Προς το περιεχόμενο

Τους 15 εκατ. έφτασαν οι συνδρομητές του Xbox Game Pass


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, NickTG είπε

Οπότε μόλις πήρες το προηγούμενο PC με το χιλιάρικο ξεκίνησες κάθε μήνα να βάζεις 8.33€ στην άκρη κάθε μήνα ώστε να πάρεις το επόμενο σε 10 χρόνια?

Το πρώτο αγοράστηκε με αντίστοιχη οικονομία? 

Και αυτό με την ελπίδα να υπάρχουν σπασμένα παιχνίδια?

Αν δηλαδή τύχει τίποτα έκτακτο και χρειαστούν για κάτι 200€ μένει το όλο σχέδιο 2 χρόνια πίσω! 

Ρε φίλε με κοροϊδεύεις;; Οι κονσόλες (με το ένα χειριστήριο btw) που κρατάνε ~5 χρόνια τζάμπα είναι; Ναι, είναι 1000 ευρώ επένδυση που (τρομακτικά σημαντικό) δεν είναι μόνο για παιχνίδια.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, Sanjuro said:

Ρε φίλε με κοροϊδεύεις;; Οι κονσόλες (με το ένα χειριστήριο btw) τζάμπα είναι; Ναι, είναι 1000 ευρώ επένδυση που (τρομακτικά σημαντικό) δεν είναι μόνο για παιχνίδια.

Στο PC σου δίνουν και 2 χειριστήρια δώρο? 

Είπα εγώ πουθενά πως είναι τσάμπα οι κονσόλες? 

Απλά προσπαθώ να καταλάβω πως περισσεύουν σε κάποιον λεφτά για PC αλλά τα βγάζει τόσο δύσκολα πέρα που δεν φτάνουν για gamepass για παράδειγμα και κατά πόσο ο οποιοσδήποτε σε τέτοια κατάσταση θα είχε το άγχος του το πως θα προχωρήσει η πειρατική σκηνή και όχι το αν θα έχει να φάει τον επόμενο μήνα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, NickTG είπε

Είπα εγώ πουθενά πως είναι τσάμπα οι κονσόλες? 

Απλά προσπαθώ να καταλάβω πως περισσεύουν σε κάποιον λεφτά για PC αλλά τα βγάζει τόσο δύσκολα πέρα που δεν φτάνουν για gamepass για παράδειγμα και κατά πόσο ο οποιοσδήποτε σε τέτοια κατάσταση θα είχε το άγχος του το πως θα προχωρήσει η πειρατική σκηνή και όχι το αν θα έχει να φάει τον επόμενο μήνα. 

Οι διαιρέσεις που έκανες αυτό έδειξαν.

Δεν μιλάμε για ανθρώπους που είναι τόσο φτωχοί που δεν εχουν να φάνε. Αν είναι έτσι είτε δεν παίζουν ποτέ είτε περιμένουν με παρακάλια να κληρονομήσουν από φίλους μηχανήματα και παιχνίδια. (Ξέρω τέτοιους)

Παρόλο που το να καθεσε σπίτι να βλέπεις τζάμπα σειρές, ταινίες, ακους μουσικές και να παίζεις παιχνίδια μάλλον είναι η φθηνότερη διασκέδαση.

Όμως όπως έγραψα και πριν είναι επένδυση (μικρή θα έλεγα εγώ, ούτε σπίτι ούτε αμάξι είναι) που είναι τόσο αποδοτική που βγαίνει χαμηλότερα και από gamepass χωρίς καν να λογαριάζει κανείς το γεγονός πως το pc θα έχει πολλές άλλες χρήσεις. (Ταινίες, μουσικές, σειρές, δουλειά, internet κλπ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τελικά μάλλον πιο πολύ το άγχος είναι μην τυχόν και χρειαστεί να πληρώσουμε για κάτι που τώρα βρίσκουμε δωρεάν πάρα άγχος σχετικά με το αν βγαίνουμε οικονομικά για gamepass. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, KilliK είπε

με λιγα λογια, βγαζει 150m τον μηνα τουλαχιστον. καμια εκπληξη επομενως, που επενδυει τοσο πολυ στο συνδρομητικο μοντελο η MS αυτη την στιγμη.

