Προς το περιεχόμενο

POCO F2 PRO 6/128 @ Amazon ES 386€


dith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Billator είπε

Υπάρχουν διαφήμισεις στην EU rom απλά ίσως δεν ενοχλούν εσένα. Δεν είναι pop out ads όπως έχουν άλλες rom αλλά υπάρχουν μέσα στις εφαρμογές. 

12.0.3.0 (QJKEUXM) αυτή τη στιγμή και επιμένω οτι δεν υπάρχουν διαφημίσεις εντός των μενού και των εργοστασιακών εφαρμογών xiaomi, χωρίς να έχω πειράξει κάτι.

Εσείς που βλέπετε διαφημίσεις, τι ROM φοράτε; Μπορείτε να ανεβάσετε κάποιο screenshot μήπως χάνω εγώ κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dith είπε

12.0.3.0 (QJKEUXM) αυτή τη στιγμή και επιμένω οτι δεν υπάρχουν διαφημίσεις εντός των μενού και των εργοστασιακών εφαρμογών xiaomi, χωρίς να έχω πειράξει κάτι.

Εσείς που βλέπετε διαφημίσεις, τι ROM φοράτε; Μπορείτε να ανεβάσετε κάποιο screenshot μήπως χάνω εγώ κάτι;

Το ίδιο κινητό (rom) έχουμε, διαφημίσεις εμφανίζει στην εκκαθάριση όταν ολοκληρώνεται, (πριν το update) στο lancer του poco με swipe left (τώρα που είναι τα google news οπότε δεν έχει), apps ads στην καρτέλα Games (παιχνίδια), στα Mi Video, Mi Φυλλομετρητή, Mi Community, Ασφάλεια, στα θέματα κλπ.  Μπορεί να ήταν και σε άλλες, τις πρώτες 2 μέρες που το είχα όπου έβλεπα διαφήμιση (εκτός από την κεντρική ρύθμιση που υπάρχει) πήγαινα και την έκλεινα. Τουλάχιστον σου δίνει επιλογή για απενεργοποίηση των διαφημίσεων σε αντίθεση με παλιότερα. 

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ για το πως κλείνουν όλα επίσης: https://www.nextpit.com/xiaomi-how-to-disable-ads-miui

Δεν ενοχλούν ιδιαίτερα απλά είχα τρομερό πρόβλημα στην αυτονομία Day 1 οπότε έψαχνα τρόπους να την βελτιώσω από παντού.

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως εμφανίζονται κάποια non-intrusive ads, αλλά και μόνο ότι έπρεπε να ψάξω μετά απο υπόδειξη (μέσα σε εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ) για εμένα ειναι σα να μην υπάρχουν.

Το μόνο πραγματικά αρνητικό αυτού του κινητού ειναι ο Google Dialer σε σχέση με τον MIUI που ειχα συνηθίσει:
- Απίστευτα εκνευριστικός στον χειρισμό της Dual SIM (πρώτα παιρνεις τηλέφωνο και ενω βγαίνει ο διαλογος εμφανίζεται κουμπί για να κάνεις switch!!!)
- Δεν έχει Call Recoding, που όλο ακούω οτι θα το δώσουν κατόπιν αιτημάτων αλλά τίποτα.
Είναι πολύ χρήσιμο και μάλλον θα αναγκαστώ να το ρουτάρω ή να πάω σε xiaomi.eu custom rom μόνο γι αυτό

Επεξ/σία από dith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dith είπε

Το μόνο πραγματικά αρνητικό αυτού του κινητού ειναι ο Google Dialer σε σχέση με τον MIUI που ειχα συνηθίσει:

- Απίστευτα εκνευριστικός στον χειρισμό της Dual SIM (πρώτα παιρνεις τηλέφωνο και ενω βγαίνει ο διαλογος εμφανίζεται κουμπί για να κάνεις switch!!!)
- Δεν έχει Call Recoding, που όλο ακούω οτι θα το δώσουν κατόπιν αιτημάτων αλλά τίποτα.
Είναι πολύ χρήσιμο και μάλλον θα αναγκαστώ να το ρουτάρω ή να πάω σε xiaomi.eu custom rom μόνο γι αυτό

1. Ρυθμίσεις -- > Κάρτες SIM & κινητά δίκτυα --> Προεπιλεγμένη για κλήσεις --> Καμία κάρτα
Οπότε πριν καλέσεις θα σε ρωτάει. Αν συγκεκριμένα τηλέφωνα τα παίρνεις από συγκεκριμένο αριθμό πάντα βάζεις σε αυτά να παίρνει κατευθείαν με εκείνο.

