Προς το περιεχόμενο

Φλάτζα κεφαλής συμφέρει ή όχι


theo93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά τα 200.Με 60 ευρω έκανε δουλειά ο αδερφός μου πριν 2-3 μηνες σε συνεργείο για ψυγεία μόνο.Ξέρναγε σκουριά και λάσπη και τώρα είναι εντελώς καθαρό.Βρες άλλον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, theo93 είπε

Ψυγείο που έχει είναι 2 χρονών νομίζω αλλά δεν ξέρω πως θα είναι με το νερό.

Ένας που είχα ρωτήσει μου είπε καμιά 200ρα για καθάρισμα και γέμισμα με παραφλού 😮

Εάν αποφασίσεις για επισκευή λόγω της φλαντζας κεφαλής . Προσωπικά θα άλλαζα με εμπορίου σε καλή ποιότητα θερμοστάτη , τάπα ψυγείου , αντλία νερού και ψυγείο εάν είναι σε καλή κατάσταση.

Υπολόγισε 300-500€ όλα μαζί .

 

3 ώρες πριν, theo93 είπε

Ψυγείο που έχει είναι 2 χρονών νομίζω αλλά δεν ξέρω πως θα είναι με το νερό.

Ένας που είχα ρωτήσει μου είπε καμιά 200ρα για καθάρισμα και γέμισμα με παραφλού 😮

 

 

3 ώρες πριν, theo93 είπε

Ψυγείο που έχει είναι 2 χρονών νομίζω αλλά δεν ξέρω πως θα είναι με το νερό.

Ένας που είχα ρωτήσει μου είπε καμιά 200ρα για καθάρισμα και γέμισμα με παραφλού 😮

Εάν αποφασίσεις για επισκευή λόγω της φλαντζας κεφαλής . Προσωπικά θα άλλαζα με εμπορίου σε καλή ποιότητα θερμοστάτη , τάπα ψυγείου , αντλία νερού και ψυγείο εάν είναι σε καλή κατάσταση.

Υπολόγισε 300-500€ όλα μαζί .

 

3 ώρες πριν, theo93 είπε

Ψυγείο που έχει είναι 2 χρονών νομίζω αλλά δεν ξέρω πως θα είναι με το νερό.

Ένας που είχα ρωτήσει μου είπε καμιά 200ρα για καθάρισμα και γέμισμα με παραφλού 😮

Εάν αποφασίσεις για επισκευή λόγω της φλαντζας κεφαλής . Προσωπικά θα άλλαζα με εμπορίου σε καλή ποιότητα θερμοστάτη , τάπα ψυγείου , αντλία νερού και ψυγείο εάν είναι σε καλή κατάσταση.

Υπολόγισε 300-500€ όλα μαζί .

 

3 ώρες πριν, theo93 είπε

Ψυγείο που έχει είναι 2 χρονών νομίζω αλλά δεν ξέρω πως θα είναι με το νερό.

Ένας που είχα ρωτήσει μου είπε καμιά 200ρα για καθάρισμα και γέμισμα με παραφλού 😮

 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν βλεπω να το αναφερεις στο αρχικο σου ποστ,το αυτοκινητο ειναι 1.4 ή 1.6?8βαλβιδο ή 16βαλβιδο?Με νερα δεν βγαζεις ακρη,βαλε αντιψυκτικο φιλος.Τα νερα βραζουν-εξατμιζονται οταν φτανουν κοντα στους 100 βαθμους,το αυτοκινητο σου(ολα τα PSA βασικα) εχει θερμοστατη 89 βαθμους,λιγο να μπεις στην πολη επιασες 95.Τι να κλασει το νερο?Eιναι καλα μοτερια τα TU,τα πιο ανθεκτικα απο ολλα τα μοτερ οσον αφορα το θεμα υγραεριο.Και 1000 € να θελει,αν εξωτερικα δεν ειναι γαμησε τα οπως τα περισσοτερα 20ετιας που βλεπω στους δρομους (με το σκασμενο βερνικι) φτιαξε το,αξιζει.Και 5000-6000 να δωσεις,15ετιας και βαλε θα παρεις.Για να παρεις αμαξι να πεις οτι δεν θα ασχολεισαι θελει να ειναι 2-3 χρονων και αυτα εχουν 12.000 και πανω,οποτε τα 1000 ειναι πολυ λιγα αν σε εξυπηρετει το συγκεκριμενο.

