Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμένος, συμβουλή για παρέκκλιση εργασίας?


nickname2016

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,
Είμαι Dev σε μια μικρή εταιρεία εδώ και 1.5 χρόνο περίπου.
 Έχω μια πρόταση(όχι προσφορά, έγινε απλά η προσέγγιση) από εταιρεία κολοσσό παγκοσμίως, για μια in house θέση(προφανώς με πολύ περισσότερα χρήματα από αυτά που παίρνω τωρα. Ίσως και πάνω από τα διπλά). Το προβλημα είναι ότι δυστυχώς δεν είναι Dev θέση, αλλά κάτι ανάμεσα σε tech support σε developers(όχι users)/ technical advisor σε business συναδέλφους και/ή πελάτες(αμφότεροι σε διάφορες χώρες, όχι αποκλειστικά Ελλάδα.
Είμαι προβληματισμένος εάν θα έπρεπε να το προχωρησω γτ ζοριστηκα αρκετά να πιάσω μια θέση Dev και αυτό γουστάρω, αλλά με ιντριγκάρει λίγο και η θεση, αλλά πιο πολύ και η εταιρεία (και το οικονομικό, ας μη γελιομαστε).
Τα ωράρια είναι τα ίδια. Στόχοι είμαι βεβαίως ότι θα υπάρχουν 1000%.

Σαν dev, θεωρώ ότι θα μπω σε pigeonhole εάν δεχτώ, προχωρήσει αρκετά η διαδικασία και τελικά πάρω τη δουλεια, αλλά από την αλλη θα κλείσω αρκετές τρύπες στα οικονομικά μου αρκετά γρήγορα.

Είμαι 75 όχι, 25 ναι. 
Εσείς τι θα κάνατε;


Υγ. Πιο πολύ ποσταρω για να ακούσω να μου λέτε "ΡΕΕΕΕΕ, ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΡΕΕ?" 

Αυτά, καλή σας μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nickname2016 είπε

Καλημέρα,
Είμαι Dev σε μια μικρή εταιρεία εδώ και 1.5 χρόνο περίπου.
 Έχω μια πρόταση(όχι προσφορά, έγινε απλά η προσέγγιση) από εταιρεία κολοσσό παγκοσμίως, για μια in house θέση(προφανώς με πολύ περισσότερα χρήματα από αυτά που παίρνω τωρα. Ίσως και πάνω από τα διπλά). Το προβλημα είναι ότι δυστυχώς δεν είναι Dev θέση, αλλά κάτι ανάμεσα σε tech support σε developers(όχι users)/ technical advisor σε business συναδέλφους και/ή πελάτες(αμφότεροι σε διάφορες χώρες, όχι αποκλειστικά Ελλάδα.
Είμαι προβληματισμένος εάν θα έπρεπε να το προχωρησω γτ ζοριστηκα αρκετά να πιάσω μια θέση Dev και αυτό γουστάρω, αλλά με ιντριγκάρει λίγο και η θεση, αλλά πιο πολύ και η εταιρεία (και το οικονομικό, ας μη γελιομαστε).
Τα ωράρια είναι τα ίδια. Στόχοι είμαι βεβαίως ότι θα υπάρχουν 1000%.

Σαν dev, θεωρώ ότι θα μπω σε pigeonhole εάν δεχτώ, προχωρήσει αρκετά η διαδικασία και τελικά πάρω τη δουλεια, αλλά από την αλλη θα κλείσω αρκετές τρύπες στα οικονομικά μου αρκετά γρήγορα.

Είμαι 75 όχι, 25 ναι. 
Εσείς τι θα κάνατε;


Υγ. Πιο πολύ ποσταρω για να ακούσω να μου λέτε "ΡΕΕΕΕΕ, ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΡΕΕ?" 

Αυτά, καλή σας μέρα...

money talk and bullshit walks!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zx1234r είπε

Μετά απο κάποια χρόνια στην πληροφορική, στο τέλος θα σε νοιάζει μόνο το οικονομικό. Το αντικείμενο έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

Είμαι 10 χρόνια στον κλάδο και ακόμα δεν έχει έρθει αυτή η στιγμή. Ισως μετά απο 40 χρόνια...
TS μας λες ότι δουλέυεις σαν dev. Προτάσεις για δουλειά θα σου έρχονται συνέχεια.
Ολα καταλήγουν στο τι θέλεις εσύ να κάνεις. Αν θέλεις και γουστάρεις να γράφεις κώδικα ψάξε κάτι αντίστοιχο. 
Αν όχι, με το καλό να ξεκινήσεις στη νέα σου δουλειά. 
Και ένα τελευταίο που πρέπει να σκεφτείς είναι τι εξέλιξη μπορεί να έχει η συγκεκριμένη θέση μετα από 2-3 χρονια. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, nickname2016 είπε

