Προς το περιεχόμενο

Τους 15 εκατ. έφτασαν οι συνδρομητές του Xbox Game Pass


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Δεν εχετε τιποτα στα χερια σας και δινεται 12.99 το μηνα η οσα ζηταει ο καθενας.

Χαιρεστε που πληρωνετε ενοικιο...τι να πω..και εγω καποτε εδινα κερματα και επαιζα arcade...καλα ητανε..

Μιλάμε δίναμε πολλά χρήματα στα Arcade,έπεφτε πολύ μέταλλο ! και τα ευχαριστιόμασταν όντος πάρα πολύ,δεν σκεφτόματαν βέβαια να πάρουμε και σπίτι μας το μηχάνημα,αλλιώς δεν αξίζει να παίζουμε 😸

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, music_lover είπε

Άστο ρε φίλε, αν κάθεσαι και μου λες άριστη την ποιότητα του Netflix δεν έχει κανένα νόημα η συζήτηση μαζί σου. Πέρνα μια βόλτα από imdb και rotten tomatoes και πέσμου τι βλέπεις. Άκου άριστη ποιότητα το Netflix! Ούτε καν τα λεφτά που ζητάει δεν αξίζει.

 

Βρε music lover δεν καταλαβαίνεις ότι το Netflix έχει άπειρο υλικό μέσα σ αυτά που προσφέρει για 10 ευρώ; Μέσα σ αυτό το χάος υπάρχουν και φοβερές σειρές/ταινίες(Dark, Witcher, Stranger Things, Mindhunter, Ozark, The Last Kingdom, Narcos κ,α) και φυσικά άπειρες επιτυχημένες ταινίες/σειρες απο άλλες εταιρίες όπως Better Call Saul, Black Mirror, Breaking Bad  εκ των οποίων αγόρασαν τα δικαιώματα  και μ΄ολα αυτά τα λεφτά που βγάζει το μπάτζετ τους έχει ξεπεράσει το θεό τελευταία κλείνοντας απίστευτους σκηνοθέτες και ηθοποιούς για εκατοντάδες πρότζεκτ σε όλο το κόσμο και το σημαντικότερο είναι ότι ώθησε και τις άλλες εταιρείες όπως HBO, Amazon, Disney να κάνουν παρόμοια συνδρομητική υπηρεσία. 

Όταν οι φανς του PlayStation/Νιντέντο καταλάβουν ότι βρίσκονται σε μειονεκτική θέση σε σχέση με τους κατόχους PC/Xbox θα το δείξουν και με το πορτοφόλι τους άρα αυτές οι εταιρίες θα αναγκαστούν να πάρουν μια μεγάλη απόφαση. Είτε να κάνουν ότι και η Microsoft είτε να χάσουν μια μεγάλη μερίδα της αγοράς.

Άρα στο τέλος κερδισμένοι θα είμαστε εμείς που θα μπορούμε να δούμε/παίξουμε σχεδόν τα πάντα με μια μικρή συνδρομή.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ELMastas είπε

Μιλάμε δίναμε πολλά χρήματα στα Arcade,έπεφτε πολύ μέταλλο ! και τα ευχαριστιόμασταν όντος πάρα πολύ,δεν λέγαμε να τα πάρουμε και σπίτι μας το μηχάνημα αλλιώς δεν αξίζει 😸

Ας σου εδινε την επιλογη να τα αγοραζεις σε μικροτερη τιμη απο retail...δεν γινεται να παιρνω το δισκακι (το οποιο μπορω και να πουλησω) ιδια τιμη με το digital...και προφανως δεν γινεται να αγοραζω αερα για 13 ευρω το μηνα για να μπορω να τα παιξω ολα (αληθεια μπορεις?) και στο τελος να μην εχω τιποτα...απλα οταν πας λυκειο και το χαρτζιλικι ειναι τιποτα ετσι καλυπτεις την αναγκη σου...αλλα μαθε οτι αγοραζεις αερα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, majnun είπε

Tην εχω ηδη δύο μηνες με υπόλοιπο 25 μηνών. Σύνολο 55ε.

Εχω τερματισει Red Dead Redemption2, Halo Reach, Halo 1 και παιζω ηδη το 2, Mortal Kombat XL, Forza Horizon.