Η αντλια νερου ειναι αναλωσιμο,ο κατασκευαστης προτεινει να την αλλαζουμε καθε φορα που αλλαζουμε σετ χρονισμου που στο δικο σου ειναι καθε 60.000 χλμ νομιζω.Εγω σε ενα rallye που ειχα,την ειχα αλλαξει στις 209.000 χλμ πρωτη φορα γιατι δεν ηξερα και στην αντιπροσωπια που το πηγαινα,δεν μου ειπε κανενας τπτ.Παντως οταν την εβγαλα σαν καινουργια γυρναγε οποτε περι ορεξεως.Στο μαγαζι με τα ανταλακτικα αυτοκινητων οταν δουλευα,μου εφερναν θυμαμαι αρκετες φορες (οι πελατες) αντλιες νερου οι οποιες δεν ειχαν καθολου φτερωτες,ειχαν κυριολεκτικα εξαυλωθει.Ή εχεις 5.000.000 χλμ του ελεγα ή εχεις οξυ στο κυκλωμα ψυξης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Επειδη δεν βλεπω να το αναφερεις στο αρχικο σου ποστ,το αυτοκινητο ειναι 1.4 ή 1.6?8βαλβιδο ή 16βαλβιδο?Με νερα δεν βγαζεις ακρη,βαλε αντιψυκτικο φιλος.Τα νερα βραζουν-εξατμιζονται οταν φτανουν κοντα στους 100 βαθμους,το αυτοκινητο σου(ολα τα PSA βασικα) εχει θερμοστατη 89 βαθμους,λιγο να μπεις στην πολη επιασες 95.Τι να κλασει το νερο?Eιναι καλα μοτερια τα TU,τα πιο ανθεκτικα απο ολλα τα μοτερ οσον αφορα το θεμα υγραεριο.Και 1000 € να θελει,αν εξωτερικα δεν ειναι γαμησε τα οπως τα περισσοτερα 20ετιας που βλεπω στους δρομους (με το σκασμενο βερνικι) φτιαξε το,αξιζει.Και 5000-6000 να δωσεις,15ετιας και βαλε θα παρεις.Για να παρεις αμαξι να πεις οτι δεν θα ασχολεισαι θελει να ειναι 2-3 χρονων και αυτα εχουν 12.000 και πανω,οποτε τα 1000 ειναι πολυ λιγα αν σε εξυπηρετει το συγκεκριμενο.

Η αντλια νερου ειναι αναλωσιμο,ο κατασκευαστης προτεινει να την αλλαζουμε καθε φορα που αλλαζουμε σετ χρονισμου που στο δικο σου ειναι καθε 60.000 χλμ νομιζω.Εγω σε ενα rallye που ειχα,την ειχα αλλαξει στις 209.000 χλμ πρωτη φορα γιατι δεν ηξερα και στην αντιπροσωπια που το πηγαινα,δεν μου ειπε κανενας τπτ.Παντως οταν την εβγαλα σαν καινουργια γυρναγε οποτε περι ορεξεως.Στο μαγαζι με τα ανταλακτικα αυτοκινητων οταν δουλευα,μου εφερναν θυμαμαι αρκετες φορες (οι πελατες) αντλιες νερου οι οποιες δεν ειχαν καθολου φτερωτες,ειχαν κυριολεκτικα εξαυλωθει.Ή εχεις 5.000.000 χλμ του ελεγα ή εχεις οξυ στο κυκλωμα ψυξης.

Τα ΤU  θέλουν προσοχή στις αλλαγες ψυκτικού υγρού αλλιως καίνε φλάτζα.

Οι εξαυλωμενες φτερωτες είναι απο λανθασμενο τύπο παραφλού.Φαντάσου σε άλλα τμηματα του κινητήρα τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτα εμενα για τις αλλαγες ψυκτικου οταν την πρωτη φορα που πηγα να αλλαξω στο 106 ψυκτικο υγρο,εβγαλα καπου 4 λιτρα και με το που αρχισα να βαζω το καινουργιο,στα 800 γραμμαρια γεμισε το ψυγειο.Αντε βρες ακρη τωρα αρχισα να σκεφτομαι.Παλι καλα που υπαρχει το google,χαχα.Τα συγκεκριμενα μοτερ θελουν σωστη εξαερωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το 1.4.

Αυτό το τεστ με τα νερά δεν πρόλαβα να το κάνω γιατί έλειπα σκ, αλλά άνοιξα το καπάκι για τα λάδια να δω αν είχαν ασπρίσει.

Τα λάδια φαινόντουσαν οκ, αυτό το άσπρο είναι το μέταλλο.

120081359_657214938511441_8952415662381795205_n.jpg

120104158_330325728188677_3187114949143668098_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2020 στις 10:09 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

Τον δείκτη βλέπουν και το καπάκι που ξεβίδωσες αν έχει μαγιονέζα.

Καθαρό φάνηκε και το καπάκι

120366397_987040645093658_6317438689798303509_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, theo93 είπε

Καθαρό φάνηκε και το καπάκι

120366397_987040645093658_6317438689798303509_n.jpg

Φαίνεται καθαρή η τάπα λαδιού.

 Συνεχίζεις και παρακολουθείς τη στάθμη του ψυκτικου .

Ισως είναι στήν αρχή . Το πρωι που το βάζεις μπροστά μήπως ρεταρεί για λίγο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Φαίνεται καθαρή η τάπα λαδιού.

 Συνεχίζεις και παρακολουθείς τη στάθμη του ψυκτικου .

Ισως είναι στήν αρχή . Το πρωι που το βάζεις μπροστά μήπως ρεταρεί για λίγο; 

Γενικά ρετάρει ανά διαστήματα, τώρα που έκλεισα ραντεβού και σε άλλο συνεργείο θα το συνδέσει και με διαγνωστικό γιατί ο άλλος δεν το έκανε.

