Προς το περιεχόμενο

Τους 15 εκατ. έφτασαν οι συνδρομητές του Xbox Game Pass


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 minutes ago, polaki said:

Εδώ και 10 χρόνια είμαι με leasing (ιδιώτης) και δεν ξαναγυρνάω στην ιδιοκτησία που να με ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ. Ας κάτσει ο άλλος με το σαπάκι 15ετίας. Με 280€ το μήνα έχω με το κλειδί στο χέρι ΤΑ ΠΑΝΤΑ χωρίς να με νοιάζει ούτε το σέρβις ούτε τέλη κυκλοφορίας ούτε ασφάλειες (μοικτή) ούτε τίποτα. Σε αμάξι επιπέδου Polo, Yaris κλπ. Και κάθε 4 χρόνια, μου δίνουν κουτάτο καινούριο με τις ζελατίνες. Ο αλλος μου λέει έκαψε φλάτζα το μοτέρ, βάρεσε μπιέλα, βαλβιδόσουπα. Και πληρώνει 2000€ για αμάξι του 2004, που σε 3 μήνες θα χρειαστεί λάστοιχα 200€, σερβις 250, ΚΤΕΟ και δεν ξέρω και εγώ τί σκατά άλλο..

Άσχετο με το gaming αλλά αν ο άλλος είναι με αμάξι 15ετιας πιθανώς δεν έχει να δίνει 280€ το μήνα για αμάξι. 

Επίσης 15ετιας δεν σημαίνει απαραίτητα σαπακι, εκτός αν μιλάμε μόνο από άποψη διαφοράς τεχνολογίας με ένα καινούριο. 

Ακόμα το να δίνεις 13440€ ανά 4 χρόνια και στο τέλος να επιστρέφεις το αμάξι χωρίς να κερδίζεις κάτι φορολογικά ως ιδιώτης οικονομικά δεν είναι και ότι πιο λογικό. Αν δεν σε νοιάζει το πόσα χάνεις στο τέλος αλλά μετράς κυρίως την ηρεμία του leasing είναι άλλο θέμα. 

Ούτε οι βλάβες που αναφέρεις είναι τόσο συχνές.

Άσε που θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο απλά αγοράζοντας και πουλώντας το αμάξι μετά το τέλος της εγγύησης και στο τέλος να είσαι κερδισμένος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Διαφωνώ σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω για το διαμοιρασμό. Επίσης κανείς ΤΕΡΆΣΤΙΟ λάθος και υπάρχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ μικρά, παλαιότερα στούντιο που απλά είτε γίνονται acquisition quite soon η απλά αποτυγχάνουν(eg 1st came in my mind:acclaim).

Σίγουρα πολλά studio εξαγοράστηκαν ή απλά έκλεισαν, θυμήσου και πιο παλιά κάτι Team17, Bullfrog κλπ. Δεν είναι πάντα βέβαια λόγω έλλειψης χρημάτων. 

Αλλά νομίζω πάντα θα βρεθεί ένας τρόπος κάποιες εταιρείες να την παλέψουν. Προσωπικά το αν το Cannon Fodder το έφτιαξε η Sensible Software, η Virgin Software και η Codemasters (από αυτούς μόνο η τελευταία παραμένει) ή μία Blizzard, ή μια Take2, δεν με πολυενδιαφέρει. Ποιός θυμάται τη Microprose? Κανείς, γιατί όποιος παίζει ΤΩΡΑ το Civilization, ξέρει τη Firaxis..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, polaki είπε

Στο γραφείο μου έχω ένα arcade από τον τυπά εδώ που είναι αστέρι. https://www.southcoastretro.gr/ Καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ το συναίσθημα της ιδιοκτησίας που λες, γι'αυτό και σου λέω ότι μέχρι και το Dreamcast ότι games είχα τα έχω κρατήσει και δεν τα πουλάω. 

Επειδή πλέον όμως είμαι 40 και δεν έχω την πολυτέλεια της χωρίς νόημα συλλογής τίτλων, σαφέστατα και κοιτάω το value for money και βάσει αυτού λέω ότι τα χρήματα που δίνουν οι 2 κατηγορίες είναι χωρίς αμφισβήτηση η μέρα με τη νύχτα. Επειδή ειλικρινά η δουλειά μου έχει αρκετό άγχος και πίεση (όπως όλων μας οκ δεν αντιλέγω), το βράδυ που θα κάτσω να παίξω 2-3 ώρες ή θα δω κανένα champions league, θέλω απλά να απολαύσω τη στιγμή και δεν με ενδιαφέρει καν αν θα το κρατήσω ή όχι. Το RDR2 αμφιταλαντεύομαι αν θα το αγοράσω ή όχι (δεν είναι για πάντα στο game pass όλα τα games). 

