Προς το περιεχόμενο

POCO F2 PRO 6/128 @ Amazon ES 386€


dith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έχω 2 μήνες τώρα από την προσφορά του θέματος.  Έρχομαι από oneplus 5T και δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος.Ούτε κρύο, ούτε ζέστη.

Άλλαξα το 5Τ (του 2017) γιατί η μπαταρία του μετά από τόσα χρόνια δεν έβγαζε τη μέρα.  Το ίδιο έχω και με αυτό του θέματος.  Καινούργιο και με το ζόρι βγάζει τη μέρα.

Με προβληματίζει αρκετές φορές η κάμερα που δεν κάνει focus - πρέπει πρώτα να πατήσω να εστιάσει και δεύτερη φορά για να πάρει τη φωτογραφία.

Κακός αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων.  Και αργός και μη αξιόπιστος.  Και έχω και ένα θέμα με τις κλήσεις, μερικές φορές όταν με καλούν το σηκώνω και δεν ακούω και δεν με ακούνε - η κλήση όμως είναι ενεργή - έχω παρατηρήσει ότι το κάνει όταν κάνω pick up από το μικρό παράθυρο που εμφανίζει στο πάνω μέρος της οθόνης με τα γράμματα "απάντηση" και όχι από το μεγάλο που πατάς το πράσινο εικονίδιο. Επίσης δεν έχω βρει επιλογές για wifi call ή πως διάολο το λένε όταν δεν υπάρχει σήμα καλό.

Και μην ξεχάσω τις διαφημίσεις που εμφανίζονται σε διάφορες επιλογές των μενού - ευτυχώς είναι σπάνιες.

Κατά τα άλλα, υπέροχη οθόνη, καλύτερες σκοτεινές / νυχτερινές φωτογραφίες και γρήγορη απόκριση.

Όσο για το 5G δεν ξέρω αν λειτουργεί το wifi 6 πάντως είναι λειτουργικό και γρήγορο.

Wifi6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε συ μήπως έπεσες σε προβληματικό κομμάτι; Πολλά μαζεμένα μου φαίνονται για να είναι η νόρμα σε τόσο δημοφιλές κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ίδια γκρινιάζουν και στα σχετικά φόρα,  Στο XDA πρώτα θέματα είναι το battery drain και το screen on time. 

Στη μπαταρία βοήθησε αρκετά μπορώ να πω η εντολή μέσω adb για να κλείσει το logging. Να αναφέρω εδώ ότι το τηλέφωνο "σκοτώνει" ότι εφαρμογή είναι στο background και ότι έχει επιλογές για χαμηλότερη κατανάλωση (που δεν τις έχω ενεργοποιήσει).

Όσοι το πάρετε να ξέρετε ότι μέσα στη συσκευασία έχει σκληρή διάφανη θήκη πλάτης.  Φοράει προστασία και στην οθόνη και στην πλάτη (αυτοκόλλητο).  Όμως η θήκη πλάτης δεν προστατεύει τις κάμερες.  Πάρτε κάτι σαν αυτό https://www.aliexpress.com/item/4001142990210.html που καλύπτει και τις κάμερες.  Επίσης η διάφανη θήκη θέλει πολύ συχνό καθάρισμα - μαζεύει βρώμα στο κενό μεταξύ θήκης και τηλεφώνου.  

Και όσοι έχετε lidl, πάρτε αυτό το σπρέι biotol cleaning spray.  Κάνει θαύματα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papars είπε

Για τα ίδια γκρινιάζουν και στα σχετικά φόρα,  Στο XDA πρώτα θέματα είναι το battery drain και το screen on time. 

Στη μπαταρία βοήθησε αρκετά μπορώ να πω η εντολή μέσω adb για να κλείσει το logging. Να αναφέρω εδώ ότι το τηλέφωνο "σκοτώνει" ότι εφαρμογή είναι στο background και ότι έχει επιλογές για χαμηλότερη κατανάλωση (που δεν τις έχω ενεργοποιήσει).

Όσοι το πάρετε να ξέρετε ότι μέσα στη συσκευασία έχει σκληρή διάφανη θήκη πλάτης.  Φοράει προστασία και στην οθόνη και στην πλάτη (αυτοκόλλητο).  Όμως η θήκη πλάτης δεν προστατεύει τις κάμερες.  Πάρτε κάτι σαν αυτό https://www.aliexpress.com/item/4001142990210.html που καλύπτει και τις κάμερες.  Επίσης η διάφανη θήκη θέλει πολύ συχνό καθάρισμα - μαζεύει βρώμα στο κενό μεταξύ θήκης και τηλεφώνου.  

Και όσοι έχετε lidl, πάρτε αυτό το σπρέι biotol cleaning spray.  Κάνει θαύματα.

 

Ξέρεις κάποια θήκη που να προστατεύει τις κάμερες αλλά να είναι αρκετά διάφανη ώστε να μην κρύβει το φυσικό χρώμα του κινητού? Ας είναι και πιο ακριβή και ποιοτική γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papars είπε

Για τα ίδια γκρινιάζουν και στα σχετικά φόρα,  Στο XDA πρώτα θέματα είναι το battery drain και το screen on time. 

