Προς το περιεχόμενο

APC BX1400U-GR BACK UPS 1400VA/700W 230V AVR 4 SCHUKO SOCKETS 135,90 crazy sundays e-shop


lancias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Μπορω να βαλω πανω του pc  me 850w psu ονομαστική ισχύ (+ οθονη)? Δεν νομιζω οτι τα φτανω ποτε τόσα βεβαια...

Αν ναι, κουμπωνω το APC πανω σε πολύμπριζο ή υπαρχει θεμα?  το χρησιμοποιω πρακτικά ως πολύμπριζο? (πχ δεν θα ηθελα να βαλω πανω του φορτιστες κινητου)

Αν μιλας για το συστημα της υπογραφης σου,τοτε χαλαρα.

Εγω το εχω και πανω σε πολυπριζο και του εχω και μετα πολυπριζο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αν μιλας για το συστημα της υπογραφης σου,τοτε χαλαρα.

Εγω το εχω και πανω σε πολυπριζο και του εχω και μετα πολυπριζο.

Γι αυτο μιλάω. Οκ τοτε, ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, MasterX said:

αληθεια, αν ειναι παλια κομματια, η μπαταρια του μπορει να εχει επηρεαστει απο το χρονο; ...

ναι, μπορεί.
Τις Lead-acid τις αποθηκεύουν πλήρως (100%) φορτισμένες, αλλιώς παθαίνουν sulfation (θειίκωση).
Επίσης η μπαταρία λίγο ή πολύ αυτοεκφορτίζεται, εξαρτάται από την θερμοκρασία. Αυτός είναι ο λόγος που οι κατασκευαστές συνιστούν top-up charge κάθε 6 μήνες ή 3 μήνες.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, eyw είπε

APC είναι, με τις σούκο έτοιμες και όχι να παιδεύεσαι, 139.90€, είναι πειρασμός και ας μην είναι on-line.
Αν κάποιος το έχει και το λένε στα χαρτιά, είναι ημιτονοειδές ή modified sine wave?
Κατανάλωση με 0 φορτίο πόσο?

On-line; Ούτε καν true sinewave.

Ένα απλό stepped sinewave είναι.

Για true μόνο smart από 1000va και άνω. Έχει βγεί και ένα μοντέλο backup pro με true αλλα μονο 120v.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, eyw είπε

τότε αξίζει και χαλάλι ο μετασχηματιστής.

Γιατί να το κάνεις αυτό; Κατευθείαν smart σειρά και τέλος απο ups για πολλά χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπαταρίες δέχεται 2x 12V 9Ah.

Σαν συσκευή είναι ΟΚ, σίγουρα καλύτερη από τις Κινεζικες πατσαβούρες που κυκλοφορούν και υπόσχονται VA και προστασίες...

Παρόλα αυτά, δε παύει να είναι μια ΟΚ και όχι κάτι το ιδιάιτερο συσκευή.

Ο λόγος? Είναι backup UPS και όχι Line Interactive όπως οι σειρές Smart UPS.

Αυτό σημαίνει ότι δεν κάνει Voltage Regulation (ώστε να καλύψει και τις αυξομοιώσεις στην τάση) κι ότι απλά όταν πέσει το ρεύμα γυρνάει στη μπαταρία.

Ουσιαστικά ένα Smart-UPS είναι ένα καλύτερου μηχανισμού κι αυτονομίας UPS που προσφέρει και AVR Trim or Boost και Battery backup.

Ενδεικτικά ένα Smart UPS ίδιως VA (1400VA και 1500VA) δουλεύει με 2x 12V 18Ah μπαταρίες (τις διπλάσιες από αυτές που δουλεύει το Backup).

Η απόφαση δική σας, ανάλογα με το πόσο ακριβό εξοπλισμό έχετε. Προσωπικά δε θα επένδυα στο συγκεκριμένο (εκτός ίσως αν είχα να επιλέξω κάτι αυστηρά κάτω από 200 ευρώ σε καινούριο, αλλά και πάλι θα το σκεφτόμουν)...

Επεξ/σία από panoulix
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, panoulix είπε

Παρόλα αυτά, δε παύει να είναι μια ΟΚ και όχι κάτι το ιδιάιτερο συσκευή.