Αν και υπερβολή, είναι κοντά στο να βγάλει τα λεφτά της

Το RDR2 από μόνο του αν είχες τερματίσει τα είχε βγάλει τα λεφτά της! Όχι "είναι κοντά". Δηλαδή πόσο κοντά!  :)

Βασικά ΕΝΑ game να παίξουμε, τα έχει βγάλει, αυτή είναι η άποψη μου. Απλά (και εδω την πατάνε μερικοί) όταν βγαίνει ένα game και θες να το παίξεις, παίξτο μην τυχόν και φύγει. Το RDR2 ας πούμε ξέραμε ότι θα είναι για περιορισμένο διάστημα. :)

Πολύ καλό value για αυτό που προσφέρει!

11 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

αλλα μαθε οτι αγοραζεις αερα.

Φίλε να σου πω κάτι κουλό? Πληρώνω 7,5€ μια ταινία στο σινεμά, και στο τέλος έφυγα χωρίς να την πάρω σε Bluray! Απίστευτο??? 

Και MotoGP που πήγα Ολλανδία πέρισι, κοίτα να δεις.. 120€ κόστησε το εισητήριο για τον αγώνα, και ούτε μία μινιατούρα της Ducatti δε μου έδωσαν. Ρε σεις πάτε καλά? :D

Πάρτε την εμπειρία ρε μάγκες, ζήστε το παιχνίδι, ευχαριστηθείτε τη στιγμή που το παίζετε και πάμε για άλλα. Ε και στην τελική άμα σ'αρέσει ΤΟΣΟ πολύ, αγόρασε και το 1 στα 10 games να το κρατήσεις για πάντα. 

Κολλάτε μερικοί σε ορισμούς και έννοιες και χάνετε όλη την ουσία. 

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

όποιος δεν έχει καταλάβει ότι το μέλλον είναι ψηφιακό ή αλλιώς streaming τότε λυπάμαι αλλά είναι άξιος της τύχης του

λέτε όλες αυτές οι εταιρείες που έχουν επενδύσει δις ευρώ να είναι χαζοί οι ιδιοκτήτες και να μην ξέρουν από οικονομικά/επενδύσεις...

To μέλλον ΓΕΝΙΚΑ είναι συνδρομητικό, και όποιος δεν το καταλάβει είναι άξιος της τύχης του. Μακάρι τα ΠΑΝΤΑ να ήταν συνδρομητικά, θα είχαμε πολύ καλύτερες υπηρεσίες σε όλα και όχι χρέπια. 

Εδώ και 10 χρόνια είμαι με leasing (ιδιώτης) και δεν ξαναγυρνάω στην ιδιοκτησία που να με ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ. Ας κάτσει ο άλλος με το σαπάκι 15ετίας. Με 280€ το μήνα έχω με το κλειδί στο χέρι ΤΑ ΠΑΝΤΑ χωρίς να με νοιάζει ούτε το σέρβις ούτε τέλη κυκλοφορίας ούτε ασφάλειες (μοικτή) ούτε τίποτα. Σε αμάξι επιπέδου Polo, Yaris κλπ. Και κάθε 4 χρόνια, μου δίνουν κουτάτο καινούριο με τις ζελατίνες. Ο αλλος μου λέει έκαψε φλάτζα το μοτέρ, βάρεσε μπιέλα, βαλβιδόσουπα. Και πληρώνει 2000€ για αμάξι του 2004, που σε 3 μήνες θα χρειαστεί λάστοιχα 200€, σερβις 250, ΚΤΕΟ και δεν ξέρω και εγώ τί σκατά άλλο..

Ρε πάτε καλά?