Αλλά για να σου δείξω ειλικρινά πόσο σε καταλαβαίνω, είχα όλα τα Assassins Creed από το πρώτο πρώτο και ήταν το μοναδικό πραγμα που πραγματικά με στεναχώρησε όταν μπήκαν κλέφτες σπίτι μου και μου άδειασαν τα πάντα, ακόμα και αν ξέρω οτι μπορώ απο αγγελίες να τα ξανααγοράσω. 

Απλά για την τσέπη μου, το συνδρομητικό μοντέλο είναι μονόδρομος.

Και εγω σε καταλαβαινω οταν εχεις τοσα της καθημερινοτητας ποση ευκολια ειναι να πατας το κουμπι...απλα πληρωνεις αυτη την ευκολια και ταυτοχρονα συντηρεις το μοντελο του ενοικιου..καποιος εδινε στο θειο μου 580 το μηνα για 28 χρονια και σπιτι δεν ειχε...ας επαιρνε ενα δανειο, τουλαχιστον θα του ανηκε κατι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, music_lover said:

Πόσα δλδ δίνει ο μέσος χρήστης? Εγώ πχ αγοράζω 1 τον μήνα με μέσο όρο τα 30 ευρώ ανά τίτλο,σύνολο 12x30=360 euro για την κονσόλα. Στο pc δεν αγοράζω λόγω gamepass.

Δες πόσες κονσόλες έχουν πωληθεί συνολικά και πόσα παιχνίδια. 

Επίσης δεν σημαίνει πως βάζεις game pass και σταματάς να αγοράζεις παιχνίδια. Σίγουρα πολλοί θα το κάνουν αλλά όχι όλοι. 

Εγώ για παράδειγμα μια χαρά έχω αγοράσει παιχνίδια που τελείωσα στο game pass και έχω και άλλα στο πρόγραμμα για αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Φίλε δεν γίνεται να τα παίρνεις όλα μαζί σου. 

Στον οίκο ανοχής δεν παίρνεις και την ιερόδουλη καθώς φεύγεις,  στον κινηματογράφο δεν παίρνεις το κάθισμα,  2 ηχεία και το DVD της ταινίας  φεύγοντας . Όταν δίνεις για μασάζ 10 € το μισάωρο δεν παίρνεις και το κρεβάτι μαζί ή το μωρό που σε ετριψε. Στο  πλυντήριο αυτοκινήτων τι παίρνεις μαζί σου φεύγοντας;  

Ξέρεις υπάρχουν και οι υπηρεσίες σε αυτόν τον κόσμο και είναι και οι δυο πλευρές ευχαριστημενες!  

Και αυτός που πληρώνει και αυτός που πληρώνεται. 

Ρε φιλε συγκρινεις την ιεροδουλη με το να εχεις μια γυναικα διπλα σου...δηλαδη τι θα ακουσουμε...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο αυτό με την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας της Bathesda, όμως αυτή η πρώτη ημέρα αργεί πολύ.... ιδίως γι' αυτό το Elder Scrolls, ήμουνα νιος και γέρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, NickTG είπε

Άσχετο με το gaming αλλά αν ο άλλος είναι με αμάξι 15ετιας πιθανώς δεν έχει να δίνει 280€ το μήνα για αμάξι. 

Επίσης 15ετιας δεν σημαίνει απαραίτητα σαπακι, εκτός αν μιλάμε μόνο από άποψη διαφοράς τεχνολογίας με ένα καινούριο. 

Ακόμα το να δίνεις 13440€ ανά 4 χρόνια και στο τέλος να επιστρέφεις το αμάξι χωρίς να κερδίζεις κάτι φορολογικά ως ιδιώτης οικονομικά δεν είναι και ότι πιο λογικό. Αν δεν σε νοιάζει το πόσα χάνεις στο τέλος αλλά μετράς κυρίως την ηρεμία του leasing είναι άλλο θέμα. 

Ούτε οι βλάβες που αναφέρεις είναι τόσο συχνές.

Άσε που θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο απλά αγοράζοντας και πουλώντας το αμάξι μετά το τέλος της εγγύησης και στο τέλος να είσαι κερδισμένος. 