Στη μπαταρία βοήθησε αρκετά μπορώ να πω η εντολή μέσω adb για να κλείσει το logging. Να αναφέρω εδώ ότι το τηλέφωνο "σκοτώνει" ότι εφαρμογή είναι στο background και ότι έχει επιλογές για χαμηλότερη κατανάλωση (που δεν τις έχω ενεργοποιήσει).

Όσοι το πάρετε να ξέρετε ότι μέσα στη συσκευασία έχει σκληρή διάφανη θήκη πλάτης.  Φοράει προστασία και στην οθόνη και στην πλάτη (αυτοκόλλητο).  Όμως η θήκη πλάτης δεν προστατεύει τις κάμερες.  Πάρτε κάτι σαν αυτό https://www.aliexpress.com/item/4001142990210.html που καλύπτει και τις κάμερες.  Επίσης η διάφανη θήκη θέλει πολύ συχνό καθάρισμα - μαζεύει βρώμα στο κενό μεταξύ θήκης και τηλεφώνου.  

Και όσοι έχετε lidl, πάρτε αυτό το σπρέι biotol cleaning spray.  Κάνει θαύματα.

Γενικά είναι θέμα του MIUI το battery draining.

Και εμένα είχε το f2 pro θέμα και έβγαζα μόνο 4-5 ώρες SOT αλλά αν κλείσεις logging, απενεργοποιήσεις όλες τις διαφημίσεις, σβήσεις (ή απενεργοποιήσεις για όσα δεν σβήνονται) τις άχρηστες Google / Xiaomi εφαρμογές και κλείνοντας την αυτόματη ανίχνευση wifi (που πραγματικά δεν προσφέρει τίποτα ) τώρα βγάζω 10-12 ώρες SOT σε χρήση 1 ημέρας ή 5-7 ώρες σε χρήση 2 ημερών με τα πάντα ανοιχτά πάντα.

Φυσικά το παραπάνω δείχνει ότι υπάρχει standby drain αλλά και πάλι είναι τίμιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, NoiSy MaN είπε

Ξέρεις κάποια θήκη που να προστατεύει τις κάμερες αλλά να είναι αρκετά διάφανη ώστε να μην κρύβει το φυσικό χρώμα του κινητού? Ας είναι και πιο ακριβή και ποιοτική γενικότερα.

Αυτή έχω

https://microcenter.gr/imak-ux-5-series-uhkh-silikonhw-tpu-xiaomi-pocophone-f2-pro---transparent-45287

Επίσης από το παραπάνω λινκ του ali είναι υπέροχη η μπλέ.  Η κόκκινη είναι και αυτή όμορφη αλλά είναι άλλο το καλούπι από την μπλέ και στην τρύπα της μπροστινής κάμερας δεν κάθεται καλά.  Αν ξεχειλώσει λίγο θα την εμποδίζει.

Δείτε επίσης και αυτές για καλύτερη προστασία:

https://www.aliexpress.com/item/1005001407811230.html

https://www.aliexpress.com/item/4000938911500.html (αυτή την έχω στο μάτι, είναι πιο σκληροτράχηλη) 

https://www.aliexpress.com/item/1005001465494007.html (αυτή με το πορτάκι αν ταιριάζει γιατί λέει ότι είναι για το Κ30 ultra)

 

Επεξ/σία από papars
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Billator είπε

Γενικά είναι θέμα του MIUI το battery draining.

Και εμένα είχε το f2 pro θέμα και έβγαζα μόνο 4-5 ώρες SOT αλλά αν κλείσεις logging, απενεργοποιήσεις όλες τις διαφημίσεις, σβήσεις (ή απενεργοποιήσεις για όσα δεν σβήνονται) τις άχρηστες Google / Xiaomi εφαρμογές και κλείνοντας την αυτόματη ανίχνευση wifi (που πραγματικά δεν προσφέρει τίποτα ) τώρα βγάζω 10-12 ώρες SOT σε χρήση 1 ημέρας ή 5-7 ώρες σε χρήση 2 ημερών με τα πάντα ανοιχτά πάντα.

Φυσικά το παραπάνω δείχνει ότι υπάρχει standby drain αλλά και πάλι είναι τίμιο.

 Καλησπέρα.

Αυτά τα δύο πως γίνονται?

1)"αν κλείσεις logging," και

2)"κλείνοντας την αυτόματη ανίχνευση wifi "

Ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πως και το δεν το τσιμπησαν πολλοι με σναπ 865 με 255ε ,υπαρχουν πολλα κινητα?Το λεω μηπως κανω ακυρωση και τσιμπησω αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sintalkas είπε

ρε παιδια πως και το δεν το τσιμπησαν πολλοι με σναπ 865 με 255ε ,υπαρχουν πολλα κινητα?Το λεω μηπως κανω ακυρωση και τσιμπησω αλλο.

Γιατί πότε έκανε 255€?

315€ περίπου με μεταφορικά έβγαινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...