Προς το περιεχόμενο

Αγορα οικοπέδου Ιπποκράτειος Πολιτεία ή αλλού


leoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξάδερφος μου είχε χτίσει εκεί μεγάλο σπίτι για την οικογένεια του...

Πολύ χιόνι σε σημείο ούτε τα παιδιά να πηγαίνουν σχολείο για μερικές μέρες. Επίσης έπρεπε να κάνουν συχνά στοκ σε προμήθειες.

Ήταν αναγκάστηκα στην δασοπροστασια γιατί όντως η φωτιά είναι μεγάλο μείον εκεί.

Πολύ εγκατάλειψη πραγματικά. Σπίτια φρουρια με κάμερες και ψηλους τοίχους αλλά μέσα κανένας.

Αποκοπηκε από όλους, μόνο με κάτι φίλους στην βαρυμπομπη μπορούσε να κάνει παρέα.

Γενικά πολύ γκρίνια... Και για το σπίτι έδωσαν σχεδόν 300.000 και το σιχαίνονται.

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Ξάδερφος μου είχε χτίσει εκεί μεγάλο σπίτι για την οικογένεια του...

Πολύ χιόνι σε σημείο ούτε τα παιδιά να πηγαίνουν σχολείο για μερικές μέρες. Επίσης έπρεπε να κάνουν συχνά στοκ σε προμήθειες.

Ήταν αναγκάστηκα στην δασοπροστασια γιατί όντως η φωτιά είναι μεγάλο μείον εκεί.

Πολύ εγκατάλειψη πραγματικά. Σπίτια φρουρια με κάμερες και ψηλους τοίχους αλλά μέσα κανένας.

Αποκοπηκε από όλους, μόνο με κάτι φίλους στην βαρυμπομπη μπορούσε να κάνει παρέα.

Γενικά πολύ γκρίνια... Και για το σπίτι έδωσαν σχεδόν 300.000 και το σιχαίνονται.

Μαλιστα , ευχαριστώ για την απάντηση, κατι τετοιο ειχα σε σκεψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, leoy είπε

Φίλε δεν ειναι αυτό. Τώρα μια χαρά ζούμε όλοι σε ένα διαμέρισμα στο νοίκι βέβαια. Απλά ζητάμε ποιότητα ζωής πια και έχουμε αποφασίσει ότι αυτή θα το βρούμε σε μια μονοκατοικία χωρίς να έχω μέσο τοιχία με τον δίπλα και με ένα κήπο για τα παιδιά και σκυλιά. 

Μακάρι να έβρισκα αλλά ξεφεύγουν στο μπάτζετ >100κ

Οκ. σεβαστό, δεν έχω κάποιο θέμα, συζήτηση κάνουμε. Μονοκατοικία και οικόπεδα μπορείς να βρεις και σε άλλες περιοχές. Ο καθένας θέτει διαφορετικά κριτήρια για το τι σημαίνει ποιότητα ζωής για τον εαυτό του. Εγώ που είμαι ΑμΕΑ θεωρώ ποιότητα ζωής το κέντρο γιατί έχω τα πάντα δίπλα μου και δεν χρειάζομαι αμάξι, ένα διαμέρισμα που έχει η μητέρα μου στην Πεύκη μέναμε παλαιότερα αλλά φύγαμε και τώρα το νοικιάζουμε γιατί δεν είμαστε σε θέση να μείνουμε εκεί, θέλεις αμάξι σχεδόν για τα πάντα και αρκετό περπάτημα κουβαλώντας ψώνια, οπότε υψηλότερα έξοδα διαβίωσης. Ο κήπος που λες προσφέρει κάποια θετικά αλλά έχει και αρνητικά, τα έξοδα συντήρησης όπως κηπουρός, πότισμα και διάφορα άλλα, βέβαια απ' την στιγμή που το οικόπεδο θα είναι δικό σας και δεν έχετε οικονομικά θέματα, διαχειρίζεστε αυτό το θέμα όπως θέλετε, εγώ στο λέω γιατί έχουμε κήπο στην άλλη πολυκατοικία περίπου 1 και κάτι στρέμματα και πελαγώνουν όλοι οι ένοικοι με τα προβλήματα και τα έξοδα διατήρησης του κήπου.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένει φίλος εκεί. Επειδή ανέφερες ότι δουλεύεις από το σπίτι, ο φίλος έχει ίντερνετ μέσω κάποιας μορφής δορυφορικής σύνδεσης από ΟΤΕ με 2Mbps ταχύτητα όλο κι όλο. Μένει ήδη 5 χρόνια και λύση άλλη δεν έχει βρει. Landline δε μπορούσε να του φέρει ο ΟΤΕ και για αυτό του προσέφεραν αυτή τη λύση. Οπότε δεδομένου ότι είναι critical για σένα το να έχεις μια γρήγορη γραμμή να κάνεις τη δουλειά σου, ταεκαρε το πριν το αποφασίσεις. Το παιδί την έχει καταβρει εκεί πάνω και του αρέσει. Βέβαια δουλεύει Γαλάτσι οπότε κάνει κάθε μέρα κατ ελάχιστο 100km. Αλλά ακόμα και έτσι του αρέσει πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pkatsou είπε