Όταν ρετάρει βγάζει ένα μήνυμα(έχει καεί η οθόνη) που είναι για το καυσιμο λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι βλεπω ειναι το 8βαλβιδο,συμφερει η αλλαγη φλαντζας και κατα την γνωμη μου μιας και εχεις υγραεριο,βαλτου και 8 βαλβιδες ενισχυμενες.Αν θυμαμαι καλα καπου στα 10€ η μια εχουν οι απλες και 20€ η μια εχουν οι ενισχυμενες,αν σου φαινονται πολλα βαλε μονο τις 4 εξαγωγης μιας και αυτες ειναι που την ακουνε παντα.Τις εισαγωγης και να μην τις αλλαξεις δεν παθαινουν τπτ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Απ οτι βλεπω ειναι το 8βαλβιδο,συμφερει η αλλαγη φλαντζας και κατα την γνωμη μου μιας και εχεις υγραεριο,βαλτου και 8 βαλβιδες ενισχυμενες.Αν θυμαμαι καλα καπου στα 10€ η μια εχουν οι απλες και 20€ η μια εχουν οι ενισχυμενες,αν σου φαινονται πολλα βαλε μονο τις 4 εξαγωγης μιας και αυτες ειναι που την ακουνε παντα.Τις εισαγωγης και να μην τις αλλαξεις δεν παθαινουν τπτ.

Θα συμφωνήσω αλλά να κάνει τόσα έξοδα και να τσγκουνευτεί 80-100 ευρώ δεν το θεωρώ σωστό.Γνώμη μου να αλλάξει όλες τις βαλβίδες αν ανοίξει καπάκι και το πάει για τόρνο. Εγώ αυτό θα έκανα.Κάνει σωστή επισκευή και θα έχει το κεφάλι του ήσυχο για 100 - 150 χιλιάδες χιλιόμετρα με καλή χρήση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω,απλα οι εισαγωγης δεν παθαινουν ποτε τπτ,οταν δε αρχισει και μαζευεται το υπολοιπο,και τα 80-100€ οπως λες μπορει καποιος να τα σκεφτει.Τεσπα,οπως το βλεπει ο καθενας,εγω και 16βαλβιδο να ηταν θα τις αλλαζα ολες.Την γνωμη μου ειπα,ας κανει οπως νομιζει ο φιλος.

Απο την αλλη,με τιμες επαρχιας παντα,50€ παιρνει το ρεκτιφιε,50€ το πολυ να εχουν το σετ φλαντζες,50€ τα λαδια,φιλτρα-αντιψυκτικα,80€ οι 4 βαλβιδες και 100€ ο μαστορας θα του βγει 300κατι.Αλλο 330€ πχ και αλλο να πλησιαζει το 500αρικο.Λεω εγω τωρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Απ οτι βλεπω ειναι το 8βαλβιδο,συμφερει η αλλαγη φλαντζας και κατα την γνωμη μου μιας και εχεις υγραεριο,βαλτου και 8 βαλβιδες ενισχυμενες.Αν θυμαμαι καλα καπου στα 10€ η μια εχουν οι απλες και 20€ η μια εχουν οι ενισχυμενες,αν σου φαινονται πολλα βαλε μονο τις 4 εξαγωγης μιας και αυτες ειναι που την ακουνε παντα.Τις εισαγωγης και να μην τις αλλαξεις δεν παθαινουν τπτ.

Σε παρόμοια περίπτωση θα ανοίξω μοτέρ ( σε Mazda 6) για επισκευή λόγω κατανάλωσης λαδιού , σκέφτομαι και εγω τη λύση για ενιχυμένες βαλβίδες. Έλεγα αναλόγως το κόστος και εισαγωγής και εξαγωγής. Άλλοι λένε είναι μύθος.

Στην ουσία να είναι καλά ρυθμισμένο από μείγματα στο δρόμο . Πράγμα που στο δικό μου έχει γινει και με αναλυτη καυσαερίων .

Θα ρωτήσω και το μηχανικό που θα αναλάβει τη εργασία τι προτείνει . Του έχω τοποθετήσει υγραέριο και έχει κάνει 5000 χιλιόμετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που εχω δει,ολα ειναι στην ρυθμιση.Βαζει υγραερια ενας μηχανικος στην περιοχη μου ο οποιος μου εχει πει οτι τα ρυθμιζει λιγο πιο πλουσιο το μειγμα.Απο τα 200 αυτοκινητα που εχει βαλει,ζητημα να ειχαν θεμα με βαλβιδες τα 5(τυχαια νουμερα για να καταλαβεις την διαφορα).Βεβαια βαζει europegas που νομιζω? ειναι απο τα καλα συστηματα (ετσι νομιζω,με υγραεριο δεν εχω ασχοληθει).Τεσπα,αν ειναι καλος ο εγκαταστατης και στο ρυθμισει καλα το υγραεριο,δεν θα εχεις θεμα.

Εσενα καιει λαδια ο κινητηρας?Ποσα χλμ εχεις?Καταναλωση λαδιου εχει απο πιστονια-ελατηρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...