Προς το περιεχόμενο

Αγορα οικοπέδου Ιπποκράτειος Πολιτεία ή αλλού


leoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ,
Είμαι στην αναζήτηση οικοπέδου στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας για να ζήσω με την οικογένεια μου έναν πιο ποιοτικό τρόπο ζωής.
Κοιτάω πολλές περιοχές εντός αττικής που να πληρούν τα κριτήρια 800τμ + και μέχρι 70-80κ, σε ήσυχη οικιστική περιοχή , αλλά όχι στην μέση του πουθενά. 
Μια περιοχή που βρίσκω οικόπεδα στα κριτήρια αυτά και μου αρέσει καθώς είμαι παιδί του βουνού, είναι η Ιπποκράτειος Πολιτεία.

Είναι κανένας απο εκεί στο φόρουμ να ακούσουμε καμία αποψη για την περιοχή, και ποια ειναι τα προβλήματα της? Η περιοχή είχε φτάσει να πουλιούνται τα οικόπεδα μεχρι  και εκατομμύρια προ κρίσης.

Επιγραμματικά με αγχώνουν με σειρά πρωτεραιότητας:

  1. Πυρκαγιές ( η περιοχη εχει πυκνο πευκοδάσος)
  2. Ασφάλεια ( κλοπες, διαρρηξεις κλπ)
  3. Ιντερνετ ( δουλεύω κυρίως απο το σπίτι, οπότε ειναι σουπερ σημαντικό) 
  4. Πρόσβαση σε σχολεία κλπ ( αυτο πανω κατω ξερω οτι πας αφιδνες)
  5. Μίλησα με μεσίτη και πρακτικά μου είπε οτι όλοι θελουν να φύγουν απο εκεί και πουλάνε ( γιατί ? )

 

Κοιτάω και άλλες περιοχές εντός αττικής, αλλα αυτή ειναι η πιο κοντινή χρονικα/απόσταση απο εκεί που διαμένω τώρα ( κοντα σε οικογένειες, δουλειά κλπ).


Edit την περιοχή ήδη την έχω απορρίψη, και κοιτάω για 400+ εντος Βορείων και Ανατολικών Προαστείων.

Επεξ/σία από leoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

θες να μου πεις οτι υπάρχει οικόπεδο ενα στρεμμα με 80κ στην Ι.Π?

Ουτε καν...χαχα μας τρολαρει μαλλον

-- 

  1. Μίλησα με μεσίτη και πρακτικά μου είπε οτι όλοι θελουν να φύγουν απο εκεί και πουλάνε ( γιατί ? )
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πας για βολτα καποιο σ/κ ειναι ωραια, αλλα το να μεινεις εκει εινια μια αλλη ιστορια.

Το μερος ειναι πολυ μελαγχολικο. Οταν πηγα την 1η φορα μου θυμισε ενα ντοκιμαντερ που ειχα δει

για ενα δασος στην Ιαπωνια που το εχουν καταφυγιο οσοι θελουν να αυτοκτονησουν(Aokigahara Forest).

Θα δεις παρα πολλες εγκατελειμενες βιλες πολυ ομορφες, οχι μια δυο αλλα πολλες. Καποια φορα

ειχα χαθει και μπλεχτηκα μεσα στα δρομακια της πολιτειας και το διαπιστωσα  και μελαγχολησα.

Απο τις προυποθεσεις που εθεσες το μερος δεν πληρει καμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενω στην αθηνα το ενα διαμερισμα διπλα στο αλλο, ειναι μια πολυ ωραια ατμοσφαιρα :) Μακαρι να μπορουσα να ειχα μια μονοκατοικια εκει, οχι βιλα κλπ, και θα πηγαινα χτες.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leoy είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ,
Είμαι στην αναζήτηση οικοπέδου στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας για να ζήσω με την οικογένεια μου έναν πιο ποιοτικό τρόπο ζωής.
Κοιτάω πολλές περιοχές εντός αττικής που να πληρούν τα κριτήρια 800τμ + και μέχρι 70-80κ, σε ήσυχη οικιστική περιοχή , αλλά όχι στην μέση του πουθενά. 
Μια περιοχή που βρίσκω οικόπεδα στα κριτήρια αυτά και μου αρέσει καθώς είμαι παιδί του βουνού, είναι η Ιπποκράτειος Πολιτεία.

Είναι κανένας απο εκεί στο φόρουμ να ακούσουμε καμία αποψη για την περιοχή, και ποια ειναι τα προβλήματα της? Η περιοχή είχε φτάσει να πουλιούνται τα οικόπεδα μεχρι  και εκατομμύρια προ κρίσης.