Μένει φίλος εκεί. Επειδή ανέφερες ότι δουλεύεις από το σπίτι, ο φίλος έχει ίντερνετ μέσω κάποιας μορφής δορυφορικής σύνδεσης από ΟΤΕ με 2Mbps ταχύτητα όλο κι όλο. Μένει ήδη 5 χρόνια και λύση άλλη δεν έχει βρει. Landline δε μπορούσε να του φέρει ο ΟΤΕ και για αυτό του προσέφεραν αυτή τη λύση. Οπότε δεδομένου ότι είναι critical για σένα το να έχεις μια γρήγορη γραμμή να κάνεις τη δουλειά σου, ταεκαρε το πριν το αποφασίσεις. Το παιδί την έχει καταβρει εκεί πάνω και του αρέσει. Βέβαια δουλεύει Γαλάτσι οπότε κάνει κάθε μέρα κατ ελάχιστο 100km. Αλλά ακόμα και έτσι του αρέσει πολύ. 

Σωστό, το ξέχασα και αυτό! Ναι internet δορυφορικό μόνο και κάποια στιγμή θα έπαιζε το wimax αλλά δεν νομίζω ότι ποτέ έγινε κάτι τέτοιο.

Επίσης λόγω χιονιού πολλές φορές έμεναν αλλού για μερικές μέρες για την δουλειά και τα σχολεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pkatsou είπε

Μένει φίλος εκεί. Επειδή ανέφερες ότι δουλεύεις από το σπίτι, ο φίλος έχει ίντερνετ μέσω κάποιας μορφής δορυφορικής σύνδεσης από ΟΤΕ με 2Mbps ταχύτητα όλο κι όλο. Μένει ήδη 5 χρόνια και λύση άλλη δεν έχει βρει. Landline δε μπορούσε να του φέρει ο ΟΤΕ και για αυτό του προσέφεραν αυτή τη λύση. Οπότε δεδομένου ότι είναι critical για σένα το να έχεις μια γρήγορη γραμμή να κάνεις τη δουλειά σου, ταεκαρε το πριν το αποφασίσεις. Το παιδί την έχει καταβρει εκεί πάνω και του αρέσει. Βέβαια δουλεύει Γαλάτσι οπότε κάνει κάθε μέρα κατ ελάχιστο 100km. Αλλά ακόμα και έτσι του αρέσει πολύ. 

