Προς το περιεχόμενο

APC BX1400U-GR BACK UPS 1400VA/700W 230V AVR 4 SCHUKO SOCKETS 135,90 crazy sundays e-shop


lancias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει μετρήσει κανείς κατανάλωση ρεύματος χωρίς φορτίο σε κάποιο UPS? Σε σταθεροποιητες τάσης βλέπω απο 7w εως και 17w (που δεν ειναι και λίγα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Το αυτο.

Μονο με apc μιλας για οτι συμβει.

Επισης μη πω για το Κωτσοβολο.Δειτε και καμια αξιολογηση του στο σκρουτζ...

Ο καθένας έχει την αποψη του στην επιλογή καταστήματος. Εννοείται η apc αναλαμβάνει την περίπτωση βλάβη.
Δυο φορές έτυχε να αγοράσω στο παρελθόν από το e-shop και το σέρβις ήταν απαράδεκτο, όποτε έκτοτε δεν αγόρασα κάτι από αυτό το μαγαζί. 
Σε αντίθεση με τον κοτσο όπου όταν χάλασε μια συσκευή στο παρελθόν, ήταν άψογοι και μου το αντικατέστησαν χωρίς πολλά πολλά.

Λογω αυτού για κάτι που κοστίζει και δεν είναι των 10-20 ευρώ προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να το πάρω από ένα αξιόπιστο κατάστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eloy είπε

Eγώ προτιμώ τα EATON, απο τα ΑPC, γιατί είναι πολύ πιο value for money... Εδώ και κάμποσα χρόνια έχω 2  850άρια (χωρίς ανεμιστήρα) και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Και οι δύο είναι αμερικάνικες εταιρίες που κατασκευάζουν (τουλάχιστον) τις φτηνές σειρές τους στην Κίνα. Η ΑPC δεν είναι πια αυτό που ήταν παλιά και η Eaton έχει αποδειχθεί πολύ αξιόπιστη... googlάρετέ το...

Η Eaton δεν είναι η πρώην merlin gerin και μετέπειτα mge; γιατί παλιά αυτές οι δύο ήταν οι κορυφαίες στα ups. Η Apc έχει περάσει στην Schneider Electric που είναι γαλλική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, George! είπε

Η Eaton δεν είναι η πρώην merlin gerin και μετέπειτα mge; γιατί παλιά αυτές οι δύο ήταν οι κορυφαίες στα ups. Η Apc έχει περάσει στην Schneider Electric που είναι γαλλική.

Nαι... :) Και έχω ακόμα σε λειτουργία (περισσότερο απο 20 χρόνια) ένα MGE Pulsar EL7 (με τις σχετικές αλλαγές των 2 μπαταριών βέβαια)... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

off-topic: αν και ξεφεύγουμε από το οικιακό budget, με inverter και charger χώρια θα ήταν ιδανική κατάσταση.
48 VDC - 230 VAC 324€ (μπορεί και πιο κάτω, ψαξτε) η αυτονομία εξαρτάται από σας (πόσα θα δώσετε για μπαταρίες) και μόνον.
κινέζικο (Taiwan ROC) MEAN WELL TS-1000 1kW. NO LOAD DISSIPATION (Typ.) ≦6W @ standby saving mode, True sine wave (THD<3%), AC reg ±3.0%.
efficiency 90% στα 750W, διατίθεται και με Schuko CEE 7/3 (πρίζες).

σε Ευρωπαϊκό: Victron Energy Phoenix 48/800 VE 48V  800W από 316€.

Lead-acid από 1€/Ah. υπάρχουν και συνδυασμοί με charger.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντελώς Αθόρυβο είναι πάντως 

Πήγα κοντά δεν ακούγεται καθολου

Έχει μια μυρωδιά πλαστικού και κλεισούρα αλλά είναι λογικό, βέβαια σε 1-2 μερες θα έχει φύγει όπως σε όλες τις συσκευές που γίνεται αυτό. 

Ωραιο το λειτουργικό του στο pc, σου λέει και real time την κατανάλωση, πόσο αντέχει ακόμα, αν μπορείς να συνδέσεις και άλλες συσκευές κτλπ κτλπ

Γενικά πολύ vfm είναι. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Εντελώς Αθόρυβο είναι πάντως 

Πήγα κοντά δεν ακούγεται καθολου

Έχει μια μυρωδιά πλαστικού και κλεισούρα αλλά είναι λογικό, βέβαια σε 1-2 μερες θα έχει φύγει όπως σε όλες τις συσκευές που γίνεται αυτό. 

Ωραιο το λειτουργικό του στο pc, σου λέει και real time την κατανάλωση, πόσο αντέχει ακόμα, αν μπορείς να συνδέσεις και άλλες συσκευές κτλπ κτλπ

Γενικά πολύ vfm είναι. 