Επιγραμματικά με αγχώνουν με σειρά πρωτεραιότητας:

  1. Πυρκαγιές ( η περιοχη εχει πυκνο πευκοδάσος)
  2. Ασφάλεια ( κλοπες, διαρρηξεις κλπ)
  3. Ιντερνετ ( δουλεύω κυρίως απο το σπίτι, οπότε ειναι σουπερ σημαντικό) 
  4. Πρόσβαση σε σχολεία κλπ ( αυτο πανω κατω ξερω οτι πας αφιδνες)
  5. Μίλησα με μεσίτη και πρακτικά μου είπε οτι όλοι θελουν να φύγουν απο εκεί και πουλάνε ( γιατί ? )

Κοιτάω και άλλες περιοχές εντός αττικής, αλλα αυτή ειναι η πιο κοντινή χρονικα/απόσταση απο εκεί που διαμένω τώρα ( κοντα σε οικογένειες, δουλειά κλπ).

Η περίοχη είναι ένα τεράστιο ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ. Αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η συγκεκριμένη περιοχή είναι εντός σχεδίου ολόκληρη ή τμήματά της;;;

Παντως θυμίζει Ντράφι Παλλήνης που όταν μπήκε στο σχέδιο γινόταν χαμός.Απλησίαστες τιμές στα οικόπεδα μόνο για λεφτάδες.Τώρα είναι και αυτή μία μισοεγκαταλειμένη περιοχή με άπειρα μισοφτιαγμένα παρατημένα κτίρια.Κανείς δεν ενδιαφέρεται να αγοράσει και τα περισσότερα είναι βαρίδια για τις Τράπεζες γιατί ανήκουν σε κόκκινα δάνεια.

Θυμάμαι τον παλιό οργασμό στην περιοχή  τώρα περνάω και πιάνεται η ψυχή μου. Μετά την κρίση του 2010 άλλαξε τελείως ο οικιστικό χάρτης.Τότε όλοι έψαχναν να πάνε πιο έξω τώρα για να βρεις ένα αξιοπρεπές διαμέρισμα  να νοικιάσεις σε μια καλή περιοχή θέλεις από 800 ευρώ και πάνω.

Για ένα ζευγάρι που τους αρέσει η ησυχία και η φύση ,δεν έχουν πρόβλημα μετάβασης και επιστροφής στην εργασία μια χαρά στην Ιπποκράτειο αλλά αν έχουν μικρά παιδιά θα έλεγα να το σκεφτούν περισσότερο και να αναρωτηθούν αν για τα παιδιά τους θα είναι κατάλληλη μία τέτοια περιοχή,διότι αν τη δεις και στο γκούγκλη αναρωτιέσαι θα είναι κατάλληλη μία τέτοια περιοχή για παιδιά;;;; (πολύ ερημιά ρε παιδί μου πιάνεται η ψυχή σου) 

Πάντως αυτό το κομμάτι και με ιδιωτική λίμνη είναι τέλειο.Αν το οικόπεδο είναι εκεί να πας.😁

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος μου ξάδερφος (ιατρός) μένει εκει. Από αυτά που αναφέρεις περισσότερο τον αγχώνει το θεμα ενδεχομενης πυρκαγιάς. Οι δρόμοι και οι προσβάσεις  είναι με τέτοιο τρόπο που (ο ίδιος λεει οτι)  μια ενδεχόμενη δύσκολη κατάσταση με πυρκαγιά και δυνατούς ανέμους  θα είχε τραγικές συνέπειες 

Επίσης το χειμώνα εχει κρύο και συχνά χιονίζει . (πολύ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνατε και το χιονι, πολλες φορες τον χειμωνα ο κοσμος μενει αποκλεισμενος εκει για 2-3 μερες.

Παντως εγω σε περιοχη περα απο το κεντρο δεν θα μπορουσα. Ναι στο κεντρο εχεις τον καθε πιπι να σου λεει το κοντο και το μακρυ του με το παραμικρο αλλα εχεις και τα παντα διπλα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Amaretos είπε

Ναι ενω στην αθηνα το ενα διαμερισμα διπλα στο αλλο, ειναι μια πολυ ωραια ατμοσφαιρα :) Μακαρι να μπορουσα να ειχα μια μονοκατοικια εκει, οχι βιλα κλπ, και θα πηγαινα χτες.

