Προς το περιεχόμενο

Το Gmail μπορεί πλέον να είναι το προεπιλεγμένο e-mail app στο iOS 14


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή αυτές τις μέρες σκεφτόμουν να αγοράσω το iPhone SE επιβεβαιώνομαι στις σκέψεις μου απο το άρθρο οτι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές πλέον μεταξύ των δύο λειτουργικών , ισως το Google Pixel 4a  να ειναι το πιο optimized κινητό αυτη τη στιγμή στην αγορά και το android αν υπολογίζουμε ποσο καλα λειτουργει πανω του η  AI νομίζω είναι πιο μπροστά , δεν θέλω να προβοκάρω τους iPhone users σίγουρα το hardware της apple είναι καλύτερο , αλλά σαν workflow νομίζω οτι το android είναι μπροστά και δείχνει να έχει προοπτικές εχει πολύ καλές βελτιώσεις , στο ios νομίζω οτι έχουν κολλήσει , μου αρέσει αυτο που παει να κάνει η Microsoft με το Duo αν και είναι ακόμη αρχή , αν είναι να αγοράσω iPhone και οι βασικές εφαρμογές καθημερινά που θα χρησιμοποιώ να ειναι της Google γιατί να πληρώσω το premium της apple , εντελώς φιλικά ,΄τελικά είναι τι εφαρμογές χρησιμοποιείς , για έναν επαγγελματία instagramer σίγουρα θα πήγαινε για ios εχει πιο creative apps

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

14 λεπτά πριν, ethereum είπε

επειδή αυτές τις μέρες σκεφτόμουν να αγοράσω το iPhone SE επιβεβαιώνομαι στις σκέψεις μου απο το άρθρο οτι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές πλέον μεταξύ των δύο λειτουργικών , ισως το Google Pixel 4a  να ειναι το πιο optimized κινητό αυτη τη στιγμή στην αγορά και το android αν υπολογίζουμε ποσο καλα λειτουργει πανω του η  AI νομίζω είναι πιο μπροστά , δεν θέλω να προβοκάρω τους iPhone users σίγουρα το hardware της apple είναι καλύτερο , αλλά σαν workflow νομίζω οτι το android είναι μπροστά και δείχνει να έχει προοπτικές εχει πολύ καλές βελτιώσεις , στο ios νομίζω οτι έχουν κολλήσει , μου αρέσει αυτο που παει να κάνει η Microsoft με το Duo αν και είναι ακόμη αρχή , αν είναι να αγοράσω iPhone και οι βασικές εφαρμογές καθημερινά που θα χρησιμοποιώ να ειναι της Google γιατί να πληρώσω το premium της apple , εντελώς φιλικά ,΄τελικά είναι τι εφαρμογές χρησιμοποιείς , για έναν επαγγελματία instagramer σίγουρα θα πήγαινε για ios εχει πιο creative apps

Τι να προβοκάρεις φίλε μου, τα λες ωραία, και με επιχειρήματα στηρίζεις την επιλογή σου! Ο καθένας παίρνει οτι βολεύεται, μην λεμε τα αυτονόητα! Φαίνεται ποιος μπαίνει για εποικοδομητικό διάλογο ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ethereum είπε

επειδή αυτές τις μέρες σκεφτόμουν να αγοράσω το iPhone SE επιβεβαιώνομαι στις σκέψεις μου απο το άρθρο οτι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές πλέον μεταξύ των δύο λειτουργικών , ισως το Google Pixel 4a  να ειναι το πιο optimized κινητό αυτη τη στιγμή στην αγορά και το android αν υπολογίζουμε ποσο καλα λειτουργει πανω του η  AI νομίζω είναι πιο μπροστά , δεν θέλω να προβοκάρω τους iPhone users σίγουρα το hardware της apple είναι καλύτερο , αλλά σαν workflow νομίζω οτι το android είναι μπροστά και δείχνει να έχει προοπτικές εχει πολύ καλές βελτιώσεις , στο ios νομίζω οτι έχουν κολλήσει , μου αρέσει αυτο που παει να κάνει η Microsoft με το Duo αν και είναι ακόμη αρχή , αν είναι να αγοράσω iPhone και οι βασικές εφαρμογές καθημερινά που θα χρησιμοποιώ να ειναι της Google γιατί να πληρώσω το premium της apple , εντελώς φιλικά ,΄τελικά είναι τι εφαρμογές χρησιμοποιείς , για έναν επαγγελματία instagramer σίγουρα θα πήγαινε για ios εχει πιο creative apps

 

Προσωπικά πάντως (μιας και προσωπική άποψη κάνω quote), μετά από 9 χρόνια android και 2 εβδομάδες σε ios, βρίσκω πως στο hardware (performance, camera κτλ) τα πράγματα συγκλίνουν (έρχομαι από Huawei P20 σε iPhone 11), τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Παρόλα αυτά, το workflow μου φαίνεται ασύγκριτα καλύτερο/πιο φυσικό στο ios, φαίνονται σαν όλα να είναι πιο καλά σχεδιασμένα από πλευράς διάδρασης. Αν, δε, κάποιος έχει και κάτι άλλο από Apple (πχ macbook) είναι σοκαριστικό το native integration που παρουσιάζουν.