Ωραια, οποτε τρωει ακυρο η περιοχή λόγω αυτού, καθως σαν προγραμματιστης τα 2mbps ειναι ελαχιστα για να κανω το daily work μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπου και να πας, σκέψου τα παιδιά και τις δραστηριότητές τους. Μπορεί να θέλουν ποδόσφαιρο, κολυμβητήριο, μπαλέτο, καράτε, ρομποτική, κινέζικα, καλαθοπλεκτική.
Πού θα τα βρεις αυτά; Στην Αθήνα, λίγο έτσι, λίγο αλλιώς, τα βρίσκεις. Βολεύονται με τα ΜΜΜ αν είναι μεγάλα.
Έπειτα, θα θέλουν να πάνε ένα σινεμά, σε κάποια συναυλία κτλ. Τι θα κάνεις εκεί; Θα ξενυχτάς για να πας να τα μαζέψεις στη μία τη νύχτα, χειμωνιάτικα;
Με τα φροντιστήρια; Θα αναγκαστείς να τα πας σε όποιο βρεις;
Κάθε ένα από αυτά είναι μεγάλες διαδρομές, καθημερινά. Δεν θα κάνεις τίποτε άλλο. Μόνο τον ταξιτζή.
Σε εσένα μπορεί να αρέσει η εικόνα του να αράζεις και να βλέπεις όλη μέρα τα δέντρα. Στα πιτσιρίκια δεν αρέσει καθόλου.

Επεξ/σία από unforgiven
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Όπου και να πας, σκέψου τα παιδιά και τις δραστηριότητές τους. Μπορεί να θέλουν ποδόσφαιρο, κολυμβητήριο, μπαλέτο, καράτε, ρομποτική, κινέζικα, καλαθοπλεκτική.
Πού θα τα βρεις αυτά; Στην Αθήνα, λίγο έτσι, λίγο αλλιώς, τα βρίσκεις. Βολεύονται με τα ΜΜΜ αν είναι μεγάλα.
Έπειτα, θα θέλουν να πάνε ένα σινεμά, σε κάποια συναυλία κτλ. Τι θα κάνεις εκεί; Θα ξενυχτάς για να πας να τα μαζέψεις στη μία τη νύχτα, χειμωνιάτικα;
Με τα φροντιστήρια; Θα αναγκαστείς να τα πας σε όποιο βρεις;
Κάθε ένα από αυτά είναι μεγάλες διαδρομές, καθημερινά. Δεν θα κάνεις τίποτε άλλο. Μόνο τον ταξιτζή.
Σε εσένα μπορεί να αρέσει η εικόνα του να αράζεις και να βλέπεις όλη μέρα τα δέντρα. Στα πιτσιρίκια δεν αρέσει καθόλου.

Aυτό ακριβώς. Πραγματικά λυπόμουν τον πατέρα μου όταν εγώ ήμουν Γ λυκείου και ο αδερφός μου Α γυμνασίου. Και μεγαλώσαμε Ν. Ερυθραία, που είναι "κέντρο" σε σχέση με την Ι.Π. που θες να μείνεις.

Επίσης, πολύ σημαντικό το θέμα της αποκοπής που έθιξε άλλος. Σε 4 χρόνια πανεπιστήμιο έκανα κάποιους φίλους από την υπόλοιπη αττική, και για να τους δω πρέπει να σχεδιάσω battle plan. Πού θα πάμε, πώς θα πάω και τί ώρα, να μου αφήσει το αυτοκίνητο πόλης ο πατέρας, πόσο θα πιω (ελάχιστα), να μην αργήσω γιατί έχω δρόμο μπροστά κλπ.

Από την άλλη, υπάρχει και το ενδεχόμενο τζόκερ/λόττο να πέσεις σε ανυπόφορο κόσμο εντός αθήνας - κέντρου. Επειδή έτυχε να έχουμε ένα μικρό ιδιόκτητο διαμέρισμα στο οποίο έμενα ενίοτε ως φοιτητής (άρα πρακτικά έχω κάνει και τις 2 "ζωές" που συζητιούνται εδώ), τον πρώτο καιρό που μετακόμισα εκεί δε με έπαιρνε ο ύπνος από την ποικιλία λευκού ήχου και φασαρίας. Από τη διπλανή λεωφόρο, ως τα παιδιά που περπατάνε από κάτω και φωνάζουν ή τους ενήλικους στο τηλέφωνο (ανήκουστο για Β.Π., να περπατάει κόσμος στους δρόμους. Στα βπ ο κόσμος ή τρέχει ή οδηγεί 😛 ), μέχρι το φοιτητή του 3ου που ακούς όλη νύχτα να την πίνει και να χασκογελάει, την αστή αλλά κουφαμένη κυρία που ουρλιάζει στο τηλέφωνο, την εσωτερική αλλοδαπή σε γιαγιά με άνοια να της ουρλιάζει με πολύ άσχημο τρόπο σε σπαστά ελληνικά και να τρίζει ο φωταγωγός. Βέβαια με βόλευε απίστευτα το μετρό. Έβγαινα από την πόρτα της πολυκατοικίας και σε 10' ήμουν μοναστηράκι.