Δισκάκια σε games και αηδίες λες και είμαστε στην εποχή του gameboy.. Παίρνει λέει ο άλλος 70€ game και το τελειώνει και το πουλάει εδώ 40€ σε 1 μήνα και χαίρεται κιολας. "Είναι ιδιοκτησία μου, άμα θέλω το πουλάω και βγάζω και λεφτά". Ρε έχασες 30€ τί ΔΕΝ καταλαβαίνεις!!! Νιώθεις και έξυπνος που το πούλησες? 6 μήνες συνδρομή είναι τα 30€! ΝΙΩΣΤΕ λίγο! ΜΟΝΟ digital και ΣΥΝΔΡΟΜΗ είναι το μέλλον.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 5
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Ας σου εδινε την επιλογη να τα αγοραζεις σε μικροτερη τιμη απο retail...δεν γινεται να παιρνω το δισκακι (το οποιο μπορω και να πουλησω) ιδια τιμη με το digital...και προφανως δεν γινεται να αγοραζω αερα για 13 ευρω το μηνα για να μπορω να τα παιξω ολα (αληθεια μπορεις?) και στο τελος να μην εχω τιποτα...απλα οταν πας λυκειο και το χαρτζιλικι ειναι τιποτα ετσι καλυπτεις την αναγκη σου...αλλα μαθε οτι αγοραζεις αερα.

Συμφωνώ για την μικρότερη τιμή σε Retail αφού γλυτώνουν Δισκάκια,έξοδα για μεταφορές,ειδικούς φόρους σε κάθε χώρα,% απο τα Καταστήματα που θα τα φιλοξενούν κλπ 

Προφανώς όμως και γίνεται να αγοράζεις "αέρα"και γινόταν εδω και χρόνια και μάλιστα όχι μόνο για παιχνίδια αλλά και κτήρια μαγαζιά κλπ 🤔δεν σε εμποδίζει κάποιος απο το να αγοράζεις αυτά που θέλεις,αν βλέπεις οτι σου αρέσουν τόσο και σκοπεύεις να ασχοληθείς πολύ και θέλεις και να κρατήσεις το παιχνίδι είτε ψηφιακά είτε σε φυσική μορφή,στο gamepass μάλιστα κάνουν και κάποια έκπτωση σχεδόν πάντα αν θέλεις να αγοράσεις για να έχεις για πάντα το παιχνίδι ψηφιακά.

Για μένα που μεγάλωσα με το physical,πάντα μου φαίνεται "κάπως" απρόσωπο το να μην έχεις κάτι φυσικό στα χέρια σου,όμως τι να κάνουμε,έτσι είναι πλέον τα πράγματα και τα κουτιά δεν έχουν πλέον μέσα σχεδόν τίποτα μόνο ένα istall και κωδικό και κατεβάζεις σχεδόν όλο το παιχνίδι απο το internet.Καλό είναι για μένα να δίδεται επιλογή στόν παίκτη,για το μέσο που θα προτιμήσει για όσο το δυνατόν περισσότερο καιρό ακόμη.

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, polaki είπε

Το RDR2 από μόνο του αν είχες τερματίσει τα είχε βγάλει τα λεφτά της! Όχι "είναι κοντά". Δηλαδή πόσο κοντά!  :)

Βασικά ΕΝΑ game να παίξουμε, τα έχει βγάλει, αυτή είναι η άποψη μου. Απλά (και εδω την πατάνε μερικοί) όταν βγαίνει ένα game και θες να το παίξεις, παίξτο μην τυχόν και φύγει. Το RDR2 ας πούμε ξέραμε ότι θα είναι για περιορισμένο διάστημα. :)

Πολύ καλό value για αυτό που προσφέρει!

Φίλε να σου πω κάτι κουλό? Πληρώνω 7,5€ μια ταινία στο σινεμά, και στο τέλος έφυγα χωρίς να την πάρω σε Bluray! Απίστευτο??? 

Και MotoGP που πήγα Ολλανδία πέρισι, κοίτα να δεις.. 120€ κόστησε το εισητήριο για τον αγώνα, και ούτε μία μινιατούρα της Ducatti δε μου έδωσαν. Ρε σεις πάτε καλά? :D

Πάρτε την εμπειρία ρε μάγκες, ζήστε το παιχνίδι, ευχαριστηθείτε τη στιγμή που το παίζετε και πάμε για άλλα. Ε και στην τελική άμα σ'αρέσει ΤΟΣΟ πολύ, αγόρασε και το 1 στα 10 games να το κρατήσεις για πάντα. 

Κολλάτε μερικοί σε ορισμούς και έννοιες και χάνετε όλη την ουσία. 

Οχι να μην μου πεις...η εμπειρια στο σινεμα δεν ειναι ιδια με το BR, ουτε που ειδες Live τον αγωνα...ακυρα τα παραδειγματα σου.