Καλημέρα,
Είμαι Dev σε μια μικρή εταιρεία εδώ και 1.5 χρόνο περίπου.
 Έχω μια πρόταση(όχι προσφορά, έγινε απλά η προσέγγιση) από εταιρεία κολοσσό παγκοσμίως, για μια in house θέση(προφανώς με πολύ περισσότερα χρήματα από αυτά που παίρνω τωρα. Ίσως και πάνω από τα διπλά). Το προβλημα είναι ότι δυστυχώς δεν είναι Dev θέση, αλλά κάτι ανάμεσα σε tech support σε developers(όχι users)/ technical advisor σε business συναδέλφους και/ή πελάτες(αμφότεροι σε διάφορες χώρες, όχι αποκλειστικά Ελλάδα.
Είμαι προβληματισμένος εάν θα έπρεπε να το προχωρησω γτ ζοριστηκα αρκετά να πιάσω μια θέση Dev και αυτό γουστάρω, αλλά με ιντριγκάρει λίγο και η θεση, αλλά πιο πολύ και η εταιρεία (και το οικονομικό, ας μη γελιομαστε).
Τα ωράρια είναι τα ίδια. Στόχοι είμαι βεβαίως ότι θα υπάρχουν 1000%.

Σαν dev, θεωρώ ότι θα μπω σε pigeonhole εάν δεχτώ, προχωρήσει αρκετά η διαδικασία και τελικά πάρω τη δουλεια, αλλά από την αλλη θα κλείσω αρκετές τρύπες στα οικονομικά μου αρκετά γρήγορα.

Είμαι 75 όχι, 25 ναι. 
Εσείς τι θα κάνατε;


Υγ. Πιο πολύ ποσταρω για να ακούσω να μου λέτε "ΡΕΕΕΕΕ, ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΡΕΕ?" 

Αυτά, καλή σας μέρα...

Τώρα δεν έχεις τίποτα για να διαλέξεις. Έχεις μόνο την δουλειά σου. 

Το ότι σε πλησίασαν μπορεί να σου τονώνει το ηθικό (όλοι έτσι είναι), αλλά δεν είναι τίποτα. Δεν είναι προσφορά θέσης, δεν είναι κάτι σίγουρο. Είναι απλά μία επαφή. 

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να συνεχίσεις την επαφή που έκανες και να μεταθέσεις τον προβληματισμό αυτόν για όταν και **εάν** έρθει η προσφορά θέσης. Εάν προχωρήσει η επαφή, ρώτα τους για το τι προσφέρουν πέρα από μισθό, όπου παίζει να έχουν διάφορα perks σαν πολυεθνική. Εάν όλα πάνε καλά, περάσεις όλες τις συνεντεύξεις, και σου προσφέρουν μία θέση, **τότε και μόνο τότε** έχει νόημα ο προβληματισμός που αναφέρεις. 

Προς το παρόν, δεν έχει νόημα να το σκέφτεσαι. Είναι σαν να σε πλησίασε ένας άνθρωπος στο bar και εσύ να σκέφτεσαι εάν είναι ΟΚ για γονέας των παιδιών σου. Κάτσε να γνωριστείτε, να δείτε ο ένας ποιος είναι ο άλλος, και μετά βλέπεις εάν θα κάνεις σχέση. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πιστευεις ολους αυτους τους recruiters που "προσεγγιζουν" τον ΚΑΘΕΝΑ.
Επισης μην πιστευεις το ποσο που σου ειπαν πριν γινει το interview,  επισης μην πιστευεις το ποιο ακριβως θα ειναι το αντικειμενο. :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sacadmerde είπε

Τώρα δεν έχεις τίποτα για να διαλέξεις. Έχεις μόνο την δουλειά σου. 

Το ότι σε πλησίασαν μπορεί να σου τονώνει το ηθικό (όλοι έτσι είναι), αλλά δεν είναι τίποτα. Δεν είναι προσφορά θέσης, δεν είναι κάτι σίγουρο. Είναι απλά μία επαφή. 

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να συνεχίσεις την επαφή που έκανες και να μεταθέσεις τον προβληματισμό αυτόν για όταν και **εάν** έρθει η προσφορά θέσης. Εάν προχωρήσει η επαφή, ρώτα τους για το τι προσφέρουν πέρα από μισθό, όπου παίζει να έχουν διάφορα perks σαν πολυεθνική. Εάν όλα πάνε καλά, περάσεις όλες τις συνεντεύξεις, και σου προσφέρουν μία θέση, **τότε και μόνο τότε** έχει νόημα ο προβληματισμός που αναφέρεις. 

Προς το παρόν, δεν έχει νόημα να το σκέφτεσαι. Είναι σαν να σε πλησίασε ένας άνθρωπος στο bar και εσύ να σκέφτεσαι εάν είναι ΟΚ για γονέας των παιδιών σου. Κάτσε να γνωριστείτε, να δείτε ο ένας ποιος είναι ο άλλος, και μετά βλέπεις εάν θα κάνεις σχέση. 

