Προς το περιεχόμενο

Τους 15 εκατ. έφτασαν οι συνδρομητές του Xbox Game Pass


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, majnun είπε

Υπάρχει οδηγος εδώ μέσα. Με λιγότερα από 60ε  παίρνεις 27 μήνες συνδρομή.

Mπορεις να μας δωσεις ενα λινκ ηια τον οδηγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Εδώ να είστε πιστοί, στην περίπτωση που δεν ακολουθήσει αυτό το δυτικό μοντέλο η Sony, να την υποστηρίξετε αγοράζοντας 69,99€ τα παιχνίδια της ενώ άλλοι θα τα παίζουν με ένα δωδεκαρικο στο Xbox..!

Εντάξει θα έχετε god of war και τον Drake. 

Αξία ανεκτίμητη!

Καταλαβαίνεις ότι όλο αυτό μπορεί να οδηγήσει στο να μην ενδιαφέρονται στο μέλλον οι εταιρείες να κατασκευάσουν ΑΑΑ τίτλους δεκάδων εκατομμυρίων επειδή θα είναι τους ασύμφοροι και να μας γεμίσουν με ένα σωρό φθηνότερες μπούρδες παρόμοιες μεταξύ τους? Καλά είναι όσο παίζουμε φθηνά έτσι αλλά μην μας γυρίσει και μπούμερανγκ.

  • Like 5
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Φοβερό ότι ο @aeljim δε καταλαβαίνει τα βασικά για το πώς λειτουργούν οι εταιρείες 😏και είναι φοβερά confused με τα βασικά😁😛.

Να του εξηγήσουμε τότε..🙄 Ας πάρει πχ ως παράδειγμα το Netflix και την ποιότητα του

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος δεν έχει καταλάβει ότι το μέλλον είναι ψηφιακό ή αλλιώς streaming τότε λυπάμαι αλλά είναι άξιος της τύχης του και καλά να πάθει και να πληρώνει τα 70 ευρώ στην "κάθε" SONY για ένα παιχνίδι όταν εγώ με αυτά τα λεφτά παίζω 10 παιχνίδια της ίδιας ποιότητας.

δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν τα ανάλογα game stores όπως EPIC Games Stores , Ubisoft UPlay+ , EA Play+ , MS Store , Steam κτλ..

δεν είναι τυχαίο ότι αντίστοιχα υπάρχουν οι ανάλογες υπηρεσίες streaming π.χ. Netflix , Amazon Prime , Hulu , HBO , Disney

λέτε όλες αυτές οι εταιρείες που έχουν επενδύσει δις ευρώ να είναι χαζοί οι ιδιοκτήτες και να μην ξέρουν από οικονομικά/επενδύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θέλω να μπαίνω στην διαδικασία να εξηγώ αυτονόητα πράγματα σε fanboys ή τύπους που απλά μιλάνε για να μιλάνε. Το οτι οι εταιρείες θα σταματήσουν να βγάζουν ΑΑΑ Games εξαιτίας του Gamepass είναι η μεγαλύτερη μπαρούφα που έχω ακούσει. Μάλλον άλλοι δεν ξέρουν πως λειτουργεί ο κόσμος. Και για ποιότητα όλα σχετικά είναι. Η ποιότητα του Netflix όπως και του Gamepass για τα λεφτά που δίνεις είναι ΑΡΙΣΤΗ. Βασικά και παρα πάνω να κόστιζαν πάλι θα δικαιολογούσαν τα λεφτά τους.

Θα ήταν καλύτερο για όλους να βάλετε στην υπογραφή σας, "πληγωμένος fanboy", για να μην μπαίνουμε στην διαδικασία να παίρνουμε αυτά που λέτε σοβαρά. Που πάτε και να τα καλύψετε με ένα πέπλο αντικειμενικότητας και ουδετερότητας.

@music_lover @shadowfax-1-

Επεξ/σία από aeljim
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ikorolis είπε

όποιος δεν έχει καταλάβει ότι το μέλλον είναι ψηφιακό ή αλλιώς streaming τότε λυπάμαι αλλά είναι άξιος της τύχης του και καλά να πάθει και να πληρώνει τα 70 ευρώ στην "κάθε" SONY για ένα παιχνίδι όταν εγώ με αυτά τα λεφτά παίζω 10 παιχνίδια της ίδιας ποιότητας.

δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν τα ανάλογα game stores όπως EPIC Games Stores , Ubisoft UPlay+ , EA Play+ , MS Store , Steam κτλ..

δεν είναι τυχαίο ότι αντίστοιχα υπάρχουν οι ανάλογες υπηρεσίες streaming π.χ. Netflix , Amazon Prime , Hulu , HBO , Disney

λέτε όλες αυτές οι εταιρείες που έχουν επενδύσει δις ευρώ να είναι χαζοί οι ιδιοκτήτες και να μην ξέρουν από οικονομικά/επενδύσεις...

Ναι βρε μαζί σου, ψηφιακό το μέλλον, δεν φοβάσαι όμως ότι αυτό θα οδηγήσει σε πτώση της ποιότητας? Το Netflix πχ είναι κατά 80% γεμάτο από μέτριες σειρές του 5 και του 6 στο imdb. Δεν είναι τυχαίο ότι το HBO παράγει ποιοτικότερο περιεχόμενο. Ότι πληρώσεις θα πάρεις. Δίνεις 10 ευρώ? Κινδυνεύεις στο μέλλον να πάρεις κάτι που θα αξίζει τόσα. Μην το βλέπετε εφήμερα, ότι δλδ στο τώρα παίζουμε παιχνιδάρες, δέστε το μακροπρόθεσμα. Το κακό είναι πως αν υπερισχύσει αυτό το μοντέλο ενδεχομένως να αναγκαστούν οι developers να πάνε σε ένα τέτοιο όπου παραγωγές των εκατομμυρίων δεν συμφέρουν. Ποιος θα πρωτοπληρωθεί με 120 ευρώ τον χρόνο ανά χρήστη ενω μεχρι πρότινος ο ίδιος χρήστης έδινε τα πολλαπλασια? Για πιθανότητες μιλάω φυσικά. Μέντιουμ δεν είμαι. Τώρα χαιρόμαστε, μετά να μην κλαίμε και να ψάχνουμε που πήγαν οι ΑΑΑ τίτλοι.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω μια ερωτηση. Ποσο κοστησε η παραγωγη του The last Of Us 2 και τι εσοδα και κερδη απεφερε με τις πωλησεις του αυτος ο πολυδιαφημισμενος τιτλος; Παιζει η διαφημιση που επεσε να κοστισε στην Sony περισσοτερο και απο το παιχνιδι.

 

Με 15 εκατ. συνδρομητες η MS μπορει να εχει και 1.5 δις εσοδα το χρονο μονο απο τις συνδρομες , Εστω οτι απο αυτα τα 1.5 δις τα 500 εκατ ειναι κερδος. Δεν μπορει να κανει 4-5 ΑΑΑ τιτλους τον χρονο; Που να αυξηθουν και οι συνδρομες και να πιασουν τα 25 εκατ.

Επεξ/σία από songless_bird
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Ναι βρε μαζί σου, ψηφιακό το μέλλον, δεν φοβάσαι όμως ότι αυτό θα οδηγήσει σε πτώση της ποιότητας? Το Netflix πχ είναι κατά 80% γεμάτο από μέτριες σειρές του 5 και του 6 στο imdb. Δεν είναι τυχαίο ότι το HBO παράγει ποιοτικότερο περιεχόμενο. Ότι πληρώσεις θα πάρεις. Δίνεις 10 ευρώ? Κινδυνεύεις στο μέλλον να πάρεις κάτι που θα αξίζει τόσα. Μην το βλέπετε εφήμερα, ότι δλδ στο τώρα παίζουμε παιχνιδάρες, δέστε το μακροπρόθεσμα. Το κακό είναι πως αν υπερισχύσει αυτό το μοντέλο ενδεχομένως να αναγκαστούν οι developers να πάνε σε ένα τέτοιο όπου παραγωγές των εκατομμυρίων δεν συμφέρουν. Ποιος θα πρωτοπληρωθεί με 120 ευρώ τον χρόνο ανά χρήστη ενω μεχρι πρότινος ο ίδιος χρήστης έδινε τα πολλαπλασια? Για πιθανότητες μιλάω φυσικά. Μέντιουμ δεν είμαι. Τώρα χαιρόμαστε, μετά να μην κλαίμε και να ψάχνουμε που πήγαν οι ΑΑΑ τίτλοι.

διαφωνώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aeljim είπε

Δεν θέλω να μπαίνω στην διαδικασία να εξηγώ αυτονόητα πράγματα σε fanboys ή τύπους που απλά μιλάνε για να μιλάνε. Το οτι οι εταιρείες θα σταματήσουν να βγάζουν ΑΑΑ Games εξαιτίας του Gamepass είναι η μεγαλύτερη μπαρούφα που έχω ακούσει. Μάλλον άλλοι δεν ξέρουν πως λειτουργεί ο κόσμος. Και για ποιότητα όλα σχετικά είναι. Η ποιότητα του Netflix όπως και του Gamepass για τα λεφτά που δίνεις είναι ΑΡΙΣΤΗ. Βασικά και παρα πάνω να κόστιζαν πάλι θα δικαιολογούσαν τα λεφτά τους.

Θα ήταν καλύτερο για όλους να βάλετε στην υπογραφή σας, "πληγωμένος fanboy", για να μην μπαίνουμε στην διαδικασία να παίρνουμε αυτά που λέτε σοβαρά. Που πάτε και να τα καλύψετε με ένα πέπλο αντικειμενικότητας και ουδετερότητας.

@music_lover @shadowfax-1-

Άστο ρε φίλε, αν κάθεσαι και μου λες άριστη την ποιότητα του Netflix δεν έχει κανένα νόημα η συζήτηση μαζί σου. Πέρνα μια βόλτα από imdb και rotten tomatoes και πέσμου τι βλέπεις. Άκου άριστη ποιότητα το Netflix! Ούτε καν τα λεφτά που ζητάει δεν αξίζει.

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, music_lover είπε

Άστο ρε φίλε, αν κάθεσαι και μου λες άριστη την ποιότητα του Netflix δεν έχει κανένα νόημα η συζήτηση μαζί σου. Πέρνα μια βόλτα από imdb και rotten tomatoes και πέσμου τι βλέπεις. Άκου άριστη ποιότητα το Netflix! Ούτε καν τα λεφτά που ζητάει δεν αξίζει.

συγνώμη φίλε μου αλλά διαφωνώ και εγώ  με το σχόλιο σου περί NETFLIX αλλά και υπόλοιπων υπηρεσιών streaming

τα χρήματα που δίνεις για συνδρομή στο NETFLIX - AMAZON PRIME - APPLE TV - HULU - HBO - DISNEY αξίζουν και υπάρχει περιεχόμενο

τώρα αν ανήκεις στην κατηγορία "τα έχω κατεβάσει όλα από τον "θείο" και αναφέρομαι σε ταινίες/σειρές" όπως έχω κάνει και εγώ αλλά και πολλοί άλλοι ναι μπορεί να μην βρίσκεις περιεχόμενο η να θεωρείς ότι δεν σε καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχετε τιποτα στα χερια σας και δινεται 12.99 το μηνα η οσα ζηταει ο καθενας.

Χαιρεστε που πληρωνετε ενοικιο...τι να πω..και εγω καποτε εδινα κερματα και επαιζα arcade...καλα ητανε..

  • Like 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, KilliK είπε

απο που βγαινει το συμπερασμα οτι χρειαζεται 150m συνδρομητες για να εχει καθαρο κερδος; sauce?

Απο πουθενά φυσικά,αν διπλασιάσουμε το σημερινό νούμερο που δεν είναι δύσκολο να γίνει,έτσι όπως πάνε του τέλος του άλλου χρόνου η του παραχρόνου, ίσως να έχει 30μύρια συνδρομές,τώρα αν έχουμε ένα στάνταρ στα 15 ευρώ η συνδρομή,έχεις 500 εκατομμύρια δηλ Μισό ΔΙΣ κάθε μήνα μόνο απο την συνδρομή ! Και αυτά χωρίς να βάλουμε τα κέρδη απο όσα πουλήσει απο το Pass,που όλο και κάποιοι αγοράζουν απο κει ορισμένα παιχνίδια για να τα έχουν.