Ο λόγος? Είναι backup UPS και όχι Line Interactive όπως οι σειρές Smart UPS.

Που το στηριζεις αυτο? Στο site της APC λεει στα χαρακτηριστικα οτι ειναι line interactive
https://www.apc.com/shop/gr/en/products/APC-BACK-UPS-1400VA-230V-AVR-Schuko-Sockets/P-BX1400U-GR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, devilfish είπε

Που το στηριζεις αυτο? Στο site της APC λεει στα χαρακτηριστικα οτι ειναι line interactive
https://www.apc.com/shop/gr/en/products/APC-BACK-UPS-1400VA-230V-AVR-Schuko-Sockets/P-BX1400U-GR

Άλλο το pure sinewave κι άλλο το step approximated to a (μαρκετιστικά) sinewave φυσικά.

Δε τις θες τις μεταβολές τάσεις στις συσκευές σου...

 

 

 

Επεξ/σία από panoulix
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoulix είπε

Μπαταρίες δέχεται 2x 12V 9Ah.

Σαν συσκευή είναι ΟΚ, σίγουρα καλύτερη από τις Κινεζικες πατσαβούρες που κυκλοφορούν και υπόσχονται VA και προστασίες...

Παρόλα αυτά, δε παύει να είναι μια ΟΚ και όχι κάτι το ιδιάιτερο συσκευή.

Ο λόγος? Είναι backup UPS και όχι Line Interactive όπως οι σειρές Smart UPS.

Αυτό σημαίνει ότι δεν κάνει Voltage Regulation (ώστε να καλύψει και τις αυξομοιώσεις στην τάση) κι ότι απλά όταν πέσει το ρεύμα γυρνάει στη μπαταρία.

Ουσιαστικά ένα Smart-UPS είναι ένα καλύτερου μηχανισμού κι αυτονομίας UPS που προσφέρει και AVR Trim or Boost και Battery backup.

Ενδεικτικά ένα Smart UPS ίδιως VA (1400VA και 1500VA) δουλεύει με 2x 12V 18Ah μπαταρίες (τις διπλάσιες από αυτές που δουλεύει το Backup).

Η απόφαση δική σας, ανάλογα με το πόσο ακριβό εξοπλισμό έχετε. Προσωπικά δε θα επένδυα στο συγκεκριμένο (εκτός ίσως αν είχα να επιλέξω κάτι αυστηρά κάτω από 200 ευρώ σε καινούριο, αλλά και πάλι θα το σκεφτόμουν)...

Κανει voltage regulation.

Καρφωτο 230 εδινε στην εξοδο.

Για τα σμαρτ θες σχεδον τα 3πλασια χρηματα.Μη τα βαζετε στο παιχνιδι,η διαφορα τιμης ειναι τεραστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Dantε είπε

Κανει voltage regulation.

Καρφωτο 230 εδινε στην εξοδο.

Για τα σμαρτ θες σχεδον τα 3πλασια χρηματα.Μη τα βαζετε στο παιχνιδι,η διαφορα τιμης ειναι τεραστια.

 

Προσωπικά δε θα κάνω τσιφουτιές για να γλυτώσω σε βάρος της προστασίας των μηχανημάτων μου, πόσο μάλλον αν κοστίζουν πολλαπλάσια ενός UPS.

Μια χαρά κι επενδύω μόνο σε Smart UPS από το 2004 και μετά και δε κοίταξα πίσω.

Προσωπική μου γνώμη κι εμπειρία και δε θα καταφέρει να με πείσει κάποιος για κάτι αντίθετο. :)

Τα τριπλάσια χρήματα που κάνει, για κάποιο λόγο τα κάνει (ναι συμφωνώ δεν αξίζει τα τριπλάσια, αλλά δεν θα συμβιβαστώ και με υποδεέστερες μεσοβέζικες λύσεις απλά επειδή δεν τα αξίζει).

Επεξ/σία από panoulix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panoulix είπε

Προσωπικά δε θα κάνω τσιφουτιές για να γλυτώσω σε βάρος της προστασίας των μηχανημάτων μου, πόσο μάλλον αν κοστίζουν πολλαπλάσια ενός UPS.

