφαγε κράξιμο και τα μάζεψε), διαχείρισης μνήμης, updates στην καινούρια έκδοση όσο συντομότερα βγει, στα πάντα. Από ένα σημείο και μετά παύουν να μετράνε τα specs και μετράει το πώς τα χρησιμοποιεί το κινητό. Είναι σα να πας και να μου παίρνεις ένα Dodge Viper επειδή έχει 8.4 λίτρα κινητήρα και να το συγκρίνεις με μια Porsche 991 επειδή έχει 3,4 λίτρα. Ναι, δε λέω, στα χαρτιά δείχνει να κερδάει το Dodge, βάλτα σε πίστα όμως και θα ψάχνεται. Σημασία έχει πόσο polished είναι το λειτουργικό του τηλεφώνου κατά κύριο λόγο. Ειδικά όταν τα specs είναι (σχεδόν) ίδια.

Το Mi 10 δεν έχει πολύ καλύτερη κάμερα? Ή μόνο το Ultra? Γενικά ο λόγος που κρατήθηκα από το 8άρι (έχω 6άρι) είναι αυτός. Λένε κάμερα αντίστοιχη του F2 pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alex-gate-7-1925 είπε

 κάποιοι ζητούσαν IP68

επετρεψε μου να εχω διαφορετικη αποψη για το πολυδιαφημιζομενο ip68 της....

κ το εμαθα με τον ασχημο τροπο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Όχι αν ξέρεις τι παίρνεις. Σε αυτές τις διαφορές specs (απειροελάχιστες), πλέον τα ηνία της κούρσας παίρνει το λειτουργικό. Και το OxygenOS είναι αιώνες μπροστά από το MiUI. Από άποψη bloatware, διαφημήσεων (μόλις πήγε να κάνει την κουτσουκέλα η 1+, έφαγε κράξιμο και τα μάζεψε), διαχείρισης μνήμης, updates στην καινούρια έκδοση όσο συντομότερα βγει, στα πάντα. Από ένα σημείο και μετά παύουν να μετράνε τα specs και μετράει το πώς τα χρησιμοποιεί το κινητό. Είναι σα να πας και να μου παίρνεις ένα Dodge Viper επειδή έχει 8.4 λίτρα κινητήρα και να το συγκρίνεις με μια Porsche 991 επειδή έχει 3,4 λίτρα. Ναι, δε λέω, στα χαρτιά δείχνει να κερδάει το Dodge, βάλτα σε πίστα όμως και θα ψάχνεται. Σημασία έχει πόσο polished είναι το λειτουργικό του τηλεφώνου κατά κύριο λόγο. Ειδικά όταν τα specs είναι (σχεδόν) ίδια.

Απειροελαχιστες διάφορες η ασύρματη φόρτιση, η σαφώς καλύτερη κάμερα(πάντα μιλάμε για το απλό 8 και το απλό mi 10), vapor chamber cooling και λίγο μεγαλύτερη οθόνη; Και εγώ 5t είχα πριν για 3 χρόνια. Τότε οι τιμές ήταν ανταγωνιστικες, έλεγες ε θα θυσιάσω λίγο από τις κάμερες. 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, gthe είπε

Απειροελαχιστες διάφορες η ασύρματη φόρτιση, η σαφώς καλύτερη κάμερα(πάντα μιλάμε για το απλό 8 και το απλό mi 10), vapor chamber cooling και λίγο μεγαλύτερη οθόνη; Και εγώ 5t είχα πριν για 3 χρόνια. Τότε οι τιμές ήταν ανταγωνιστικες, έλεγες ε θα θυσιάσω λίγο από τις κάμερες. 

