Προς το περιεχόμενο

Αγορα οικοπέδου Ιπποκράτειος Πολιτεία ή αλλού


leoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Σε προηγμενες Ευρωπαικες χωρες δεν θα εχεις προβλημα, και τηλέφωνο με ιντερνέτ θα εχεις, και νερο και αεριο και και και........ στο Ελλαδισταν, πολυ πιθανο να ειναι παρανομο λογο δασικου χαρτη........

Στις προηγμένες χώρες απλά δεν θα είχες καν σπίτι εκεί αν ήταν δασικός χάρτης. Εδώ καταπατουμε η σηκώνουμε αυθαίρετα και μετά κλαιγομαστε που δεν μας φέρνουν τις ευκολίες που "δικαιούμαστε".

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Μένω στο Πολύδροσο Χαλανδρίου. 
Σε πέντε λεπτά από το σπίτι μου με το αυτοκίνητο, υπάρχουν:
- Δημοτικό, νηπιαγωγείο, 2 Γυμνάσια/Λύκεια.
- 2 ομάδες 5Χ5, 2 ομάδες μπάσκετ, κολυμβητήριο, στίβος, ποδόσφαιρο 11Χ11 με δύο ομάδες, βόλλευ, μπιτς βόλλευ, 2 σχολές πολεμικών τεχνών
- Παιδικές χαρές, πάρκα, χώροι για ποδήλατο.

- Δύο φροντιστήρια ξένων γλωσσών.
Και επιπλέον το μισό καλοκαίρι κυνηγάω τα παιδιά μου να μην πλατσουρίζουν στο ποτάμι, να μην κυνηγάνε τα κακόμοιρα τα βατραχάκια, να μην πειράζουν τις χελώνες και να μην ενοχλούν τις αλεπούδες.
Και σε δέκα λεπτά είμαι στο κέντρο του Χαλανδρίου, που βρίσκεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ ή σε κάποιο μετρό.
Αν ψάξεις, βρίσκεις χωρίς να ξενιτευτείς.

Σιγουρα αλλά η περιοχή που μένεις είναι αρκετά ακριβή. Οπως και το Μαρούσι που μενω εγώ όπου με εξαίρεση το Πολύδροσο Αμαρουσίου και ενα τμήμα προς συνορα με Πευκη, δεν αξιζει τιποτα. Ειδικα το κομμάτι του Αμαρουσίου που ειναι στην δεξια μερια της Κηφισίας ανεβαίνοντας (πχ στα όριο μεχρι τα εκπαιδευτήρια Δουκα). Πυκνοκατοικημένο και βρώμικο.

Προσωπικά θα κοιταζα  περιοχές προς τα Μελισσια  αν το budget επαρκεί..  

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Σε προηγμενες Ευρωπαικες χωρες δεν θα εχεις προβλημα, και τηλέφωνο με ιντερνέτ θα εχεις, και νερο και αεριο και και και........ στο Ελλαδισταν, πολυ πιθανο να ειναι παρανομο λογο δασικου χαρτη........

Φαίνεται ότι δεν έχεις ζήσει σε καμία προηγμένη Ευρωπαική χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, primeragt είπε

Στις προηγμένες χώρες απλά δεν θα είχες καν σπίτι εκεί αν ήταν δασικός χάρτης. Εδώ καταπατουμε η σηκώνουμε αυθαίρετα και μετά κλαιγομαστε που δεν μας φέρνουν τις ευκολίες που "δικαιούμαστε".

Εχεις δικιο, από την άλλη, λογικό είναι να γκρινιάζει κάποιος και να κλαίγεται όταν έχει ξοδέψει ένα σωρό χρήματα για να χρίσει το αυθαίρετο και όταν βλέπει ότι σε αυτόν δεν δίνουν ρεύμα, νερό, τηλέφωνο ενώ ο δίπλα ο απέναντι και ο άλλος τα έχει εξασφαλίσει με τα γνωστα παραθυράκια του νόμου η τα κονε και τις γνωριμίες νιώθει αδικία παρόλο που έχει ήδη παρανομησει. 

Άλλο πρόβλημα πιο παλιά ήταν ότι οι κυβερνήσεις δεν είχαν καταρτίσει σχέδιο πόλης για όλη την Ελλάδα και δεν έκαναν επεκτάσεις. 

Με τα αυθαίρετα έπρεπε να είχε γίνει κάτι εξ' αρχής, αυτόφορο κατευθείαν με πρόστιμο και άμεση κατεδάφιση αν δεν βγει άδεια, μετά δεν πήγαινε να κάνει κάτι κανένας, αλλά θέλαμε να παίζουμε τα στραβά μάτια και να χαιδευουμε αφτιά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

λογικό είναι να γκρινιάζει κάποιος και να κλαίγεται όταν έχει ξοδέψει ένα σωρό χρήματα για να χρίσει το αυθαίρετο και όταν βλέπει ότι σε αυτόν δεν δίνουν ρεύμα, νερό, τηλέφωνο ενώ ο δίπλα ο απέναντι και ο άλλος τα έχει εξασφαλίσει με τα γνωστα παραθυράκια του νόμου η τα κονε και τις γνωριμίες νιώθει αδικία παρόλο που έχει ήδη παρανομησει.

ΒΑσικά να μην τα έδινε (τον σωρό με τα χρήματα) και κυριολεκτικά δεν τον λυπάμαι καθόλου. Ότι κι αν συμβεί (που είναι θέμα χρόνου να συμβεί).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Στο insomnia μάθαμε και ότι δεν υπάρχει ποιότητα ζωής για τα μικρά παιδιά μακριά από την πόλη.

strawman argument at its best

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, l337 είπε

ΒΑσικά να μην τα έδινε (τον σωρό με τα χρήματα) και κυριολεκτικά δεν τον λυπάμαι καθόλου. Ότι κι αν συμβεί (που είναι θέμα χρόνου να συμβεί).