Κοντολογίς, αν με τη σύντροφό σου πάτε καλά και δεν έχετε παιδιά, ενώ ταυτόχρονα δεν έχετε πρόβλημα να αποκοπείτε από κοινωνικούς κύκλους σας λιγότερο "σημαντικούς" για εσάς, μία ακραία περιοχή είναι τέλεια επιλογή για να μην πεθάνετε στα 60 από στρεςς. Αν πρόκειται να κάνετε ή έχετε παιδιά, θα πεθάνετε στα 50 από υπερκόπωση. 😛

Δεν είναι τυχαίο που τόσος κόσμος παίρνει οροφοδιαμερίσματα σε ηράκλειο - Ν. Ιωνία - μεταμόρφωση - Μαρούσι - Αγ. Παρασκευή. Μειώνεις δραστικά το ενδεχόμενο να την πατήσεις από τον από πάνω σου ( 1 είναι, πόσο σκάρτος να είναι), τη φασαρία από κάτω σου και παραμένεις within striking range με το κέντρο. (και δε δίνεις και ένα χιλιάρικο έξτρα / χρόνο σε θέρμανση :rolleyes: )

 

 

 

Επεξ/σία από qwertyuiop2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Aυτό ακριβώς. Πραγματικά λυπόμουν τον πατέρα μου όταν εγώ ήμουν Γ λυκείου και ο αδερφός μου Α γυμνασίου. Και μεγαλώσαμε Ν. Ερυθραία, που είναι "κέντρο" σε σχέση με την Ι.Π. που θες να μείνεις.

Επίσης, πολύ σημαντικό το θέμα της αποκοπής που έθιξε άλλος. Σε 4 χρόνια πανεπιστήμιο έκανα κάποιους φίλους από την υπόλοιπη αττική, και για να τους δω πρέπει να σχεδιάσω battle plan. Πού θα πάμε, πώς θα πάω και τί ώρα, να μου αφήσει το αυτοκίνητο πόλης ο πατέρας, πόσο θα πιω (ελάχιστα), να μην αργήσω γιατί έχω δρόμο μπροστά κλπ.

Από την άλλη, υπάρχει και το ενδεχόμενο τζόκερ/λόττο να πέσεις σε ανυπόφορο κόσμο εντός αθήνας - κέντρου. Επειδή έτυχε να έχουμε ένα μικρό ιδιόκτητο διαμέρισμα στο οποίο έμενα ενίοτε ως φοιτητής (άρα πρακτικά έχω κάνει και τις 2 "ζωές" που συζητιούνται εδώ), τον πρώτο καιρό που μετακόμισα εκεί δε με έπαιρνε ο ύπνος από την ποικιλία λευκού ήχου και φασαρίας. Από τη διπλανή λεωφόρο, ως τα παιδιά που περπατάνε από κάτω και φωνάζουν ή τους ενήλικους στο τηλέφωνο (ανήκουστο για Β.Π., να περπατάει κόσμος στους δρόμους. Στα βπ ο κόσμος ή τρέχει ή οδηγεί 😛 ), μέχρι το φοιτητή του 3ου που ακούς όλη νύχτα να την πίνει και να χασκογελάει, την αστή αλλά κουφαμένη κυρία που ουρλιάζει στο τηλέφωνο, την εσωτερική αλλοδαπή σε γιαγιά με άνοια να της ουρλιάζει με πολύ άσχημο τρόπο σε σπαστά ελληνικά και να τρίζει ο φωταγωγός. Βέβαια με βόλευε απίστευτα το μετρό. Έβγαινα από την πόρτα της πολυκατοικίας και σε 10' ήμουν μοναστηράκι.