Το ότι εσένα σου αρέσει και θα πήγαινες τρέχοντας δεν σημαίνει ότι θα το έκαναν και άλλοι, πολλοί προτιμουν το διαμερισματακι που είναι δίπλα από το άλλο σε μια πιο πυκνοκατοικημενη περιοχή  για πολλούς λόγους, υπάρχουν και οι μέσες λύσεις κι οχι να πας να μείνεις εκεί κάτω στην ερημιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prometheas είπε

Πρώτος μου ξάδερφος (ιατρός) μένει εκει. Από αυτά που αναφέρεις περισσότερο τον αγχώνει το θεμα ενδεχομενης πυρκαγιάς. Οι δρόμοι και οι προσβάσεις  είναι με τέτοιο τρόπο που (ο ίδιος λεει οτι)  μια ενδεχόμενη δύσκολη κατάσταση με πυρκαγιά και δυνατούς ανέμους  θα είχε τραγικές συνέπειες 

Επίσης το χειμώνα εχει κρύο και συχνά χιονίζει . (πολύ)

Το χιόνι το αγαπάω οπότε αυτό είναι στα συν. Αυτό που λες για τους δρόμους είναι το μεγάλο πρόβλημα. 

 

4 ώρες πριν, Amaretos είπε

Ουτε καν...χαχα μας τρολαρει μαλλον

-- 

  1. Μίλησα με μεσίτη και πρακτικά μου είπε οτι όλοι θελουν να φύγουν απο εκεί και πουλάνε ( γιατί ? )

Δεν τρολαρω καθόλου, έχει πολλά οικόπεδα μέχρι 80κ αυτήν την στιγμή στην χρυσή ευκαιρία, μπορεί να τα δει οποίος θέλει. 

 

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Το ότι εσένα σου αρέσει και θα πήγαινες τρέχοντας δεν σημαίνει ότι θα το έκαναν και άλλοι, πολλοί προτιμουν το διαμερισματακι που είναι δίπλα από το άλλο σε μια πιο πυκνοκατοικημενη περιοχή  για πολλούς λόγους, υπάρχουν και οι μέσες λύσεις κι οχι να πας να μείνεις εκεί κάτω στην ερημιά. 

Τα διαμερίσματα αποκλείονται και όντως έχω μικρά παιδια όπως και 2 σκυλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε κοιτάς κάτι ενδιάμεσο πχ δροσιά άγιο Στέφανο κλπ; Είχα δει οικόπεδο γωνιακό 550 μέτρα οικοδομήσιμο εντός σχεδίου με 50Κ προ μηνών (πουλήθηκε). Έχουν τα πάντα και έχουν κ ησυχία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leoy είπε

Τα διαμερίσματα αποκλείονται και όντως έχω μικρά παιδια όπως και 2 σκυλιά.

Δεν απάντησα σε εσένα, απάντησα σε άλλον και είπα πως εγώ αλλά και πολλοί άλλοι δεν θα πήγαιναν να ζήσουν μόνιμα σε τέτοιο ή παρόμοιο μέρος. Κάνε οτι σου αρέσει περισσότερο και θεωρείς καλύτερο για εσένα. Το οτι έχεις παιδιά και σκυλιά δεν σημαίνει κάτι, γνωρίζω οικογένειες με αυτά και μένουν μια χαρά σε διαμέρισμα μικρό ή μεγάλο, βέβαια είναι σωστό το σκεπτικό σου υπό την έννοια οτι δεν θέλεις να ενοχλείς τους άλλους ενοίκους και να έχεις προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν απάντησα σε εσένα, απάντησα σε άλλον και είπα πως εγώ αλλά και πολλοί άλλοι δεν θα πήγαιναν να ζήσουν μόνιμα σε τέτοιο ή παρόμοιο μέρος. Κάνε οτι σου αρέσει περισσότερο και θεωρείς καλύτερο για εσένα. Το οτι έχεις παιδιά και σκυλιά δεν σημαίνει κάτι, γνωρίζω οικογένειες με αυτά και μένουν μια χαρά σε διαμέρισμα μικρό ή μεγάλο, βέβαια είναι σωστό το σκεπτικό σου υπό την έννοια οτι δεν θέλεις να ενοχλείς τους άλλους ενοίκους και να έχεις προβλήματα.

Φίλε δεν ειναι αυτό. Τώρα μια χαρά ζούμε όλοι σε ένα διαμέρισμα στο νοίκι βέβαια. Απλά ζητάμε ποιότητα ζωής πια και έχουμε αποφασίσει ότι αυτή θα το βρούμε σε μια μονοκατοικία χωρίς να έχω μέσο τοιχία με τον δίπλα και με ένα κήπο για τα παιδιά και σκυλιά. 

 

35 λεπτά πριν, paylidis είπε

Γιατί δε κοιτάς κάτι ενδιάμεσο πχ δροσιά άγιο Στέφανο κλπ; Είχα δει οικόπεδο γωνιακό 550 μέτρα οικοδομήσιμο εντός σχεδίου με 50Κ προ μηνών (πουλήθηκε). Έχουν τα πάντα και έχουν κ ησυχία. 

Μακάρι να έβρισκα αλλά ξεφεύγουν στο μπάτζετ >100κ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...