2. Λόγο GDPR συμβαίνει αυτό και το παλιό Dialer να είχες σε EU rom δεν υπάρχει η επιλογή από όσο ξέρω. Τώρα φυσικά σε custom λογικά θα είναι ενεργή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papars είπε

Από amazon έχω την Global 12.0.4.0 (QJKMIXM) ή EU είναι καλύτερη;

Νομίζω ότι για να έχεις VoWifi και VoLTE πρέπει να έχεις της EU, επίσης  εσύ λογικά έχεις mi dialer και όχι Google dialer και περισσότερα back report στην Xiaomi (+περισσότερες διαφημίσεις) τα οποία είναι κομμένα στην EU λόγω GDPR.

Τώρα αν έχει κ άλλες αλλαγές διάφορες δεν ξέρω. Αξίζει η αλλαγή; Δεν νομίζω, εκτός κ αν καίγεσαι για VoWifi και VoLTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Billator είπε

Νομίζω ότι για να έχεις VoWifi και VoLTE πρέπει να έχεις της EU, επίσης  εσύ λογικά έχεις mi dialer και όχι Google dialer και περισσότερα back report στην Xiaomi (+περισσότερες διαφημίσεις) τα οποία είναι κομμένα στην EU λόγω GDPR.

Τώρα αν έχει κ άλλες αλλαγές διάφορες δεν ξέρω. Αξίζει η αλλαγή; Δεν νομίζω, εκτός κ αν καίγεσαι για VoWifi και VoLTE.

VoLTE έχει στο μενού.

VoWiFi δεν βλέπω.  Παρόλα αυτά το σχετικό *#*#869434#*#* αναφέρει ότι ενεργοποιήθηκε.  Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να ενημερώσω την wind για να δουλέψει.

Μια και συνεχίζουμε το offtopic υπάρχει τρόπος να κάνω backup τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους (για να κάνω unlock bootloader);  Βλέπω ότι οι σχετικές εφαρμογές θέλουν root.

Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Billator είπε

1. Ρυθμίσεις -- > Κάρτες SIM & κινητά δίκτυα --> Προεπιλεγμένη για κλήσεις --> Καμία κάρτα
Οπότε πριν καλέσεις θα σε ρωτάει. Αν συγκεκριμένα τηλέφωνα τα παίρνεις από συγκεκριμένο αριθμό πάντα βάζεις σε αυτά να παίρνει κατευθείαν με εκείνο.

2. Λόγο GDPR συμβαίνει αυτό και το παλιό Dialer να είχες σε EU rom δεν υπάρχει η επιλογή από όσο ξέρω. Τώρα φυσικά σε custom λογικά θα είναι ενεργή.

Billator, σωστές οι παρατηρήσεις σου αλλά η δυσαρέσκεια μου έχει να κάνει με τις προσωπικές προτιμήσεις.
Στον MIUI dialer έβαζα την προεπιλεγμένη μου κάρτα (90% των κλήσεων) και αν μια κλήση ήθελα να την κάνω με την κάρτα της δουλειάς, είχε κουμπάκια σε κάθε επαφή.
Σκεψου να ρυθμίσω όπως το λες και διαλέγω την κάρτα 1 για το 90% των κλήσεων μου... απαράδεκτο.
Αλλά δεν έχει κι αλλα features, όπως πχ σοβαρό ιστορικό κλήσεων, ευκολία με τα sms (γραφω κειμενο και εξαφανίζεται η ενδειξη της επιλογής κάρτας για να το στειλω!)... Αστο λεμε...

Για την ηχογράφηση κλήσεων, ξέρω την αιτία. Παρόλαυτά διαβασα αρθρα που λενε οτι θα το δωσουν (μάλλον μουφα)
Υπάρχει επιλογή να φλασάρεις τις MIUI εφαρμογές μετά απο ρουταρισμα ή να περάσεις την xiaomi.eu ROM που τα εχει απο τη μανα της. Ιδωμεν

35 λεπτά πριν, papars είπε

Μια και συνεχίζουμε το offtopic υπάρχει τρόπος να κάνω backup τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους (για να κάνω unlock bootloader);  Βλέπω ότι οι σχετικές εφαρμογές θέλουν root.

κι εγώ θέλω να το κάνω και θα δοκιμάσω τις επιλογές backup που δινει πλέον το Android. Έχει backup τοπικό στο κινητό και σε υπολογιστή.
Δε το έχω κάνει και δε ξέρω τι θα παιξει αν χρειαστεί να το κάνω restore, αλλά είναι μια ιδέα προς συζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...