Υπάρχουν πάρα πολλές αναλύσεις για το συγκεκριμένο θέμα και δεν έχει νόημα να αναπτυχθούμε εδώ. Το πραγματικό κόστος ιδιοκτησίας ενός αυτοκινήτου είναι τεράστειο από πολλές απόψεις. Εσύ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι δεν έχει 280 να δίνει το μήνα, αλλά τα πληρώνει όταν του σκάσει το οτιδήποτε. Θα σου πρότεινα να ψαχτείς γιατί πραγματικά αξίζει.

https://www.leaseplan.com/el-gr/leasing/prosfores-leasing-ta-autokinhta-mas/1823/citroen-c1/

Με 200€ τελική τιμή (με ΦΠΑ) και χωρίς να δώσεις καμία προκαταβολή, παίρνεις το C1 και δεν ξαναπληρώνεις ΠΟΤΕ τίποτα. 

image.png.74299986a80ee0c9427f1507fbf42a51.png

 

 

Ούτε σέρβις ούτε ασφάλεια ούτε τέλη κυκλοφορίας, ούτε λάστιχα τίποτα ποτέ. Και έχεις ΠΑΝΤΑ ένα ολοκαίνουριο αυτοκίνητο. Υπάρχουν και χαμηλότερα, αλλά έβαλα ένα κυριλέ αμαξάκι αρκετά σύνηθες στην ελληνική αγορά. 

 

 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polaki είπε

Τώρα το gamepass θα ξαναπω μην το βλέπετε ως υπηρεσία MS μόνο αλλά ως συνολική συνδρομητική υπηρεσία. Είναι θέμα χρόνου η κάθε μεγάλη εταιρεία να βγάλει το δικό της μοντέλο. 

Το θέμα είναι όμως ότι για να πετύχει όπως το gamepass θα πρέπει να απευθύνεται σε μια μια ευρεία γκάμα πελατών κι όχι μόνο στους κατόχους της εκάστοτε κονσόλας.

Θα πρέπει να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σχεδόν σε όλες τις χώρες και όλες τις συσκευές, απο PC μέχρι και κινητά.

H Sony ξέρει πως αν κάνει κάτι παρόμοιο και δεν αποσύρει το exclusivity απλά θα χάσει λεφτά απο τους πιστούς πελάτες της χωρίς να κερδίσει πολλούς καινούργιους άρα καλυτερα γι αυτή να αρμέγει τα 80αρια με remake και upgrade to PS5 παρά να δίνει όλα σχεδόν τα παιχνίδια της στους ίδιους για 10-20 ευρώ το μήνα.

Αν το Νέτφλιξ ήταν μόνο για τηλεοράσεις ή μόνο για την Αμερική κανένας δεν θα το γνώριζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την bathesda Και την MS...σιγα μην δεν δωσει τιτλους στο PS...μια εταιρια που δουλευει αυτο το μοντελο θελει χρηστες...δουλευει με ογκο οχι με exclusives... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, psof είπε

H Sony ξέρει πως αν κάνει κάτι παρόμοιο και δεν αποσύρει το exclusivity απλά θα χάσει λεφτά απο τους πιστούς πελάτες της χωρίς να κερδίσει πολλούς καινούργιους άρα καλυτερα γι αυτή να αρμέγει τα 80αρια με remake και upgrade to PS5 παρά να δίνει όλα σχεδόν τα παιχνίδια της στους ίδιους για 10-20 ευρώ το μήνα.

Πολύ σωστή παρατήρηση. Γι'αυτό και οι 2 εταιρείες έχουν διαφορετικά μοντέλα. Αν και έχω και τις 2 κονσόλες οπότε έχω τα καλά και των 2 κόσμων, καταλαβαίνω ότί δεν είναι εύκολο για κάποιον να έχει αγορασμένες 2 κονσόλες. Αν όμως ήταν να επιλέξω μόνο μία, αυτή πραγματικά με το χέρι στην καρδιά θα ήταν το ΧΒΟΧ για το συνδρομητικό μοντέλο που έχει. Και ας έχανα τα exclusives, εντάξει τί να κάνουμε.

17 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

καποιος εδινε στο θειο μου 580 το μηνα για 28 χρονια και σπιτι δεν ειχε...ας επαιρνε ενα δανειο, τουλαχιστον θα του ανηκε κατι.

Εντάξει σαφέστατα άλλη φάση αυτό. Το σπίτι είναι επένδυση όμως, δεν χάνεις. Όλα τα υπόλοιπα όμως ουσιαστικά η φθορά του χρόνου τους κατεβάζει την αξία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Ρε φιλε συγκρινεις την ιεροδουλη με το να εχεις μια γυναικα διπλα σου...δηλαδη τι θα ακουσουμε...