Η εμπειρια που προσφερει η υπηρεσια ειναι ακριβως η ιδια ομως με το να το αγοραζες κανονικα...απλα ειναι πιο φθηνη με δολωμα οτι μπορεις να τα παιξεις ολα που πρακτικα δεν μπορεις.

Δεχομαι ομως αυτο που λες...μπορεις να "πετας" τα λεφτα σου αγοραζωντας αερα  και αν σου αρεσει κατι πολυ να το παρεις και δισκακι. Γιατι οντως η ουσια ειναι το Gaming..για τους περισσοτερους τουλαχιστον

Επεξ/σία από Nos20VT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, polaki είπε

Το RDR2 από μόνο του αν είχες τερματίσει τα είχε βγάλει τα λεφτά της! Όχι "είναι κοντά". Δηλαδή πόσο κοντά!  :)

Βασικά ΕΝΑ game να παίξουμε, τα έχει βγάλει, αυτή είναι η άποψη μου. Απλά (και εδω την πατάνε μερικοί) όταν βγαίνει ένα game και θες να το παίξεις, παίξτο μην τυχόν και φύγει. Το RDR2 ας πούμε ξέραμε ότι θα είναι για περιορισμένο διάστημα. :)

Πολύ καλό value για αυτό που προσφέρει!

Εγώ θα παραστήσω τον σούπερ -τσίπη. Θα πάρω ως δεδομένο ότι έχει παίξει 20ε με κάτι φοιτητοπροσφορές. Οπότε είμαι λίγο πάνω από το 1/3 του τιμήματος μόνο με το RDR2

Πραγματικά η αξία της είναι τεράστια.
Πρακτικά, με τον απλό οδηγό που έχω βάλει δυο σελίδες πίσω μου βγαίνει 2ε/μήνα για να έχω πρόσβαση σε μια δυναμική βιβλιοθήκη παιχνιδιών για 2+ χρόνια.

Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε καμία συνδρομητική υπηρεσία την οποία τυχαίνει να γνωρίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, polaki είπε

Το RDR2 από μόνο του αν είχες τερματίσει τα είχε βγάλει τα λεφτά της! Όχι "είναι κοντά". Δηλαδή πόσο κοντά!  :)

Βασικά ΕΝΑ game να παίξουμε, τα έχει βγάλει, αυτή είναι η άποψη μου. Απλά (και εδω την πατάνε μερικοί) όταν βγαίνει ένα game και θες να το παίξεις, παίξτο μην τυχόν και φύγει. Το RDR2 ας πούμε ξέραμε ότι θα είναι για περιορισμένο διάστημα. :)

Πολύ καλό value για αυτό που προσφέρει!

Φίλε να σου πω κάτι κουλό? Πληρώνω 7,5€ μια ταινία στο σινεμά, και στο τέλος έφυγα χωρίς να την πάρω σε Bluray! Απίστευτο??? 

Και MotoGP που πήγα Ολλανδία πέρισι, κοίτα να δεις.. 120€ κόστησε το εισητήριο για τον αγώνα, και ούτε μία μινιατούρα της Ducatti δε μου έδωσαν. Ρε σεις πάτε καλά? :D

Πάρτε την εμπειρία ρε μάγκες, ζήστε το παιχνίδι, ευχαριστηθείτε τη στιγμή που το παίζετε και πάμε για άλλα. Ε και στην τελική άμα σ'αρέσει ΤΟΣΟ πολύ, αγόρασε και το 1 στα 10 games να το κρατήσεις για πάντα. 

Κολλάτε μερικοί σε ορισμούς και έννοιες και χάνετε όλη την ουσία. 

To μέλλον ΓΕΝΙΚΑ είναι συνδρομητικό, και όποιος δεν το καταλάβει είναι άξιος της τύχης του. Μακάρι τα ΠΑΝΤΑ να ήταν συνδρομητικά, θα είχαμε πολύ καλύτερες υπηρεσίες σε όλα και όχι χρέπια. 