Δεν έχω ψάξει το μοντέλο της αλλά δεν πληρώνει royalties κτλ; Εκτός άμα όλα τα games που δίνει είναι δικά της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, NickTG είπε

Άρα τελικά μάλλον πιο πολύ το άγχος είναι μην τυχόν και χρειαστεί να πληρώσουμε για κάτι που τώρα βρίσκουμε δωρεάν πάρα άγχος σχετικά με το αν βγαίνουμε οικονομικά για gamepass. 

Κοβοντας λίγο απο'δώ λίγο απο'κει είναι ο τρόπος που αυτοί που με το ζόρι βγαίνουμε δεν φυτοζωουμε. Τα άσκοπα πάγια έξοδα σίγουρα είναι απ'τα πρώτα που φεύγουν.

Απο'κει και πέρα ηθικά μου είναι δύσκολο να λυπηθώ μια εταιρεία που είναι η 2η (1η;;;) παγκοσμίως. Το αντίθετο θα υποστήριζα ως ηθικό σε αυτή την περίπτωση αλλά θα έπρεπε να μπω σε συγκεκριμένα πολιτικά χωράφια και βιβλία για να το αιτιολογήσω ενώ δεν επιτρέπεται.

Να μου έλεγες για κανναν indie developer που με το ζόρι τα βγάζει πέρα θα έλεγα ναι. Έχω στηρίξει τέτοιους btw.

23 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Δεν έχω ψάξει το μοντέλο της αλλά δεν πληρώνει royalties κτλ; Εκτός άμα όλα τα games που δίνει είναι δικά της..

Εγώ νιώθω πως πολλοί απ'αυτούς είναι τύπου 1 ευρώ trial, άλλοι brazil vpn, άλλοι από discord κλπ. Οπότε ποιός ξέρει πόσα βγάζει πραγματικά η εταιρία. Όμως μαζί με τα royalties κλπ μάλλον μπαίνει μέσα και θα συνεχίσει να μπαίνει για λίγο καιρό ακόμα.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Δεν έχω ψάξει το μοντέλο της αλλά δεν πληρώνει royalties κτλ; Εκτός άμα όλα τα games που δίνει είναι δικά της..

Δεν εχει μονο δικα της. Οι τριτοι τιτλοι εχουν περιορισμενη παρουσια στο game pass και συνηθως ειναι τιτλοι που εχουν μηνες στην αγορα. Πχ το red dead redemption 2 οταν μπηκε στο game pass κοστιζε για αγορα 30€ περιπου απο τα 60 που εκανε στην πρεμιερα του. Μπορει η συμφωνια να ηταν για καποια εκατομμυρια για 1-2 μηνες στο Game pass που η εταιρεια να εβλεπε οτι δεν θα τα εβγαζε απο πωλησεις. Οποτε και οι δυο κερδισμενοι. Αν δεν ειχε κερδος η ολη ιστορια η ms  δεν θα εσκαγε 7.5 δις μετρητα για την bethesda. Δεν ξερουμε τι εχει στο μυαλο για το μοντελο η ms. Αυτα τα 7.5 δις δεν βγαινουν απο συνδρομες ουτε με 25 εκατ ατομα σε 5 χρονια ετσι πως τα βαζουμε στα τεφτερια μας. Οποτε ισως η πλατφορμα να ειναι πιο κερδοφορα απο οτι νομιζουμε ή θα ειναι με βαση της εκτιμησεις και επενδυσεις της MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sanjuro είπε

Εγώ νιώθω πως πολλοί απ'αυτούς είναι τύπου 1 ευρώ trial, άλλοι brazil vpn, άλλοι από discord κλπ. Οπότε ποιός ξέρει πόσα βγάζει πραγματικά η εταιρία. Όμως μαζί με τα royalties κλπ μάλλον μπαίνει μέσα και θα μπαίνει για λίγο καιρό ακόμα.

Προφανώς. Το θέμα είναι να φαίνονται ωραία τα νούμερα.. Και θα μπαίνει μέσα για αρκετό καιρό ακόμα.