Μπορείς να το τσεκάρεις από κοντά βράδυ που δεν έχει τόσο θόρυβο απ' έξω και με κλειστές πόρτες; Γιατί το θέλω για κρεβατοκάμαρα και αν είναι εντελώς αθόρυβο ψήνομαι να το αγοράσω κι εγώ.

6 ώρες πριν, Eloy είπε

Nαι... :) Και έχω ακόμα σε λειτουργία (περισσότερο απο 20 χρόνια) ένα MGE Pulsar EL7 (με τις σχετικές αλλαγές των 2 μπαταριών βέβαια)... :)

Κι εγώ έχω ένα πολύμπριζο MGE Pulsar cl5 το όποιο νομίζω ότι είναι ανώτερο εσωτερικά σε σχέση με τα σημερινά πολύμπριζα.

20200926_012937_(1)_(1).jpg

20200926_013003_(1)_(1).jpg

 

 

11 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχει μετρήσει κανείς κατανάλωση ρεύματος χωρίς φορτίο σε κάποιο UPS? Σε σταθεροποιητες τάσης βλέπω απο 7w εως και 17w (που δεν ειναι και λίγα)

Επειδή δεν βλέπω να απαντάει κάποιος, κάθισα και μέτρησα το δικό μου 950άρι και καταναλώνει σβηστό 13,1-13,2watt και σε αναμονή 18,7-18,8watt. Όταν φορτίζει με επιφύλαξη θα πω ότι καταναλώνει 32,5watt επειδή τόσα μου έδειξε όταν το έβγαλα για ένα λεπτό από την πρίζα και το ξανασύνδεσα. Οι μετρήσεις έγιναν με το tp-link hs110.

Επεξ/σία από George!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, George! είπε

Μπορείς να το τσεκάρεις από κοντά βράδυ που δεν έχει τόσο θόρυβο απ' έξω και με κλειστές πόρτες; Γιατί το θέλω για κρεβατοκάμαρα και αν είναι εντελώς αθόρυβο ψήνομαι να το αγοράσω κι εγώ.

 

Αυτό έκανα φίλε μου 

Έκατσα δίπλα του, με κλειστές πορτες και σε δωμάτιο με απόλυτη ησυχία,γ αυτό είπα δεν ακούγεται καθόλου 😁

Επειδή είμαι περίεργος σε αυτά, το ήθελα εντελώς Αθόρυβο, και το συγκεκριμένο όντως είναι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτατε αν ειναι αθορυβο οσο δεν χρειαζεται να δωσει ρευμα απο τη μπαταρια. Και το 950 Backup που εχω αθορυβο ειναι οσο ειναι σε stby δεν ακουγεται τιποτα. Και το εχω 4 χρονια.

Οταν γινει διακοπη ομως και γυρισει στη μπαταρια ακους το κλικ και μετα ενα ψιλοσυχνο ηχο και καταλαβαινεις οτι εχει διακοπη. Σαφως ειναι κλασεις καλυτερα απο το παλιο 1000αρι με ανεμιστηρα που ειχα που σε καθε διακοπη επαιρνε μπροστα ο ανεμιστηρας και χαλαγε τον κοσμο.

Αλλα δοκιμαστε να το βγαλετε απο το ρευμα και να δειτε αν θα κανει αυτο το θορυβο που φαινεται δινει απο τη μπαταρια. Εκει οταν δινει απο τη μπαταρια δεν ειναι τελειως ησυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sebu νομίζω ότι όλους όσους το έχουμε σε κρεβατοκάμαρα μας ενδιαφέρει να είναι εντελώς αθόρυβο σε standby. Το αν θα κάνει θόρυβο σε διακοπή ρεύματος για τα λίγα λεπτά που θα δουλέψει είναι αδιάφορο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε stby παντως το 950αρη που το εχω 4 χρονια δεν κανει κιχ

Μια διακοπη ομως μπορει να μην ειναι λιγα λεπτα. Αν σε πετυχει βραδυ σε υπνο και η διακοπη ειναι 10-15-30 λεπτα και αναλογα με το τι εχεις επανω πχ μονο ρουτερ που μπορει να δουλευει το βραδυ μπορει να παρει πολληηηηη ωρα να αδειασει η μπαταρια αρα ολη εκεινη την ωρα θα κανει καποιο θορυβο. Το αν θα τον συνηθισεις και δεν θα σε ενοχλει ειναι αλλο θεμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sebu είπε

Σε stby παντως το 950αρη που το εχω 4 χρονια δεν κανει κιχ

Μια διακοπη ομως μπορει να μην ειναι λιγα λεπτα. Αν σε πετυχει βραδυ σε υπνο και η διακοπη ειναι 10-15-30 λεπτα και αναλογα με το τι εχεις επανω πχ μονο ρουτερ που μπορει να δουλευει το βραδυ μπορει να παρει πολληηηηη ωρα να αδειασει η μπαταρια αρα ολη εκεινη την ωρα θα κανει καποιο θορυβο. Το αν θα τον συνηθισεις και δεν θα σε ενοχλει ειναι αλλο θεμα.