Εδώ και 10 χρόνια είμαι με leasing (ιδιώτης) και δεν ξαναγυρνάω στην ιδιοκτησία που να με ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ. Ας κάτσει ο άλλος με το σαπάκι 15ετίας. Με 280€ το μήνα έχω με το κλειδί στο χέρι ΤΑ ΠΑΝΤΑ χωρίς να με νοιάζει ούτε το σέρβις ούτε τέλη κυκλοφορίας ούτε ασφάλειες (μοικτή) ούτε τίποτα. Σε αμάξι επιπέδου Polo, Yaris κλπ. Και κάθε 4 χρόνια, μου δίνουν κουτάτο καινούριο με τις ζελατίνες. Ο αλλος μου λέει έκαψε φλάτζα το μοτέρ, βάρεσε μπιέλα, βαλβιδόσουπα. Και πληρώνει 2000€ για αμάξι του 2004. Ρε πάτε καλά ρε?

συμφωνώ μαζί σου 1000% όχι 100%

αυτό είναι το μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Συμφωνώ για την μικρότερη τιμή σε Retail αφού γλυτώνουν Δισκάκια,έξοδα για μεταφορές,ειδικούς φόρους σε κάθε χώρα,% απο τα Καταστήματα που θα τα φιλοξενούν κλπ 

Προφανώς όμως και γίνεται να αγοράζεις "αέρα"και γινόταν εδω και χρόνια και μάλιστα όχι μόνο για παιχνίδια αλλά και κτήρια μαγαζιά κλπ 🤔δεν σε εμποδίζει κάποιος απο το να αγοράζεις αυτά που θέλεις,αν βλέπεις οτι σου αρέσουν τόσο και σκοπεύεις να ασχοληθείς πολύ και θέλεις και να κρατήσεις το παιχνίδι είτε ψηφιακά είτε σε φυσική μορφή,για μένα που μεγάλωσα με το physical φαίνεται κάπως το να μην έχεις κάτι στα χέρια σου όμως έτσι είναι πλέον τα πράγματα και τα κουτιά δεν έχουν πλέον μέσα σχεδόν τίποτα μόνο ένα istall και κωδικό και κατεβάζεις σχεδόν όλο το παιχνίδι απο το internet.Καλό είναι για μένα να δίδεται επιλογή στόν παίκτη,για το μέσο που θα προτιμήσει για όσο το δυνατόν περισσότερο καιρό ακόμη.

Απλα οχι και να χαιρονται για αυτο...δεν ξεκουβαλανε απο το σπιτι τους (τωρα και με δικαιολογια) και αναβουν τσιγαρια χαζευοντας την βιβλιοθηκη του Xbox και του PS...οταν τα εχεις ολα φιλε δεν εχεις τιποτα

Οταν αρχισα να παιζω αντιγραφα PSX που ηταν τοτε η εποχη...αρχισα να μην τερματιζω τα παιχνιδια και τωρα "εχω" κατι καμμενα δισκακια

Επεξ/σία από Nos20VT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε πολακι δεν κολλάνε σε αυτό.

Παράδειγμα:

Το tlou πούλησε σε 3 χρόνια περίπου 15εκατομ αντίτυπα.

Για λόγους ταχύτητας θα πούμε ότι πούλησαν 5Μ το χρόνο.

Επειδή η τιμή του παιχνιδιού (λόγω sales)δεν ήταν σταθερή θα βάλουμε μια Μ.Τ. 45€

Σε ένα χρόνο λοιπό το LOU 5Μ*45€ κάλυψε 225Μ revenues. Αυτό επί 3 χρόνια. Αυτά πάνε ως κάλυψη αναγκών σε ένα studio.

Τώρα ας πούμε ότι παιχνίδια και devs θα υπάρχουν μόνο μέσω Gamepass

H M$.βγαζει για 3 χρόνια 60€(με κόλπο που αναφέρθηκε πιο πάνω).

Ας πούμε ότι θα φτάσει να πουλήσει 25Μ gamepass συνδρομές. 25Μ*20€ πες φτάνει τα 500Μ. Αυτά τα 500Μ θα πρέπει να μοιραστούν σε ΕΑ για ΦΙΦΑ,σε Κοναμι για MGS, σε Bethesda για doom etc. Καταλαβαίνεις πόσα λιγότερα είναι τα ACTUAL χρήματα που έχει ένας dev για να δημιουργήσει ένα παιχνίδι?