Ναι, διότι αυτά θα τα χρησιμοποιήσεις στο 10% του χρόνου λειτουργίας (και πολύ λέω) του τηλεφώνου. Το υπόλοιπο 90% σε ενδιαφέρει η εμπειρία χρήσης και εκεί το OxygenOS εξαφανίζεται. Αυτό εννοούσα "να ξέρεις τι παίρνεις". Εκτός κι αν θες να μου πεις ότι είσαι φωτογράφος (γιατί ο φωτογράφος θα καταλάβει - και θα τον νοιάξει- η άπειροελάχιστη διαφορά στις φωτογραφίες που αν κατεβάσεις GCam έσβησε). Θα σε νοιάζει όμως όταν πας να χρησιμοποιήσεις το τηλέφωνο και σου σκάνε οι διαφημίσεις, όταν θα βλέπεις τη διαφορά των animation στο λειτουργικό (πόσοι τα παραμετροποιουν;), όταν θα θες τα καινούρια features του Android και η Xiaomi θα σου τα δώσει 8 μήνες μετά κλπ. Αυτό λέγεται εμπειρία χρήσης. Όχι να τραβήξεις 2 φωτογραφίες στις 3 μέρες και να δεις τη διαφορά όταν κάνεις 10x zoom. Επίσης δε θυμάμαι κανένας να είχε πρόβλημα με τις θερμοκρασίες του τηλεφώνου του. Ή ξαφνικά γίνανε όλοι τώρα hardcore Gamers σε τηλέφωνα και χρειάζονται vapor chamber cooling; Το ότι η εταιρία σου πετάει τα specs, δε σημαίνει ότι τα χρειάζεσαι κιόλας, είναι ξεκάθαρη τακτική marketing προς πελάτες που βλέπουν ξερά νούμερα και δεν καταλαβαίνουν ότι η εμπειρία χρήσης είναι που μετράει. 

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexmouris είπε

μην συγκρίνεται ανόμοια πράγματα.

η oneplus έχει το καλύτερο κινητό στο launch day από κάθε άλλη μάρκα από την μέρα ίδρυσης της (2013-2014)

Δεν μιλάω τώρα ούτε για τιμές ούτε για value for money ούτε τίποτα τέτοια.

Απλά και ξεκάθαρα το καλύτερο κινητό στο launch day από όλα. (τελεία)

θες battery mgmt;
θες κάμερα;
θες λειτουργικό; (πείτε μου πιο έρχεται κοντά στο oxygen OS όχι πείτε...)
θες speakers; (dual speakers απο oneplus 1)
θες NFC για τραπεζικές συναλλαγές; (άσχετο που στην ελλάδα οι τράπεζες τον παίζουν στο συγκεκριμένο κομμάτι),
θες benchmarks; θες gaming;

Απλά οι περισσότεροι το είχατε συνδυάσει με value for money γιατί κάποτε ήταν πιο φτηνά από τον ανταγωνισμό ενώ τώρα είναι στα ίσα και πιο πάνω.
Λάθος σας. Η oneplus από την πρώτη στιγμή έφτιαχνε το καλύτερο android κινητό και συνεχίζει να το κάνει.

και για να μην παρεξηγηθώ είμαι κάτοχος xiaomi mi 8 (καθαρά για οικονομικούς λόγους)
και αυτό είναι value for money όχι το oneplus

Υ.Γ. και 2η για μένα είναι η sony που έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και όχι οι άλλες που αναφέρατε.

Ήρεμα μιλάω !!!!!
 

Συμφωνω παρα πολύ για Σόνι. Πολύ αδικημένα. Στο launch day έρχεται δεύτερη μετά από Pixel η 1+ για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Devildriver είπε

Αν πάρεις ποτέ one plus δεν γυρνάς σε αυτά που αναφέρεις για κανένα λόγο. Εξαιρώ την Apple που απευθύνεται και σε άλλο κόσμο και αλλού είδους εμπειρία χρήσης για όσους τους αρέσει. Αλλά σε Android είναι μοναδικό. Απλά εσύ δεν έχεις ασχοληθεί 

https://techblog.gr/mobile/oneplus-nord-epanafora-ergostasiakon-rythmiseon-choris-adeia-apo-ton-christi/

Ποιοτικό σαν να λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, for4 είπε