Μια χαρά κι επενδύω μόνο σε Smart UPS από το 2004 και μετά και δε κοίταξα πίσω.

Προσωπική μου γνώμη κι εμπειρία και δε θα καταφέρει να με πείσει κάποιος για κάτι αντίθετο. :)

Τα τριπλάσια χρήματα που κάνει, για κάποιο λόγο τα κάνει (ναι συμφωνώ δεν αξίζει τα τριπλάσια, αλλά δεν θα συμβιβαστώ και με υποδεέστερες μεσοβέζικες λύσεις απλά επειδή δεν τα αξίζει).

Προσωπικα εχω Online UPS οποτε οπως καταλαβαινεις και εγω οτι το καλυτερο παιρνω.

Το θεμα ειναι πως δε θα σε σωσει σε κατι που δε θα σε εσωζε και ενα απλο line interactive.

Και ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα που δεν ειναι απλα θεμα τσιφουτιας.Ειναι και θεμα του καποιος να μη θελει να επενδυσει σε κατι τοσο ακριβο,οταν στο 95% των περιπτωσεων θα κανει τη δουλεια και με το φθηνοτερο.

Δε θελω να πεισω κανεναν,απλη παραθεση αποψεων κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Προσωπικα εχω Online UPS οποτε οπως καταλαβαινεις και εγω οτι το καλυτερο παιρνω.

Το θεμα ειναι πως δε θα σε σωσει σε κατι που δε θα σε εσωζε και ενα απλο line interactive.

Και ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα που δεν ειναι απλα θεμα τσιφουτιας.Ειναι και θεμα του καποιος να μη θελει να επενδυσει σε κατι τοσο ακριβο,οταν στο 95% των περιπτωσεων θα κανει τη δουλεια και με το φθηνοτερο.

Δε θελω να πεισω κανεναν,απλη παραθεση αποψεων κανουμε.

Το δέχομαι και θα συμφωνήσω μαζί σου όπως το θέτεις, με μία ένσταση σοβαρή που ίσως να μην την έχεις κοιτάξει.

Κι αυτό είναι το pure sinewave σε αντίθεση με το stepped sinewave. Είναι σημαντικός παράγοντας για ορισμένα τροφοδοτικά αυτός.

 

 

Έγραψα από την αρχή ότι στα 200 ευρώ και κάτω πρακτικά παίζει χωρίς αντίπαλο.

Αλλά δεν είναι και κάτι το super duper, εκεί θέλω να καταλήξω. Έχεις πολλές περικοπές σε σχέση με τις αδερφές σειρές του (προφανώς για να χτυπήσει τον ανταγωνισμό).

Για δε άλλα Tuvlosonic κατασκευής προφανώς ούτε λόγος.

 

Από περιέργεια, ποιό Online UPS έχεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panoulix είπε

Το δέχομαι και θα συμφωνήσω μαζί σου όπως το θέτεις, με μία ένσταση σοβαρή που ίσως να μην την έχεις κοιτάξει.

Κι αυτό είναι το pure sinewave σε αντίθεση με το stepped sinewave. Είναι σημαντικός παράγοντας για ορισμένα τροφοδοτικά αυτός.

Έγραψα από την αρχή ότι στα 200 ευρώ και κάτω πρακτικά παίζει χωρίς αντίπαλο.

Αλλά δεν είναι και κάτι το super duper, εκεί θέλω να καταλήξω. Έχεις πολλές περικοπές σε σχέση με τις αδερφές σειρές του (προφανώς για να χτυπήσει τον ανταγωνισμό).

Για δε άλλα Tuvlosonic κατασκευής προφανώς ούτε λόγος.

Από περιέργεια, ποιό Online UPS έχεις?

Προφανως για αγνωστης κατασκευς UPS δε το συζηταω,αν και ενα accupower που ειχα με ειχε βγαλει ασπροπροσωπο σχεδον για μια 10ετια.Αλλα μεχρι 150Ε που παιζει το μπατζετ της πλειοψηφιας,ειναι μονοδρομος.

Αυτο εχω

https://www.skroutz.gr/s/2822427/CyberPower-Online-UPS-OLS1000EXL.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...