Προς το περιεχόμενο

Τους 15 εκατ. έφτασαν οι συνδρομητές του Xbox Game Pass


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H MS δίχως ματσακωνιες δε θα έχει ούτε 10Μ συνδρομές(όπου ούτως η άλλως λόγω ΚΟΒΙΝΤ αυξήθηκαν σε αρκετά συνδρομητικά κανάλια οι ενεργοί συνδρομητές) οπότε βρήκα μια ενδιάμεση λύση (διότι δεν έχει 25Μ αυτή τη στιγμή που έθεσα). Μη τρελαίνεσαι @songless_bird...δε προσπαθώ να ρίξω ούτε εσένα ούτε την εταιρεία που υποστηρίζεις. 

 

Ένα παράδειγμα στο περίπου έδωσα.😏

Επεξ/σία από shadowfax-1-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μου δώσατε την μπάλα να μιλήσω

λέτε για την κακιά MS που αγόρασε τόσα Games Studio

και σκέφτηκα τι λένε τα παιδιά...

έχω το Game Pass Ultimate (PC/XBOX)

έχω το EA Play+ εγώ το λέω EA/Origin  (Origin Premier Access (PC)) και EA Access (ΧΒΟΧ)

έχω το Ubisoft UPlay+ (PC) το οποίο βγάζει τα Assasin Creed , Tom Clancy's Ghost Recon/Division/Rainbow Six/ Watch Dogs ,

έχω το Steam (PC) που έχει άπειρα παιχνίδια

έχω το Epic Games Store

τι κερδίζω και τι χάνω ...

αγόρασα πρόσφατα παιχνίδια της Rockstar όπως το GTA V (λόγω FiveM RP) και το Red Dead Redeption 2

αγόρασα το πρόσφατο Call Of Duty και θα αγοράσω και το επόμενο (μιας και FIFA/NBA/BATTLEFIELD τα παίρνω δωρεάν)

αγόρασα το περιβόητο Escape From Tarkov (ακόμα το αναβαθμίζουν...)

αγόρασα το περιβόητο World War 3 (που λέγανε διάφορα)

αγόρασα το περιβόητο Hitman , Hitman 2 και περιμένω το Hitman 3 (τα μόνα που άξιζαν τα χρήματα τους κατά την άποψη μου)

περιμένω το περιβόητο Cyberpunk 2077

θα αγοράσω το MS Flight Simulator 2020 Premium Deluxe

πάντα αγοράζω παιχνίδια από μικρές εταιρείες/studio γιατί ακούω τους φίλους μου μιας και είναι το μέλλον αλλά δεν βλέπω ανταπόκριση...

αυτό που βλέπω είναι κάθε χρόνο βγαίνουν τα ίδια παιχνίδια από τις ίδιες εταιρείες και σκέφτομαι τελικά μήπως εμείς δεν ξέρουμε τι θέλουμε ή δεν έχουμε ιδέα...και οι εταιρείες πλέον κατάλαβαν ότι δεν αξίζει να σπαταλούν χρήματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Ναι γιατί ως γνωστόν με 69 ευρώ έχεις μια γυναίκα δίπλα σου, ενώ με 15€ έχεις μια εμπειρία με μια ιερόδουλη! 

Αν αυτό κατάλαβες από αυτά που έγραψα περί υπηρεσιών μιλάμε για IQ μαρουλιού! 

Ευτυχως καταλαβα το αστειο σου, με 15 ομως εχεις εμπειρια με αφροδισιο..αλλα ξερω εχεις βρει κατι κοπελες "καθαρες"

αχαχ..πλακα κανω

Διαφωνω με το συνδρομητικο μοντελο..το οτι δεν τα παιρνουμε μαζι μας γενικα και ειδικα δεν σημαινει οτι γουσταρω να πληρωνω για αερα.Καταλαβαινω την ευκολια του, καταλαβαινω οτι ειναι ωραιο να μπορεις να παιξεις οτι σου γουσταρει αλλα ξερω οτι στην πραγματικοτητα θα με ενδιαφερουν 5-10 τιτλοι...μπορω να τους αγορασω οταν βγαινουν, να τους χαιρομαι οσο καιρο θελω..και αμα μου την βιδωσει τους πουλαω και παιρνω τους επομενους. Ποιος ο λογος να δεσμευομαι??