Ναι γιατί ως γνωστόν με 69 ευρώ έχεις μια γυναίκα δίπλα σου, ενώ με 15€ έχεις μια εμπειρία με μια ιερόδουλη! 

Αν αυτό κατάλαβες από αυτά που έγραψα περί υπηρεσιών μιλάμε για IQ μαρουλιού! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, polaki είπε

Πολύ σωστή παρατήρηση. Γι'αυτό και οι 2 εταιρείες έχουν διαφορετικά μοντέλα. Αν και έχω και τις 2 κονσόλες οπότε έχω τα καλά και των 2 κόσμων, καταλαβαίνω ότί δεν είναι εύκολο για κάποιον να έχει αγορασμένες 2 κονσόλες. Αν όμως ήταν να επιλέξω μόνο μία, αυτή πραγματικά με το χέρι στην καρδιά θα ήταν το ΧΒΟΧ για το συνδρομητικό μοντέλο που έχει. Και ας έχανα τα exclusives, εντάξει τί να κάνουμε.

Εντάξει σαφέστατα άλλη φάση αυτό. Το σπίτι είναι επένδυση όμως, δεν χάνεις. Όλα τα υπόλοιπα όμως ουσιαστικά η φθορά του χρόνου τους κατεβάζει την αξία. 

Γιατι δεν χανεις?...καποιος που ηταν στα χαλασματα στην Ιταλια στον μεγαλο σεισμο...μου ειπε οταν του ειπα το ιδιο: Τα σπιτια πεφτουν..και ΟΚ αυτο ειναι extreme αλλα και το σπιτι χανει αξια πεφτει η τιμη του απλα επειδη ειναι κατι βασικο για σενα μαλλον το βλεπεις αλλιως η ισως επειδη πια δεν ειναι 10αρικο αλλα 600αρικο...η λογικη φιλε μου ομως ειναι η ιδια. Η λογικη ειναι σιχαμενη για μενα οχι η τιμη και δεν εννοω η δικια σου αλλα του συνδρομητικου μοντελου.

Οσον αφορα το leasing που ανεφερες θα εχεις δωσει 9600 για 4 χρονια για ενα αυτοκινητο σαν το C1 κοστους 11..12..ποσα εχει. Πιστευεις οτι στα 200 που δινεις το μηνα δεν ειναι υπλογισμενα η ασφαλεια και τα σερβις...φιλε μου ραντες ειναι αυτα τα εχουν υπολογισει ολα..απλα στηριζονται στο οτι δεν εχεις-εχω κασερι να το παρω. Ισως με προυποθεσεις να συμφαιρει αλλα δεν ειναι μαγικη συνταγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Το RDR2 από μόνο του αν είχες τερματίσει τα είχε βγάλει τα λεφτά της! Όχι "είναι κοντά". Δηλαδή πόσο κοντά!  :)

Βασικά ΕΝΑ game να παίξουμε, τα έχει βγάλει, αυτή είναι η άποψη μου. Απλά (και εδω την πατάνε μερικοί) όταν βγαίνει ένα game και θες να το παίξεις, παίξτο μην τυχόν και φύγει. Το RDR2 ας πούμε ξέραμε ότι θα είναι για περιορισμένο διάστημα. :)

Πολύ καλό value για αυτό που προσφέρει!

Φίλε να σου πω κάτι κουλό? Πληρώνω 7,5€ μια ταινία στο σινεμά, και στο τέλος έφυγα χωρίς να την πάρω σε Bluray! Απίστευτο??? 

Και MotoGP που πήγα Ολλανδία πέρισι, κοίτα να δεις.. 120€ κόστησε το εισητήριο για τον αγώνα, και ούτε μία μινιατούρα της Ducatti δε μου έδωσαν. Ρε σεις πάτε καλά? :D

Πάρτε την εμπειρία ρε μάγκες, ζήστε το παιχνίδι, ευχαριστηθείτε τη στιγμή που το παίζετε και πάμε για άλλα. Ε και στην τελική άμα σ'αρέσει ΤΟΣΟ πολύ, αγόρασε και το 1 στα 10 games να το κρατήσεις για πάντα. 

Κολλάτε μερικοί σε ορισμούς και έννοιες και χάνετε όλη την ουσία. 

To μέλλον ΓΕΝΙΚΑ είναι συνδρομητικό, και όποιος δεν το καταλάβει είναι άξιος της τύχης του. Μακάρι τα ΠΑΝΤΑ να ήταν συνδρομητικά, θα είχαμε πολύ καλύτερες υπηρεσίες σε όλα και όχι χρέπια. 