καινούργιος σε oneplus μετά από 3 χρόνια με galaxy s8 αλλά παρακολουθούσα όλα τα μοντέλα της αγοράς. Νομίζω η oneplus αυτή την στιγμή έχει τα καλύτερα android τηλέφωνα overall της αγοράς. Δεν είναι σε όλα πρώτη αλλά συνολικά είναι το καλύτερο. Καταλαβαίνω τους παλιούς χρήστες να νιώθουν προδομένοι αλλά πρέπει να καταλάβουν κάποια στιγμή ότι αυτό με τις χαμηλές τιμές ήταν μαρκετινγκ τρικ για να μπουν στην αγορά και ότι κάποια στιγμή θα σταματάω ειδικά όσο άρχιζε να βάζει κορυφαία μέρη σε όλα τα χαρακτηριστικά γιατί αν θυμούνται τα πρώτα μοντέλα τα 'φθηνά' σε πολλά δευτερεύοντα χαρακτηριστικά ήταν δεύτερης διαλογής. Νομίζω ο διάδοχος του τότε oneplus είναι το poco σήμερα. Με την διαφορά ότι για ψηλά η xiaomi εχει την σειρά mi ενώ η oneplus δεν έχει. Και επίσης ξεχνάτε ότι σε αρχικές τιμές η oneplus έχει 400€ διαφορά από τις άλλες ναυαρχίδες. Δεν την λες και μικρή. 

 

 

ναι αλλα οι αρχικες τιμες, ειναι αυτο που λεει η λεξη, αρχικη, η οποια θελει βδομαδες για να πεσει. Οποιος δηλαδη δεν θελει να κανει προπαραγγελια θα καταληξει να δωσει περισσοτερα για το 1+. Πλεον εχει τις πιο ακριβες συσκευες, χωρις να δινει κατι ωστε να δικαιολογει την υπερ-αυξημενη τιμη. Οκ, το λειτουργικο ειναι σιγουρα πολυ καλο (αν και μενει πλεον να δουμε για ποσο θα ειναι ετσι), αλλα δε φτανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά γυρνώντας από Sam Note10 σε Op8 θεωρώ ότι βρήκα πια κινητό να βγάλει τα λεφτά του. Αυτήν την απροβληματιστη smooth συνολικά εμπειρία την είχα ξανά μόνο στα νεξους με  διαφορά ότι η μπαταρία του Op8 είναι εξωπραγματικη για τη χρήση που του κάνω. 

Όποτε η εμπειρία χρήσης μόνο με Pixel μπορεί να συγκριθεί για μένα. Όσο για τιμες, φαίνεται να προσπερνατε συνειδητά το γεγονός ότι ως ναυαρχίδα είναι 3-4 κατοσταρικα πιο φθηνό από τα άλλα. Ακριβό για τον Ελληνα; Δεκτό οκ αλλά ποιον νοιαζει στα κεντρικά των πολυεθνικών;

Για σύγκριση με xiaomi δεν μπαίνω σε διαδικασία προσωπικά όταν αρκετές φορές για support πελατών έμπαινα στο site τους και από redirect σε redirect έμπαινα όλο και πιο βαθιά στην Κινα. Πιο αστείο ακόμη και από την κακή μετάφραση του μενου των ρυθμίσεων σαν να βγήκε από Google translate.

Αντίθετα, εντυπωσιάστηκα από OP όταν έγραψα στο community κάποιο θέμα που αντιμετώπισα και 2 ημέρες μετά μου έστειλαν οδηγίες να τραβήξω logs κ να τα στείλω για έλεγχο. Όποτε ποια εταιρία δεν ακούει τους χρήστες;

Τρανό παράδειγμα ότι το δέσιμο he/sw κάνει τη συσκευή, σούπερ ουαου και όχι τα χαρακτηριστικά από μόνα τους είναι η μηλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, hakunamatata είπε

 

 