Επισης κανεις δεν εχει αναφερει οτι η φαση ειναι πληρωνεις..παιζεις..δεν πληρωνεις..μην γραψω..τουλαχιστον αυτοι που τα αγοραζουν digital η δισκακι, οποτε γουσταρουν τα παιζουν.
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, polaki said:

Υπάρχουν πάρα πολλές αναλύσεις για το συγκεκριμένο θέμα και δεν έχει νόημα να αναπτυχθούμε εδώ. Το πραγματικό κόστος ιδιοκτησίας ενός αυτοκινήτου είναι τεράστειο από πολλές απόψεις. Εσύ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι δεν έχει 280 να δίνει το μήνα, αλλά τα πληρώνει όταν του σκάσει το οτιδήποτε. Θα σου πρότεινα να ψαχτείς γιατί πραγματικά αξίζει.

https://www.leaseplan.com/el-gr/leasing/prosfores-leasing-ta-autokinhta-mas/1823/citroen-c1/

Με 200€ τελική τιμή (με ΦΠΑ) και χωρίς να δώσεις καμία προκαταβολή, παίρνεις το C1 και δεν ξαναπληρώνεις ΠΟΤΕ τίποτα. 

image.png.74299986a80ee0c9427f1507fbf42a51.png

Ούτε σέρβις ούτε ασφάλεια ούτε τέλη κυκλοφορίας, ούτε λάστιχα τίποτα ποτέ. Και έχεις ΠΑΝΤΑ ένα ολοκαίνουριο αυτοκίνητο. Υπάρχουν και χαμηλότερα, αλλά έβαλα ένα κυριλέ αμαξάκι αρκετά σύνηθες στην ελληνική αγορά. 

Εγώ τουλάχιστον, μιας και έχω αμάξι 12ετιας αυτή τη στιγμή, 280€ το μήνα δεν έχω να δίνω. Σίγουρα δεν ξέρω για όλους. Ούτε μου βγάζει ζημιές των 2000€ κάθε λίγο. Για την ακρίβεια σε ζημιές έχω δώσει μέχρι τώρα 120€. 

Το κόστος κτήσης μπορείς εύκολα να το υπολογίσεις και να δεις αν συμφέρει σε σχέση με leasing. 

Στο C1 για παράδειγμα θα έχεις δώσει στο τέλος σχεδόν 10000€ για να γλιτώσεις τα 200€ που θα αλλάξεις λάστιχα μια φορά και τα 500€ που θα δώσεις για σέρβις στα 4 χρόνια και στο τέλος θα επιστρέψεις το αμάξι και δεν θα έχεις τίποτα. 

Κερδίζεις ηρεμία. Κατά τα άλλα όπως είπα μπορείς να έχεις καινούριο αμάξι πάντα και χωρίς leasing. 

 

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μάθαμε σήμερα : τα καλύτερα games είναι ακριβά επομένως στο gamepass για να μπούν θα πρέπει να ρίξουν το budget - ποιότητα τους , που οδηγεί σε ένα μέλλον με μέτρια games.....γιατί το να δώσουμε πχ 10million στον Keanu Reeves για να μπεί η φάτσα του στο game είναι στανταράκι ποιότητα....

Κύριοι το budget στα games έχει όντως ξεφύγει αλλά δεν νομίζω ότι  έχει ανέβει αναλογικά της ποιότητας..Με μια ματιά στη λίστα με τα highest budget video games βλέπεις κάτι κυριολεκτικά πατάτες games.Το αν τώρα πληρώνουν ένα σκασμό έξτρα για διαφήμιση , δικαιώματα , celebrities κλπ δικό τους θέμα.Υπάρχουν δεκάδες εταιρίες που κάνουν χρυσά games με αστεία budget μπροστά πχ στα 250 εκατομμύρια του COD.