Τι να λέμε δηλαδή,με αυτό το μοντέλο και μόνο σε ένα χρόνο θα πλησιάζουν τα 7 Δις και απο οτι έχουν δείξει και πει ο Spencer και η MS έχουν σκοπό να δώσουν σε  πολύ πολύ περισσότερους ανα τον πλανήτη χρήστες Gamepass και θα το κάνουν όπως φαίνεται άνετα λόγο και των άλλων συσκευών που θα παίζει ο κόσμος στο Xcloud,φανταστείτε για τι αστρονομικά κέρδη θα μιλάμε τότε ! 🙀

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ikorolis είπε

συγνώμη φίλε μου αλλά διαφωνώ και εγώ  με το σχόλιο σου περί NETFLIX αλλά και υπόλοιπων υπηρεσιών streaming

τα χρήματα που δίνεις για συνδρομή στο NETFLIX - AMAZON PRIME - APPLE TV - HULU - HBO - DISNEY αξίζουν και υπάρχει περιεχόμενο

τώρα αν ανήκεις στην κατηγορία "τα έχω κατεβάσει όλα από τον "θείο" και αναφέρομαι σε ταινίες/σειρές" όπως έχω κάνει και εγώ αλλά και πολλοί άλλοι ναι μπορεί να μην βρίσκεις περιεχόμενο η να θεωρείς ότι δεν σε καλύπτει.

Ναι για τα λεφτά που δίνεις το Netflix έχει το ανάλογο μέτριο περιεχόμενο. Θα προτιμούσα να μου ζητήσει τα διπλάσια, να μειώσει τις παραγωγές του στο μισό και να αυξήσει την ποιότητα του στις εναπομείνασες. Προφανώς αντισυμβατική γνώμη αφού ο κόσμος το τιμά με τα χρήματα του άρα αποτελεί επιτυχία για το ίδιο, αποτυχία όμως για την ποιότητα του κινηματογράφου γενικότερα. Ούτως ή άλλως ζούμε στην εποχή της ποσότητας και όχι της ποιότητας. Γιατί το gaming να εξαιρεθεί από αυτόν τον κανόνα στο μέλλον αφού από ότι φαίνεται αυτό το μοντέλο θέλει η πλειοψηφία? Εύχομαι πάντως να υπερισχύσει η δική σου θετική οπτική των πραγμάτων.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καταρχήν δεν είμαι φανμποι και δε ξέρω πώς έβγαλε στο παραλήρημα του το παλικάρι το συμπέρασμα.

Δεύτερον στο νετφλιξ υπάρχουν ΠΆΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΣΕΙΡΈΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΈΠΟΝΤΑΙ (η ταινίες)και απλά γεμίζουν το library.

Προφανώς και αν μιλάμε για vfm το gamepass αξίζει. Και το νετφλιξ.

Τι σχέση έχει αυτό με το πόσοι κορυφαίοι τίτλοι θα βγαίνουν αν όλοι τρέξουν να βάλουν GP?

Να το θέσω πιο απλά: έχω μια συνδρομή και πληρώνω Disney. Για να πάρω μια ταινία που η Disney θεωρεί ΑΑΑ(άσχετα αν είναι)ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΈΣΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΊΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΟΥ ΖΗΤΆΕΙ ΈΞΤΡΑ ΧΡΉΜΑΤΑ (Μουλάν). ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο θα γίνει και εδώ. Το να φτιάξεις ένα παιχνίδι ΑΑΑ(Α) δεν είναι πενταροδεκαρες.

Μαλλον είναι δύσκολο να φανταστείτε αλλά αν ένας οργανισμός είτε για 2Α είτε για 3Α κερδίζει τα ίδια χρήματα(διότι όλα μπαίνουν σε ένα πάσο και αυτά θα πάρεις και τέλος) ΠΡΟΦΑΝΏΣ και θα μειωθούν τα κορυφαία παιχνίδια. Εκτός και αν μέσα σε 3 χρόνια που έχετε πληρώσει 60€ για GP θεωρείτε ότι θα υπάρχουν πολλές εταιρίες να πληρώνουν developers για προγραμματισμό.

 ΗΣόνυ/νιντεντο επίσης είναι απαραίτητα για ανταγωνισμό. Βαριέμαι να κάθομαι να κάνω ανάλυση (δε το χρωστάω και σε κανέναν) απλά προσπάθησα ως 35 χρονών (άκου φανμποι 🤣😢)να εξηγήσω γιατί είναι απόλυτα αρνητικό σε βάθος χρόνου να μαζευτούν όλα κάτω από ενα GP.

Το ότι κάποιοι κάθεστε σαν τον φίλο από τη Λάρισα και ψάχνεται να τσακωθεί για τις κονσόλες με ξεπερνάει. Δεν έχω όρεξη και πρόθεση να κάθομαι να τσακώνομαι για αυτονόητα πράγματα. Λυπάμαι. 

Αν διαφωνούμε/διαφωνείτε κανένα θέμα. Συνεχίζουμε και πάμε παρακάτω.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...