ναι αλλα οι αρχικες τιμες, ειναι αυτο που λεει η λεξη, αρχικη, η οποια θελει βδομαδες για να πεσει. Οποιος δηλαδη δεν θελει να κανει προπαραγγελια θα καταληξει να δωσει περισσοτερα για το 1+. Πλεον εχει τις πιο ακριβες συσκευες, χωρις να δινει κατι ωστε να δικαιολογει την υπερ-αυξημενη τιμη. Οκ, το λειτουργικο ειναι σιγουρα πολυ καλο (αν και μενει πλεον να δουμε για ποσο θα ειναι ετσι), αλλα δε φτανει

Τι δεν δικαιολογεί πέρα από το κορυφαίο software την τιμή παραπάνω; Ότι δίνει εδώ και χρόνια 3 Android updates, όταν οι άλλοι δίνουν δύο με το ζόρι και τα ζώα μου αργά; Άντε να κάνω ένα βήμα πίσω και να πω ότι δεν μου αρέσει πλέον επειδή θα μοιάσει στο One UI της Samsung και θα χάσει την ταυτότητα του. Που δεν είναι και άσχημο αλλά λέμε τώρα.

Ότι δύο χρονιές τώρα προσφέρει τις καλύτερες οθόνες, βαθμολογημένες με A+ και καλύτερες μέχρι και από Samsung, παρόλο που είναι της Samsung;

Η ότι έχεις την δυνατότητα (καγκουριά) να το δουλεύεις στα 120Hz με QHD ανάλυση; Ήταν η δεν ήταν η πρώτη που έδωσε UFS 3.0 μνήμες σε smartphone; Ήταν η δεν ήταν η πρώτη που έβαλε 90Hz σε amoled πάνελ;

Ότι φοράει SOC της Qualcomm, την στιγμή που η κορυφαία εταιρεία σου κοτσάρει Exynos το προσπερνάνε; Ότι σε διαχείριση μνήμης αλλά και αυτονομίας, είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα από τα αντίστοιχα Samsung; Δεν μας αφορά;

Και για ποιες παραπάνω τιμές γράφεις; Τα 1000€ όταν οι άλλοι έχουν ξεπεράσει την ίδια περίοδο τα 1300; Εδώ δικαιολογούν κάτι Τσαομί τα 1100€ με το κακάσχημο ΜΙΑΟΥ ΜΙΑΟΥ OS και θα το βάλουμε σε σύγκριση κιόλας;

Στο μόνο που έχει μείνει πίσω και συμφωνώ, είναι στο software των καμερών. Όχι όμως ότι δεν είναι παραπλήσιες του ανταγωνισμού. Απλά δεν είναι κορυφή. Και όταν λέμε κορυφή, δεν εννοούμε τις βαθμολογίες του DxOMark, αλλά των Google Pixels.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πράγμα έχω να πω. Είναι το πιο ολοκληρωμένο τηλέφωνο και το ποιο τίμιο για τα χρήματα του.

 

One Plus 8 Pro , η συσκευή απλά πετάει στα πάντα, ειδικά άμα το τρέχεις με Root (custom kernel, magisk modules )

Είναι η ποιο εύκολη συσκευή που έχω rootαρει

Τρέχω emulators και απλά πετάει, συνδέεται με HDMI  στην τηλεόραση ή σε οθόνη και με controller έχεις εμπειρία κονσόλας

Κάμερες , GCam χρησιμοποιώ αν και η στοκ εφαρμογή μια χαρά photo  τραβάει

Έχω πάρει και τον ασύρματο φορτιστή της OnePlus, ταχύτητες ενσύρματης φόρτισης

 

 

Το τελευταίο feature που δεν περίμενα να το χρησιμοποιώ είναι το motion smoothing και σε συνδυασμό με την εντυπωσιακή οθόνη το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό

Απλά το λατρεύω και επειδή δεν έχω ακριβή τηλεόραση που διαθέτει τέτοια λειτουργία , δεν μπορώ να  παρακολουθήσω  περιεχόμενο σε Netflix, ταινίες ή σειρές σε άλλη συσκευή

Όποιος γνωρίζει αλλο κινητό με αυτό το feature ας απαντήσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nick pap είπε

Ένα πράγμα έχω να πω. Είναι το πιο ολοκληρωμένο τηλέφωνο και το ποιο τίμιο για τα χρήματα του.