Επειδή το πήγαμε στο κόστος θα ρωτήσω αυτό που έχω αναφέρει πολλές φορές...Αφού μερικοί λέτε πως θα πέσει η ποιότητα στα games αν όλα πάνε gamepass πως θα σας φαινόταν αν πχ η κάθε εταιρία χρέωνε με βάση το budget του game ? Γιατί να υπάρχει ταρίφα 60-70 ευρώ για τα νέα games ενώ το ένα κόστισε 10 εκατομμύρια ενώ το άλλο 200 ;  
 

Το μοντέλο gamepass είναι τέλειο και η ποιότητα τον games δεν θα πέσει απο αυτό.Αν μη τι άλλο έχει πέσει χρόνια τώρα που κορυφαία games θεωρούνται κάτι πίου πίου προχωράω βαράω του 15ωρου...

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αυτό που βλέπω είναι κάθε χρόνο βγαίνουν τα ίδια παιχνίδια από τις ίδιες εταιρείες και σκέφτομαι τελικά μήπως εμείς δεν ξέρουμε τι θέλουμε ή δεν έχουμε ιδέα...και οι εταιρείες πλέον κατάλαβαν ότι δεν αξίζει να σπαταλούν χρήματα...

Αν έχεις ένα brand name παιχνιδιού δυνατό είναι πιο ασφαλές ως επένδυση (και χρειάζεται λιγότερη διαφήμισή κλπ) να βγάλεις ένα ακόμα remake, sequel κλπ παρά να βγάλεις νέο ip. Τα ίδια βλέπουμε και απ'τη Disney.

 

Εγώ εξακολουθώ να κλαίω για το μέλλον της πειρατείας αν (όπως πολλοί λένε στο θρεντ) το μέλλον του gaming είναι συνδρομητικά μοντέλα. Αυτός είναι ο τρόπος διασκέδασης των φτωχών. Παίρνεις ένα πισί το κρατάς όσο πάει (10 χρόνια... αρχίζοντας δυνατά μπορώντας να τα παίξεις όλα και καταλήγοντας να παίζεις ορισμενα λιγότερο απαιτητικά indie games, strategy, rpg, παραδοσιακά adventure games και platformers) και τέλος. Κάνεις μια αναβάθμιση μόνο στην κάρτα γραφικών μια φορά. Άσε που στο pc αυτό δεν θα παίζεις μόνο παιχνίδια.

Αυτό είναι το πραγματικό value for money, όπως οι κονσόλες στην εποχή του 360 που υπήρχαν τσιπαρισματα κλπ.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Αν έχεις ένα brand name παιχνιδιού δυνατό είναι πιο ασφαλές ως επένδυση (και χρειάζεται λιγότερη διαφήμισή κλπ) να βγάλεις ένα ακόμα remake, sequel κλπ παρά να βγάλεις νέο ip. Τα ίδια βλέπουμε και απ'τη Disney.

Εγώ εξακολουθώ να κλαίω για το μέλλον της πειρατείας αν (όπως πολλοί λένε στο θρεντ) το μέλλον του gaming είναι συνδρομητικά μοντέλα. Αυτός είναι ο τρόπος διασκέδασης των φτωχών. Παίρνεις ένα πισί το κρατάς όσο πάει (10 χρόνια... αρχίζοντας δυνατά μπορώντας να τα παίξεις όλα και καταλήγοντας να παίζεις ορισμενα λιγότερο απαιτητικά indie games, strategy, rpg, παραδοσιακά adventure games και platformers) και τέλος. Κάνεις μια αναβάθμιση μόνο στην κάρτα γραφικών μια φορά. Άσε που στο pc αυτό δεν θα παίζεις μόνο παιχνίδια.

Αυτό είναι το πραγματικό value for money, όπως οι κονσόλες στην εποχή του 360 που υπήρχαν τσιπαρισματα κλπ.

Εγώ πάντως αγοράζω και νόμιμα παιχνίδια από τα διάφορα καταστήματα αλλά (ψωνίζω και από τον "θείο")

Μηχανήματα δυνατά που θα τρέχουν ότι γουστάρω στις αναλύσεις που γουστάρω έχω για αρκετά χρόνια...

κονσόλες έχω (XBOX) και θα πάρω και την νέα κονσόλα XBOX Series X με τις οποίες επίσης παίζω ότι γουστάρω όπως γουστάρω...