Κοντολογίς, αν με τη σύντροφό σου πάτε καλά και δεν έχετε παιδιά, ενώ ταυτόχρονα δεν έχετε πρόβλημα να αποκοπείτε από κοινωνικούς κύκλους σας λιγότερο "σημαντικούς" για εσάς, μία ακραία περιοχή είναι τέλεια επιλογή για να μην πεθάνετε στα 60 από στρεςς. Αν πρόκειται να κάνετε ή έχετε παιδιά, θα πεθάνετε στα 50 από υπερκόπωση. 😛

Δεν είναι τυχαίο που τόσος κόσμος παίρνει οροφοδιαμερίσματα σε ηράκλειο - Ν. Ιωνία - μεταμόρφωση - Μαρούσι - Αγ. Παρασκευή. Μειώνεις δραστικά το ενδεχόμενο να την πατήσεις από τον από πάνω σου ( 1 είναι, πόσο σκάρτος να είναι), τη φασαρία από κάτω σου και παραμένεις within striking range με το κέντρο. (και δε δίνεις και ένα χιλιάρικο έξτρα / χρόνο σε θέρμανση :rolleyes: )

Μεταμορφωση μένω σε διαμέρισμα.  Και οσο και να ψάχτηκα μονο το διαμέρισμα και μάλιστα υπο προυποθεσεις παιζει σαν ενναλλακτικη στα λεφτα που έχω.

Σκέφτεστε ολοι πόλυ παραδοσιακά, οι εποχές αλλάζουν ραγδαία. Ναι οταν τα παιδια θα είναι 15+ θα ειναι μαρτυριο να μένουν αποκομμένα απο κεντρικές περιοχές, αλλα μεχρι τα 15 θα έχουν ζήσει χωρίς καυσαέριο, χωρίς φασαριά και πιο κοντά σε δραστηριότητες στην φύση, αντι να παίζουν  ολη μέρα playstation κλεισμένοι στο κελί του διαμερίσματος.
Ναι θα πρεπει να τα τρέχεις αριστερα δεξια σε οποιες δραστηριοτητες επιλέξουν, αλλα δεν γίνεται να τα έχεις όλα, κατι χάνεις κατι κερδίζεις.

Μου φένεται οι περισσοτεροι ονειρεύεστε να είστε καναπέ και το παιδι να παίρνει την τσάντα και να φεύγει μόνο του για αυτό μιλάτε κατα αυτον τον τρόπο.
Δεν έχουμε όλοι τα ίδια θέλω προφανώς, χωρίς παρεξήγηση.

(οπως ειπα εχω πια 2 παιδια, νεογγενητο και 1,5 χρονών και 2 σκυλιά)

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leoy είπε

Μεταμορφωση μένω σε διαμέρισμα.  Και οσο και να ψάχτηκα μονο το διαμέρισμα και μάλιστα υπο προυποθεσεις παιζει σαν ενναλλακτικη στα λεφτα που έχω.

Σκέφτεστε ολοι πόλυ παραδοσιακά, οι εποχές αλλάζουν ραγδαία. Ναι οταν τα παιδια θα είναι 15+ θα ειναι μαρτυριο να μένουν αποκομμένα απο κεντρικές περιοχές, αλλα μεχρι τα 15 θα έχουν ζήσει χωρίς καυσαέριο, χωρίς φασαριά και πιο κοντά σε δραστηριότητες στην φύση, αντι να παίζουν  ολη μέρα playstation κλεισμένοι στο κελί του διαμερίσματος.
Ναι θα πρεπει να τα τρέχεις αριστερα δεξια σε οποιες δραστηριοτητες επιλέξουν, αλλα δεν γίνεται να τα έχεις όλα, κατι χάνεις κατι κερδίζεις.