Εδώ και 10 χρόνια είμαι με leasing (ιδιώτης) και δεν ξαναγυρνάω στην ιδιοκτησία που να με ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ. Ας κάτσει ο άλλος με το σαπάκι 15ετίας. Με 280€ το μήνα έχω με το κλειδί στο χέρι ΤΑ ΠΑΝΤΑ χωρίς να με νοιάζει ούτε το σέρβις ούτε τέλη κυκλοφορίας ούτε ασφάλειες (μοικτή) ούτε τίποτα. Σε αμάξι επιπέδου Polo, Yaris κλπ. Και κάθε 4 χρόνια, μου δίνουν κουτάτο καινούριο με τις ζελατίνες. Ο αλλος μου λέει έκαψε φλάτζα το μοτέρ, βάρεσε μπιέλα, βαλβιδόσουπα. Και πληρώνει 2000€ για αμάξι του 2004, που σε 3 μήνες θα χρειαστεί λάστοιχα 200€, σερβις 250, ΚΤΕΟ και δεν ξέρω και εγώ τί σκατά άλλο..

Ρε πάτε καλά?

Δισκάκια σε games και αηδίες λες και είμαστε στην εποχή του gameboy.. Παίρνει λέει ο άλλος 70€ game και το τελειώνει και το πουλάει εδώ 40€ σε 1 μήνα και χαίρεται κιολας. "Είναι ιδιοκτησία μου, άμα θέλω το πουλάω και βγάζω και λεφτά". Ρε έχασες 30€ τί ΔΕΝ καταλαβαίνεις!!! Νιώθεις και έξυπνος που το πούλησες? 6 μήνες συνδρομή είναι τα 30€! ΝΙΩΣΤΕ λίγο! ΜΟΝΟ digital και ΣΥΝΔΡΟΜΗ είναι το μέλλον.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shadowfax-1- είπε

Φίλε πολακι δεν κολλάνε σε αυτό.

Παράδειγμα:

Το tlou πούλησε σε 3 χρόνια περίπου 15εκατομ αντίτυπα.

Για λόγους ταχύτητας θα πούμε ότι πούλησαν 5Μ το χρόνο.

Επειδή η τιμή του παιχνιδιού (λόγω sales)δεν ήταν σταθερή θα βάλουμε μια Μ.Τ. 45€

Σε ένα χρόνο λοιπό το LOU 5Μ*45€ κάλυψε 225Μ revenues. Αυτό επί 3 χρόνια. Αυτά πάνε ως κάλυψη αναγκών σε ένα studio.

Τώρα ας πούμε ότι παιχνίδια και devs θα υπάρχουν μόνο μέσω Gamepass

H M$.βγαζει για 3 χρόνια 60€(με κόλπο που αναφέρθηκε πιο πάνω).

Ας πούμε ότι θα φτάσει να πουλήσει 25Μ gamepass συνδρομές. 25Μ*20€ πες φτάνει τα 500Μ. Αυτά τα 500Μ θα πρέπει να μοιραστούν σε ΕΑ για ΦΙΦΑ,σε Κοναμι για MGS, σε Bethesda για doom etc. Καταλαβαίνεις πόσα λιγότερα είναι τα ACTUAL χρήματα που έχει ένας dev για να δημιουργήσει ένα παιχνίδι?

Καταλαβαίνετε ότι πχ θα υπάρχουν αρκετά μέτρια προς καλά παιχνίδια και όχι αριστουργήματα?

Αν ναι και προτιμάτε οτιδήποτε κανένα θέμα... απλά υπάρχει διαφωνία στο επίπεδο ποιότητας που επιθυμείτε/επιθυμώ.

Μου αρεσει που για να υποστηριξεις τον συλλογισμο σου για το tlou βαζεις την ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ αλλα για το game pass βαζεις την κατωτατη που μπορει να πετυχει καποιος , καποια στιγμη, με πλαγιο τροπο που καποια στιγμη μπορει να μην γινεται ή να επιφερει ban οταν θα παψει η ms να κανει τα στραβα ματια. Η μεση νομιμη τιμη για το game pass ultimate ειναι τα 50€/ ετος , οχι ανα τρια ετη . Χωρις vpn και ματσακωνιες. Και παλι με εμμεσο τροπο . Δηλαδη η ms με 25 εκατ. θα βγαζει 1.25 δις το χρονο απο τις συνδρομες , χωρις να υπολογιζουμε αγορες πακετων ή και παιχνιδιων. Μια χαρα 4-5 ΑΑΑ τιτλους το χρονο μπορει να βγαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...