Καταλαβαίνετε ότι πχ θα υπάρχουν αρκετά μέτρια προς καλά παιχνίδια και όχι αριστουργήματα?

Αν ναι και προτιμάτε οτιδήποτε κανένα θέμα... απλά υπάρχει διαφωνία στο επίπεδο ποιότητας που επιθυμείτε/επιθυμώ.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Η εμπειρια που προσφερει η υπηρεσια ειναι ακριβως η ιδια ομως με το να το αγοραζες κανονικα...απλα ειναι πιο φθηνη με δολωμα οτι μπορεις να τα παιξεις ολα που πρακτικα δεν μπορεις.

Δεχομαι ομως αυτο που λες...μπορεις να "πετας" τα λεφτα σου αγοραζωντας αερα  και αν σου αρεσει κατι πολυ να το παρεις και δισκακι. Γιατι οντως η ουσια ειναι το Gaming..για τους περισσοτερους τουλαχιστον

Κάτσε φίλε μου μισό να το συζητήσουμε.. Πώς "πετάω" τα λεφτά μου? Έστω μια συνδρομή 5€, την έχω 12 μήνες πληρώνω 60€. Που δεν ανταποκρίνεται στο παράδειγμα γιατί φθηνότερα μας έχει βγει, αλλά έστω. 

Στα 60€ που έδωσα εσύ έχεις πάρει ΕΝΑ game. Οκ μέχρι εδώ? Πόσο καιρό θα το παίξεις, ρεαλιστικά? Να πούμε 4 μήνες? Τους επόμενους 8 τί θα κάνεις?

2 σενάρια:

1) Ή θα βάλεις το χέρι στην τσέπη να πάρεις άλλα 2, δηλαδή έχεις δώσει 180€ το χρόνο για 3 games 
2) Ή θα πουλήσεις εδώ 40€ το game σου, οπότε πρακτικά τα 3 games στο χρόνο σου βγαίνουν χοντρικά 120€. 

Σωστά μέχρι εδώ? Έχεις δώσει ΗΔΗ τα διπλα λεφτά από μένα, και δεν έχεις μείνει ΟΥΤΕ με ένα game, γιατί τα έπαιξες και τα πούλησες. 

Να το συνεχίσω? Νομίζω δεν έχει νόημα. 

Θα το ξαναπώ, συνδρομητικό μοντέλο μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Από πλευράς συναισθηματικής αξίας είμαι μαζί σου. Έχω ακόμα γύρω στα 24-25 games του Gameboy, dreamcast και δε σημαζεύεται. Δεν θα τα παίξω ποτέ, αλλά εγώ νιώθω ωραία που τα έχω. 

Από πλευράς ΑΞΙΑΣ όμως, είναι ασύλληπτο να συζητάμε και καθόλου για το τί είναι value for money και τί δεν είναι.. ειλικρινά απορώ που πρέπει και να το εξηγήσουμε! Απλά μαθηματικά!

8 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Απλα οχι και να χαιρονται για αυτο...δεν ξεκουβαλανε απο το σπιτι τους (τωρα και με δικαιολογια) και αναβουν τσιγαρια χαζευοντας την βιβλιοθηκη του Xbox και του PS...οταν τα εχεις ολα φιλε δεν εχεις τιποτα

Οταν αρχισα να παιζω αντιγραφα PSX που ηταν τοτε η εποχη...αρχισα να μην τερματιζω τα παιχνιδια και τωρα "εχω" κατι καμμενα δισκακια

Wait what? Και φταίει το ότι έπαιζες πειρατικά δηλαδη, ή οτι εσύ δεν είχες ΟΡΕΞΗ εν τέλει να απολαύσεις ένα game..? Φίλε μου πήρα XBOX γι'αυτό το λόγο και μέσα σε ένα χρόνο έχω παίξει 70-80 ώρες Assassins Creed, άλλες τόσες RDR2 και διάσπαρτα κάνα 10ωρο κάτι Battlefield και κάτι Forza και Cooked 2. Τωρα εδω και 2 βδομάδες πριν κοιμηθω ένα 2ωρο Wasteland 3 το έχω σίγουρα. Μιλάμε για 6-7 games σύνολο "μόνο", αλλά σαφέστατα τα απολαμβάνω.