Μου φένεται οι περισσοτεροι ονειρεύεστε να είστε καναπέ και το παιδι να παίρνει την τσάντα και να φεύγει μόνο του για αυτό μιλάτε κατα αυτον τον τρόπο.
Δεν έχουμε όλοι τα ίδια θέλω προφανώς, χωρίς παρεξήγηση.

(οπως ειπα εχω πια 2 παιδια, νεογγενητο και 1,5 χρονών και 2 σκυλιά)

Έχω δύο παιδιά. Και δεν ονειρεύομαι καθόλου αυτά που λες. Θέλω, στο μέτρο του δυνατού, να τους προσφέρω όσα θέλουν.

Όταν τα πας εκεί και η δραστηριότητα στη φύση είναι να είναι έξω μαζί με άλλα δύο παιδιά της ηλικίας του, που μπορεί να μην ταιριάζουν, όταν βέβαια δεν βρέχει, χιονίζει, κάνει κρύο, φυσάει ή έχει πολλή ζέστη (μιλάμε για τρεις-τέσσερις μήνες τον χρόνο), θα τα ξαναπούμε. Όταν το ημερήσιο πρόγραμμα έχει τουλάχιστον μία δραστηριότητα, μαζί με ξένες γλώσσες, θα δεις πόσο εύκολο είναι να πηγαινοφέρνεις δύο παιδιά πάνω-κάτω με μισάωρες διαδρομές. 
Τα παιδιά σου τα ρώτησες ή φαντάζεσαι πως ένα 12χρονο αγόρι θα είναι ευτυχισμένο με μια μπάλα και έναν συμπαίκτη στις κατηφόρες του βουνού, ή ένα κοριτσάκι θα θέλει να περνάει όλο του τον ελεύθερο χρόνο στη λίμνη Μπελέτσι, που βαριέσαι σε μισή ώρα;

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, leoy είπε

Σκέφτεστε ολοι πόλυ παραδοσιακά, οι εποχές αλλάζουν ραγδαία. Ναι οταν τα παιδια θα είναι 15+ θα ειναι μαρτυριο να μένουν αποκομμένα απο κεντρικές περιοχές, αλλα μεχρι τα 15 θα έχουν ζήσει χωρίς καυσαέριο, χωρίς φασαριά και πιο κοντά σε δραστηριότητες στην φύση, αντι να παίζουν  ολη μέρα playstation κλεισμένοι στο κελί του διαμερίσματος.
Ναι θα πρεπει να τα τρέχεις αριστερα δεξια σε οποιες δραστηριοτητες επιλέξουν, αλλα δεν γίνεται να τα έχεις όλα, κατι χάνεις κατι κερδίζεις.

Καλημέρα κατάθλιψη πες στα παιδιά σου. Τα παιδιά σου τα ρώτησες (που λέει ο λόγος) αν θέλουν να ζήσουν σε αυτό το αποστειρωμένο και καταθλιπτικό περιβάλλον;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, leoy είπε

Μεταμορφωση μένω σε διαμέρισμα.  Και οσο και να ψάχτηκα μονο το διαμέρισμα και μάλιστα υπο προυποθεσεις παιζει σαν ενναλλακτικη στα λεφτα που έχω.

Σκέφτεστε ολοι πόλυ παραδοσιακά, οι εποχές αλλάζουν ραγδαία. Ναι οταν τα παιδια θα είναι 15+ θα ειναι μαρτυριο να μένουν αποκομμένα απο κεντρικές περιοχές, αλλα μεχρι τα 15 θα έχουν ζήσει χωρίς καυσαέριο, χωρίς φασαριά και πιο κοντά σε δραστηριότητες στην φύση, αντι να παίζουν  ολη μέρα playstation κλεισμένοι στο κελί του διαμερίσματος.
Ναι θα πρεπει να τα τρέχεις αριστερα δεξια σε οποιες δραστηριοτητες επιλέξουν, αλλα δεν γίνεται να τα έχεις όλα, κατι χάνεις κατι κερδίζεις.