ότι αφορά αυτό που έθιξα καταντάει όμως γελοίο ξέρεις κάθε χρόνο τα ίδια...και τα ίδια κάποια στιγμή θα βαρεθεί το "άρμεγμα" το κοινό που σε ακολουθεί και τότε...μάντεψε τι έρχεται δώρο το λουκέτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η microsoft κανει αυτο που εκανε η ΕΑ πριν μερικα χρονια και ισοπεδωσε ενα μεγαλο μερος των software houses.Πολλοι απο εσας δεν εχετε παρει χαμπαρι οτι αυτα που προσφερει ειναι παιχνιδια που βγηκαν απο τους δημιουργους τους σαν ανεξαρτητες παραγωγες.Μετα αγοραζοντας τα δικαωματα και τις εταιριες απλα τις εβαλε στο pass.Το μοντελο που υοθετει δεν υποστηριζει την δημιουργια ΑΑΑ παραγωγων λογω κοστους και αυτο θα φανει το αμεσως επομενο διαστημα.Θα περιμενετε πολυ καιρο απο την bathesda να βγαλει το επομενο ΑΑΑ.Πολυ καιρο.Θελετε netflix στο gaming?θα εχετε και τις παραγωγες τυπου netflix.Τα μονα ΑΑΑ που θα δουμε θα ειναι απο τα studios της και αυτα μετρημενα.Και αν.

Επεξ/σία από auron12
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική του game pass είναι λεφτά για αέρα κοπανιστό ενώ το να πουλάς τα παιχνίδια που αγοράζεις είναι αξία ανεκτίμητη.Αν δεν νιώσεις την αίσθηση του blu ray δίσκου στα χέρια σου και το καλύτερο παιχνίδι να είναι δεν έχει σημασία. :P Βέβαια τρως τζίρο από τον developer γτ δεν πουλάει περισσότερες κόπιες αλλά έχουν λεφτά αυτοί.

Το μοντέλο του gamepass είναι,και λογικά θα παραμείνει συμπληρωματικό.Δεν θα αντικαταστήσει ούτε τις retail εκδόσεις ούτε τις ψηφιακές.Είναι μια συνδρομή μηνιαία την οποία μπορείς να την βάλεις για 1-2 μήνες να ευχαριστηθείς τα παιχνίδια που θες ή να δοκιμάσεις άλλα και να την βγάλεις.Αν δεν έχεις χρόνο να παίξεις παιχνίδια είναι απόλυτα λογικό να μην είναι για σένα αλλά δεν χωρά διαφωνία αυτή την στιγμή είναι τέλεια για τους καταναλωτές.

Όσον αφορά τώρα την ποιότητα δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με το netflix.Ως προς την εμπειρία πάντα.Σίγουρα υπάρχει πιθανότητα να βγαίνουν περισσότερα μέτρια παιχνίδια ή περισσότερα κάκιστα.Αυτό δεν σταματά την παραγωγή masterpiece παιχνιδιών.Τα οποία πάντα θα είναι διαθέσιμα και σε άλλες μορφές.Κοιτάμε πάντα τα κακά του netflix αλλά όχι τα καλά.Και στην τελική υπάρχουν και άλλες συνδρομητικές υπηρεσίες βίντεο που έχουν βγάλει και αυτές αριστουργήματα σειρές.Η διαφορά στην σύγκριση με νέτφλιξ είναι ότι δεν υπάρχει νόμιμoς τρόπος να δεις τις σειρές του έξω από αυτό.Ενώ στο gamepass ,όντας συμπληρωματικό,υπάρχει.

Όπως έχουν πει και οι developers το κόστος στην παραγωγή παιχνιδιών έχει ανέβει κατά πολύ τα τελευταία χρόνια και από φέτος θα πληρώνουν τιμές 70-80 ευρώ για τις κανονικές εκδόσεις παιχνιδιών.Αν το μοντέλο gp σύμφωνα με τα όσα έχουν πει οι developers τους συμφέρει και ως προς την δυνατότητα να βρουν περισσότερο κοινό και ως προς τα κέρδη από αυτό,και από την στιγμή που κερδίζουμε και εμείς οι καταναλωτές δεν βλέπω το λόγο να μην αναπτυχθεί παραπάνω το μοντέλο αυτό.