Δε μου φταίει κανένας αν κοιτάζω τους τίτλους όπως λες. Τους απολαμβάνω. Δεν κάθομαι να χάνομαι στην ποσότητα, κοιτάω την ποιότητα. Εσύ φταις γι'αυτό που περιγράφεις, όχι η υπηρεσία. Συνδρομιτική ή πειρατική.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Παιδιά καταρχήν δεν είμαι φανμποι και δε ξέρω πώς έβγαλε στο παραλήρημα του το παλικάρι το συμπέρασμα.

Δεύτερον στο νετφλιξ υπάρχουν ΠΆΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΣΕΙΡΈΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΈΠΟΝΤΑΙ (η ταινίες)και απλά γεμίζουν το library.

Προφανώς και αν μιλάμε για vfm το gamepass αξίζει. Και το νετφλιξ.

Τι σχέση έχει αυτό με το πόσοι κορυφαίοι τίτλοι θα βγαίνουν αν όλοι τρέξουν να βάλουν GP?

Να το θέσω πιο απλά: έχω μια συνδρομή και πληρώνω Disney. Για να πάρω μια ταινία που η Disney θεωρεί ΑΑΑ(άσχετα αν είναι)ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΈΣΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΊΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΟΥ ΖΗΤΆΕΙ ΈΞΤΡΑ ΧΡΉΜΑΤΑ (Μουλάν). ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο θα γίνει και εδώ. Το να φτιάξεις ένα παιχνίδι ΑΑΑ(Α) δεν είναι πενταροδεκαρες.

Μαλλον είναι δύσκολο να φανταστείτε αλλά αν ένας οργανισμός είτε για 2Α είτε για 3Α κερδίζει τα ίδια χρήματα(διότι όλα μπαίνουν σε ένα πάσο και αυτά θα πάρεις και τέλος) ΠΡΟΦΑΝΏΣ και θα μειωθούν τα κορυφαία παιχνίδια. Εκτός και αν μέσα σε 3 χρόνια που έχετε πληρώσει 60€ για GP θεωρείτε ότι θα υπάρχουν πολλές εταιρίες να πληρώνουν developers για προγραμματισμό.

 ΗΣόνυ/νιντεντο επίσης είναι απαραίτητα για ανταγωνισμό. Βαριέμαι να κάθομαι να κάνω ανάλυση (δε το χρωστάω και σε κανέναν) απλά προσπάθησα ως 35 χρονών (άκου φανμποι 🤣😢)να εξηγήσω γιατί είναι απόλυτα αρνητικό σε βάθος χρόνου να μαζευτούν όλα κάτω από ενα GP.

Το ότι κάποιοι κάθεστε σαν τον φίλο από τη Λάρισα και ψάχνεται να τσακωθεί για τις κονσόλες με ξεπερνάει. Δεν έχω όρεξη και πρόθεση να κάθομαι να τσακώνομαι για αυτονόητα πράγματα. Λυπάμαι. 

Αν διαφωνούμε/διαφωνείτε κανένα θέμα. Συνεχίζουμε και πάμε παρακάτω.

Αν διαφωνείς λέγοντας μια οπτική που δεν είναι δημοφιλής ή δεν συμφέρει τότε χαλάς την ιδανική εικόνα που πλάστηκε και είσαι απλά ένα κακό fanboy που στεναχωριέται για μια εταιρία που δεν σε ταΐζει. Αν πάλι συμφωνείς τότε είσαι cool και βλέπεις πιο μπροστά από την εποχή σου. Γνώμη μου όμως είναι πως αυτό που δεν πρέπει να κάνεις είναι να δίνεις και λογαριασμό για το τι είσαι. Και να είσαι και αν μην είσαι, δεν αφορά κανέναν ούτε την συζήτηση. Οπότε σου προτείνω να μην απολογείσαι για τίποτα σχετικό. Όπως βλέπεις με έχουν αποκαλέσει πολλάκις fanboy αλλά δεν ασχολούμαι με κανένα από αυτά τα αστεία σχόλια. Λες και αν είμαι, αλλάζει κάτι όσον αφορά την κουβέντα που γίνεται. Τι να απαντήσεις άλλωστε όταν τίθεται ως επιχείρημα ο fanboyσμός? Άντε τώρα να εξηγήσεις πως δεν είσαι ελέφαντας και ότι απλά βλέπεις τα πράγματα από μια άλλη, μη δημοφιλή οπτική ματιά που αφηγείται κάτι που δεν συμφέρει. Οφείλεις δλδ αν θέλεις να είσαι αρεστός πάντα να κοιτάς το ποτήρι μισογεμάτο και να στηρίζεις ότι ευνοεί το καλό αφήγημα όπως πχ ότι θα παίρνουμε με 10 ευρώ στο μέλλον δεκάδες παιχνίδια των 100 εκατομμυρίων δολαρίων από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας τους, βρε μακάρι, λες και εμείς δεν θέλουμε να γίνει, είμαστε μαζόχες, θέλουμε να πλερουά ρε παιδί γιατί είμαστε large.