Ακριβώς αυτό. 

Το ερώτημα σου αυτή τη στιγμή δεν είναι "ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΤΑΔΕ ΔΟΥΛΕΙΑ" αλλα ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΩ ΘΕΤΙΚΑ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΜΑΙΛ ΤΟΥ ΡΙΚΡΟΥΙΤΕΡ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΟΥΤΣΑ-ΚΟΥΤΣΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ;

Η λογικη λεει να προχωρησεις τη διαδικασια και εαν και εφοσον εχεις Job Offer απο την αλλη εταιρια, τοτε και μονο θα σκεφτεις το διλλημμα και θα αποφασισεις, αφου θα εχεις μπροστα σου και ολες τις παραμετρους με βασικοτερη απο ολες το μισθο, αλλα αλλες οπως το αντικειμενο εργασιας, επαγγελματικα ταξιδια, remoting options, αλλες παροχες, κλπ

Καθε διαδικασια προσληψης, συνεντευξεις, κλπ ειναι απο μονη της μια ξεχωριστη εμπειρια, με μηδενικο κοστος, τουλαχιστον οικονομικο και το 25% του ΝΑΙ που λες οτι εχεις αρκει για να συνεχισεις παρακατω τη διαδικασια. Αν ητανε 0 η 5% εκει καλο ηταν να πεις αμεσως ΟΧΙ ωστε να μη σπαταλας το δικο σου χρονο αλλα και της εταιριας και του ρικρουιτερ.

Επεξ/σία από archer100
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να σημειώσω το εξής:

Από φίλη που δούλευε σε αντίστοιχη θέση (ίσως και την ίδια;) σε τεράστιο κολοσσό, η πραγματική δουλειά της ήταν να μαθαίνει κάποια software της εταιρείας, και να πηγαίνει να τα εγκαθιστά σε πελάτες, να τους κάνει training πάνω στο software και να μαζεύει feedback για την ομάδα ανάπτυξης του προϊόντος. Το αποτέλεσμα αυτού; Ελάχιστες τεχνικές γνώσεις απόκτησε από αυτό, εξειδικεύτηκε σε μια ομάδα συγκεκριμένων software αυτής της εταιρείας, που πρακτικά αυτά τα skills είναι άχρηστα σε άλλη εταιρεία. Και εν τέλει, 2.5 χρόνια μετά έμεινε πίσω τεχνικά και βελτίωσε μόνο τα επικοινωνιακά skills (κάτι που δεν είναι κακό απαραίτητα). Όμως της ήταν πολύ δύσκολο μετά να προχωρήσει σε άλλη δουλειά, γιατί έπρεπε να κάνει catch up σε τεχνικά θέματα που έχασε τόσο καιρό.

Εγώ θα ήθελα να συμβουλέψω ότι τα λεφτά δε θα έπρεπε να είναι πανάκεια, γιατί είναι χρήσιμα μεν, αλλά όταν κάνεις μια δουλειά που δε σου αρέσε/ενδιαφέρει καθόλου, θα σε κάνει consume καθημερινά και θα καταλήξεις να νιώθεις κουρασμένος και να γίνεις burned out πολύ πιο γρήγορα. Καλύτερα ας είναι μια πιο lower paying job που να γουστάρεις και να χεις τη διάθεση και την όρεξη, πάρα να ξυπνάς το πρωί και να λες "ωχ άντε πάλι δουλειά".

Επίσης, σαν developer θα σου έρθουν πολλές προτάσεις ακόμα, ειδικά μόλις κλείσεις και 3 χρόνια develop εμπειρία (που να φαίνεται πχ στο linkedin), οπότε μη βιάζεσαι/αγχώνεσαι με τη κάθε πρόταση που έρχεται. Μάθε όσα πιο πολλά μπορείς πριν προχωρήσεις με το επόμενό σου βήμα, και μην αξιολογείς μόνο τα λεφτά, αλλά και το αντικείμενο και την εταιρεία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν αυτη η δουλεια εχει προοπτικη και γενικα εχει ζητησει και γουσταρεις κιολας , αξιζει πραγματικα να αλλαξεις θεση,.
Στο τελος του μηνα το ενοικιο σου, το δανειο,το αυτοκινητο θα το πληρωνεις με τον μισθο σου και οχι με αν εισια dev η οχι. Η σκληρη πραγματικοτητα αυτη ειναι.

Επεξ/σία από MitsarasAth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν εχω καταλαβει κατι, αφου εισαι dev και το γουσταρεις και εχεις αναγκη για παραπανω χρηματα και εχεις και 1.5 χρονο προυπηρεσια γιατι δε ψαχνεις δουλεια αλλου ως DEV με παραπανω χρηματα?

Δε νομιζω να δυσκολευτεις να βρεις δουλεια αμα εστω νιωθεις λιγο και εχεις normal επικοινωνικα skills. 

Επεξ/σία από Στεφανος123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...