Επίσης το gp με το xcloud στοχεύει όχι μόνο σε αυτούς που έχουν κονσόλα και pc αλλά και σε αυτούς που έχουν κινητά.Αυτή τη στιγμή σε 720p ανάλυση αλλά με την εδραίωση του 5g,με την ανάπτυξη της ίδιας υπηρεσίας αλλά και με την αγορά της zenimax και της orian τεχνολογία streaming που είχε δείξει το 2019,θέλει να φέρει το gaming και στα κινητά.

Αυτή τη στιγμή και όπως δείχνουν τα πράγματα οδεύουμε σε μια ακόμα καλύτερη υπηρεσία για τους καταναλωτές.Αλλά πάντα υπάρχει η πιθανότητα να χειροτερέψει.Μπορεί να φύγει ο phil και ο επόμενος να είναι και αυτός ένας don matrick.Μπορεί να βγει καλύτερο πιο ανταγωνιστικό μοντέλο στο μέλλον και να το αντικαταστήσει.Μπορεί να αρχίσουν να βγάζουν σάπια παιχνίδια στο gp και να μην αξίζει πλέον η συνδρομή σε αυτό.Την θέση του θα πάρουν είτε άλλες υπηρεσίες πιο ανταγωνιστικές είτε θα σταματήσει να υπάρχει αυτό το μοντέλο.Δεν υπάρχει μόνο το νετφλιξ.Έχουμε hbo max και disney plus.

Αλλά σάπια παιχνίδια έβγαιναν πριν το gp και θα συνεχίσουν να βγαίνουν με το gp.Μπορεί και λόγο αυτού.το καλό προιόν υποστηρίζεται ενώ το κακό κλείνει studio.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έσκασε και το DOOMAKI(απο 1η Οκτωβρίου) στο gamepass ελπίζω να είναι και για PC οχι μόνο για xbox.
EDIT:λέει later in 2020 for PC.

Επεξ/σία από Stefxour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Sanjuro said:

Αυτός είναι ο τρόπος διασκέδασης των φτωχών.

Κάποιος που δεν έχει 10€ το μήνα για game pass πως θα πάρει το οποιοδήποτε hardware? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, NickTG είπε

Κάποιος που δεν έχει 10€ το μήνα για game pass πως θα πάρει το οποιοδήποτε hardware? 

Καπνίζεις; εάν ναι κόβεις τσιγάρο και μια χαρά έχεις και για hardware 

62€ και έχεις συνολικά 27 μήνες Game pass Ultimate aka 2.2€ το μηνα 

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

ότι αφορά αυτό που έθιξα καταντάει όμως γελοίο ξέρεις κάθε χρόνο τα ίδια...και τα ίδια κάποια στιγμή θα βαρεθεί το "άρμεγμα" το κοινό που σε ακολουθεί και τότε...μάντεψε τι έρχεται δώρο το λουκέτο...

Δυστυχώς η ψυχολογία ως επιστημονικος κλάδος έχει κάνει αρκετή συνεργασία με το κεφάλαιο ώστε με focus groups κλπ να ξέρουν μέχρι που τους παίρνει. Ευτυχώς όμως στον κλάδο των βιντεοπαιχνιδιών μπορούν και λίγα άτομα με σχετικά μικρό κόστος να κάνουν εντυπωσιακά και όμορφα πράγματα. Δυστυχώς το ίδιο όμως δεν ισχύει τόσο όσων αφορά τις ταινίες.

47 λεπτά πριν, NickTG είπε

Κάποιος που δεν έχει 10€ το μήνα για game pass πως θα πάρει το οποιοδήποτε hardware? 

1000 ευρώ / 10 χρόνια / 12 μήνες = ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Sanjuro said:

1000 ευρώ / 10 χρόνια / 12 μήνες = ??

Οπότε μόλις πήρες το προηγούμενο PC με το χιλιάρικο ξεκίνησες κάθε μήνα να βάζεις 8.33€ στην άκρη κάθε μήνα ώστε να πάρεις το επόμενο σε 10 χρόνια?

Το πρώτο αγοράστηκε με αντίστοιχη οικονομία? 

Και αυτό με την ελπίδα να υπάρχουν σπασμένα παιχνίδια?

Αν δηλαδή τύχει τίποτα έκτακτο και χρειαστούν για κάτι 200€ μένει το όλο σχέδιο 2 χρόνια πίσω! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...