Υ.Γ. Και να σκεφτείς ότι και gamepass έχω και Series X προπαρείγγειλα και PS5..κανονικό βραχυκύκλωμα δλδ στην επιχειρηματολογία του fanboyσμου..🤣

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Ας πούμε ότι θα φτάσει να πουλήσει 25Μ gamepass συνδρομές. 25Μ*20€ πες φτάνει τα 500Μ. Αυτά τα 500Μ θα πρέπει να μοιραστούν σε ΕΑ για ΦΙΦΑ,σε Κοναμι για MGS, σε Bethesda για doom etc. Καταλαβαίνεις πόσα λιγότερα είναι τα ACTUAL χρήματα που έχει ένας dev για να δημιουργήσει ένα παιχνίδι?

Καταλαβαίνετε ότι πχ θα υπάρχουν αρκετά μέτρια προς καλά παιχνίδια και όχι αριστουργήματα?

Χάνεις το δάσος βλέποντας το δέντρο. Μακάρι να σταματήσει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό, το να υπάρχει μεγάλο budget γιατί έχει αποδειχτεί ότι κυκλοφορούν δεκάδες παιχνίδια από αυτές τις μεγάλες εταιρείες που λες, και ελάχιστα είναι ποιοτικά. Ας έχουν λοιπόν μικρότερο budget, και ας παλέψουν να βγάλουν κάτι ποιοτικό όπως έχουν κάνει πάρα πολλές εταιρείες εδώ και τόσα χρόνια. 

Τη CDProject ποιός την ήξερε πριν το Witcher? Τη Blizzard πριν βγάλει το πρώτο Warcraft το 1992?

Αν το distribution αυτό που λες σημαίνει ότι μεγάλα software houses θα χάσουν λεφτά και θα διανεμηθούν αυτά σε μικρότερους, by all means 1000 φορές καλύτερα. Στην τελική όσο και να μου αρέσει η σειρά, πόσα ΙΔΙΑ Assassins Creed θα δούμε, με μοναδική αλλαγή τη χώρα στην οποία διαδραματίζονται? 

Πόσα ριμάδια Battlefield πια, και πόσα Call Of Duty. Καλά ειδικά για το COD δε το συζητάμε. Έχουν βγάλει περισσότερα επεισόδια και από τη Λάμψη. 

Ειλικρινά φτάνει πια το Fifa, φτάνει το NBA2K, φτάνει φτάνει φτάνει. Δεν θέλω άλλο ετήσιο COD. Ας βγάζουν ένα patch λοιπόν ετήσιο, και όποιος γουστάρει να βλέπει τον Μέσι στην Manchester City (ωχ sorry, μας έσπασαν τα @@ φέτος το καλοκαίρι και τελικά έκατσε στα αυγά του), ας πληρώσει το DLC να το πάρει. Προσωπικά τελευταίο Fifa που έπαιξα ήταν του 2016, ακόμα και τώρα όταν και αν παίξω (υπερσπάνια) αυτό παίζω, και ας έχω μέσω συνδρομής access και στα νεότερα. 

Προσωπικά χέστηκα αν τον Vettel του χρόνου θα τον έχουν στη Ferrari ή όχι. Ακόμα το 2018 παίζω και ο Leclerc είναι στη Sauber.. ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ.

Επεξ/σία από polaki
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...