Έτσι έπρεπε, αλλά έβλεπε τον άλλον που εχτιζε αυθαίρετο και δεν του έκαναν τίποτα, σου λέει εγώ τι είμαι να καθομαι έτσι και να μην χτίσω το δικό μου εξοχικό; Δεν θα γινει τίποτα με τα αυθαίρετα γιατί είναι πάρα πάρα πολλά, έπρεπε να υπάρξει καταστολή στο πρόβλημα πριν γιγαντωθεί, τώρα θα κάνουν τακτοποιήσεις για περιορισμένη διάρκεια και λογικά θα μετατραπούν σε μόνιμη νομιμοποίηση μελλοντικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Έτσι έπρεπε, αλλά έβλεπε τον άλλον που εχτιζε αυθαίρετο και δεν του έκαναν τίποτα, σου λέει εγώ τι είμαι να καθομαι έτσι και να μην χτίσω το δικό μου εξοχικό; Δεν θα γινει τίποτα με τα αυθαίρετα γιατί είναι πάρα πάρα πολλά, έπρεπε να υπάρξει καταστολή στο πρόβλημα πριν γιγαντωθεί, τώρα θα κάνουν τακτοποιήσεις για περιορισμένη διάρκεια και λογικά θα μετατραπούν σε μόνιμη νομιμοποίηση μελλοντικά. 

Το "συμβεί" πήγαινε σε κίνδυνο πυρκαγιάς που imho είναι θέμα χρόνου.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να το σκεφτείς πολύ καλά πριν αποφασίσεις  για την Ιπποκράτειο. Οικισμοί και πολιτείες από  άλλες εποχές και φτιαγμένες με άλλα οικονομικά κριτήρια , που σήμερα  δεν μπορούμε ούτε να τα φανταστούμε . Προσωπικά δεν θα πήγαινα Ιπποκράτειο ακόμη κιαν μου το χάριζαν. Άν θέλεις ΒΠ και έχεις την οικονομική δυνατότητα τότε Θρακομακεδόνες , Αγ.Στέφανος , Διόνυσος , Δροσιά , Άνοιξη είναι πολύ καλύτερα αλλά και πολύ ακριβότερα (όχι όλες οι περιοχές) .

Ετοιμάσου για ατέλειωτες μακρινές νύχτες το χειμώνα , χωρίς ψυχή στους δρόμους , με πολύ κρύο ,άρα θέρμανση νύχτα μέρα , και μεγάλες πολυτελείς περίκλειστες βίλλες , που κανείς δεν ξέρει ποιος μένει μέσα (αν μένει .......) . Κατάλοιπα και κατασκευές  των τρελών εποχών στο ελλαδιστάν.  Και όντως , κατά ένα περίεργο τρόπο , στα Β.Π, δύσκολα θα βρεις κόσμο  να σουλατσάρει στους δρόμους , το έγραψε και κάποιος παραπάνω . Φασαρία από γείτονα δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί , γιατί είτε δεν θα υπάρχει γείτονας , είτε θα είναι κλεισμένος μέσα όλη μέρα ή  το πιθανότερο δεν θα ξέρεις καν ποιός είναι , σαν την ελβετία ένα πράμα , που περνάς και η χώρα θυμίζει ένα απέραντο νεκροταφείο. 

Πέρα από Άγιο Στρέφανο -Δροσιά-Διόνυσο , δεν θα έψαχνα για σπίτι , μιλάμε για Β.Π. πάντα .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

10 χρονια στο Μαντσεστερ......τι να πω και εγω!

Μπράβο όταν πας κάπου λοιπόν στη μέση του πουθενά, προς το Cumbria, Windermere να μείνεις, για να είμαστε ανάλογοι με το εδώ παράδειγμα τότε έλα και πες μου τι από όλα αυτά είχες (πλην ρεύμα, νερού που δε πίνεται και δορυφορικού -μόνο- internet, ή 4G, και αυτά με προυποθέσεις)

Για να μην πιάσω το κομμάτι ότι δεν θα υπάρχε εξαρχής τέτοιο μέρος έξω γιατί δεν θα επιτρεπόταν να χτιστεί. Ειδικά στο ΗΒ.
(btw 10 χρόνια δεν είναι πολλά, να σου αναφέρω)

Επεξ/σία από l337
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, leoy said:

Ωραια, οποτε τρωει ακυρο η περιοχή λόγω αυτού, καθως σαν προγραμματιστης τα 2mbps ειναι ελαχιστα για να κανω το daily work μου.

το δορυφορικο πχ tooway δεν ειναι 2mbps αλλα 20 + με ενα ping 500 600 βεβαια. ψαξτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, l337 είπε

Μπράβο όταν πας κάπου λοιπόν στη μέση του πουθενά, προς το Cumbria, Windermere να μείνεις, για να είμαστε ανάλογοι με το εδώ παράδειγμα τότε έλα και πες μου τι από όλα αυτά είχες (πλην ρεύμα, νερού που δε πίνεται και δορυφορικού -μόνο- internet, ή 4G, και αυτά με προυποθέσεις)

Για να μην πιάσω το κομμάτι ότι δεν θα υπάρχε εξαρχής τέτοιο μέρος έξω γιατί δεν θα επιτρεπόταν να χτιστεί. Ειδικά στο ΗΒ.
(btw 10 χρόνια δεν είναι πολλά, να σου αναφέρω)

Γεματο cottages ειναι το countryside!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...