Νομιζω ειναι λιγο υπερβολη να απαιτεις να ειναι και τελειως αθορυβο οταν γυρναει στη μπαταρια.

Εξαλλου εχει ανεμιστηρα.

Οπως και να χει ετσι εσωσα ολες τις ηλεκτρικες συσκευες στο σπιτι ενα βραδυ.

Με ξυπνησε επειδη δουλευε και κατεβασα το γενικο γιατι ειχε σκασει καλωδιο του δεδδηε και η ταση εκανε τραμπαλα και αναβοσβηναν τα παντα.

Απο ολο το δρομο παιζει να ημουν ο μονος που δε του καηκαν τα κλιματιστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Dantε είπε

Νομιζω ειναι λιγο υπερβολη να απαιτεις να ειναι και τελειως αθορυβο οταν γυρναει στη μπαταρια.

Εξαλλου εχει ανεμιστηρα.

Οπως και να χει ετσι εσωσα ολες τις ηλεκτρικες συσκευες στο σπιτι ενα βραδυ.

Με ξυπνησε επειδη δουλευε και κατεβασα το γενικο γιατι ειχε σκασει καλωδιο του δεδδηε και η ταση εκανε τραμπαλα και αναβοσβηναν τα παντα.

Απο ολο το δρομο παιζει να ημουν ο μονος που δε του καηκαν τα κλιματιστικα.

Το 950αρη backup το μαυρο δεν εχει ανεμιστηρα. Αυτο το σωζει και ειναι "αθορυβο". Ενα παλιο ασπρο 1400αρη APC που ειχα με ανεμιστηρα πισω δεν το αντεχες οταν επαιρνε μπροστα.

Παντως νομιζω οτι για τασεις, υπερτασεις και τα ρεστα ειναι προτιμοτερο να βαλω καποια στιγμη ενα επιτηρητη τασης. Με τα λεφτα που θα απαιτουνταν να εχεις μια πριζα ασφαλειας apc σε καθε κλιματιστικο και 2-3 πολυπριζα ασφαλειας στο σπιτι για τις βασικες συσκευες που θες να σωσεις, πιστευω οτι καλυπτεις το μισο ίσως και λιγο παραπανω κοστος ενος επιτηρητη και του ηλεκτρολογου που θα τον εγκαταστησει.

Το UPS η κυρια δουλεια του ειναι να κρατησεις καποιες συσκευες on ειτε για να σωσεις τη δουλεια σου είτε πχ για να μην μεινεις χωρις τηλεφωνο/ιντερνετ.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Sebu είπε

Το 950αρη backup το μαυρο δεν εχει ανεμιστηρα. Αυτο το σωζει και ειναι "αθορυβο". Ενα παλιο ασπρο 1400αρη APC που ειχα με ανεμιστηρα πισω δεν το αντεχες οταν επαιρνε μπροστα.

Παντως νομιζω οτι για τασεις, υπερτασεις και τα ρεστα ειναι προτιμοτερο να βαλω καποια στιγμη ενα επιτηρητη τασης. Με τα λεφτα που θα απαιτουνταν να εχεις μια πριζα ασφαλειας apc σε καθε κλιματιστικο και 2-3 πολυπριζα ασφαλειας στο σπιτι για τις βασικες συσκευες που θες να σωσεις, πιστευω οτι καλυπτεις το μισο ίσως και λιγο παραπανω κοστος ενος επιτηρητη και του ηλεκτρολογου που θα τον εγκαταστησει.

Το UPS η κυρια δουλεια του ειναι να κρατησεις καποιες συσκευες on ειτε για να σωσεις τη δουλεια σου είτε πχ για να μην μεινεις χωρις τηλεφωνο/ιντερνετ.

Ο επιτηρητης αν δε κανω λαθος σου κοβει το ρευμα ουσιαστικα.

Γιατι να μη προκληθει βλαβη σε κατι απο αυτο?

Επισης αν εχεις κακο δικτυο θα πεφτει συνεχεια παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ο επιτηρητης σου κοβει το ρευμα στον πινακα και δεν αφηνει την υπερταση να φτασει στις συσκευες. Νομιζω βοηθαει και στην αποτομη βυθιση τασης και αν θυμαμαι καλα λιγο που το ειχα ψαξει ρυθμιζεις επανω του τη χρονοκαθυστερηση (οχι εσυ ο ηλεκτρολογος) σε μιλισεκοντ που θα κρατησει κομμενη την παροχη μεχρι να την ξαναγυρισει για να αποφυγει ακραια επανοδο ή peak-valey-peak. Το υποθετω απο τα λιγα που εχω καταλαβει χωρις να ειμαι ηλεκτρολογος. Μπορει να κανω και λαθος. Αλλα δεν νομιζω ο επιτηρητης να προκαλεσει ο ιδιος βλαβη, πιο πιθανο να προκληθει αν δεν υπαρχει θεωρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...