Στα του άρθρου, μια χαρά καλά κάνει η Google και δίνει στο GMail δυνατότητα προεπιλογής, μακάρι να έρθουν και άλλοι σύντομα (στη default θα μείνω, αλλά οι εναλλακτικές είναι πάντα καλές).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

πλεον στα iphone βλεπεις πολλες google εφαρμογες που το στησιμο τους μοιαζει υποπτο ...

λες και εχουνε φτιαχτει απο τα εργαστηρια της apple  ενα πραγμα...τοσο καλα δενουνε με το ios ...

Τι έγινε λέει; Οι εφαρμογές της Google είναι οι μόνες που ΔΕΝ σέβονται το design language του iOS, αλλά κάνουν μπαμ ότι είναι Android εφαρμογές. Όλες οι εφαρμογές της είναι material. Μακάρι να ίσχυε αυτό που λες!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stiflerakos είπε

Η δικη μου αποψη παντως ειναι :

Και γιατι να θελει καποιος να το κανει αυτο?? Να αλλαξει το μειλ του ios με το Gmail??

Για μενα το μειλ του ios ειναι ενας απο τους 3-4 λογους που δεν μπορω να φυγω απο εκει...

Υποκειμενικα βεβαια αυτο αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου.

Μήπως γιατί δεν στέλνει push notifications σε Gmail accounts? Εγώ πάντως για αυτό δεν το χρησιμοποιώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ethereum είπε

επειδή αυτές τις μέρες σκεφτόμουν να αγοράσω το iPhone SE επιβεβαιώνομαι στις σκέψεις μου απο το άρθρο οτι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές πλέον μεταξύ των δύο λειτουργικών , ισως το Google Pixel 4a  να ειναι το πιο optimized κινητό αυτη τη στιγμή στην αγορά και το android αν υπολογίζουμε ποσο καλα λειτουργει πανω του η  AI νομίζω είναι πιο μπροστά , δεν θέλω να προβοκάρω τους iPhone users σίγουρα το hardware της apple είναι καλύτερο , αλλά σαν workflow νομίζω οτι το android είναι μπροστά και δείχνει να έχει προοπτικές εχει πολύ καλές βελτιώσεις , στο ios νομίζω οτι έχουν κολλήσει , μου αρέσει αυτο που παει να κάνει η Microsoft με το Duo αν και είναι ακόμη αρχή , αν είναι να αγοράσω iPhone και οι βασικές εφαρμογές καθημερινά που θα χρησιμοποιώ να ειναι της Google γιατί να πληρώσω το premium της apple , εντελώς φιλικά ,΄τελικά είναι τι εφαρμογές χρησιμοποιείς , για έναν επαγγελματία instagramer σίγουρα θα πήγαινε για ios εχει πιο creative apps

Θα συμφωνήσω μόνο στο τελευταίο κομμάτι, αν οι βασικές εφαρμογές που χρησιμοποιείς είναι μόνο της Google μάλλον καλύτερα να πας Android.

Προσωπικά δεν αντέχω - όσο έχω δει - το "workflow" του Android (UX το λέω εγώ), μου φαίνεται αχρείαστα μπερδεμένο. Στα iPhones είτε ανοίξεις ένα 6S με iOS 9 είτε ένα 11άρι με iOS 14 ξέρεις τι να κανεις, είναι αυτονόητα όλα. Και δεν είμαι χαζός, απλά βαριέμαι πλέον να προσπαθώ πολύ για τα αυτονόητα στο κινητό μου. Αν θέλω να το κουράσω, ή να κάνω κάτι πολύ special, παίζω με τα Shortcuts.

Κάθε φορά που κάποιος συγγενής/γνωστός μου φέρνει ένα mid-range Android να του το "σετάρω" νομίζω πως από το eye-rolling θα μου φύγουν τα μάτια... Οκ, έχει βελτιωθεί την τελευταία 5ετία, but still...

Στο hardware κομμάτι, πέρα από τον επεξεργαστή και σύμφωνα με τους θαμώνες εδώ, όλα ανώτερα είναι στις flagship Android συσκευές... μπαταρία, οθόνες 120άρες... Δεν ξέρω τι εννοείς επίσης AI, αλλά ό,τι γίνεται στα iPhones γίνεται κυρίως on-device και δεν εξαρτάται από το cloud (το speech recognition της Siri χρειάζεται internet ακόμα βέβαια).

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Προσωπικά δεν αντέχω - όσο έχω δει - το "workflow" του Android (UX το λέω εγώ), μου φαίνεται αχρείαστα μπερδεμένο. Στα iPhones είτε ανοίξεις ένα 6S με iOS 9 είτε ένα 11άρι με iOS 14 ξέρεις τι να κανεις, είναι αυτονότητα όλα. Και δεν είμαι χαζός, απλά βαριέμαι πλέον να προσπαθώ πολύ για τα αυτονόητα στο κινητό μου. Αν θέλω να το κουράσω, ή να κάνω κάτι πολύ special, παίζω με τα Shortcuts.