Μου φένεται οι περισσοτεροι ονειρεύεστε να είστε καναπέ και το παιδι να παίρνει την τσάντα και να φεύγει μόνο του για αυτό μιλάτε κατα αυτον τον τρόπο.
Δεν έχουμε όλοι τα ίδια θέλω προφανώς, χωρίς παρεξήγηση.

(οπως ειπα εχω πια 2 παιδια, νεογγενητο και 1,5 χρονών και 2 σκυλιά)

Το βλέπεις κάπως ρομαντικά. Προσωπικά και εγω δεν θέλω καθόλου την πόλη, το καυσαέριο της και τη φασαρία της. Ομως το να αποκοπείς τόσο πολύ θα σου δυσκολέψει τη ζωή. Χωρίς παιδιά ναι, αλλα με τις ανάγκες τους και τις κοινωνικές απαιτήσεις δεν θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις οπως σωστά ανέφεραν και παραπάνω.

Το σπιτι θα γίνει βαρίδι, θα ειστε ολη μέρα στα αυτοκίνητα και οταν θα γυρίζετε αργά το βράδυ, θα πρέπει να ζεστάνετε το σπίτι και να ετοιμαστείτε για την επόμενη ημέρα.

Ο κήπος θα γίνει ζούγκλα και θα περιμένετε να φύγουν τα παιδιά απο το σπίτι (σε 20 χρόνια) για να κάνετε τη ζωή που ονειρεύεστε τώρα.

Αν θες να μειώσεις ρυθμούς και να βελτιώσεις την ποιότητα της καθημερινότητας πας επαρχεία, δεν μένεις επαρχεία ομως με βάση την Αθήνα. Εκτός αν εχεις ευέλικτο ωράριο και μορφή εργασίας.

Να συμπληρώσω πως οσοι το τόλμησαν ακόμα και με τα παιδιά τους να έχουν φύγει, τους κούρασαν τα καθημερινά χιλιόμετρα και πήγαν πιο κοντά στο κέντρο. Η Ελλάδα δεν εχει τις συγκοινωνίες του εξωτερικού που θα επιτρέψουν την αποκέντρωση με έδρα εργασίας σε μεγάλες αποστάσεις.

 

ΥΓ: Συν τα τεράστια έξοδα μετακίνησης και μελλοντικά διοδίων που θέλουν να βάλουν ακόμα και στη Βαρυμπόμπη

Επεξ/σία από Vagosman
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω στο Πολύδροσο Χαλανδρίου. 
Σε πέντε λεπτά από το σπίτι μου με το αυτοκίνητο, υπάρχουν:
- Δημοτικό, νηπιαγωγείο, 2 Γυμνάσια/Λύκεια.
- 2 ομάδες 5Χ5, 2 ομάδες μπάσκετ, κολυμβητήριο, στίβος, ποδόσφαιρο 11Χ11 με δύο ομάδες, βόλλευ, μπιτς βόλλευ, 2 σχολές πολεμικών τεχνών
- Παιδικές χαρές, πάρκα, χώροι για ποδήλατο.

- Δύο φροντιστήρια ξένων γλωσσών.
Και επιπλέον το μισό καλοκαίρι κυνηγάω τα παιδιά μου να μην πλατσουρίζουν στο ποτάμι, να μην κυνηγάνε τα κακόμοιρα τα βατραχάκια, να μην πειράζουν τις χελώνες και να μην ενοχλούν τις αλεπούδες.
Και σε δέκα λεπτά είμαι στο κέντρο του Χαλανδρίου, που βρίσκεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ ή σε κάποιο μετρό.
Αν ψάξεις, βρίσκεις χωρίς να ξενιτευτείς.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγμενες Ευρωπαικες χωρες δεν θα εχεις προβλημα, και τηλέφωνο με ιντερνέτ θα εχεις, και νερο και αεριο και και και........ στο Ελλαδισταν, πολυ πιθανο να ειναι παρανομο λογο δασικου χαρτη........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...