One Plus 8 Pro , η συσκευή απλά πετάει στα πάντα, ειδικά άμα το τρέχεις με Root (custom kernel, magisk modules )

Είναι η ποιο εύκολη συσκευή που έχω rootαρει

Τρέχω emulators και απλά πετάει, συνδέεται με HDMI  στην τηλεόραση ή σε οθόνη και με controller έχεις εμπειρία κονσόλας

Κάμερες , GCam χρησιμοποιώ αν και η στοκ εφαρμογή μια χαρά photo  τραβάει

Έχω πάρει και τον ασύρματο φορτιστή της OnePlus, ταχύτητες ενσύρματης φόρτισης

Το τελευταίο feature που δεν περίμενα να το χρησιμοποιώ είναι το motion smoothing και σε συνδυασμό με την εντυπωσιακή οθόνη το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό

Απλά το λατρεύω και επειδή δεν έχω ακριβή τηλεόραση που διαθέτει τέτοια λειτουργία , δεν μπορώ να  παρακολουθήσω  περιεχόμενο σε Netflix, ταινίες ή σειρές σε άλλη συσκευή

Όποιος γνωρίζει αλλο κινητό με αυτό το feature ας απαντήσει

Ολοκληρωμένο δεν θα το έλεγα. Αυτόν τον όρο θα τον έδινα στο Sony 1 Mark 2 πχ , που έχει sd card slot, audio jack κλπ. Βέβαια κι εκείνο με την σειρά του υπολείπεται σε άλλα.

Κατά τ' αλλά η OnePlus, όσα χρόνια είχα συσκευές της (3Τ, 5, 7 Pro) δεν με απογοήτευσε πουθενά. Ειδικά το 5αρι που το κράτησα 2 χρόνια και δούλευε το ίδιο καλά με όταν το πήρα.

Από εκεί και πέρα, ναι μεν ανέβηκαν οι τιμές όπως ήταν αναμενόμενο, αλλά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα πλέον από τους επώνυμους κολοσσούς του τομέα. Μόνο τις κάμερες ίσως σε θέμα software.

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/9/2020 στις 11:36 ΠΜ, aris1986 είπε

Ενδιαφέρει κανέναν αυτή η μάρκα κινητού; Σοβαρά τώρα; 

Μόνο apple, Xiaomi, Huawei και Samsung.

Pixel μετα το 3 κτλ φιλε μου εχεις χασει επεισοδια, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/9/2020 στις 11:36 ΠΜ, aris1986 είπε

Ενδιαφέρει κανέναν αυτή η μάρκα κινητού; Σοβαρά τώρα; 

Μόνο apple, Xiaomi, Huawei και Samsung.

Δεν θέλω να σε σοκάρω αλλά η BBK που έχει τα Oppo, Vivo, OnePlus και Realme έχει φτάσει να έχει πάνω από το 20% της παγκόσμιας αγοράς.

Και είναι και η πρώτη κινέζικη που πατάει τσόκαρο στις ΗΠΑ.

BBK Group (OPPO, Vivo, Realme, and OnePlus) is close to becoming the largest smartphone manufacturer

https://www.counterpointresearch.com/global-smartphone-share/

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον η Sony δεν βγάζει συσκευές με notch και τρύπες.Το UI της είναι σχεδόν stock android, "ελαφρύ" και ταχύτατο.IP68, stereo speakers, καλές οθόνες και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.Μέχρι και την θύρα ακουστικών έχει επαναφέρει.Android versions και security patches χωρίς bugs.Το αγοράζεις και μετά απο 2-3 χρόνια το κινητό λειτουργεί φορτωμένο σαν καινούριο και σαν να είναι άδειο ενώ έχει μέσα 150+ εφαρμογές, κάνει καλή διαχείριση μνήμης.

Δυστυχώς όμως βάζει μικρές μπαταρίες, φτωχό software καμερών και δεν έχει συμβατότητα με Gcam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...