Κάθε φορά που κάποιος συγγενής/γνωστός μου φέρνει ένα mid-range Android να του το "σετάρω" νομίζω πως από το eye-rolling θα μου φύγουν τα μάτια... Οκ, έχει βελτιωθεί την τελευταία 5ετία, but still...

Συμφωνώ και επαυξάνω, ακριβώς τα ίδια και εγώ..! Αλλά εδώ έρχεται και κουμπώνει και η προσωπική προτίμηση, καθενας αλλιώς βολεύεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ethereum είπε

επειδή αυτές τις μέρες σκεφτόμουν να αγοράσω το iPhone SE επιβεβαιώνομαι στις σκέψεις μου απο το άρθρο οτι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές πλέον μεταξύ των δύο λειτουργικών , ισως το Google Pixel 4a  να ειναι το πιο optimized κινητό αυτη τη στιγμή στην αγορά και το android αν υπολογίζουμε ποσο καλα λειτουργει πανω του η  AI νομίζω είναι πιο μπροστά , δεν θέλω να προβοκάρω τους iPhone users σίγουρα το hardware της apple είναι καλύτερο , αλλά σαν workflow νομίζω οτι το android είναι μπροστά και δείχνει να έχει προοπτικές εχει πολύ καλές βελτιώσεις , στο ios νομίζω οτι έχουν κολλήσει , μου αρέσει αυτο που παει να κάνει η Microsoft με το Duo αν και είναι ακόμη αρχή , αν είναι να αγοράσω iPhone και οι βασικές εφαρμογές καθημερινά που θα χρησιμοποιώ να ειναι της Google γιατί να πληρώσω το premium της apple , εντελώς φιλικά ,΄τελικά είναι τι εφαρμογές χρησιμοποιείς , για έναν επαγγελματία instagramer σίγουρα θα πήγαινε για ios εχει πιο creative apps

Όταν λες οι εφαρμογές που θες να χρησιμοποιήσεις είναι της Google , Το Gmail λες ; Επίσης το κινητό θα το έχεις σαν Personal assistant σε δουλειές γραφείου ή θα είναι ασχετο με αυτά , δηλαδή media κλπ ; 
 

Γενικα πάντως το Se δεν είναι σωστή επιλογή , καλύτερα ένα Xr. 

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeaLion είπε

 Η συνεργασία Google - Apple που κάπως συνομωσιολογικά την θέτει κάποιος φίλος παραπάνω, μάλλον ανύπαρκτη είναι στο θέμα των apps.

κοιτα, εγω ειμαι παλιας κοπης...και θυμαμαι εναν κυριο Erich Schmidt απο την μερια της Google να εχει μια θεση στο Δ.Σ της Apple...

απο τις εποχες που και καλα τοτε ολα ηταν πιο διαφανα πιο αγνα πιο αθωα...

με το φτωχο μου το μυαλο να μην υποθεσω οτι κατι τετοιο συνεχιζει και σημερα...

...

(εκτος και αν εχω κανενα Μαντελα εφεκτ θυμαμαι αλλα πραγματα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιδιά, τα παιδιάαα, τα φιλαράκιαα τα καλάααα....

Ε, ώρα μα ενωθούν επιτέλους. Θα γίνουν έτσι η 1η εταιρεία του Γαλαξία με τζίρο 10 τρισεκατομύρια και μερίδιο αγοράς κοντά στο 99.7%

(ελπίζω να το εγκρίνει η διαγαλαξιακή επιτροπή Ανταγωνισμού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Antilogos1975 είπε

κοιτα, εγω ειμαι παλιας κοπης...και θυμαμαι εναν κυριο Erich Schmidt απο την μερια της Google να εχει μια θεση στο Δ.Σ της Apple...

Ναι, ναι, κι εγώ τον θυμάμαι. "Πήρε πόδι" από την Apple λίγο μετά που βγήκε (και πέτυχε) το iPhone, λόγω "αντικρουόμενων συμφερόντων" (αφού ήταν και CEO στην Google)

Πολλοί τον κατηγόρησαν (Steve Jobs incl.) πως βοήθησε να αντιγράψει η Google το iPhone 😎

Πάνε όμως 11+ χρόνια βρε παιδί μου και συ, τι παλαιάς κοπής...

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

τα δυο φιλαρακια πανε χερι χερι...

μαλλον ηρθε η ωρα να το ξεφουρνισουνε οτι ειναι και ξαδερφακια...

πλεον στα iphone βλεπεις πολλες google εφαρμογες που το στησιμο τους μοιαζει υποπτο ...

λες και εχουνε φτιαχτει απο τα εργαστηρια της apple  ενα πραγμα...τοσο καλα δενουνε με το ios ...

αλλα απο την αλλη τι ξερω εγω, ενας απλος καθημερινος χρηστης συσκευων apple ειμαι ...

για πολλους εδω μεσα ενα προββατο δηλαδη..😎

 Η Google θέλει οι χρήστες, ανεξαρτήτως πλατφόρμας, να χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...