 

1 λεπτό πριν, songless_bird είπε

Δεν εχει μονο δικα της. Οι τριτοι τιτλοι εχουν περιορισμενη παρουσια στο game pass και συνηθως ειναι τιτλοι που εχουν μηνες στην αγορα. Πχ το red dead redemption 2 οταν μπηκε στο game pass κοστιζε για αγορα 30€ περιπου απο τα 60 που εκανε στην πρεμιερα του. Μπορει η συμφωνια να ηταν για καποια εκατομμυρια για 1-2 μηνες στο Game pass που η εταιρεια να εβλεπε οτι δεν θα τα εβγαζε απο πωλησεις. Οποτε και οι δυο κερδισμενοι. Αν δεν ειχε κερδος η ολη ιστορια η ms  δεν θα εσκαγε 7.5 δις μετρητα για την bethesda. Δεν ξερουμε τι εχει στο μυαλο για το μοντελο η ms. Αυτα τα 7.5 δις δεν βγαινουν απο συνδρομες ουτε με 25 εκατ ατομα σε 5 χρονια ετσι πως τα βαζουμε στα τεφτερια μας. Οποτε ισως η πλατφορμα να ειναι πιο κερδοφορα απο οτι νομιζουμε ή θα ειναι με βαση της εκτιμησεις και επενδυσεις της MS.

Μακροπρόθεσμα προφανώς θα έχει κέρδος (αρκετά χρόνια). Το μοντέλο της MS είναι οι συνδρομές. Το βλέπεις αυτό στα πάντα της εδώ και χρόνια. Αν και καταλαβαίνω τα θετικά που βλέπει ο κόσμος δεν είμαι fan του συνδρομητικού μοντέλου στα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηδη η αμαζον ανακοινωσε νεα πλατφορμα. ΟΙ συνδρομες ειναι το μελλον και η ms με αγορες οπως η Bethesda και υπηρεσιες οπως το gamepass ειναι ετοιμη για τον επομενο μεγαλο πολεμο που θα γινει στο gaming. Amazon/Facebook/Google εχουν και αυτοι βλεψεις στην πιτα του Gaming για αυτο πιστευω η Ms θα κανει συντομα και αλλες αγορες. 

meanwhile η σονυ 80ευρω games

καποιος να την ξυπνησει 🤣

Επεξ/σία από privateer
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Δεν έχω ψάξει το μοντέλο της αλλά δεν πληρώνει royalties κτλ; Εκτός άμα όλα τα games που δίνει είναι δικά της..

προφανως δινει royalties αλλα λογικα αναλογα με το αν και ποσο παιζεται ενα παιχνιδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KilliK είπε

προφανως δινει royalties αλλα λογικα αναλογα με το αν και ποσο παιζεται ενα παιχνιδι. 

2 νομίζω είναι τα μοντέλα. Αυτό που λες (αλα spotify) ή αυτό που είπε ο @songless_bird (αλα netflix). Απλώς έλεγα πως θεωρητικά τα ποσά που βγάζει και της μένουν είναι λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Sanjuro said:

Απο'κει και πέρα ηθικά μου είναι δύσκολο να λυπηθώ μια εταιρεία που είναι η 2η (1η;;;) παγκοσμίως. Το αντίθετο θα υποστήριζα ως ηθικό σε αυτή την περίπτωση αλλά θα έπρεπε να μπω σε συγκεκριμένα πολιτικά χωράφια και βιβλία για να το αιτιολογήσω ενώ δεν επιτρέπεται.

Να μου έλεγες για κανναν indie developer που με το ζόρι τα βγάζει πέρα θα έλεγα ναι. Έχω στηρίξει τέτοιους btw.

Τα μισά, ίσως και παραπάνω, από τα παιχνίδια που έχω παίξει στο gamepass είναι από indie developers άρα στηρίζεις και τέτοιους. 

Τώρα αν το πάμε με το αν θα λείψουν από τη Microsoft, μπορούμε να πούμε πως ούτε από τις εταιρείες που φτιάχνουν hardware για PCs θα λείψουν άρα και από αυτές αν πάρουμε μερικά containers δεν θα πάθουν κάτι. 

Βέβαια αν το κάνουμε όλοι σίγουρα δεν θα απολυθούν τα κεφάλια και αυτοί που βγάζουν εκατομμύρια αλλά θα ξεκινήσουν από κάτω. Από εκείνους ίσως λείψουν αλλά εντάξει, δεν τους βλέπουμε οπότε όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ φασαρία ρε παιδιά με το Gamepass. To καταλάβαμε, είναι κορυφαίο vfm δεν διαφωνεί κανείς.

Για καινοτομικό hardware + τα κορυφαία IP's/ΑΑΑ/Indies  💰 🔜  PS5

🤷‍♂️

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...